Forminx

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
162
Επειδή αναφερθήκαμε στον Νίκο Μαστοράκη και στην Ελληνική ποπ της δεκαετίας του 1960, βρήκα την ευκαιρία να σας δείξω κάτι από τα.... my precious......

Απολαύστε το....

picture.php


picture.php


I walking the street with a dream in my heart...

Ένας στίχος τον οποίο πολλές φορές φέρνω στο μυαλό μου όταν περπατάω μόνος!
 
Σημερα διαβασα αυτο

Κι όμως, υπάρχουν φορές που τα στερνά δεν τιμούν τα πρώτα! Ο τραγουδιστής Τάσος Παπασταμάτης, η ψυχή του θρυλικού συγκροτήματος Forminx, βρέθηκε νεκρός στο σπίτι του σχεδόν ένα μήνα μετά τον θάνατό του. Ενα σώμα και μια ζωή σε προχωρημένη... αποσύνθεση. Μια μουσική που άρχισε να φαλτσάρει, μια ζωή που έχασε το ντέμο, μια κοινωνία ξεκούρδιστη.
Πηγη
 
Ναι κι εγώ το διαβασα. RIP!
 
Κριμα - σε κανεναν δεν αξιζει κατι τετοιο. RIP
 
Μία «χορευτική» επταμελής ορχήστρα που έπαιζε σε δεξιώσεις, στην «Αργώ» της Βουλιαγμένης και στο «Ακροπόλ Παλάς» της Πατησίων, έγινε, από τη μία μέρα στην άλλη, το κορυφαίο συγκρότημα της Ελληνικής ποπ. Πέντε εκείνοι που απέμειναν στην τελική μορφή του γκρουπ, όταν έφυγε ο ένας από τους δύο τραγουδιστές του (ο Θύμιος Πέτρου) και ο percussionist Ευγνώμων: Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου, ψυχή και απόθεμα μεγάλου ταλέντου του συγκροτήματος, ο Βασίλης Μπακόπουλος (χημικός και κιθαρίστας), ο Κώστας Σκόκκος (ντράμμερ), ο Σωτήρης Αρνής (αρχιτέκτων και μπασίστας) και ο Τάσος Παπασταμάτης (τραγουδιστής). Το πρώτο ρεσιτάλ τους στο Θέατρο Μακεδονικών Σπουδών στη Θεσσαλονίκη, σημάδεψε το φαινόμενο της υστερίας α λα Μπητλς. Το πρώτο συντριπτικό hit τους (το Jeronimo Yanka) ξεκίνησε σαν χορευτικό παραλήρημα στη «Ρέμβη» της Θεσσαλονίκης και έγινε χρυσό 45αράκι μέσα σε μία εβδομάδα. Ελάχιστοι, όμως, ξέρουν τι είναι ο Jeronimo για τον οποίο, στο τέλος του κομματιού, ακούγεται και μια υστερική κραυγή (από τη φωνή του Παπαθανασίου): Ο Βαγγέλης είχε από μικρός ένα τρελό όνειρο. Ήθελε να μπορούσε να καλωδιώσει με κρυφά μεγάφωνα όλες τις πολυκατοικίες της Αθήνας και μία νύχτα ν' ανέβει με το μικρόφωνο στον Λυκαβητό και να ουρλιάξει «Τζερόνιμοοοοοοοοο», για να δει χιλιάδες ανθρώπους να πηδάνε πανικόβλητοι από τα μπαλκόνια.

Αυτό το όνειρο μπορεί να μην το πραγματοποίησε ποτέ του, αλλά το έκανε ηχητική πραγματικότητα στο φινάλε της μεγαλύτερης επιτυχίας των Forminx, το θρυλικό πια Jeronimo(oooooo) Yanka. Το ίδιο άγνωστη με την ιστορία αυτή είναι και η προέλευση του ονόματος Forminx που ακούγεται ξένο, αλλά είναι...Ομηρικό, όπως και η προέλευση της αρχαίας Φόρμιγκος («η Φόρμινξ - της Φόρμιγκος») που δεν είναι παρά ελληνικό μουσικό έγχορδο. Η «μαγκιά» στην περίπτωση αυτή, ήταν ένα καθαρά ελληνικό όνομα που με λατινικούς χαρακτήρες μπορούσε να περάσει σαν ξένο - και σαν ποπ. Οι Φόρμιγκες (όπως θα ήταν ο σωστός πληθυντικός τους) υπήρξαν παραγωγικοί για την εταιρεία τους, την Music Box του Μαρτέν και της Μαρίκας Γκεσάρ.

Μέχρι και ταινία έκαναν (με πρώτο αλλά όχι μοναδικό σκηνοθέτη τον Θεόδωρο Αγγελόπουλο), μία ταινία που δυστυχώς δεν τελείωσε ποτέ εγκαίρως για να παιχτεί στα σινεμά, τον καιρό που το όνομα και μόνο του συγκροτήματος θα γέμιζε τις αίθουσες. Tο φαινόμενο το είχαμε δει, όταν κάναμε ένα δεκαπεντάλεπτο ντοκιμαντέρ (κυρίως από μια συναυλία στο «Κεντρικό») και οι πιτσιρικάδες της εποχής πήγαιναν σινεμά, έβλεπαν το ντοκιμαντέρ ουρλιάζοντας και μετά έφευγαν χωρίς να δουν την ταινία! Οι Forminx γεφύρωσαν το χάσμα μεταξύ «χορευτικής ορχήστρας» και «σούπερ-γκρουπ» κι έγιναν αιτία συγκροτηματομανίας και αναλόγου εμπορικού πολέμου ανάμεσα στις εταιρείες δίσκων.

