Game Boy Zero με καρδιά από Raspberry Pi Zero

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Eνας modder ονοματι Wermy πηρε το κλασικο Game Boy του εκανε μια εγχειρηση ανοιχτης καρδιας του εβαλε ενα Raspberry Pi Zero,εγχρωμη οθονη,αλλα 2 κουμπια μπροστα και αλλα δυο μικρα πισω αριστερα και δεξια,θυρα usb,hdmi,επαναφορτιζομενη μπαταρια και σαν να μην εφταναν αυτα τροποποιησε μια κασσετα του Game Boy ωστε να δεχεται SD Cards και εφτιαξε την απολυτη φορητο για emulators οπως nes,snes,master system,mega drive,game boy advance Κλπ.Μιλαμε δεν μπορω να μαζεψω τα σαλια μου που τρεχουν απο την στιγμη που το ειδα:dribble:

 
Πολύ ωραία και προσεγμένη modιτσα. Η πιο δύσκολη δουλειά που έκανε είναι προφανώς στη πλακέτα του cartridge που έκανε τις κολλήσεις με τον sd αντάπτορα. Αυτό για να γίνει απαιτεί αρκετό ψάξιμο. Φαντάζομαι χρησιμοποιεί κάποιο αντίστοιχο mame frontend για το raspberry. Πολύ όμορφη δουλειά πραγματικά.
 
Καταπληκτική δουλειά. Ένα game boy χάρμα οφθαλμών. Το κερασάκι είναι η φλας κάρτα στο cartridge φοβερή ιδέα!
 
H αληθεια ειναι οτι την συγκεκριμενη μοντα την εχω σκεφθει καιρο τωρα,αλλα αντε να βρεις raspberry pi zero να την κανεις...Εξυπνη η ιδεα να βαλει το sd σε cartridge gameboy,και σαν υλοποιηση δεν ειναι κατι δυσκολο (αφου μπαινει στο rpi και οχι σε πραγματικο gameboy..).Eπισης επειδη το "κελυφος" υπαρχει στο ebay δεν χρειαζεται να χαλασεις ενα λειτουργικο gameboy..
 
Δηλαδή η πλακέτα που επάνω της έχει κολλήσει τα καλώδια της sd δεν είναι cartridge του gameboy;
 
απιστευτος ο τυπος, τρεχει και emulation station frontend, το εχω σε ενα linux netbook που εχω σε συνδεση με τη τιβι και ασυρματο χειριστηριο logitech για καναπεδατο emulation (παιζει και σε android με ost usb και το εχω και αυτο στη τιβι με mini hdmi σε περιπτωση που κατι δε παει καλα με το linux :D )
 
telonio είπε:
Δηλαδή η πλακέτα που επάνω της έχει κολλήσει τα καλώδια της sd δεν είναι cartridge του gameboy;

Eιναι cartridge του gameboy,αλλα απλα μεταφερει τις επαφες απο την sd στο rpi zero μεσω του κονεκτορα του Gameboy...ειναι δηλ.κατι πολυ εξυπνο,αλλα εξαιρετικα απλο...
 
Καταπληκτικό project. Μελλοντικά μάλλον θα το αγοράσω. Να βγάλουμε και ένα απωθημένο (Gameboy με έγχρωμη οθόνη :p )
 
Πίσω
Μπλουζα