Furga Alta Moda - Ιταλια 60/70

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
Επειδη η Furga Alta Moda σημαινει για την Ιταλια οτι για εμας η Bibi-bo, ητανε δηλαδη η εθνικη ιταλικη fashion doll, θεωρησα χρεος μου να της ανοιξουμε ενα θρεντ ξεχωριστο, ωστε να βρισκουμε πιο ευκολα τις πληροφοριες για εκεινη! :)

Εδω ειχαμε ποσταρει μερικες αρχικες πληροφοριες

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=207777&postcount=111

αλλα για να ειναι πιο περιποιημενα σας λεω με λιγα λογια τα εξης, (οι πληροφοριες απο το σαιτ

http://www.altamodafurga.it/default.asp'>http://www.altamodafurga.it/default.asp )

Η εταιρεια Luigi Furga & C, στην Μαντοβα, ηταν η πιο παλια ιταλικη βιοτεχνια κουκλων.

Ιδρυθηκε το 1870/5 απο τον ευγενη Luigi Furga Gornini, και αρχικα ηταν ενα εργαστηριο για την κατασκευη μασκων απο πεπιεσμενο χαρτι.

Αυτο το ατελιερ εφτιαξε μασκες επι 5 χρονια μονο, γιατι μετα ο Λουιτζι ξεκινησε να φτιαχνει κουκλες, απο ενα μειγμα κεριου/γυψου ή απο biscuit, δηλαδη πορσελανη δυο φορες ψημενη, για το κεφαλι.

Και εδω ξεκιναει η ιστορια αυτης της κουκλας!

Στην δεκαετια του 50 ξεκινησε η κατασκευη κουκλων απο βυνιλιο.

Η εταιρεια Furga ηταν απο τις πρωτες στην Ευρωπη που το χρησιμοποιησε για τις κουκλες της. Τρελή πατεντα οπως καταλαβαινετε, οταν οι υπολοιπες κουκλοβιομηχανιες τρωγανε ακομα μπανανες.

Οι κουκλες Furga Alta Moda κυκλοφορησαν το 1965. Στην αρχη αυτη η σειρα ονομαζοντας Furga "Tre Esse" (= τα τρια σιγμα).

Τα Τρια Σιγμα ηταν Susanna, Silvye & Sheila, οπως βλεπουμε στο κουτι αυτης της κουκλας

φωτο απο

http://www.altamodafurga.it/default.asp

attachment.php


Το 1967 βγηκε η Simona. Μαλλι πλατινα και ελια στο μαγουλο.

Πηγη απο


2580125282_6005f73bfe_o.jpg


Susanna, Silvye, Sheila & Simona.

Πηγη φωτο




3348746489_80107389e4_z.jpg


Ετσι απο 3 Σιγμα εγιναν 4 τα σιγμα και οι κουκλες αναρπαστες!

attachment.php


Εχουν υψος 43 εκατοστα. Ειναι δηλαδη αρκετα μεγαλυτερες απο την δικη μας εθνικη κουκλα.

Στο επομενο επεισοδιο θα σας ποσταρω φωτο απο την δικη μου οπου θα αναλυσουμε την ανατομια του καλουπιου της κουκλας, μιας και ανακαλυψα, βλεποντας της απο κοντα πολλες λεπτομερειες που με κανανε να καταλαβω γιατι αυτη η κουκλα ειναι τοσο ξεχωριστη. :)
 
Αναστασια είπε:
Susanna, Silvye, Sheila & Simona.Πηγη φωτο




3348746489_80107389e4_z.jpg
Τελειο το θρεντ Αναστασία μου..!!Πολύ χρήσιμο πραγματικά το θρεντ που ανοιξες γιατι χρειάστηκε κι εγω να αναζητησω την ιστορια της και δνε έβρικσα πολλές πληροφορίες..!

Άντε να σου στείλω και αυτην που βρήκα να αρχίσει η παρέα να μεγαλώνει..!!!Χαιρομαι που σου την ετσειλε η ΜΥΤΙΝΥ γιατι εισαι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ άτομο που αξίζει να την έχει στην συλλογή της..!

