FreeDos @ VirtualBox

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Έστησα μια μηχανή με το VirtualBox και εγκατέστησα το FreeDos για να θυμηθώ τα παλιά, καθώς και να έχω μια εναλλακτική για το DosBox :)

Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να επικοινωνώ κάποια αρχεία που έχω (πχ savegames) με τον virtual σκληρό του FreeDos. Και ο μονος αμέσως τρόπος είναι μέσω δικτύου

Μια λύση είναι να δώσω στο FreeDos πρόσφαση στο internet ώστε να κατεβάσω από εκεί διαφορα παιχνίδια patches κλπ. Πιο απλό ίσως φαίνεται να "δικτυώσω" το FreeDos με το host υπολογιστή.

Στις επιλογές του VirtualBox υπάρχουν κάποιες επιλογές που δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει: NAT, Bridge Adapter, Internal Network, Host-only adapter.

Για να μη διαβάζω help files και howtos, έχει κάνει κανένας σας κάτι ανάλογο για να μου πει ποια επιλογή με αφορά? :)
 
Δεν ξέρω τίποτα από FreeDOS και μπορεί να λέω μπούρδες. #)

Αλλά ένας "μπακαλίστικος" τρόπος που λογικά δουλεύει με λιγότερη φασαρία από networking/πρόσβαση στο Internet μέσω DOS κλπ "δύσκολα" που σκέφτεσαι, νομίζω ότι είναι ο εξής:

-Κάνε ένα ISO image με τα αρχεία που θέλεις να μεταφέρεις. Προγράμματα όπως το δωρεάν Imgburn προσφέρουν αυτή την δυνατότητα. (create image file from files/folders το λέει)

-Mount το ISO στο virtual CD.

-Προσβαση στο virtual CD μέσα από το FreeDOS και αντιγραφή των αρχείων που περιέχει στο virtual HDD. :)
 
Ειχα παιξει αρκετο καιρο με το freedos και ειχα καταφερει να συνδεθω στο internet, αλλα δεν θυμαμαι πως. Νομιζω μεσα απο τον web browser arachne ειχα φορτώσει ένα packet driver για την καρτα ethernet και δουλεψε. Μαλιστα διαβαζα και το retromaniax χωρις προβληματα.

Τωρα στο Vbox αυτο που χρειαζεσαι είναι το NAT , αλλα δεν ξερω πως θα το κανεις μεσα απο το freedos

:xm:

H ιδέα του ΜΑΔΔΟΓκ δεν ειναι και ασχημη, θα γλυτωσεις αρκετα εγκεφαλικα κυτταρα :biglaugh:

(Αν θες δοκιμασε σαν network adapter να ειναι καποιο της INTEL )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Έστησα μια μηχανή με το VirtualBox και εγκατέστησα το FreeDos για να θυμηθώ τα παλιά, καθώς και να έχω μια εναλλακτική για το DosBox :)
Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να επικοινωνώ κάποια αρχεία που έχω (πχ savegames) με τον virtual σκληρό του FreeDos. Και ο μονος αμέσως τρόπος είναι μέσω δικτύου

Μια λύση είναι να δώσω στο FreeDos πρόσφαση στο internet ώστε να κατεβάσω από εκεί διαφορα παιχνίδια patches κλπ. Πιο απλό ίσως φαίνεται να "δικτυώσω" το FreeDos με το host υπολογιστή.

Στις επιλογές του VirtualBox υπάρχουν κάποιες επιλογές που δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει: NAT, Bridge Adapter, Internal Network, Host-only adapter.

Για να μη διαβάζω help files και howtos, έχει κάνει κανένας σας κάτι ανάλογο για να μου πει ποια επιλογή με αφορά? :)
Σε κάθε Virtual Machine επιτρέπεται να έχεις ένα shared folder με το host σύστημα. Είναι στα Settings->Share folders. Εσύ μάλλον έχεις πρόβλημα για το πώς να δείς αυτό το shared folder από το guest λειτουργικό. Έψαξες στα forum της Sun;
 
Δεν υποστηριζεται shared folder. Μονο οταν guest ειναι Windows, Linux, Solaris υπαρχει αυτη η δυνατοτητα :)
 
Rakeesh είπε:
Στις επιλογές του VirtualBox υπάρχουν κάποιες επιλογές που δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει: NAT, Bridge Adapter, Internal Network, Host-only adapter.
Το bridge adapter ειναι το πιο καλο. Επιτρεπει περισσοτερη ανεξαρτησια στο guest.

Για παραδειγμα εχω XP σαν guest με bridge και εχω δωσει ip address στο ιδιο υποδικτυο με το host μηχανημα. Εχει και δικια του ψευτικη MAC, οποτε ουσιαστικα ειναι σαν αλλη καρτα δικτυου. Μπορω ακομη και να το κανω ετσι ωστε να εχει το virtual προσβαση στο internet και στο ρουτερ αλλα να ειναι κομμενη απο το host!

Δεν χρειαζομαι τα shared folders που προσφερει το ιδιο το virtualbox γιατι εχω φτιαξει τα δικα μου που λειτουργουν οπως ακριβως αν τα 2 μηχανηματα ηταν ανεξαρτητα αλλα ανηκαν στο ιδιο υποδικτυο.

Οποτε αν στο freedos ξερεις πως να σεταρεις την καρτα δικτυου και να το βαλεις στο internet, η εστω στο ιδιο υποδικτυο με το host, στη χειροτερη θα μπορεις να φτιαξεις ενα share στο host και να εχεις προσβαση εκει.

Αν δεν μπορεις να φτιαξεις bridged (στα linux hosts εχει δουλεια, στα windows ειναι πανευκολο) κανε ενα ftp server το host και ισως δουλεψει ετσι
 
Πίσω
Μπλουζα