G.I. Joe (1983)

Joined
30 Αύγ 2006
Μηνύματα
115
Αντιδράσεις
14
διασημη σειρα κινουμενων σχεδιων.εγω προσωπικα δεν την εχανα ποτε αν κ παντα υποστηριζα τους ΚΟΜΠΡΑ(απο τοτε φαινεται ειχε εκδηλωθει ο αντιαμερικανισμος μου).διασημες ηταν κ οι φιγουρες της σειρας οι οποιες κυκλοφορουσαν στην αγορα.εγω ειχα καμια 15αρια 2 εκ των οποιων βρισκονται κ στην φωτο που βρικα στο νετ (ο κεντρικος τυπας κ ο μασκοφορος με το σπαθι ηταν απο τους αγαπημενους μου)

gijoe.JPG
 
Μικρός, είχα την πολυτέλεια να ταξιδεύουν οι γονείς μου στο εξωτερικό.

Είχα ΔΕΚΑΔΕΣ φιγούρες G.I.JOE ( 40-50? ) .

Πάντως και εγώ με τους COBRA ήμουνα !
 
He'll fight for freedom wherever there's trouble. G. I. Joe is there!

:cool:

Το “A real american hero” δεν το σχολιάζω…
 
παντως προτιμω να μασησω αλουμινοχαρτο παρα να δω επεισοδιο G.I.Joe (BTW μαλλον Cobra επρεπε να λεγεται,ολα τα παιδια τους θελανε ψητους...)
 
Wally είπε:
παντως προτιμω να μασησω αλουμινοχαρτο παρα να δω επεισοδιο G.I.Joe (BTW μαλλον Cobra επρεπε να λεγεται,ολα τα παιδια τους θελανε ψητους...)
Ouch! :D

Εγώ πήγαινα πολύ τους Ninja που εμφανίζονταν σε κάποια επεισόδια… Ανεξαρτήτως φράξιας... :diablotin:
 
καλα το σεναριο ουτε ο Μπους να το εγραφε!οι Αμερικανοι που προσπαθουν να σωσουν τον κοσμο κ τις ανθρωπινες ελευθεριες απο μια τρομοκρατικη οργανωση!!!

εμενα μου εσπαγαν τα νευρα σε καθε επεισοδιο ομως λατρευα της φιγουρες οι οποιες ηταν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια κ γι αυτο το εβλεπα
 
Έχετε όλοι σας γρήγορες γραμμές έτσι;





:cool:
 
sienna-miller-gi-joe-bloody.jpg


καμαρώστε την Βαρώνη απο την επερχόμενη ταινία.
 
Οταν εσκασαν σαν σειρα στην τηλεοραση (υπηρχε το κομικ δυναμη κρουσης) δεν μου ελεγαν και πολλα. Μου φαινοταν αφελης σειρα και με εκνευριζε απιστευτα οτι δεν σκοτωνοταν κανεις. Ηταν τοσο εμφανες το ''σειρα δρασης πολιτικως ορθη'' που απλα το εβλεπα για να περασει η ωρα και να σκασουν τα tiny toons που τουλαχιστον ειχαν πολυ γελιο. Οσο για τα παιχνιδια, παροτι ο αδερφος μου τα λατρευε, μου φαινονταν απιστευτα περιοριστικα. Εκτος και αν ηθελες να ξοδεψεις μια περιουσια ποτε δεν θα ειχες πανω απο 20-30. Σε συγκριση λοιπον με τις ορδες playmobil τα οπποια με μερικα αξεσουαρ γινονταν οτι ηθελες και τις μεραρχιες πλαστικα στρατιωτακια της lyra, τα πραγματα ηταν πολυ περιορισμενα για το γουστο μου.
 
Εγώ πάλι θεωρούσα τα GI Joe τα πιο expandable παιχνίδια. Είχαν ένα σωρό διαφορετικά όπλα και gadgets.Φυσικά τρελαινόμουνα με τα "σακίδια" τους: jetpacks, αερόστατα, υποβρύχια μοτοράκια με μπαταρία, μέχρι και ένα μικρό MLRS είχε ένας! Φυσικά στα συν ήταν το ότι ήταν καθαρά action και δεν ήταν λες και είχανε πάθει αρτηριοσκλήρωση. Το μείον ήταν ότι κόβονταν έυκολα το λαστιχάκι που ένωνε κορμό-πόδια-μέση οπότε έπαιζε κατσαβίδι και αναπροσαρμογές που πήγαινε σύννεφο (είχα φτιάξει έναν με 4 χέρια, χεχεχεχε). Γενικά θυμάμαι δεν ήταν πολύ ακριβά, κάποια στιγμή 1-1,5 χιλιάρικο, οπότε στην πάροδο των ετών μαζί μετ ακατεστραμένα περάσανε αρκετές ντουζίνες από τα χέρια μου. Τέλος, ευτυχώς όταν έπαιζαν τα κιν. σχέδια και τα παιχνίδια ήμουν δημοτικό οπότε δεν καταλάβαινα από πολιτική και προπαγάνδα (αν και υπήρχε έμφυτο το "δες τα αμερικανάκι") εγώ έβλεπα απλώς ΜΕΓΑΛΑ ΟΠΛΑ!