Άσε που αν το καλοσκεφτείς μετά από χρόνια ξαναγυρίζει στα πατρια εδάφη της, απίστευτο???

Ευτυχως, αυτη που βρήκα, ειναι διαφορετική από αυτην της ΜΥΤΙΝΥ κι ετσι θα έχει και καποια να λέει τα προβλήματα της...!!! Μονο μην την κολλησει την κοπελα αυτα τα βακτηρια που έχει και τρεχουμε στην Σπιναλογγα χειμωνιάτικα..!! :p Όχι τίποτα άλλο, με τέτοιο παλιόκαιρο, δεν περνάει και το καίκι πολύ εύκολα..!! :(

Λοιπόν δεν κρατιεμαι και θα σχολιάσω την φωτογραφία με την σειρά που τις βλέπω..!!! :D

Η πρωτη λοιπόν, λίγο ξεπεταγμένη να το πω, λίγο προχωρημενη να το πω...τσατσά μου θυμίζει, το ειπα..!! :sealed:

Η δεύτερη μοιαζει εκπληκτικά με την Στέλλα του Big Brother..!!

Η τρίτη πάλι ειναι λες και έχει καταπιεί την κατάθλιψη (θα στην στείλω με αντικαταθλιπτικά χάπια)..!!!

Ε, η τέταρτη στην σειρά, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ειναι η πιο φυσιολογική..!!!

Eίναι τόσο γλυκειά, όμορφη και εκθαμβωτική, σαν τις περιπτώσεις που βλέπεις μια κουκλάρα στο δρόμο και σου βγαίνει...τραβέλι..!! Οπότε να κρατησουμε μια μικρή επιφύλαξη και γι αυτην..!!! Αν μπορείς κάνε της μια ανατομία Αναστασία μου, να σιγουρευτούμε αν ειναι FURGA ή FURGOS...... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανατομια μιας Furga Alta Moda

Makisimo παιδι μου, κατσε να σκουπισω τα δακρυα απο τα γελια με αυτα που σχολιαζεις να συνεχισω. :animlaugh:

Εισαι ο πιο ατακτος στην ταξη:burn:

Μιας και εθιξες το θεμα βακτηριδιων στο βινυλιο, η μουχλα αυτη δεν γινεται να μεταφερθει απο την μια κουκλα στην αλλη! :D

If a doll that has fungal spots is taken into a room with other dolls the other dolls will not automatically begin to grow fungi.


If the humidity goes above seventy percent and a doll is susceptible (i.e., contains elements like carbon, nitrogen, oxygen, etc.) fungi will grow whether a fungus laden doll is present or not.
With that in mind there is no contagion.


(
http://www.strawberrybonkers.com/miscd.html)

Σας βαζω λοιπον καποιες φωτογραφιες απο την Susanna, που εστειλε η αγαπημενη MytinyWorld μας. Το ρουχο που φοραει ουδεμια σχεση εχει με την κουκλα αλλα για να μην την ποσταρω εντελως νεγκλιζέ της εριξα εκει χαμω ενα φουστανακι, μεχρι να αξιωθω να ραψω κατι πιο 60ς.

Αν προσεξετε καλα οι κουκλες Furga εχουν διαφορετικο καλουπι για το κεφαλι της καθεμιας. Διαφορετικο χρωμα στα μαλλια και διαφορετικο ριζωμα των μαλλιων.

  • Η Simona, εχει ξανθια πλατινα και αφελειες.
  • Η Susanna, ειναι μελαχροινη και εχει χωριστρα στην μεση
  • Η Silvye, ξανθια πλατινα και αυτη, αλλα το μαλλι εχει ριζωθει ετσι ωστε να βγαινει χωριστρα στα δεξια.
  • Η Sheila,κοκκινομαλλα με χωριστρα στα αριστερα.


Τα χερια τους εχουν μανικιουρ και τα ποδια πεντικιουρ, καθοτι και πολυ φασιον. Το χρωμα του μανω ειναι κοκκινο.

Στα γονατα η κουκλα εχει μια ελαφρα ροζ σκια που της δινει περισσοτερη φυσικοτητα.

