Friday the 13th

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Friday the 13th (1985)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php








Πάρτε και μια γεύση από τις πολύ καλές ταινίες:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=6632
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή επιλογή για μία ακόμα φορά απο τον Alucard. :thumbup:

Μιλάμε για ένα παιχνίδι με... ιστορική αξία, αφού αποτελεί το πρώτο special review του Pixel (τεσταρισμένο στην cpc version).

Εντάξει, μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα τρομακτικό (εξαρτάται και απο την ηλικία κάποιου όταν το παίζει), αλλά όταν είχα βάλει τον μικρό μου ξάδερφο να παίξει, τον είχε λούσει κρύος ιδρώτας !! :D

Το γεγονός είναι πως το παιχνίδι έκανε ό,τι μπορούσε για να δημιουργήσει μία ατμόσφαιρα τρόμου (μέχρι και το κουτί περιείχε εκείνες τις κάψουλες με το ψεύτικο αίμα, για να τρομάξετε για τα καλά την μαμά σας... :diablotin: ).

Το μεγάλο highlight βέβαια είναι η περίφημη κραυγή που ακούγεται (και η οποία ήταν αρκετά πετυχημένη), και η εικόνα με το machetωμένο κεφάλι !! Οπως ανέφερε και ο Alucard, ο ήχος, και η μουσική ειδικότερα βοηθάνε πολύ στην δημιουργία της "σωστής" ατμόσφαιρας.

Εκεί που περπατάτε αμέριμνος, θα ακούσετε το μουσικό θέμα να αλλάζει - σημάδι πως ο Τζαίησον έχει βάλει στο "μάτι" κάποιον απο τους κατασκηνωτές...

Τα μουσικά θεματάκια έχουν αρκετή ποικιλία (αλλάζουν ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεστε), και συν τοις άλλοις θα ακούσετε το Γαμήλιο Εμβατήριο του Μέντελσον, το 2ο μέρος απο την "Ηρωϊκή" (τρίτη) του Μπετόβεν, το In the Hall of the Mountain King, το μουσικό θέμα της παλιάς σειράς με τον Ρομπέν των Δασών, καθώς και τις παιδικές μελωδίες Teddy Bears' Picnic & Old McDonald had a farm.

Eνα άλλο χαρακτηριστικό που μου άρεσε, είναι ότι τα "όπλα" που βρίσκετε, δεν είναι όλα το ίδιο εύχρηστα. Ενα απο τα προσωπικά μου favorites πάντως, ήταν το σπαθί. :diablotin:

To παιχνίδι μπορείτε να το παίξετε και με διάφορους τρόπους, χρησιμοποιώντας όποιες τακτικές σας βολεύουν. Για παράδειγμα μπορείτε να ψάξετε μέχρι να πετύχετε τον Tζαίησον, και να κάνετε "γιουρούσι". Αν δείτε κατασκηνωτή να... περιμένει ακίνητος (απο τον φόβο προφανώς !!), αυτό σημαίνει πως όπου να 'ναι θα σκάσει μύτη ο Tζαίησον για να τον δολοφονήσει, οπότε στηθείτε παραδίπλα και περιμένετε. Αν πάλι υποψιάζεστε ότι κάποιος κατασκηνωτής είναι στην πραγματικότητα ο Τζαίησον μεταμφιεσμένος, μπορείτε να τον χτυπήσετε !! Αν πέσετε μέσα στις προβλέψεις σας, αυτός θα βγάλει την μεταμφίεση, και θα σας επιτεθεί !! (στην αντίθετη περίπτωση βέβαια, ενδέχεται να φάτε λάχανο κάποιον απο τους φίλους σας...)

Μπορείτε όμως και να παίξετε το παιχνίδι πιό μεθοδικά:

Δηλαδή να μαζέψετε τους φίλους σας σε κάποιο κλειστό μέρος (Εκκλησία, Αχυρώνα, κλπ), και να φέρετε μαζί τους στο ίδιο δωμάτιο τον σταυρό, ο οποίος θα τους προστατέψει απο τον αιμοδιψή Τζαίησον (τώρα τι σχέση έχει ο Τζαίησον με τους βρυκόλακες που φοβούνται τους σταυρούς, θα σας γελάσω... :D ).