Υ.Γ.: Θυμάστε ένα φοβερό coin-op που έτρεχε ο Joe σου και εσύ έλεγχες το σκόπευτρό του ουσιαστικά και στο τέλος ο Cobra είχε ένα τεράστιο αερόπλοιο που έβγαινε από μια υπόγεια λίμνη αφού νικούσες τον Destro.

Υ.Γ.2: Ναι, οι ninja ήταν οι καλύτεροι, ο καλός σιωπηλός και ο κακός λευκός, και μετά η τριάδα καταστροφών των Cobra, με έναν ξανθοκοτσίδα με αλυσοπρίονο, έναν μαυρογενειάδα με φλογοβόλο και έναν ακόμα. Και τέλος φυσικά ο Σερπεντ-κατι που ήταν κλώνος των μεγαλυτέρων πολεμαρχών του κόσμου (και του Μ. Αλέξανδρου βεβαίως βεβαίως...)...
 
ξερετε μηπως που μπορουμε να βρουμε αυτα τα καλα κινουμενα σχεδια? εννοω βεβαια με την καλη ελληνικη μεταγλωτηση??
 
ΤΑΣΟΣ ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ είπε:
καλα το σεναριο ουτε ο Μπους να το εγραφε!οι Αμερικανοι που προσπαθουν να σωσουν τον κοσμο κ τις ανθρωπινες ελευθεριες απο μια τρομοκρατικη οργανωση!!!
εμενα μου εσπαγαν τα νευρα σε καθε επεισοδιο ομως λατρευα της φιγουρες οι οποιες ηταν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια κ γι αυτο το εβλεπα
Που να έβλεπες και το κόμικ. Τα κινούμενα σχέδια ήταν πιο "light" αφού τα έβαζαν με μια φανταστική τρομοκρατική οργάνωση. Το κόμικ αντίθετα ήταν σαφώς πιο ρεαλιστικό. Σε ένα τεύχος που είχα αγοράσει είχε γίνει "κόκκινη" επανάσταση σε μια χώρα της Ν.Α. Ασίας (κάτι σαν Καμπότζη) και οι επαναστάτες σκότωσαν όσους φορούσαν γυαλιά (ξεκάθαρη αναφορά στους Κόκκινους Χμερ). Οι καλοί παραστρατιωτικοί G.I. Joe φυσικά πήγαν για να σώσουν την κατάσταση. Από τα νεύρα μου το έσκισα το τεύχος και φυσικά δεν αγόρασα άλλο. :angry:

Πάντως οι φιγούρες έσκιζαν και φυσικά ο αγαπημένος όλων ήταν ο Φιδομάτης. :)
 
οσο για τις φιγουρες ειπα σε αλλο ποστ οτι θα κυκλοφορισουν απο την ταινια στις 11 ιουλιου..
 
TopGunZ είπε:
Εγώ πάλι θεωρούσα τα GI Joe τα πιο expandable παιχνίδια. Είχαν ένα σωρό διαφορετικά όπλα και gadgets.Φυσικά τρελαινόμουνα με τα "σακίδια" τους: jetpacks, αερόστατα, υποβρύχια μοτοράκια με μπαταρία, μέχρι και ένα μικρό MLRS είχε ένας! Φυσικά στα συν ήταν το ότι ήταν καθαρά action και δεν ήταν λες και είχανε πάθει αρτηριοσκλήρωση. Το μείον ήταν ότι κόβονταν έυκολα το λαστιχάκι που ένωνε κορμό-πόδια-μέση οπότε έπαιζε κατσαβίδι και αναπροσαρμογές που πήγαινε σύννεφο (είχα φτιάξει έναν με 4 χέρια, χεχεχεχε). Γενικά θυμάμαι δεν ήταν πολύ ακριβά, κάποια στιγμή 1-1,5 χιλιάρικο, οπότε στην πάροδο των ετών μαζί μετ ακατεστραμένα περάσανε αρκετές ντουζίνες από τα χέρια μου. Τέλος, ευτυχώς όταν έπαιζαν τα κιν. σχέδια και τα παιχνίδια ήμουν δημοτικό οπότε δεν καταλάβαινα από πολιτική και προπαγάνδα (αν και υπήρχε έμφυτο το "δες τα αμερικανάκι") εγώ έβλεπα απλώς ΜΕΓΑΛΑ ΟΠΛΑ!
Υ.Γ.: Θυμάστε ένα φοβερό coin-op που έτρεχε ο Joe σου και εσύ έλεγχες το σκόπευτρό του ουσιαστικά και στο τέλος ο Cobra είχε ένα τεράστιο αερόπλοιο που έβγαινε από μια υπόγεια λίμνη αφού νικούσες τον Destro.