Τα περισσότερα τραγούδια του συγκροτήματος, γράφτηκαν από τον Βαγγέλη και μένα. Γράφονταν, συνήθως, στο πόδι, με έμπνευση της στιγμής. Τα δυο καλύτερα τραγούδια μας, το And Maybe More και το Our Last September, γράφτηκαν μέσα σε μια νύχτα, στην BP του Καλαμακίου. Ερωτευμένοι με μια Άσπα ο καθένας, ο Βαγγέλης κι εγώ, θέλαμε να γράψουμε ο καθένας ένα τραγούδι για την Άσπα του. «Αν μου γράψεις στίχους για τη δική μου Άσπα, θα σου γράψω μουσική για τη δική σου» είπε ο Βαγγέλης. Πήρα ένα μπλοκάκι λογαριασμών από τον σερβιτόρο, ο Βαγγέλης έκατσε στο πιάνο και τρεις ώρες αργότερα είχε φέξει - κι είχαμε δυο υπέροχα τραγούδια έτοιμα. Κι έτσι συνεχίσαμε να γράφουμε όλα τα τραγούδια των Forminx, με δυο-τρεις εξαιρέσεις τραγουδιών που έγραψαν ο Αρνής, ο Παπασταμάτης (Until The End) και ο Βασίλης Μπακόπουλος. Το παράξενο είναι πως αυτό το ένα και μοναδικό τραγούδι του Μπακόπουλου (Love Without Love) είναι σήμερα το δημοφιλέστερο ανάμεσα στους νεαρότερους post-mortem fans του άλλοτε νούμερο ένα ελληνικού γκρουπ.
Πηγη
 
Οι Forminx σε μια απο τις λιγες κινηματογραφικες τους εμφανισεις.

Εδω δινουν κεφι στην παρεα με τη μουσικη τους σε ενα παρτυ του 1962, απο την ταινια Ο Θοδωρος και το δικανο.

[video=youtube;-ZrIWBdjA9U]

 
Στο παραπάνω βίντεο .... πω πωωωω, τι πιάνο είν' αυτό που παίζει ο - πολύ νεαρός τότε - Βαγγέλης Παπαθανασίου !!! Πώς

φαινόταν από τότε ότι αυτό το πολύ νεαρό παιδί ότι θα ξεχωρίσει ....

Και .... ένα μικρούλι κουίζ : Σε κάποια ταινία κάποιος ηθοποιός είναι πάνω από το κεφάλι του Ντίνου Ηλιόπουλου [την ώρα που αυτός εργάζεται στο γραφείο του] και ... τον παρενοχλεί σφυρίζοντας μες στ΄αυτί του τη μελωδία του Jeronymo Yanka !!! α) Ποιος ηθοποιός είναι αυτός και β) σε ποια ταινία ????
 
Eιναι ο Αντρεας Ντουζος στο Φωναζει ο κλεφτης.
 
Αυτό το 45ράκι με το Jeronimo Yanka και το Dream in My Heart το είχαμε! ήμουν μικρούλης τότε, αλλά θυμάμαι ότι είχα ψιλομάθει να χορεύω γιάνκα, και θυμάμαι την εντύπωση που μου έκανε στο τέλος που ξεφωνίζανε "THE FORMINX" και μετά ένας θόρυβος λες και ρίξανε όλο το σερβάν με τα γυαλικά και γίναν θρύψαλα... οι μεγάλοι κουνούσαν το κεφάλι τους με φρίκη γι' αυτούς τους τεντυμπόυδες.
 
elephadas είπε:
Αυτό το 45ράκι με το Jeronimo Yanka και το Dream in My Heart το είχαμε! ήμουν μικρούλης τότε, αλλά θυμάμαι ότι είχα ψιλομάθει να χορεύω γιάνκα, και θυμάμαι την εντύπωση που μου έκανε στο τέλος που ξεφωνίζανε "THE FORMINX" και μετά ένας θόρυβος λες και ρίξανε όλο το σερβάν με τα γυαλικά και γίναν θρύψαλα... οι μεγάλοι κουνούσαν το κεφάλι τους με φρίκη γι' αυτούς τους τεντυμπόυδες.
Και φυσικά .... η ιστορία συνεχίζεται και στις επόμενες εποχές και γενιές !!! Κι εμένα οι γονείς μου στα νιάτα τους χορέψανε γιάνκα στις αρχές προς μέσα των 60ς, κάνοντας τους δικούς τους γονείς "να φρικάρουν με αυτούς τους ... ντεντιμπόηδες, γιεγιέδες" κλπ κλπ !!! Όμως ... και οι δικοί μου γονείς με τον ίδιο τρόπο αντέδρασαν 20 χρόνια μετά, όταν στις αρχές προς μέσα των 80ς έφερα στο σπίτι την κασέτα με το Killers των Iron Maiden και ... την έβαλα να παίξει δυνατά στο κασετόφωνο !!! "Φρίκαραν" με αυτούς τους "κανίβαλους", αυτούς τους "σατανάδες" που τους κουβάλησα στο σπίτι !!! Μένει, λοιπόν, να δούμε τα δικά μας τα παιδιά με τι μουσικά ακούσματα θα "φρικάρουν" εμάς ....

Τimes there are a changin', που λεν και στο χωριό μου ....

[h=1]Jeronimo Yanka


The Forminx[/h]

jeronimo-yanka-the-forminx.jpg


vs



Killers
 
Πω πω δεν ήξερα οτι οι Forminx ήταν ελληνικό συγκρότημα! Ενδιαφέρουσες πληροφορίες μουσικές και πολύ πολύ κρίμα για το τέλος του τραγουδιστή...
 
Πίσω
Μπλουζα