Το πισω μερος των γονατων ειναι ανατομικα τελειο, γιατι εχει δυο βαθουλωματα ακριβως οπως τα ανθρωπινα

attachment.php


attachment.php


Στην τελευταια φωτο που επισυναπτω θα δειτε οτι η κουκλα εχει σβερκο! Το πισω μερος του κεφαλιου της ειναι ξεκαθαρα βυθισμενο προς τα μεσα, οπως στην ανθρωπινη ανατομια. Και εχει και ομωπλατες.

Ο καλλιτεχνης που δημιουργησε το καλουπι του σωματος τους, ειχε σπουδασει καλα την τεχνη! :)

Η κουκλα Furga Alta Moda εχει επισης πολυ περιεργα ματια τα οποια κρυβουν ενα μυστικο. Μα αυτο στο επομενο επεισοδιο. :)
 
Kαλά μιλάμε έχει και σασπένς η ιστορία..!!!!!

Θέλουμε να μας τα λές αναλυτικά και σιγά σιγά για να το εμπεδώσουμε καλά..!!!

Επειδή έτυχε να δω μια τέτοια κούκλα από κοντά είναι όλα έτσι όπως τα λεεί η Αναστασία μας..!! Νομιζω ότι αγγιζει την τελειότητα αυτη η κούκλα..!!

Εγω πραγματικά κόλησσα με αυτα που είπες-και είδαμε-για τα πόδια..!! Παρα πολύ φυσικά..!!

Και περιμενουμε με αγωνία για τα μάτια εννοείται.,.!!
 
Tα ματια της Furga ειναι φτιαγμενα με τετοιον τροπο ωστε η ιριδα να βρισκεται αρκετα στο βαθος. Σαν τα ματια της γατας ας πουμε. Αν την κοιταξεις απο τα αριστερα η κουκλα μοιαζει να σε κοιταει, και να σε ακολουθει με το βλεμμα. Εδω βλεπετε την Susanna μου που σας κοιταει με τσαχπινια.

attachment.php


attachment.php


Δειτε κι αυτο το βιντεακι με μια αναλογη οφθαλμαπατη


Εδω τα Τρια Σιγμα (Tre Esse), πριν γινουν 4. Στο πετο εχουν το μονογραμμα τους: "S".

1711200920616b.jpg


17112009203251a.jpg


Και οπως καθε fashion doll που σεβεται τον εαυτο της ειχε και ντουλαπα, και καπελιερα και μπαουλο αμα λαχει.

πηγη: www.altamodafurga.it
 
Σ'ευχαριστούμε Αναστασία που μας γνωρίζεις αυτή την πανέμορφη κούκλα και μας δίνεις όλες αυτές τις πληροφορίες! :)

Πολύ 60'ς φατσούλες! Βέβαια, προτιμώ τα τρια σίγμα, το τέταρτο δεν μου αρέσει :xm: και φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω με τον.. άτακτο μαθητή makisimo και θα πω ότι κι εμένα μου θυμίζει :sealed: .....

Απ'όλες μου αρέσει η Σουζάνα :cool: και μην ξανακούσω κουβέντα για τα funga της furga, makisime, θα θυμώσω! :p

Φοβερό κι αυτό με το βλέμμα το γατίσιο αλλά και οι πληροφορίες για την ανατομία της! :eek:

Τα χεράκια τους έχουν αυτή την πόζα της μπαλαρίνας και μου θυμίζουν και τα χέρια της Corinne όπως και της δικής μας Αλίκης, που έχουν έτσι μια ξεχωριστή χάρη!
 
Εμένα μου αρέσει η Sylvie ( Βαρτάν;;; ) που μοιάζει λίγο με τη Bibi-bo, η οποία σε ομορφιά συγκρίνεται μόνο με την οικογένεια Φασόλα. :D :D:D

Ευχαριστούμε για το thread Aναστασία, ωραία μόδα η απόλυτα θηλυκή μόδα και των δύο αυτών δεκαετιών.
 
