Firefox 3.0 VS Opera 9.5

Μου λείπουν πολύ κάποια extensions του FireFox και συγκεκριμένα...

...μου λείπει το WOT extension από την Toolbar, που δείχνει την αξιολόγηση του κάθε site βάση της αξιοπιστίας του και της επικινδυνότητας του. Μάλιστα αν κάποιο site είναι πολύ επικίνδυνο για ιούς π.χ. το μαυρίζει όλο και προειδοποιεί "Επικίνδυνο site! Κάνετε κλικ εδώ, αν θέλετε να συνεχίσετε, με δική σας ευθύνη". Πολύ καλό αν κάποιος άσχετος ( παιδίον, γυνή :D ) σερφάρει χωρίς επίβλεψη...

...μου λείπει το Temporary Inbox extension, που με ένα κλικ στην Toolbar δημιουργεί μια διεύθυνση e-mail, που διαρκεί για μια ώρα, χρήσιμο, για όλα τα χαζοsite, που θέλουν ντε και καλά register, μόνο και μόνο για να ρίξεις μια ματιά και μετά σε βομβαρδίζουν με spam. Άντε γεια, μ****ες...

...μου λείπει επίσης το FoxLingo που μεταφράζει αυτόματα, με ένα κλικ, εκείνο το site στα σουαζιλανδικά που σου φαίνεται ενδιαφέρον...

...μου λείπει η real time πρόβλεψη καιρού, μέσα σε 6 εκατοστά της toolbar και όχι σε ξεχωριστό παράθυρο...

keeper7k είπε:
Χωρίς υπερβολές, όταν τον συνηθίσεις δεν θα μπορείς να γυρίσεις πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε οχι και crappy - το να φτιαχνεις εσυ οπως θες τον browser σου ειναι βασικο - αλλιως παρε οτι σου δινουν.

Τωρα για το URL fixer - εχεις ενα δικιο - αλλα ειμαστε πολλοι που γραφουμε οτι θελουμε στη url bar και μας βολευει αυτο το παλιοπραγματακι :cool:
 
Ε οχι και crappy - το να φτιαχνεις εσυ οπως θες τον browser σου ειναι βασικο - αλλιως παρε οτι σου δινουν.
Ε, είμαι και λίγο biased και δεν μπορώ να αποφύγω τους χαρακτηρισμούς. Πόσο να κρύψω τον παλιοχαρακτήρα μου άλλο; Μέχρι καλά λόγια για τον Safari είπα σε αυτο το thread. Έφτασα στα φυσικά μου όρια :D :D :D
 
url fixer...nough said

Aλλοι μαζευουν πεταλουδες, αφροδισια, παραξενα μανταρινια, αριστεροστροφες βιδες, ελατωματικα καπακια, unsupported plugins για να λειτουργει αξιοπρεπως ο browser κτλ

Περι ορεξεως κολοκυθοπις
 
Αλλοι αλλαζουν ελατωματικες βιδες, καπακια, βασεις cpu, ανεμιστηρες, εξωτερικα players - μπας και παιξουν κανα παιχνιδι καλοκαιριατικα......εχεις δικιο περι ορεξεως κολοκυθοκεφτεδες....
 
Ε αυτό δεν το ήξερα ότι πρέπει να έχω το URL fixer για να λειτουργεί αξιοπρεπώς ο FF!

Βρε τι ακούμε σήμερα.
 
να μας προτείνει αυτό κάποια ενδιαφέροντα add ons
Από τη λίστα εγώ διάλεξα στα γρήγορα το
αυτά είναι μερικά που διάλεξα εγώ από τα recommented
Ουτε για αξιοπρεπη λειτουργια γραφει - ουτε για essential. Αυτα που γουσταρει να χρησιμοποιει εκεινος εγραψε. Εγω πχ χωρις το Torrent Bar δεν παω πουθενα - αυτο δεν σημαινει οτι χωρις αυτο δεν ειναι αξιοπρεπης ο FF.
 
Το Torrent Finder Toolbar...

...βέβαια! Ελαχιστοποιημένο μάλιστα, σε εικονίδιο, ώστε να μην καταλαμβάνει χώρο... Με ένα κλικ, torrent finder toolbar, at your service!

Telamonas.stokos είπε:
Εγω πχ χωρις το Torrent Bar δεν παω πουθενα







Συγγνώμη, για να καταλάβω τώρα, Wally εσύ δηλαδή, χρησιμοποιείς Internet Explorer;

Wally είπε:
url fixer...nough said
Aλλοι μαζευουν πεταλουδες, αφροδισια, παραξενα μανταρινια, αριστεροστροφες βιδες, ελατωματικα καπακια, unsupported plugins για να λειτουργει αξιοπρεπως ο browser κτλ

Περι ορεξεως κολοκυθοπις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπαα κάνει telnet στην 80 και δίνει απευθείας get εντολές σε htt πρωτόκολλο.

Μετά τον ορισμό του hardcore gamer, hardcore θεατή HD υλικού,

τώρα και hardcore net surfer.

ΥΕΑΑΑΗ

:bow:
 
Οχι Ace.

Οταν δεν κανω telnet :D , χρησιμοποιω Opera ;) (since 2000...v5)
 
open 87.49.77.289:80

get godzillaHD.wmv

close

LoL

:D

edit

(Opera απο το 2000 ??? δηλαδη τον πληρωνες ? ή τον ειχες τιγκα στις διαφημισεις να σερνεται στο web ?....ανεβασμενα πραματα...)
 
