Fumetti: Iιταλικά κόμικς ακατάλληλα για μικρούς

Paladin

RetroWannaBe
Joined
26 Mαϊ 2014
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
9
Αρχές 80, ο παππούς στο νησί νοίκιαζε δωμάτια το καλοκαίρι για λίγο εισόδημα. Μια χροννια έμεινε ένας νέος για λίγες μέρες και όταν έφυγε ξέχασε κάτι περιοδικά/comics που βρήκα. Σαν μικρό παιδί Έπαθα μεγάλη έκπληξη όταν τα άνοιξα και είχαν μέσα βρηκολακες, γυμνές, στήθια, βία κτλ. Έτρεξα και του τα έδωσα. Μου είπε ότι τα έκαψε.

Δεκαετίες μετά έμαθα ότι είχαν ιταλικά κόμικς Fumetti. Τα ξέρει κανείς άλλος;
 
Ναι αυτά με βρικόλακες και γυμνές μάλλον είναι τα Ζάκουλα παράφραση του Δράκουλα

Μια ενήλικη σειρά που είχε μεγάλη επιτυχία στην γειτονική Ιταλία αλλά και σε άλλες χώρες, αφορούσε ένα ωραίο βαμπίρ ονόματι Ζάκουλα που της άρεσε να πίνει αίμα όταν έκανε έρωτα...

 


Να και 2-3 εξώφυλλα


 


Zakoula_0002.jpg

Zakoula_0004.jpg

Zakoula_0005.jpg

 


πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark δεν θύμαμε καλά. Νομίζω ήταν γραμμένα στα ελληνικά. Great thread, thanks for the link.

Kingtiger μάλλον κάτι τέτοια ήτανε. Ήταν δημοφιλής στην Ελλάς τέτοιες εποχές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απορώ πώς δεν υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο βιβλίο, με την ιστορία των fumetti.

Έστω και στα Ιταλικά.

Ή μήπως υπάρχει ;
 
Paladin είπε:
Aardvark δεν θύμαμε καλά. Νομίζω ήταν γραμμένα στα ελληνικά. Great thread, thanks for the link.
Kingtiger μάλλον κάτι τέτοια ήτανε. Ήταν δημοφιλής στην Ελλάς τέτοιες εποχές;
Αν ήταν δημοφιλή λέει τότε; Άστα να πάνε! Παντού βρίσκαμε τέτοια κρυμμένα σαν πιτσιρικάδες από τους μεγάλους που τα διαβάζανε και τάχα τα κρύβανε... Από εκεί μάθαμε κι εμείς το κάτι τις...

exetlaios είπε:
Απορώ πώς δεν υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο βιβλίο, με την ιστορία των fumetti.
Έστω και στα Ιταλικά.

Ή μήπως υπάρχει ;
Στην Ελλάδα μην περιμένεις να δεις κάτι τέτοιο...Το μόνο που έχω δει είναι για την ιστορία του Μπλεκ, του Ζαγκόρ και του Μαρκ συγκεντρωτικά σε ένα βιβλίο καθώς και λίγα για το Αγόρι σε άλλο βιβλίο. Ίσως να αναφέρει κάτι ο Κυριάκος Κάσσης στο βιβλίο του περί παραλογοτεχνίας και κομικς στην Ελλάδα, όπου γίνεται μια μικρή αναφορά σε όλα σχεδόν τα κόμικ που κυκλοφόρησαν στη χώρα μας μέχρι το 1998
 
Πίσω
Μπλουζα