Game Boy: Ποια πακέτα κυκλοφόρησαν στη χώρα μας;

Εγώ είχα το δεύτερο πακέτο με την διαφορά ότι δεν είχε μέσα το καλώδιο σύνδεσης. Το είχα πάρει Παραμονή Χριστουγέννων '95 απο τα Κούκου Σταυρούπολης 15.000δρχ. Υπήρχε μια τηλεοπτική εκπομπή τότε που συνεργαζόταν με τα καταστήματα Κούκου κ το διαφήμιζαν σαν Χριστουγεννιάτικη προσφορά για το συγκεκριμένο όμως κατάστημα. Τωρα αν αυτή η τιμή ίσχυε γενικά δεν το ξέρω.
 
Άρα ήταν σαν αυτό του προηγούμενου πόστ, σωστά;
 
Όχι το προηγούμενο αλλά το δεύτερο πακέτο που πόσταρες στην πρώτη σελίδα. Είχε μέσα δηλ. την κονσόλα, το tetris, μπαταρίες, ακουστικά αλλά όχι το καλώδιο σύνδεσης. Θα ψάξω να βρω κάποιο Unboxing στο youtube.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρέθηκε το κουτί που σας έλεγα κ είναι αυτό

$_57o.jpg

Σχετικά με τ' ακουστικά παίζει να έκανα λάθος δηλ. να μην ήταν στην συσκευασία κ να τα είχα πάρει extra.

Όλες οι φωτο είναι απο ebay

$_57b.jpg

$_57k.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πακέτο. Είχε και τα Mario & Yoshi μέσα.
 
δεν νομιζω να με απατα και πολυ η μνημη μου, μα την περιοδο 96-98 στο καταστημα games house που βρησκονταν στον υπογειο χόρο του εμπορικού κέντρου ψυχικού και το ειχε μια γυναικα που εμοιαζε με την λαρα κροφτ, υπηρχε μια αφισα μονιμος κολλιμενη στον τοιχο που εδειχνε το gameboy και εγραφε 83.000 ή 89.000 δρχ.

ο λογος που το συγκρατησε η μνήμη μου τοσα χρονια, ειναι γιατι μου έκανε μεγαλη εντυπωση αυτη η αφισα γιατι παντα την κοιταζα και σκεφτομουν οτι μαλλον θα ηταν η τιμη του gameboy απ οταν πρωτοκυκλοφορισε...

υπαρχει περιπτωση ομως αυτο το 83.000 (ή 89.000) να μην ηταν δρχ αλλα καποιο ξένο νόμισμα κι εγω να πιστευα οτι ηταν δρχ...
 
johnny19818 είπε:
Να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πακέτο. Είχε και τα Mario & Yoshi μέσα.
Ούτε εγώ το είχα ξαναδεί κ δεν ξέρω αν κυκλοφόρησε κάτι τέτοιο κ στην Ελλάδα. Πάντως είδα αρκετά unboxing στο Youtube κ όλοι έχουν την έκδοση με το καλώδιο.
 
Εντόπισα πολύ σπάνιο ελληνικό πακέτο διαμαντάκι στο ebay από GB Pocket+Super Mario Land+Donkey Kong Classic. Πρώτη φορά το βλέπω και μπορεί να μην εμφανιστεί ξανά ποτέ! Πλάκα πλάκα η τιμή είναι χώμα...

gb3.jpg

GB2.jpg

GB.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμενο πακετο ηταν τρελο ξεστοκαρισμα των GB pocket silver τους, μιας και οι πωλησεις τους στην Ελλαδα ηταν τουλαχιστον τραγικες. Πριν καν ανακοινωθει το πακετο, υπηρχαν οι ημερομηνιες κυκλοφοριες του GB color, και η τιμη ηταν παραπλησια. Το ειχα δει το συγκεκριμενο αρκετες φορες, μπορει να μην ηταν τοσο διαδεδομενο οσο τα περισσοτερα αλλα, ωστοσο μπορουσες να το βρεις, κυριως σε πολυκαταστηματα.
 

1@Getta Robo[/USER] Σε βλέπω πολύ ενημερωμένο. :thumbup: Την εποχή εκείνη πρέπει να τα είχες "ξεσκονίσει" τα μαγαζιά και να έχεις δυνατή μνήμη αν και πακέτα σαν το παραπάνω δεν ξεχνιούνται εύκολα :)
 
johnny19818 είπε:
Εντόπισα πολύ σπάνιο ελληνικό πακέτο διαμαντάκι στο ebay από GB Pocket+Super Mario Land+Donkey Kong Classic. Πρώτη φορά το βλέπω και μπορεί να μην εμφανιστεί ξανά ποτέ! Πλάκα πλάκα η τιμή είναι χώμα...


Ωραιο το πακέτο!

