Friday the 13th (1980)

Ειμαι κι εγώ φανατικός των ταινιών αυτών και έχω προς το παρόν αγοράσει τη Συλλογή nightmate on elm street και τα περισσότερα από τα Friday the 13th αλλά θεωρώ τον Freddy ανώτερο.

Από κάποιες φωτό που είδα για το remake είδα πως θα δείχνει τον Jason οπότε περιμένω να δω τι ακριβώς σχεδιάζουν να κάνουν...

Μια και στην πρώτη ταινία ουσιαστικά δεν υπήρχε αυτός...

Είδωμεν λοιπόν....
 
Το remake του χρονου ,δεν θα ειναι ακριβως remake αλλα ενας συνδυασμος των 3 πρωτων ταινιων σε μια.

Θα εχει λιγο τον Jason πιτσιρικα λιγο απο την μανα ,λιγο απο την μασκα ,ολα αυτα συμφωνα με τους παραγωγους.

Επισης δεν θα λεγανε οχι σε ενα sequel του remake αν και η ιδια η ταινια θα εχει τελος (προφανως θα πεθαινει).

Εγω λεω οτι αν εχει επιτυχια οικονομικη να περιμενετε καινουργια 10λογια.
 
θα διαφωνίσω πως το 1 δεν ηταν ωραίο επειδη δεν παρουσιαζόταν ο τζέισον ...

ηταν παρα πολυ έξυπνο που δεν παρουσιαζοταν ο τζείσον και δολοφονος ηταν η μανα του γιατι κανεις δεν το περιμενε....
 

Να και μια αστεια εκδοχη απο τον απιστευτο REMI.Παντως μετα απο ενα σημειο και μετα οι ταινιες απλα δεν βλεπονταν.Θυμαμαι μια σκηνη απο το FRIDAY 13th MANHATTAN που δινει μια μπουνια σε ενα μποξερ και του κοβει το κεφαλι και μπαινει καλαθι σε ενα καδο σκουπιδιων.....Ε λεω μεχρι εδω ηταν.Δεν ειδα καμμια αλλη συνεχεια απο τοτε.Μονο το JASON vs FREDDY ειδα και μου εκανε εντυπωση ο ηχος της ματσετας που εσκιζε τον αερα η και οτι αλλο εβρισκε μπροστα της!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα η δικη μου αποψη ,επειδη ειμαι κ πολυ fan f13,ειναι οτι τα καλυτερα εινα το 1 2 3 4 6 7

το 8 ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ γιατι δεν εχει φοντο κατασκηνωση αλλα ειναι καλη προσπαθεια!!!! Το 5 ειναι απαραδεκτο κ μπορουμε καλλειστα να μην το λαμβανουμε υποψη γιατι δεν υπηρχε πουθενα ο jason μονο λιγο στην αρχη στο ονειρο του tommy

καλα περιττο να σχολιασω το jason goes to hell οπου ηταν εξωφρενικο!!!!!!!Αφου οταν το εβλεπα αισθανθηκα οτι η pamela voorhees θα ζωντανεψει και θα σκοτωσει τους συντελεστες που διαφθειρουν ετσι τον γιο της!!Δεν θα μπω καν στον κοπο να σχολιασω αυτο που παει στο διαστημα!το freddy vs jason χαλια!!Και το remake τρεις λαλουν κ 2 χορευουν ηταν η απολυτη παρακμη!!!! Εν αντιθεση με το 1 2 3 4 6 7 που ειναι επικες ταινιες τρομου!!!!!

KILL HER MOMMY KILLER HER DON'T LET HER LIVE!!
 
To arcade παιχνιδι της Namco "Splatterhouse" πιστευω πως ειναι προφανες πως ηταν καθαρα εμπνευσμενο απο τη σειρα Friday the 13th.. Παντως στην Ελλάδα δεν εχουν βγει ολες οι ταινιες της σειράς σε dvd.. Λείπει π.χ. το "Jason goes to hell".. Παντως σα ρετρο φαν των ταινιων τρόμου των 80's φέτος το καλοκαίρι σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης με ρετρο cinema είδη, πέτυχα τη μάσκα του Jason και τη μασέτα, τα οποία αγόρασα χωρις δευτερη σκεψη! Αν κανετε φετος τις απόκριες κανα ρετρο μασκε πάρτυ θα σκάσω μύτη ως Jason Voorhees.. χαχαχαχαχα!
 
Φιλε jackie dragon στο μυαλο μου εισαι.Πριν μπω και διαβασω το μηνυμα σου ειχα τερματισει το splatterhouse στο mame.Οντως το jason goes to hell δεν κυκλοφορησε στην ελλαδα σε dvd,εγω καποτε ειχα φαει τον τοπο να το βρω και το βρηκα σε βιντοκασσετα σε ενα αρχαιο βιντεοκλαμπ το πηρα και το περασα σε dvd για back up.Ολα τα friday the 13th μαρεσουν εκτος απο το jason x και το remake.
 