Προσοχή μόνο γιατί οι φίλοι σας... βαριούνται να κάθονται πολύ ώρα κλεισμένοι στον ίδιο χώρο !! (και βέβαια δεν συζητάμε το τι θα γίνει αν κατά λάθος ένας απο τους κατασκηνωτές που μαζέψετε μαζί με τους άλλους, είναι ο Τζαίησον μεταμφιεσμένος... :diablotin: )

To παιχνιδάκι το είχα δει και σε CBM, αλλά το είχα παίξει πολύ σε Amstrad.

Οπως αναμενόταν, ο ήχος ήταν πολύ καλός στον Commodore - αν και o Amstrad δεν πήγαινε και πολύ πίσω (ναι, η περίφημη κραυγή έχει διατηρηθεί... :) ). Επίσης αν θυμάμαι καλά, στον CBM τα sprites των κατασκηνωτών είχαν περισσότερη ποικιλία.

Τέλος πάντων οι διαφορές στις δύο εκδόσεις είναι αρκετά μικρές, και αν σας "τραβάει" το όλο setting, σίγουρα το παιχνίδι θα σας αρέσει !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαμενη ευκαιρια. Η Domark ειχε στα χερια της ενα θεμα με το οποιο θα μπορουσε να βγαλει ενα σοβαρο tactical-scare-em-up παιχνιδι και ταυτοχρονα να ξεπλυνει την ντροπη του A View to a Kill.

Δυστυχως δεν εμπνευστηκε απο παρομοιες επιτυχημενες προσπαθειες (πχ το εξαιρετικο Alien της Mind Games).

Ως πιτσιρικος (και) αυτο το παιχνιδι επεσε θυμα της ελλειψεως manual. Ετσι, ηταν που ηταν το κλιμα στραβο (το παιχνιδι θαφτηκε γενικως) το εφαγε και ο γαιδαρος (δεν ηξερα τον ΑΝ.ΣΚ).

Αν καποιος θελει να "φοβηθει" (με την σωστη εννοια) στα 8bit εχει αλλες επιλογες (Castle Master, Voyage Into The Unknown, Ground Zero, Nosferatu, Rocky Horror Show κτλ)
 
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το παιχνίδι, αυτό που μου έχει μείνει η παντελώς άκυρη μουσική. Αν έβαζαν να παίζει κανείς περίεργος ρυθμός τα πράγματα πιστεύω θα ήταν καλύτερα.

"You're with your baby


And you're parked alone



On a summer night



You're deep in love



But you're deeper in the woods..."


http://www.youtube.com/watch?v=BbT8n_ay4fM
 
Wally είπε:
Αν καποιος θελει να "φοβηθει" (με την σωστη εννοια) στα 8bit εχει αλλες επιλογες (Castle Master, Voyage Into The Unknown, Ground Zero, Nosferatu, Rocky Horror Show κτλ)
Mα σοβαρά σε είχε τρομάξει το Castle Master ?

Προσωπικά βρίσκω το Friday 13th πιό τρομακτικό (γούστα είναι αυτά βέβαια...)

Eκείνα που με "ταρακούνησαν" λίγο περισσότερο πάντως, ήταν κάτι παιχνίδια της Horrorsoft στην Amiga...
 
πράγματι ήταν το πρώτο σπέσιαλ ρεβιού του πίξελ πίσω στο μακρινό 1985!

Σαν παιδάκι διάβαζα το ρεβιού του Πίξελ και φαντασιωνόμουν πως θα είναι η κραυγή! Έπεσε στα χέρια μου 2 χρόνια αργότερα στον 6128...