Kι εμένα Κριος μου αρέσει η Συλβί, αλλά πολύ μελαγχολία ρε παιδί μου..!!!

Ευτυχώς που θα έχει παρέα την Σουζάνα, που θα την αγριοκοιτάει που και που, μπας και σκάσει και κανενα χαμόγελο..!!

ΜΥΤΙΝΥ υπόσχομαι θα γινω ο καλυτερος μαθητης στην τάξη, και θα γραψω τιμωρία 100 φορές "δεν θα ξαναεκθέσω τα κορίτσα της Furga"..!!! :D

Αναστασία απίστευτη η πληροφορία με τα μάτια της..!!! Πολύ καλή η φωτογραφία που φαίνεται αυτό που λες..!! :)

Περιμενουμε κι άλλες πληροφορίες..!!!

Τελικά συμφωνείτε δηλαδή κι άλλοι ότι μοιάζει στην ΒΙΒΙ ΒΟ?>>?? Εμένα προσωπικά δεν μου την θυμίζει σε κάτι..!
 
Πολύ όμορφες!!!! Και εγώ ψηφίζω Συλβί!!!!! Είναι κούκλες με προσωπικότητα πάντως!!!!!!!
 
Ποσο χαιρομαι που σας αρεσει αυτο το θρεντακι!!! Ειναι ομορφο να μαζευουμε πληροφοριες και απο τις αλλες χωρες, γειτονικες και μη.

Δυστυχως οι γλωσσες που γνωριζουμε ειναι και τα συνορα μας... :(

Και τι δεν θα δινα να ηξερα ολες τις γλωσσες του κοσμου ωστε να βρω για παραδειγμα ποια ειναι η εθνικη κουκλα της Ρωσιας, ή της Ιαπωνιας ή της Τσεχοσλοβακίας κτλ.

Βεβαια τα αγγλικα βοηθανε αλλα ειναι δυσκολο να βρει καποιος στο διαδικτυο καποιo παιδι που μεγαλωσε και που να εκφραζει τις αναμνησεις του γυρω απο μια συγκεκριμενη κουκλα που το συνοδεψε στα παιδικα του χρονια σε διαφορετικη γλωσσα απο την μητρικη του.

Οντως αυτες οι κουκλιτσες Κριέ μου, εχουν απιστευτα ρουχαλακια πολυ θηλυκα. Εγω τα ειχα δει σε μια εκθεση παλιων παιχνιδιων και ειχα μεινει. Ολες οι κουκλες ειναι ξεχωριστες, η καθεμια με την φυσιογνωμια της. (Οι ιταλοι στο ντηζαιν ειναι απιαστοι, εχουν μια αισθητικη απο γεννησιμιου τους.)

Αυτες οι κουκλες αν προσεξατε αν και ειναι fashion dolls δεν εχουν στηθος οπως η Barbie. Ειναι πιο εφηβες για αυτο και πιο κοντα στα κοριτσια που τις παιξανε. Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που αγαπηθηκαν τοσο απο τις ιταλιδες γειτονοπουλες μας! :)
 
Πανέμορφες όλες Αναστασία μου!! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες και τις υπέροχες εικόνες!! Είναι όλες πολύ γλυκιές και ξεχωριστές. Δεν είχα ιδέα γι' αυτή την κούκλα, πόσα έχω μάθει σε αυτό το site βρε παιδιά!!Ούτε που θα το φανταζόμουνα ποτέ!! Ευχαριστώ και πάλι που μοιράζεσαι τη σοφία σου μαζί μας!!!! :thanx2:
 
Sylvie

Επιτελους σας ποσταρω την πανεμορφη Sylvie, απο την Furga Alta Moda!!! Μαζι με ενα τεραστιο ευχαριστω στον φιλο μου τον Μακισιμο :flower: :flower: :flower: , που την βρηκε στην Ελλαδα και την εστειλε πισω στην πατριδα της!!!!

