Game Boy Camera παρουσίαση

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Η φωτογραφική μηχανή για το Game Boy κυκλοφόρησε γύρω στο 1998 και θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ήταν η απάντηση της Nintendo στο TV Tuner της Sega για το Game Gear. Αν αναλογιστούμε ότι οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές της εποχής εκείνης σπάνιζαν, το αξεσουάρ αυτό ήταν πολύ πρωτοποριακό και πόσο μάλιστα για το ταπεινό ασπρόμαυρο Game Boy. Την κάμερα ακολούθησε και εκτυπωτής (!) που δεχόταν ρολά χαρτιού, κάτι σαν τις ταμειακές μηχανές, και μπορούσες να εκτυπώσεις τις φωτογραφίες που τράβηξες.

Στο παρακάτω βίντεο έκανα μια παρουσίαση της κάμερας και των λειτουργιών της, όσα μπόρεσα να καταλάβω καθώς εγχειρίδιο σε πλήρως κατανοήσιμη γλώσσα δεν υπάρχει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εγχειριδιο των οδηγιων μπορεις να το διαβασεις και να το κατεβασεις στα Αγγλικα απο εδω:

http://www.replacementdocs.com/download.php?view.3292

Την καμερα την ειχε παρει φιλος και για την εποχη της ειχε πολυ φαση. Δεν γνωριζω αλλο αντιστοιχο περιφερειακο η καμερα με τετοια τιμη να τραβαει τοσο καλες φωτογραφιες, κατι που εκτοξευσε την δημοτικοτητα της στα υψη. Η χρηση της με τον εκτυπωτη ηταν φοβερη, εστω και αν οι εκτυπωσεις ηταν.. λιλιπουτειες, και το επισημο χαρτι εξωφρενικα ακριβο για τις εκτυπωσεις.

Να λεμε και του στραβου το δικιο, η camera ηταν φοβερη σε gameboy pocket και περα. Στο διαχρονικο gameboy classic, μαλλον ηταν κακη ως συνολικο αποτελεσμα. Επρεπε να περασει λιγος καιρο για να φανουν οι πραγματικες τις δυνατοτητες με το gameboy color, κατι που ισως επρεπε να ειχε κανει εξαρχεις η nintendo. Μια επισημη κυκλοφορια ειδικα για το νεο συστημα.
 
Θυμάσαι την τιμή της τότε που κυκλοφόρησε; Θα ήταν ωραίο ένα πακέτο, GB, Camera, Printer & ρολά χαρτί.
 
Δεν θυμαμαι την τιμη, αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει σε καταλογους της Nintendo καπου οπου εχουν σαρωθει απο αλλους. Υπηρξε παντως πολυ καλη πτωση τιμης περιπου οταν κυκλοφορησε το gameboy color, οπου και οδηγησε στο να αποκτησουν ισως οι περισσοτεροι. Δεν φαινεται αλλα ουτε και φαινοταν καθολου καλα με το classic.

Το χαρτι παντως περαν του οτι ηταν παναπανακριβο, ηταν και σπανιο. Η διαθεσιμοτητα των προιοντων στα καταστηματα, πηγαινε περιπου ως εξεις: Camera > > > > > Εκτυπωτης > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > χαρτι. Ευτυχως η τεχνολογια ηταν υπαρχουσα σε νεοτερες εκτυπωτικες μηχανες, και ενας ενημερωμενος επαγγελματιας του χωρου ηξερε τις διαφορες του χαρτιου και μπορουσες να το βρεις ετσι πολυ φθηνοτερο με λιγο ψαξιμο.

Πακετο παντως δεν θυμαμαι να υπηρξε, αν και οντως θα ηταν πολυ θελτικο τοτε.
 
Ωραια παρουσιαση Τζοννυ! Δεν την ειχα δει ποτε εν δραση , μονο σε κουτι στα μαγαζια.
 
Με αυτή την κάμερα πρέπει να βγάζουν selfies οι πραγματικοί hipsters :p
 
Ajax87 είπε:
Ωραια παρουσιαση Τζοννυ! Δεν την ειχα δει ποτε εν δραση , μονο σε κουτι στα μαγαζια.
Ευχαριστώ Γιάννη! Κι εγώ εξεπλάγην από τις δυνατότητές της μπορώ να πω. Όταν κυκλοφόρησε δεν μου έκανε αίσθηση και μην πω ότι μου φάνηκε και γελοία αλλά τελικά για το κοινό που απευθύνεται είναι πολύ καλή για την εποχή.
 
Πολύ καλή και λεπτομερής παρουσίαση Johnny. Δεν την είχα δει σε δράση τότε αλλά θυμάμαι κάποια διαφημιστικά όπου προέτρεπαν τους χρήστες να τυπώνουν τις "selfies" τους (μα πόσο μπροστά...) συνοδευόμενες από Pokemon. Όσον αφορά το χαρτί, είχα βρει πρόσφατα σε παλιατζίδικο, ένα κουτάκι με τρία ρολά (άσπρο, κίτρινο, μπλε), οπότε ίσως δεν είναι ακατόρθωτο να βρει κάποιος.
 
Σε ευχαριστώ johnny! Όσον αφορά τα ρολά μια χαρά τα βρίσκω στο ebay και μάλιστα σε normal τιμές. Ίσως τότε τα μαγαζιά να μην έφερναν πολλά. Με αυτά και με αυτά ψήνομαι κάποια στιγμή να πάρω και τον εκτυπωτή.
 
