Fun online

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Ένα μάλλον ξεχασμένο περιοδικό πληροφορικής που απευθύνονταν σε παιδιά και εφήβους. Στο Internet δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια πληροφορία ούτε και σε αυτό το forum.

Εκδίδονταν από τον ίδιο όμιλο που άνηκε και το περιοδικό "Σαϊνια".

Η γλώσσα που χρησιμοποιούσε το περιοδικό ήταν εύκολη και νεανική, καθώς ο σκοπός του ήταν να ψυχαγωγήσει και να διδάξει στα παιδιά πως λειτουργεί ένας υπολογιστής. Για αυτό το λόγο υπήρχε στις τελευταίες σελίδες του περιοδικού ένα λεξικό με ορολογίες που συναντήθηκαν σε αυτό το τεύχος.

Αυτό που προκαλεί έκπληξη είναι πως διευθυντής σύνταξης είναι ο Αντώνης Λεκόπουλος! :eek:

Δεν ξέρω πόσα τεύχη υπάρχουν ή πόσα χρόνια κράτησε στην αγορά, καθώς είναι αδύνατο να βρω την παραμικρή λεπτομέρεια στο net.

Σας παραθέτω τα εξώφυλλα από τα τεύχη που έχω στην συλλογή μου, καθώς και τα άτομα που ήταν στην σύνταξη του. Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα σκανάρω μια-δυο σελίδες από την ύλη του.

[deadpics]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόλο που είναι ένα άκρως ενδιαφέρον θέμα, πρόσεξα το εξής: Τα εξώφυλλα που έχεις παραθέσει, είναι Ιούνιος 1997 & Ιούλιος / Αύγουστος 1997, το 3ο και 4ο τεύχος αντίστοιχα... Άρα το πρώτο τεύχος χρονολογείται Απρίλιο του 1997. :)

Δυστυχώς είναι εκτός χρονολογικών ορίων του φόρουμ και ως εκ τούτου, το παρόν κλειδώνεται!
 
Πίσω
Μπλουζα