Εκτός αυτών που προτείνουν τα παιδιά να προσθέσω και εγώ μερικά add-ons από τα χιλιάδες που έχει και τα βρίσκω χρήσιμα;

Forecast Fox για τον καιρό, αφού κάποιος το έψαχνε...

No Script για τα περίεργα sites (όπως το GRM λόγου χάρη)

Colorful Tabs για να δώσουμε λίγη ομορφιά παραπάνω στις καρτέλες.

DownThemAll! με ένα κλικ κατεβάστε όλα όσα θέλετε από ένα site

Greek-English Spelling Dictionary ΠΟΤΕ λάθη πια ούτε στα Ελληνικά - ούτε στα Αγγλικά, για όμορφα και νοικοκυρεμένα Posts.

ScrapBook Κατεβάζεις όποια ιστοσελίδα επιθυμείς στον browser σου για άμεση πρόσβαση ακόμα και χωρίς σύνδεση (π.χ.: τα αφιερώματα σας στο GRM για αρχείο).

Tab Catalog Mε ένα πέρασμα πάνω από το εικονίδιο σου δείχνει ένα μωσαϊκό από όλα τα tabs που έχεις ενεργά ή κυκλικά μέσω του ctrl-tab.

Frag, στο σπίτι έχω και άλλα... για να δω, μήπως παραφορτώθηκε το πρόγραμμα; Μπα πετάει... :D .

Κάντε χρήση της εργαλειοθήκης σελιδοδεικτών για τα αγαπημένα σας site. Δεξί κλικ στην ιστοσελίδα, επιλογή του: "Η σελίδα ως σελιδοδείκτης" και αποθήκευση στο: "Εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών" ;)

Ένα τρικ ακόμα; Έχω ανοίξει 10 διάφορα παράθυρα και πρέπει να φύγω, αλλά βαριέμαι να τα βάλω στα fav (που να τα ξεκαθαρίζω μετά) ή κάτι τέτοιο; ctrl+alt+del. Τέλος εργασίας του FF. Το πρόγραμμα καταλαβαίνει τί θέλω και μου προτείνει να το κλείσω με τον κανονικό τρόπο, έλα όμως που έχω άλλα στο μυαλό μου, επιμένω... τερματισμός - το πρόγραμμα "κρασάρει" και κλείνει και την επόμενη φορά που το ξανατρέχω, έχει αποθηκεύσει όλες τις σελίδες (επαναφορά συνεδρίας) και τις ανοίγει ξανά όλες... κουφό αλλά το έχω βρει χρήσιμο :D

Εκτός το FastDial (που χρησιμοποιώ και εγώ) υπάρχει και το Speed Dial
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
Ένα τρικ ακόμα; Έχω ανοίξει 10 διάφορα παράθυρα και πρέπει να φύγω, αλλά βαριέμαι να τα βάλω στα fav (που να τα ξεκαθαρίζω μετά) ή κάτι τέτοιο; ctrl+alt+del. Τέλος εργασίας του FF. Το πρόγραμμα καταλαβαίνει τί θέλω και μου προτείνει να το κλείσω με τον κανονικό τρόπο, έλα όμως που έχω άλλα στο μυαλό μου, επιμένω... τερματισμός - το πρόγραμμα "κρασάρει" και κλείνει και την επόμενη φορά που το ξανατρέχω, έχει αποθηκεύσει όλες τις σελίδες (επαναφορά συνεδρίας) και τις ανοίγει ξανά όλες... κουφό αλλά το έχω βρει χρήσιμο :D
Ambu αυτό ήταν στον παλιό. Στον καινούριο όταν τον κλείνεις σε ρωτάει "Do you want to save your tabs for the next time it starts?"

Απαντάς "Save and Quit" και είσαι ωραίος
 
Ναι το έχω δει, αλλά κάτι έχω πειράξει και δεν δουλεύει. Ναι μεν βγάζει το μήνυμα, αλλά στην επανεκκίνηση δεν φορτώνει τις σελίδες τελικά. Εικάζω ότι κάτι έχει να κάνει με το Fast Dial που φορτώνεται αρχικά ή το blank page που έχω ως προεπιλογή, ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο (π.χ.: διαγραφή όλων των δεδομένων κατά την έξοδο- 0 history - etc), δεν ξέρω - δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Εσένα με Fast Dial ενεργό, blank page, καθαρισμός προσωπικών δεδομένων κατά την έξοδο και μηδενικό ιστορικό, δουλεύει εντάξει;
 
Χμμ δεν έχω βάλει τίποτα από όλα αυτά :)

Δεν καθαρίζω, δεν σκουπίζω, δεν χρησιμοποιώ speed dial γιατί ποτέ δεν κλείνω τον browser. Έχω οργανώσει τα tabs μου με τα χρωματάκια τους και όλα είναι under control.
 
Μου έσκασε και το πρώτo περίεργο πρόβλημα με τον FF 3.01....

Λοιπόν,όποτε θέλει,όταν τον ανοίγω,μία με πάει στο google.co.jp,μία στο google.de,μία στο κανονικό google.gr και πάει λέγοντας...

Έχω ψάξει το PC με spybot,adaware,αλλά δε παίζει κάποιο trojan,spyware ή οτιδήποτε άλλο.Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει ;
 
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!
 
Aμ εγώ ρε Αντώνη,πρώτη φορά το βλέπω...! :D
 
Πίσω
Μπλουζα