Παίδες συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω...το παιχνίδι είναι μετριότατο ως κακό! Το τελείωνες με την πρώτη...ασχολήθηκα ελάχιστα και το εβαζα μόνο για ν' ακουσουν οι φίλοι την κραυγή από τα ηχεια ...αυτοκινητου με φελιζολ αντηχειο που ειχα συνδέσει τοτε τον 6128... :)
 
billy είπε:
Eκείνα που με "ταρακούνησαν" λίγο περισσότερο πάντως, ήταν κάτι παιχνίδια της Horrorsoft στην Amiga...

picture.php


Είναι να μη σε ταρακουνήσουν;;; :D
 
Αχ Ελβίρα..! :dribble::dribble:

Ώστοσο το παρασκευή και 13ης σκέτη αποτυχία η υλοποίηση.!
 
DINO είπε:
Είναι να μη σε ταρακουνήσουν;;; :D
Xαχαχαχα !!

Το μυαλό σου στο πονηρό, βλέπω... :diablotin:

spyros_s είπε:
Παίδες συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω...το παιχνίδι είναι μετριότατο ως κακό! Το τελείωνες με την πρώτη...ασχολήθηκα ελάχιστα και το εβαζα μόνο για ν' ακουσουν οι φίλοι την κραυγή από τα ηχεια ...αυτοκινητου με φελιζολ αντηχειο που ειχα συνδέσει τοτε τον 6128...
Σεβαστή η άποψή σου Σπύρο - άλλωστε και εγώ το θεωρώ μάλλον μέτριο - ειδικά σε τομείς όπως τα γραφικά, ενώ απο κάποιο σημείο και μετά γίνεται κάπως μονότονο.

Μου άρεσε αρκετά πάντως η "αγχωτική" ατμόσφαιρα που δημιουργούσε...
 
Βασίλη το κρίνω αυστηρά διότι εφόσον δεν κατάφερνε να...αγχώσει ένα δωδεκάχρονο παιδί το 1987 τότε είχε αποτύχει να περάσει την ατμόσφαιρα του θρίλερ...ίσως απλά να έγινε συνειδητά από την ντομαρκ για να μην αποκλείσει το νεανικό-παιδικό κοινό από το παίξιμο του εν λόγω παιχνιδιού! Η διάρκεια στο χρόνο ήταν μηδενική! Για φαντάσου να το είχες αγοράσει αυθεντικό τότε επενδύοντας ένα σεβαστό ποσό και να συνειδητοποιούσες ότι στην πράξη επέλεξες κάτι με το οποίο δεν θ' ασχοληθείς! Υπήρχαν τόσο καλύτερα παιχνίδια στον αμστραντάκο για να παίξει κανείς!
 
*Σαφώς* και υπήρχαν καλύτερα παιχνίδια, αλλά στην περίπτωση της "ατμόσφαιρας", ίσως είναι τελικά θέμα ψυχολογίας και ιδιοσυγκρασίας...

Εμένα πάντως σε αυτόν τον τομέα δεν με άφησε παραπονεμένο !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απόγευμα και περίμενα τον μεγάλο μου αδελφό να μου φέρει κάποιο παιχνίδι (χωρίς να ξέρω ποιό) που μου είχε υποσχεθεί. Πολύ μικρός ακόμη για να πηγαίνω σε μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας και έτσι το μεγαλύτερο αδελφάκι μια στο τόσο μου έφερνε και από κάτι. Μαύρο κουτί, καταπληκτικό εξώφυλλο και πολλές ώρες τρόμου χωρίς να καταλαβαίνω καλά καλά για το τι έπρεπε να κάνω στο παιχνίδι (χεχε). Να ρωτήσω κάτι... Δεν ξέρω γιατί αλλά πάνω στην τεράστια περιέργεια εκείνης της ηλικίας είχα βάλει την κασσέτα σε κανονικό κασσετόφωνο για να δω τι θα κάνει. Η πίσω πλευρά της κασσέτας πρός μεγάλη μου έκπληξη άρχισε να παίζει κανονικά, και τι νομίζετε πως άκουγα. Τον Jason να μιλάει και να εξιστορεί δολοφονίες που του άκουγες κανονικά, αλυσοπρίονα, ουρλιαχτά κλπ. Το είχε κάνει κανείς άλλος αυτό ρε παιδιά; Είχα πάθει σοκ σαν παιδάκι... :)
 
Eγώ το είχα παίξει απο δισκέττα, οπότε δεν είχα τέτοια εμπειρία !!

