From Scratch by Vanity

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Επιτέλους! Ένα σωστό demo για τον CPC6128! Το μόνο μείον του είναι οτι απαιτεί CRTC type 1 για να παίξει αν και νομίζω δεν είναι δύσκολο να το patchάρουν για, τουλάχιστον, CRTC type 0. Για να το δείτε σε εμουλατόρι, WinAPE με τα plus features κλειστά, CRTC 1 και στα Memory/ROMs επιλέγουμε: Lower OS6128, Upper 0 BASIC1-1, Upper 7 AMSDOS ή PARADOS.

http://www.pouet.net/prod.php?which=53596

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω τι να προσθέσω παραπάνω. Είναι απίστευτο γιατί είναι ένα demo που δεν περίμενα να δω στον Amstrad. Τα εφφέ είναι τέλεια, overscan, ομαλά και καλοσχεδιασμένα και όλα αυτά σε ένα πολύ καλό multipart demo με πολύ ωραία transitions και design. Είναι ποιότητας C64 από άποψης σχεδίασης με γεύση CPC από άποψη εφφέ. Σε λίγα σημεία έχω να πω πως μπορούσε να υπάρχει βελτίωση (Only CRTC 1, τη βολέυω εγώ, αλλά όχι άλλοι. Το part με τα twister rasters (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το εφφέ) διαρκεί πολύ, ίσως ήθελα ακόμα ένα εφφέ/part, και υπήρχαν ψιλοbugs σε κάποια transitions ακόμα και στο real thing) αλλά είναι ένα βήμα πιο πάνω για τον CPC. Εύγε!
 
Όντως πολύ καλό Demo. Μου άρεσαν πολύ το plasma, οι parallax scrollers και το 3d part (2-3 vbl?). Αλλά το design δεν ήταν τόσο καλό. Πολύ απότομα transitions και πολύ μεγάλη διαρκεια στα περισσότερα εφφέ. Η μουσική αν και ξεκίνησε πολύ καλά με απογοήτευσε προς το τέλος..
 
To 3d part όπως το βλέπω στο real thing ή στον emulator είναι 1 vbl εκτός αν κάνω λάθος και είναι το λιγότερο 2 (δεν ξέρω, θα πατήσω slow mo στον emulator και θα το κοιτάξω, στο real thing πάντως φάνηκε πολύ smooth). Είναι το youtube video που το χαλάει.
 
Optimus είπε:
To 3d part όπως το βλέπω στο real thing ή στον emulator είναι 1 vbl εκτός αν κάνω λάθος και είναι το λιγότερο 2 (δεν ξέρω, θα πατήσω slow mo στον emulator και θα το κοιτάξω, στο real thing πάντως φάνηκε πολύ smooth). Είναι το youtube video που το χαλάει.
Ναι το youtube τα σκοτώνει τα demos, ειδικά αν έχεις κάποιο starfield.. Νομίζω ότι το capped tv είναι πολύ καλύτερο.
 
[plug]Μπορείτε να το δείτε να τρέχει σε εξομοιωτή online εδώ...[/plug]
 
Πίσω
Μπλουζα