Υ.Γ.2: Ναι, οι ninja ήταν οι καλύτεροι, ο καλός σιωπηλός και ο κακός λευκός, και μετά η τριάδα καταστροφών των Cobra, με έναν ξανθοκοτσίδα με αλυσοπρίονο, έναν μαυρογενειάδα με φλογοβόλο και έναν ακόμα. Και τέλος φυσικά ο Σερπεντ-κατι που ήταν κλώνος των μεγαλυτέρων πολεμαρχών του κόσμου (και του Μ. Αλέξανδρου βεβαίως βεβαίως...)...
Οι ninja ήταν ο Snake Eyes (G.I.JOE) KAI Storm Shadow (Cobra). H τριάδα καταστροφών των Κόμπρα λεγόταν Dreadnoks (ο κοτσίδας ονομαζόταν Buzzer, οι άλλοι δύο Ripper και Monkeywrench. Για τον Σερπεντ-κάτι προφανώς εννοείς τον Σερπέντορ.

Κ γω είμαι φανατικός των Κόμπρα. Τελικά είμαστε πολλοί μάλλον..
 
Και εγώ χαλαρά, υπέρ των Cobra !
 
Leon είπε:
Σε ένα τεύχος που είχα αγοράσει είχε γίνει "κόκκινη" επανάσταση σε μια χώρα της Ν.Α. Ασίας (κάτι σαν Καμπότζη) και οι επαναστάτες σκότωσαν όσους φορούσαν γυαλιά (ξεκάθαρη αναφορά στους Κόκκινους Χμερ). Πάντως οι φιγούρες έσκιζαν και φυσικά ο αγαπημένος όλων ήταν ο Φιδομάτης. :)
Άντε ρε!! Σίγουρα?? εγώ νόμιζα οτί σε αυτά τα Αμερικάνικα κινούμενα σχέδια δεν έδιχναν ποτέ σκοτωμούς! Βασικά ήταν ενα πράγμα που με εκνεύριζε μικρός ;) Για αυτό και γούσταρα τις ευρωιπαϊκο-γιαπωνέζικες παραγωγές (Βασιλιάς Αρθουρος, Ρούι) που είχε πραγματικές μάχες.

Και βέβαια εννοείται Cobra. Το παιδικό δεν μου άρεσε πολύ αλλά ο αδερφός μου ο μικρός μάζευε τις φιγούρες, οι οποίες είναι όντως πολύ εντυπωσιακές. Θυμάμαι οτί του είχε χαρίσει ένας παιδικός μας φίλος Ελληνοαμερικάνος καμιά τριανταριά φιγούρες το 1987. Αυτός είχε τεράστια συλλογή και επειδή είχε "μεγαλώσει" ηλικιακά αποφάσισε να δώσει μερικά στον αδερφό μου που ήταν πιτσιρικάς τότε. Από τότε άρχισε να μαζεύει, ειδικά όταν ήρθαν στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Τα έχει ακόμα φυλαγμένα κάπου στο πατρικό μας άθικτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Άντε ρε!! Σίγουρα?? εγώ νόμιζα οτί σε αυτά τα Αμερικάνικα κινούμενα σχέδια δεν έδιχναν ποτέ σκοτωμούς! Βασικά ήταν ενα πράγμα που με εκνεύριζε μικρός ;) Για αυτό και γούσταρα τις ευρωιπαϊκο-γιαπωνέζικες παραγωγές (Βασιλιάς Αρθουρος, Ρούι) που είχε πραγματικές μάχες.
Δεν λέω για τα κινούμενα σχέδια αλλά για τη σειρά κόμικ από την Marvel.

Εδώ έχει πληροφορίες για όλα τα τεύχη της σειράς. H σειρά της Marvel κράτησε από το '82 ως το '94 ενώ στη συνέχεια την πήραν άλλες εταιρίες. Τώρα το εκδίδει η IDW publishing.

Βέβαια και τα Αμερικάνικα κόμικς είχαν λογοκρισία, λόγω του comics code authority, αλλά ήταν σαφώς πιο ελεύθερα από τα cartoon.
 