Καλή φάση όμως αν επιχείρησαν τέτοιο πράγμα οι κύριοι της Domark !! Aυτό θα ενίσχυε το γεγονός ότι πραγματικά προσπάθησαν να "τρομάξουν" τους πιτσιρικάδες της εποχής !! :D
 
αν ισχυει αυτο που λέει ο φίλος μας τότε θα ειχε μεγάλη πλάκα να το βρούμε στην εκδοση της κασετας
 
^^ Εεε χμμμ τι εννοείς αν "ισχύει"; :) Και βέβαια ισχύει και βέβαια όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω η Domark όχι μόνο είχε καταφέρει να με τρομάξει αλλά με είχε πορώσει ακόμη περισσότερο με το παιχνίδι και με το είδος γενικότερα. Και γω θα ήθελα να το αγοράσω ξανά και να το ακούσω μιας και όλα αυτά τα παιχνίδια δεν υπάρχουν πλέον στην συλλογή μου ένεκα χρηματικής ανάγκης για αγορά Amiga 500. :(
 
φίλε μου εννοώ ότι ίσως στην Ελλάδα να μην έφτασε ποτέ επισήμως ή να απαγορεύτηκε η συγκεκριμένη έκδοση! Από την άλλη επειδή αυτό που γράφεις είναι ενδιαφέρον μου κάνει πραγματικά εντύπωση που δεν το είχαν σχολιάσει στο πιξελ της εποχής...κάτι μου λέει ότι είχαν πειρατικό αντίγραφο και εκείνοι!

Απλά την ίδια περίπου εποχή είχε γίνει σάλος για το σαμανθα φοξ στριπ ποκερ που είχε φτάσει μεχρι το βρετανικό κοινοβούλιο...απορώ πως δεν διαμαρτυρήθηκαν και για αυτό...
 
το είχα λιώσει στον κομοντορακο μου.. πολύ κόλλημα
 
@billy Η συμπλήρωση που κάνεις σε κάθε review τείνει να είναι πιο ουσιαστική και από το αρχικό :) Ευχαριστούμε.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τους υπόλοιπους πως το παιχνίδι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ωστόσο είχε ιστορική αξία για τους fans του τρόμου.
 
spyros_s είπε:
φίλε μου εννοώ ότι ίσως στην Ελλάδα να μην έφτασε ποτέ επισήμως ή να απαγορεύτηκε η συγκεκριμένη έκδοση! Από την άλλη επειδή αυτό που γράφεις είναι ενδιαφέρον μου κάνει πραγματικά εντύπωση που δεν το είχαν σχολιάσει στο πιξελ της εποχής...κάτι μου λέει ότι είχαν πειρατικό αντίγραφο και εκείνοι!Απλά την ίδια περίπου εποχή είχε γίνει σάλος για το σαμανθα φοξ στριπ ποκερ που είχε φτάσει μεχρι το βρετανικό κοινοβούλιο...απορώ πως δεν διαμαρτυρήθηκαν και για αυτό...
Ναι καταλαβαίνω πως δεν αμφισβήτησες τα λεγόμενά μου. Επίσης μπορεί το PIXEL ναι μεν να είχε το αυθεντικό παιχνίδι, αλλά από την άλλη πολύ απλά ποτέ να μη σκέφτηκαν να το βάλουν σε κανονικό κασσετόφωνο από την πίσω μεριά. Δεν ξέρω, πάντως ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα αυτό, ειδικά σε εκείνη την ηλικία !
 
Eχεις ακομα τη κασετα?
 
Πίσω
Μπλουζα