Game content vs video sequences

masbass

RetroActive
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
327
Αντιδράσεις
3
Με αφορμή το υπέροχο (κατ' εμέ) αυτό άρθρο

http://origin.avclub.com/articles/final-fantasy-xiii,39166/

θέτω το εξής ερώτημα: Πως βλέπετε τα cut scenes στα games? Σας αρέσουν; Σας ενοχλούν; Σας αφήνουν αδιάφορους;

Προσωπικά, πάντα τα προσπερνούσα, σε ελάχιστα καθομαι και τα βλεπω (πχ Bioshock), όταν η πλοκή έχει κάποιο ενδιαφέρον κι όχι απλά quotes τσαμπουκα μετα τη μαχη με το boss. Στα περισσοτερα γιαπωνεζικου ενδιαφεροντος games ομως το video ειναι μακρυ, οι διαλογοι τραβανε, καθως η ιστορια ειναι βασικο μερος του παιχνιδιου. Οταν ομως τα cut scenes δεν εξιστορουν κατι σημαντικο για το οποιο χρειαζεται να σταματησουν το gaming ουτως ωστε να το προσεξεις; Αν υποκαθιστουν ομως μερη του παιχνιδιου (απλες κινησεις στο χωρο) κι απλα κατανταει σα να βλεπεις ταινια στο Star που σε διακοπτει καθε 3 και λιγο για διαφημισεις; Και αυτο το βλεπω ολο και πιο πολυ τελευταια σε games (πχ Uncharted) κι αναρωτιεμαι αν ειναι ενας τροπος να προσθεσεις χρονο / διαρκεια σ'ενα game χωρις να ειναι στην ουσια content...
 
Η προσωπικη μου αποψη: Με ενοχλουν αφανταστα. Και οσο παει χειροτερευει. Οι περισσοτεροι φαινεται να ειναι ευχαριστημενοι που τα games μοιαζουν ολο και περισσοτερο με ταινιες οποτε πρεπει να ανηκω στην μειοψηφια. Το μισω πραγματικά και με κουραζει. Οταν θελω να δω ταινια νοικιαζω μια καλη ταινια και βλεπω. Ετσι κι αλλιως στο 99% των περιπτωσεων, τα σεναρια, η ηθοποιια και η σκηνοθεσια στα παιχνίδια ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου σε σχεση με καλες ταινιες. Οταν όμως θελω να παιξω ενα παιχνίδι, θελω να εχω τον ελεγχο, οχι να αφηνω το χειρηστηριο καθε ενα λεπτο για να δω ενα cut-scene διαρκειας.

Με αυτα, δεν εννοω οτι δεν μου αρεσει τα games να εχουν σεναριο. Μπορουν ομως να εχουν σεναριο και χωρις πολλα cut scenes. Οσοι εχουν παιξει τα πρωτα δυο Metroid Prime, η τα Halflife και Portal καταλαβαινουν τι εννοω.

Και μιας και μου δινεται η ευκαιρια θα το πω:

Mισω ( :p ) ton Hideo Kojima, και τα Metal Gear tου, ελπιζω να μην μετατρεψει το Castlevania σε χαζο-trendy anime μελοδραμα γιατι καηκε. Και την Nintendo - Ninja Team που καταστρεφει το Metroid κανοντας το ιδιο πραγμα με το Metroid-other M. Αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο ακριβως, το ρημαδι το cut scene ειναι για να δωσει ησυχια και να επικεντρωσει το ενδιαφερον σου σε καποιο σημαντικο σημειο του game, μια ανατροπη, μια αποκαλυψη ή και μία οδηγία για το πως δουλεύει το x πραγμα που θα χρησιμοποιησεις απο εκει κι υστερα. Αν σε κοβει καθε 3 και λιγο για να σου δειξει πως ανοιγει μια πορτα ή πως περνας μεσα απο ενα διαδρομο, ε... παραειναι.
 
Ε οκ σε ορισμένα παιχνίδια είναι απαραίτητο. Καταλαβαίνω πως είστε πιο πολύ της γρήγορης δράσης, αλλά έγω μία μεγάλη αγάπη για τα adventures. Χωρίς cutscenes και διαλόγους απλά δεν έχουν νόημα ύπαρξης! Και τα Metal Gear όπως και το Snatcher όμως για αυτό θεωρούνται παιχνιδάρες. Γιατί είχαν πολλές cutscenes με φοβερό σενάριο και σχετικά εθιστικό gameplay( ε οκ για τα metal gear μιλάω εδώ, όχι για το Snatcher :p )
 
Μου αρέσουν πολύ τα cutscenes.Προσθέτουν στην ατμόσφαιρα ενός τίτλου,προωθούν το όποιο σενάριο αυτού,γενικά είναι 100% απαραίτητα κατά τη γνώμη μου στους σημερινούς τίτλους...
 
Τα cutscenes ειναι τεχνη. Απλα...σπανιζει.

Οταν υπαρχουν για να γεμισουν χωρο στο δισκακι, για να καλυψουν την κακη πολιτικη streaming, για να πλουτισουν το σεναριο (οταν δεν το καταφερνουν μεσω του gameplay ως οφειλαν), για να καλυψουν την μονοτονια πλοκης-βαρεμαρα αναπτυξης κτλ τοτε ειναι καταρα. Και μαλιστα ειναι καταρα Σαββατογεννημενης γριας οταν ειναι και unskipable.

Μιας και αναφερθηκε το MGS. Θεωρω οτι στο MGS4 τα (αριστοτεχνικα αφηγηματικως) cutscenes εκρυψαν το παιχνιδι! Εκει παμε στο αλλο ακρο...
 
Πίσω
Μπλουζα