FRAGIO [Φραγκάτος]

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Aγόρασα πρόσφατα από έναν παιχνιδοπώλη, ο οποίος πραγματικά αγαπάει τα παιχνίδια και που απαντάει σε όλες μου τις ερωτήσεις με όλη του την χαρά και ακούραστα, αυτό το κουκλάκι..!!! Είναι φυσικά made in Greece, ρετρό και χειροποίητο..! ;)

Από την εταιρεία FRAGIO [Φραγκάτος λεγόταν ο Ιδιοκτήτης], η οποία λειτουργούσε στον Πειραιά..!....

Βρήκα πολλά διαφορετικά τέτοια παιχνίδια αυτης της εταιρείας, αλλά ως γνωστόν επειδή η Ελ Γκρεκο ειναι η αδυναμία μου, πήρα μονο ένα ώς δείγμα αυτης της Ελληνικής εταιρείας..!! :flower: Ιδού λοιπόν..!!

28462.jpg

YΓ Μόλις πρόσεξα ότι το μαλλί είναι ίδiο με της Παταπούφας..!! Μάλλον ήταν μόδα στα 80s....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιότερα μου είχε φέρει δώρο μία θεία μου μία κούκλα που έμοιαζε με πατατούφα με κόκκινα μαλλιά από νήμα και πάνινο σώμα. Μήπως είδες κατι παρόμοιο σε αυτό το μαγαζί? Θυμάμαι φορούσε στολή νοσοκόμας.
 
"Οι Μονομαχοι"

εταιρία κατασκευής Fragio

δουλευει ακόμα μια χαρα αν και σαν ειχαμε σπασει τις ασπίδες που κρατουσαν στο χέρι τους.

ΥΓ. και η νέα γενια τα προτιμαει ;)

IMG_20180809_190704.jpg
 
Πραγματικά είναι λυπηρό από όλες αυτές τις εταιρίες να μην υπάρχει ούτε μια σήμερα, έτσι για δείγμα να λέμε στα παιδιά μας ότι κάτι έβγαζε και αυτή η έρμη η Ελλάδα μας.... Όλες αυτές οι εταιρίες έκλεισαν στο βωμό της ενωμένης Ευρώπης για τα μάτια των Γερμανών, δεν λέω κάτι καινούριο το ξέρω αλλά έχω αγανακτήσει. 
 
Πίσω
Μπλουζα