Leon είπε:
Βέβαια και τα Αμερικάνικα κόμικς είχαν λογοκρισία, λόγω του comics code authority, αλλά ήταν σαφώς πιο ελεύθερα από τα cartoon.
Α μάλιστα..σαφώς και τα κόμικς είναι πιο ελεύθερα. Πρέπει να είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τα καρτούνς. Πάντως αυτό που με χαλούσε πάντα στην Αμερική για όσα χρόνια και αν έμεινα εκεί λόγο σπουδών, ήταν ο ψευτοπουριτανισμός τους και η συνεχής λογοκρισία τους, που τους έχει μείνει κατάλοιπο από την εποχή του Μακαρθουρισμου. Πράγμα βέβαια που παραδέχονται και οι ίδιοι.

Η λογοκρισία ήταν πολύ μονομερής βέβαια. Αν μια ταινία είχε έστω και ένα Hell ή Fuck η κάποια υπόνοια γυμνού, γινοταν αμέσως Rated R για τους κινηματογράφους και βέβαια δεν μπορούσε να παιχτεί στην τηλεόραση αν δεν γίνοταν edited. Όσον αφορά σκοτωμούς, ξεκοιλιάσματα, αίματα, ναρκωτικά αυτές οι ταινίες ήταν PG 13.. Απο τα πιο αστεία πράγματα που έχω δει ήταν το Scarface editariσμενο για την Αμερικάνικη τηλεόραση..κάθε φορά που έλεγε την επίμαχη λέξη το Pacino, δεν ακουγοταν τίποτα ή αντικαθιστονταν απο άλλη "ευπρεπή" λέξη...τύφλα να έχουν οι μεταγλωτίσεις σε ταινίες καράτε!

Ακόμα θυμάμαι οτί το Phantasmagoria 2 το είχαν στιβαγμενο μαζί με τις ταινίες hardcore.
 
Δείτε το GI Joe : THE MOVIE "1987"

Φoβερό animation και story!!

Σαφώς ανώτερο απο το "Transformers The Movie" του '86

Tόδα πρόσφατα και παίζει νάναι και το καλύτερο παιδικό που έχω δει

μιας και το Story σαν να απευθύνεται και σε πιό ενήλικο κοινό

Τα καλά παιδικά JiGoe είναι τα πρώτα της sunbow

(cobra commander me mple ρουχα)

μέχρι το 86 και το 87 που βγάλαν και τη ταινία

Μετά τα πήρε μια άλλη εταιρία η DiC με πολύ μειωμένο

budget και κατέστρεψε τη σειρά.

(cobra comander με απαίσια άσπρη στολή,χάλια animation και story)

Αν δείτε το Movie που σας λέω και το συνδιάσετε

με θεωρίες συνομωσίας περι μυστικών οργανίσεων

περι New World Order

περι εμβόλια και ιούς μείωσης ανθρώπινης νόησης

περ μασωνικών σημάτων-εμβλημάτων με φίδια

περι θεωρίες Σαυροειδών Δρακονιανών που κυβερνάνε κτλ

και ψαρώσετε λίγο..

Θάναι μια ωραία εμπειρία :)

Μή ξεχνάτε πως τα παιδικά ήταν Παιδεία!

Διαμορφώναν συνηδήσεις χαρακτήρα κτλ..

σε κάποιο βαθμό..

Σίγουρα στέλναν μυνήματα τότε στα παιδιά

σίγουρα υπήρχε προπαγάνδα

διαφημίζοντας την αμερική

και προβάλοντας "κακα" που μπορεί νάρθουν..

τους εχθρούς και τις φοβίες της τότε Αμερικής

και προετοιμάζοντας -εφοδάζοντας ίσως τα παιδιά

για μάχες που μπορεί να χρειαστεί να δώσουν

Μήμπως αυτά τα κακά όμως ήρθαν,,?

Κάθε επεισόδιο τελείωνε με την ατάκα...

"Now you know, and knowing is half the battle...."

α.. Δείτε και αυτό το απόσπασμα απο τη σειρά να μπείτε στο πνεύμα..

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του.[edit]


Και φυσικά δε χωράει συζήτηση οτι τα GiJoes ήταν τα καλύτερα Action Figures για να παίζεις που βγήκαν ποτεεε!! και οι cobra οι πιο cool κακοί :) :) :)

Φλόρε Action man..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λάτρευα τόσο πολύ αυτό το παιδικό που καθόμουν με το μαγνητόφωνο και έγραφα τις ομιλίες από το ηχείο της τηλεόρασης... Είχα γράψει καμιά δεκαριά κασέτες!

Και όταν πηγαίναμε εκδρομή με το σχολείο ή με τους γονείς έπαιρνα μαζί το walkman και τις άκουγα... Μιλάμε για πόρωση! Δεν με ένοιαζε που δεν είχα εικόνα!

Στις εκδρομές με το σχολείο, μες το λεωφορείο πολλοί με παρακάλαγαν ν' ακούσουν μαζί μου...
 
Πίσω
Μπλουζα