και μόνο 24.900 δρχ!!! Το ''μονο''...μου αρεσε, και αν ήταν 25.000 δρχ ακριβώς; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

johnny19818 είπε:
1@Getta Robo[/USER] Σε βλέπω πολύ ενημερωμένο. :thumbup: Την εποχή εκείνη πρέπει να τα είχες "ξεσκονίσει" τα μαγαζιά και να έχεις δυνατή μνήμη αν και πακέτα σαν το παραπάνω δεν ξεχνιούνται εύκολα :)
Στη περιοχη μου στη Καλλιθεα, υπηρχαν πολλα καταστηματα εξιδικευμενα με βιντεοπαιχνιδια, και η βολτα σε αυτα ηταν πολυ τακτικη για εμενα και τους φιλους μου τοτε. Τι γινεται με αυτο το πακετο ομως. Στο 1998 οπου και κυκλοφορησε, ηταν ελαχιστα τα ατομα οπου δεν ειχαν αποκτησει ενα gameboy. Μιλαμε φυσικα για ατομα οπου το ηθελαν πολυ, και μπορουσαν να το παρουν. Το gameboy pocket δεν τα πηγε καθολου, μα καθολου καλα στην Ελλαδα. Οταν ειχε ερθει, υπηρχε ηδη ανακοινωση για το color, ετσι ολοι περιμεναν μεχρι να βγει το color, αφου ειχε γνωστοποιηθει επισης πως θα παιζει και ολα τα παλια παιχνιδια με χρωμα. Γιαυτο και βγηκε αυτο το πακετο. Με τα σημερινα δεδομενα φαινεται και ειναι εκπληκτικο, αλλα τοτε το Mario land 1 και το Donkey Kong classic ηταν παρα πολυ διαδεδομενα παιχνιδια, και επισης απειροελαχιστοι ηταν αυτοι οπου δεν τα ειχαν παιξει η και δεν τα ειχαν. Γιαυτο και το πακετο αυτο δεν διαδωθηκε πολυ, ηταν ενας συνδιασμος τοτε οπου ηταν πολυ αργα για να ενδιαφερει καποιον. Το θυμαμαι μολις σε ενα εξιδικευμενο καταστημα, οπου μαλλον βρεθηκε εκει κατα λαθος, και σε κυριως αλυσιδες οπου η τοτε αντιπροσωπια ειχε ακομα καλες σχεσεις.

 
Let's do the math που λένε. Αν υποθέσουμε ότι το Super Mario Land και το Donkey Kong Classic ήταν από τα πιο φθηνά παιχνίδια, καθώς όπως είπε και ο Getta παραπάνω σχεδόν όλοι τα είχαν, μιλάμε ότι αν τα αγόραζες σκέτα θα κόστιζαν 6.900 δρχ έκαστος. Έτσι 2x 6.900 = 13.800 δρχ. Αυτό σημαίνει ότι η κονσόλα κόστιζε 11.100 δρχ. Μια χαρά τιμή τη βλέπω. Το πρώτο Game Boy κόστιζε 19.900 δρχ. H τιμή νομίζω ότι είναι πολύ καλή...
 
johnny19818 είπε:
5) Πακέτο κονσόλα με το παιχνίδι Goal και μία μπάλα τιμή ??


Ένα screenshot από το περιοδικό Club Nintendo που φαίνεται το πακέτο.

151641.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι οταν ειχε βγει το πακετο. ειχε κανει τρελες πωλησεις. Ηταν ενα παιδι που δεν το ειχανε παρει οι δικοι του οταν ειχε πρωτοβγει, και απο οτι θυμαμαι δεν καταφεραν να το βρουν επειτα. Θυμαμαι παντως σε ποσες γειτονιες να εχουν παιδια αυτη την μπαλα, ειχε γινει πανικος. Αποδειξη του ποσο καλο πακετο ηταν.
 
Getta Robo είπε:
θυμαμαι οταν ειχε βγει το πακετο. ειχε κανει τρελες πωλησεις. Ηταν ενα παιδι που δεν το ειχανε παρει οι δικοι του οταν ειχε πρωτοβγει, και απο οτι θυμαμαι δεν καταφεραν να το βρουν επειτα. Θυμαμαι παντως σε ποσες γειτονιες να εχουν παιδια αυτη την μπαλα, ειχε γινει πανικος. Αποδειξη του ποσο καλο πακετο ηταν.
Εν αντιθέσει με την αποτυχία της Εθνικής στην αντίστοιχη διοργάνωση :p
 
Έχω και εγώ ένα πακέτο αγορασμένο από Αγγλία (κάπου το '98 - '99) και ήταν ένα κουτί το οποίο είχε μέσα ένα κίτρινο game boy, μία θήκη/'βαλιτσάκι'' για το game boy και δύο μάριο μέσα με τις διαφανής θήκες τους.

Θα το βάλω κάποια στιγμή έτσι εγκυκλοπαιδικά (μιας και αφορά πακέτο εξωτερικού).
 
PT8 είπε:
Έχω και εγώ ένα πακέτο αγορασμένο από Αγγλία (κάπου το '98 - '99) και ήταν ένα κουτί το οποίο είχε μέσα ένα κίτρινο game boy, μία θήκη/'βαλιτσάκι'' για το game boy και δύο μάριο μέσα με τις διαφανής θήκες τους.
Θα το βάλω κάποια στιγμή έτσι εγκυκλοπαιδικά (μιας και αφορά πακέτο εξωτερικού).
Υποπτεύομαι ότι είναι Game Boy Pocket το πακέτο που αναφέρεις. Φυσικά θέλουμε φώτο!
 
  • Like
Reactions: PT8
Βρήκα το ωραίο πακέτο με το Super Mario Land και σε πολύ καλύτερη φωτογραφία.

Super Mario Land.jpg
 
Ευχαριστούμε τζονι για όλες αυτές τις φωτό και πληροφορίες. Στις χρυσές εποχές Itochu και Nortec είχαμε και πακέτα με τα ελληνικά στοιχεία πάνω τους, epic!!
 
Πίσω
Μπλουζα