FPS και controllers

maxcomgr

Retro Member
Joined
8 Νοέ 2007
Μηνύματα
112
Αντιδράσεις
1
Ρε παιδιά δεν μπορώ να το χωνέψω ακόμα. Εκτός και αν είμαι τόσο άχρηστος βέβαια.

Π ω ς μ π ο ρ ε ί κ ά π ο ι ο ς να παίξει fps με τους controller από τα ps, xbox κτλπ????????? :cry:

Πήρα και εγώ ο καψερός το halo 3 (bundle edition) στο xbox , αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα μέχρι τώρα.

Με το ποντικάκι στο pc μου μια χαρά στόχευα και πετύχαινα και τα κεφάλια των "κακών" ακόμα.

Βέβαια αν πέζεις παιχνίδια τύπου Devil May Cry , είναι μια χαρά ο controller.

Αλλά στα Gears Of War, Turok, Army of Two που κατέβασε τα Demos μου βγήκε η πίστη μέχρι τώρα και χάνω συνέχεια.

Όπως πάω μου φαίνεται θα το βγάλω για πούλημα το XBox. :cry:
 
Ολα θελουν εξοικειωση.

Θυμαμαι οταν απο το Tomahawk joystick στο Spectrum βρεθηκα να προσπαθω να παιξω Virus με mouse στη φρεσκια Amiga μου και να νομιζω οτι δικαιουμαι αναπηρικη συνταξη :D
 
Ακόμα τη δικαιούσαι Wally :)

maxcomgr έχεις απόλυτο δίκιο για το pad. Θες ΠΟΛΥ χρόνο για να πιάσεις μια καλή επίδοση ώστε να μη σε λιανίζουν τα 15χρονα που έχουν αφιερώσει ανθρωποχρόνια στο σπόρ.

Αλλά και αυτά ακόμα δεν μπορούν να πιάσουν την επίδοση κάπιου που παίζει με ποντίκι. Πρέπει να βάλεις την ευαισθησία στο "τέρμα" για να κάνεις αυτά που κάνεις με το ποντίκι και πάλι...
 
Μπαρμπα Αντωνη θα σου κονομησω ενα XFPS (για λιγο,μη χαιρεσαι) να παιξεις με mouse και εγω με pad και να δουμε τι θα γινει στο COD4.

Τα αποτελεσματα λογω επιστημονικου ενδιαφεροντος θα αναρτηθουν στο παρον thread. :D
 
όταν το συνηθίσεις θα το προτιμάς από mouse/keyboard....

Σου δίνει την αίσθηση της πιο φυσιολογικής κίνησης (δεν μπορείς να κάνεις 50 περιστροφές το δευτερολεπτο γυρω από τον άξονα σου)

Προσωπικά, παρόλο που έχω πολλά ανθρωποχρόνια (που λεει και ο Shock) στο mouse, πλεον ξεσυνηθισα (το διαπιστωσα στο καινουριο PC του κολλητου μου)

Ασε που παίζεις και ξάπλα στον καναπέ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, γμ τα γερατιά μου. Να μου το παίζει μάγκας ο κάθε δεκά-κάτι-χρόνος ενώ έχουμε φάει εδώ και 20 χρόνια τα νιάτα μας στις crt οθόνες. :cry:

Πρέπει να γίνει καμμιά σχολή εκμάθησης για pad. Κάτι σαν το ECDL. :D

Πάντως στο να κινήσε στον χώρο είναι πολύ καλό το pad.

Αλλά το Halo μάλλον είμαι ο μόνος που το απεχθάνετε και θέλει να το κάνει σουβέρ.
 
Αλλά το Halo μάλλον είμαι ο μόνος που το απεχθάνετε και θέλει να το κάνει σουβέρ.
TI????Tον ΒΑΣΙΛΙΑ?

Δεν μπορω καν να βρω καποιο gif για τη περισταση!

ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ

:D
 
maxcomgr είπε:
Αλλά το Halo μάλλον είμαι ο μόνος που το απεχθάνετε και θέλει να το κάνει σουβέρ.
Δεν θα με χαλαγε αλλο ένα δισκακι για backup ;) :D :p

PS: Το Halo ειναι ο βασιλιας....
 
φιλε Maxcomgr, μπορεις να αγορασεις ειδικο ανταπτορα που κανει καπου 75 ευρω και να βαλεις πληκτρολογιο και ποντικι αν δεν μπορεις με τιποτα το χειριστηριο.
 
Αν και φανατικός του πληκτρολογίου - ποντικιού, μπορώ να πω ότι, μου αρέσει στο gamepad του XBOX όταν πυροβoλώ με την σκανδάλη. Είναι λίγο πιο ρεαλιστικό. Πάντως τα gamepad είναι τελικά συνήθεια. :D
 
Καλός ο αντάπτορας και είναι μία από τις μελλοντικές αγορές που πρόκειται να κάνω.

Απλά πρώτα πρέπει να αγοράσω μια καλή τηλεόραση για να "θαυμάζω" τα γραφικά του Xbox 360.

Ως τότε θα παίζω κανένα Arcade και βλέπουμε.
 
Εγώ πάντως ΠΟΤΕ δεν χώνεψα να παίζω μέσω πληκτρολογίου... Αντίθετα, οποιοδήποτε χειριστήριο κι αν πιάσω, σχεδόν αμέσως μου γίνεται δεύτερη φύση...

Και για να μην ξεχνιόμαστε, το HALO είναι ο βασιλιάς... :headbangdude:
 
Πες τα ρε maxcomgr χρυσόστομε,τα λέω στον μπαρμπα-Wally εγώ καιρό τώρα και μου λέει ό,τι να 'ναι !! :D :D :D


/εμπρηστικό mode on/


Είναι ένας ακόμη λόγος που ΔΕΝ παίρνω κονσολοειδές μέχρι στιγμής...

(εκτός από τα γνωστά δηλαδή,ότι στα PC τα games είναι καλύτερα κτλ κτλ... :D )

Δηλαδή,εκτός από κάτι Hello,επ συγνώμη,Halia,ωπ πάλι λάθος,να δεις πώς λέγεται,Halo τέλοσπάντων ή κάπως έτσι,άντε να παίξεις κάνα ΣΟΒΑΡΟ ( :tease: :tease: ) fps με αυτά τα ματζαφλάρια !!No way...!!!

Μouse και πάλι mouse ρεεεεε....!!!! :D

/εμπρηστικό mode off/

Σοβαρά τώρα,κι εγώ ΔΕΝ μπορώ με τίποτα να παίξω fps με pad και μάλλον δεν είμαι διατεθειμένος να μάθω....

Αλλά κάπου πιστεύω ότι ένα καλό πόντικα δεν τον φτάνει κανένα pad όσο εξοικειωμένος κι αν είσαι....
 
Yes Μάϊτυ μάους FTW!!!!!!!!

Όπως τα είπες. Τελικά η μόνη κονσόλα που θα δουλέψει σπίτι σαν παλαβή είναι το Wii.....
 
Μήπως πρέπει να φτιάξουν κανένα χειρηστήριο σαν πιστόλι που να σημαδεύεις στην οθόνη σε στυλ Wii???
 
Τα FPS στις κονσόλες είναι αστειάρα !!!

WASD, shift, Ctrl, E, R, 1-9 γρήγορο selection όπλου, G για χειροβομβίδες....και mouse ! (habu, ή κανα razer γενικά)....

Και φυσικά στα 1900χ1200, με antialising, anistotropic filtering, κλπ... Κοινώς για FPS το PC είναι μονόδρομος.
 
Πως μου αρεσει να διαβαζω τετοια :D
 
Πίσω
Μπλουζα