Ηθελε μοναχα ενα φρεσκαρισματακι και τιποτε αλλο, τα μαλλια της και τα ματια της ειναι κατι περισσοτερο απο μοναδικα. Φοραει ρουχαλακι φτιαγμενο απο το μανικι μιας μπλουζας που "περιποιηθηκα". Το αλλο μανικι το φοραει η αδερφουλα της, η καστανομαλλα και κουκλαρα Susanna, διπλα αριστερα. Ποζαρει με ολες τις μεγαλες fashion dolls μου, χαρισμενες απο αγαπημενα προσωπα ή σωσμενες απο περιεργες καταστασεις σε ποντικοφαγωμενα παζαρακια της Ιταλιας. :D

attachment.php


sylvie1 Copia.jpg

sylvie2 Copia.jpg

sylvie3 Copia.jpg
 
Φανταστική, Αναστασία μου!!! Να την χαίρεσαι!! :D Είναι πανέμορφη! Τρομερή πατέντα για φόρεμα μεγάλης ρετροκούκλας!! :cool:
 
Αχ αυτός ο makisimos που μας έχει σκλαβώσει όλους!! Με γεια σου κοριτσάκι μου μια κουκλίτσα είναι και να τη χαίρεσαι!!

Εκπληκτικό και το φόρεμα! Γεια στα χεράκια σου!!
 
Aναστασία μου την έκανες κούκλα..!!! Πραγματικα μια Ιταλιδα απ την Κυψέλη...!!!χαχα Αλλά η μοίρα της την έστειλε στα χερια μου για να επιστρέψει στον τόπο παραγωγής της..!!!

Και στα πιο ικανα και κατάλληλα χέρια...τα δικά σου..!! Tώρα σου λείπουν άλλες 2 απο την σειρά ALTA MODA ,αν δεν κάνω λάθος έτσι???? :D

Ελπίζω να τις βρεις σύντομα...!
 
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν (δυστυχώς όχι πολύ καθαρές), είναι από το (ταλαιπωρημένο) κουτί της Susanna, που γύρω γύρω είχε σκίτσα με τις τέσσερις κούκλες ντυμένες με διάφορα μοντελάκια από την συλλογή ρούχων τους.

FURGA AMS-BOX6.jpg

FURGA AMS-BOX1.jpg

FURGA AMS-BOX2.jpg

FURGA AMS-BOX3.jpg

FURGA AMS-BOX4.jpg

FURGA AMS-BOX5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν (δυστυχώς όχι πολύ καθαρές), είναι από το (ταλαιπωρημένο) κουτί της Susanna, που γύρω γύρω είχε σκίτσα με τις τέσσερις κούκλες ντυμένες με διάφορα μοντελάκια από την συλλογή ρούχων τους.

Προβολή συνημμένου 81733Προβολή συνημμένου 81734Προβολή συνημμένου 81735Προβολή συνημμένου 81736Προβολή συνημμένου 81737Προβολή συνημμένου 81738

Δύο ακόμα φωτογραφίες.

FURGA AMS-BOX8.jpg

FURGA AMS-BOX1.jpg

FURGA AMS-BOX2.jpg

FURGA AMS-BOX3.jpg

FURGA AMS-BOX4.jpg

FURGA AMS-BOX5.jpg

FURGA AMS-BOX6.jpg

FURGA AMS-BOX7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FURGA ALTA MODA: Ρούχα

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν (δυστυχώς όχι πολύ καθαρές), είναι από το (ταλαιπωρημένο) κουτί της Susanna, που γύρω γύρω είχε σκίτσα με τις τέσσερις κούκλες ντυμένες με διάφορα μοντελάκια από την συλλογή ρούχων τους.

Προβολή συνημμένου 81746Προβολή συνημμένου 81747Προβολή συνημμένου 81748Προβολή συνημμένου 81749Προβολή συνημμένου 81750Προβολή συνημμένου 81751

FURGA AMS-BOX1.jpg

FURGA AMS-BOX2.jpg

FURGA AMS-BOX3.jpg

FURGA AMS-BOX4.jpg

FURGA AMS-BOX5.jpg

FURGA AMS-BOX6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νιόβη διαγράφοντας το παραπάνω ποστ διέγραψες και τα συνημμένα. Σου το επαναφέρω :)
 
Πίσω
Μπλουζα