Ωραια η παρουσιαση της καμερας jhonny:thumbup:

Eιχα και γω την καμερα και τον εκτυπωτη αλλα και ενα καλωδιο ενα third party περιφεριακο δηλαδη της mad catz που επετρεπε την συνδεση της καμερα με το pc αν και ποτε δεν το δουλεψα γιατι δεν ειχα pc τοτε :p Φυσικα δεν κρατησα τιποτα απο αυτα και τα πουλησα οχι πολλα χρονια πριν και αν κρινω απο της τιμες που κυκλοφορουν μια χαρα τιμη τα πουλησα και γω :D
 
metalcandyman είπε:
Ωραια η παρουσιαση της καμερας jhonny:thumbup:
Eιχα και γω την καμερα και τον εκτυπωτη αλλα και ενα καλωδιο ενα third party περιφεριακο δηλαδη της mad catz που επετρεπε την συνδεση της καμερα με το pc αν και ποτε δεν το δουλεψα γιατι δεν ειχα pc τοτε :p Φυσικα δεν κρατησα τιποτα απο αυτα και τα πουλησα οχι πολλα χρονια πριν και αν κρινω απο της τιμες που κυκλοφορουν μια χαρα τιμη τα πουλησα και γω :D
Σ'ευχαριστώ Bill. Α, δηλαδή από την κάμερα μπορείς να περάσεις τις φωτογραφίες στο PC; Αυτό είναι ενδιαφέρον γιατί σκεφτόμουν να έβγαζα μερικές φωτογραφίες αλλά μετά να τις βλέπω μόνο στο Game Boy τι να το κάνω;
 
Ετσι ακριβως ειναι και αυτο το εργαλειο σε λυνει τα χερια.Απλα εχει καποια θεματα που τα γνωριζω απο τον ανθρωπο που του πουλησα την καμερα και ολα αυτα γιατι οπως ειπα εγω δεν ειχα pc τοτε.Καταρχην λειτουργει απο το game boy pocket και πανω και συνδεετε με την παραλληλη θυρα του PC οσα PC εχουν ακομα δηλαδη.Επισης λειτουργει σε windows 95 και 98 και ισως και σε windows xp αν και για να γινει αυτο πρεπει να κανεις ακροβατικα με κατι περιεργους drivers που καμια σιγουρια δεν εχεις αν λειτουργησουν.Σε γενικες γραμμες εχει πολλα θεματα και δεν θα σε προτεινα να ασχοληθεις μαυτο το πραγμα εκτος αν εχεις κανεναν αρχαιο υπολογιστη με windows 95 η 98 με παραληλη θυρα η αν εχεις κανεναν γνωστο η φιλο που να εχει τετοιο pc.
 
Μου έλυσες και τις επόμενες απορίες μου καθως μετά τη χαρά του ότι συνδέεται με pc σκέφτηκα ότι η σύνδεση δεν έπαιζε να γινόταν με USB οπότε άστα να πάνε. Τώρα άμα μου λες και για windows '95, '98 απλά το ξεχνάω. Μ'έβαλες όμως στην πρίζα να ψάξω μήπως υπάρχει καμιά πατέντα.
 
Και για να σε βοηθησω να μην ψαχνεις αδικα μην σκεφτεις καν για καποιον converter usb parallel Κλπ γιατι δεν λειτουργουν.
 
johnny19818 είπε:
Σε ευχαριστώ johnny! Όσον αφορά τα ρολά μια χαρά τα βρίσκω στο ebay και μάλιστα σε normal τιμές. Ίσως τότε τα μαγαζιά να μην έφερναν πολλά. Με αυτά και με αυτά ψήνομαι κάποια στιγμή να πάρω και τον εκτυπωτή.
Δεν ειναι καλη τιμη. Αν δεν θες το "επισημο" χαρτι για συλλεκτικους λογους, μπορεις να παρεις ανεπισημο για την μιση τιμη και με περισσοτερα κομματια. Ο τυπος του χαρτιου ειναι αυτος: PMF05228

s0527128_sc7.jpg

Απο εκει και περα, μπορεις να "τραβηξεις" τις φωτογραφιες απο την καμερα μεσω cartridge reader, και να τις αποθηκευσεις στον υπολογιστη.

Και αν σκεφτεσαι να παρεις τον printer, ειναι πολυ ωραιο περιφερειακο και βρισκεται ακομα σε πολυ καλη τιμη, δεν θα το μετανιωσεις!
 
Bill έχω καεί από τους μετατροπείς σε USB και όντως έχεις δίκιο, δεν αξίζουν.

@Getta. Πράγματι η τιμή του εκτυπωτή κρατιέται ακόμη σε καλά επίπεδα.
 
Να ρωτησω με το μελανι του εκτυπωτη τι παιζει;;
 
Όπως κατάλαβα λειτουργεί σαν την ταμειακή μηχανή ή κάτι τέτοιο. Είναι θερμικό χαρτί. Δε θέλει μελάνι. Ο Getta και ο Βασίλης ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω.
 
Σωστα... δεν το σκεφτηκα οτι μπορει να δουλευει ετσι.
 
Παιδια θερμικο χαρτι ειναι οπως εγραψε και ο jhonny δεν χρεαζεται μελανι.
 
Πίσω
Μπλουζα