Alucard ευχαριστούμε για το thread.
 
Η δεύτερη αγαπημένη μου σειρά ταινιών τρόμου, μετά το Halloween. Οι πρώτες 4 ταινίες είναι κλασσικές ( με καλύτερη κατά την γνώμη μου την δεύτερη). Από εκεί και πέρα αρχίζει η κατρακύλα, με χειρότερη το jason goes to hell ( πιο μετά μέχρι και στο διάστημα τον έστειλαν)...
 
Ναι, συμφωνώ, κι εμένα μου αρέσει πολύ αλλά από ένα σημείο και μετά ούτε εγώ αντέχω τα σίκουελ. Τον εκμεταλλεύτηκαν μέχρι αηδίας τον καημένο τον Jason...
 
Υπήρξα φανατικός του Jason από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου κι έβλεπα την μορφή του και την μάσκα του hockey στα περιοδικά με πρόγραμμα τηλεόρασης.

Αργότερα στην εφηβεία τα είχα λιώσει όλα.

Αλλά σήμερα πιστεύω πως μάλλον είχαμε υπερεκτιμήσει λίγο την σειρά.

Κάποτε ένας φίλος μου με ρώτησε ποιο Friday the 13th να δει.

Για εμένα καλά σαν ταινίες κι όχι μόνο σαν σλάσερς, αλλά σε όλους τους τομείς (σκηνοθεσία, πλοκή, τρόμος, ατμόσφαιρα κτλ) είναι μόνο τα δύο πρώτα (κυρίως το πρώτο).

Αλλά αυτός ήξερε τον Jason σαν τον δολοφόνο με την μάσκα του χόκευ και κάτι τέτοιο περίμενε να δει.

Κι εδώ ήταν το πρόβλημα...το πρώτο δεν είχε Jason, ενώ το δεύτερο δεν είχε μάσκα του χόκευ...

Από το 3D και μετά που βρίσκει την μάσκα, η σειρά αρχίζει και παίρνει την κατιούσα...(ειδικά το 3D μαζί με το Jason Goes to Hell τα θεωρώ τα χειρότερα της σειράς, απίστευτα ηλίθια).

Όλα τα υπόλοιπα ή ήταν κακά ή απευθύνονταν αποκλειστικά σε σλασεράδες, τα βλέπεις με την παρέα κανένα βροχερό βράδυ με πίτσες και μπύρες για να κάνεις χαβαλέ με τον Jason που παίρνει κεφάλια.

Οπότε στο τέλος του είπα να δει το remake που έχει από όλα. :supergrin:

Γενικά απεχθάνομαι τα remakes, αλλά η επιλογή τους να συνδυάσουν τις τρεις πρώτες ταινίες σε μία ήταν, κατά τη γνώμη, μου πολύ σωστή.

Επίσης δεν συμπάθησα ποτέ αυτή την μόδα των 80's, που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα με κάτι Saw κλπ, που για κάθε επιτυχημένη ταινία έχουμε κι από δέκα sequels, δύο prequels κι ένα μοντέρνο remake από το οποίο ξεκινάει μια καινούρια σειρά και πάει λέγοντας...
 
Τιμώντας τη χθεσινή μέρα, θέλησα να ξαναδώ το The Final Chapter (4o μέρος της σειράς). Κάπου στην αρχή της ταινίας ο μικρός Tommy Jarvis παίζει σ' έναν υπολογιστή που δεν αναγνωρίζω το θρυλικό shoot 'em up "Zaxxon" φορώντας μια μάσκα εξωγήινου.
Αργότερα η μάσκα κυκλοφόρησε στο εμπόριο για τους φανατικούς της σειράς και ονομάστηκε απλά.... Zaxxon mask.

zaxxonmask2.jpg


Για περισσότερες πληροφορίες για το παιχνίδι μπορείτε ανατρέξετε και στο αντίστοιχο review του 3ου τεύχους του Retroid.
 
Τιμώντας τη χθεσινή μέρα, θέλησα να ξαναδώ το The Final Chapter (4o μέρος της σειράς). Κάπου στην αρχή της ταινίας ο μικρός Tommy Jarvis παίζει σ' έναν υπολογιστή που δεν αναγνωρίζω το θρυλικό shoot 'em up "Zaxxon" φορώντας μια μάσκα εξωγήινου.
Αργότερα η μάσκα κυκλοφόρησε στο εμπόριο για τους φανατικούς της σειράς και ονομάστηκε απλά.... Zaxxon mask.

zaxxonmask2.jpg


Για περισσότερες πληροφορίες για το παιχνίδι μπορείτε ανατρέξετε και στο αντίστοιχο review του 3ου τεύχους του Retroid.

Ο υπολογιστής είναι RadioShack Tandy TRS-80 color computer (γνωστός και ως CoCo)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα