Game Gear και η συσκευασία του!

xdir

RetroWannaBe
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
37
Τι μου θυμίσατε τώρα με αυτό το Thread!

Το Game Gear μου το δώρισαν, κάπου στις αρχές των ʽ90s για 49.500δρχ (όπως μου υπενθυμίζει το sticker της συσκευασίας –αν και δώρο δεν το αφαίρεσε κανείς :p ). TV Tuner εκείνη την εποχή δεν πρέπει να δίνανε μαζί της.

Την συσκευή την χρησιμοποίησα ελάχιστα, τα παιχνίδια της ήταν πανάκριβα οπότε τελικά συσκευάσθηκε στο κουτί της και παρέμεινε σε ένα ντουλάπι από τότε ως σήμερα.. όπου την κατέβασα, την άνοιξα και δοκίμασα να δω αν δουλεύει, χρησιμοποιώντας το ένα και μοναδικό παιχνίδι που διαθέτω.. το Sonic το οποίο ερχότανε παρέα της σε ένα ευμέγεθες cartridge :D

Αν και προσεκτικά αποθηκευμένη, τα 15..16+ χρόνια παροπλισμού άφησαν το σημάδι τους στο υποσύστημα ήχου το οποίο πια δεν δουλεύει, όσο και αν αυξομειώσω την ένταση (την έξοδο των ακουστικών δεν την δοκίμασα) :(

Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα συστήματα της (οθόνη, χειριστήρια, τροφοδοσία, μετασχηματιστής) λειτουργούν κανονικά! :)

Ακολουθούν μερικά snapshots που έβγαλα επʼ ευκαιρίας, τα οποία και αναρτώ:

13.jpg
12.jpg


11.jpg


10.jpg


09.jpg


08.jpg


07.jpg


06.jpg


05.jpg


04.jpg


03.jpg


02.jpg


01.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χοχοοχο ωραίος!

είναι γνωστό το πρόβλημα ήχου στα gamegear, και λύνεται με την αντικατάσταση των υπεύθυνων πυκνωτών...
 
Αυτό το "καρέ" στις συσκευασίες της SEGA το σιχαίνομαι......

Ωραίος κατά τα άλλα!!!!!!!!!!
 
Καραρετρό το καρέ :D

Οι πυκνωτές όπως είπε και ο keropi αντικαθιστούντε. Καιρός για ebay και μερικά παιχνίδια :)
 
μακαρι να εβρισκα ενα σε τετοια κατασταση (και λογικη τιμη βεβαια)εχω παιχνιδια και δεν εχω κονσολα.μπραβο παντος που το φυλαξες
 
Χαίρομαι που σας άρεσε!

:)
 
Εχω 2. Το ένα δεν δείχνει καλά και το άλλο δεν έχει ήχο.
 
ο ανταπτορας αυτοκινητου και η ταλαιπωρημενη συσκευασια του.

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω κι εγώ ένα με κάποια παιχνίδια (sonic, tom & jerry, asterix με δώρο μπλουζάκι και κάποια άλλα)! Έχω χρόνια να το δοκιμάσω, τώρα όμως μου έβαλες ιδέες.. Θα ψάξω να το βρω!
 
zouzou είπε:
Έχω κι εγώ ένα με κάποια παιχνίδια (sonic, tom & jerry, asterix με δώρο μπλουζάκι και κάποια άλλα)! Έχω χρόνια να το δοκιμάσω, τώρα όμως μου έβαλες ιδέες.. Θα ψάξω να το βρω!
Ξεθάβω το θέμα γιατί έπεσε το μάτι μου στο Asterix με το μπλουζάκι. Είναι μια συσκευασία που σπανίζει και την έχω δει από Γάλλους συλλέκτες. Αν η zouzou δει το μήνυμα αυτό και έχει όρεξη ας κάνει έναν κόπο να μας βγάλει καμιά φώτο.
 
Θα βάλω πολύ σύντομα. Το μπλουζάκι είναι σαν καινούριο αν και το φοράω από το 90κάτι, αγορασμένο στο Βέλγιο. Νομίζω υπάρχει και η συσκευασία.
 
zouzou είπε:
Θα βάλω πολύ σύντομα. Το μπλουζάκι είναι σαν καινούριο αν και το φοράω από το 90κάτι, αγορασμένο στο Βέλγιο. Νομίζω υπάρχει και η συσκευασία.
Χαίρομαι που το είδες γρήγορα το μήνυμα :) . Αναμένουμε φωτογραφία-ες.
 
Και το εν λόγω Asterix με δώρο το μπλουζάκι είναι εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις δίκιο, έπρεπε να το είχα κάνει. Ευχαριστώ!
 
Παρακαλώ. Έτσι, για να έχουμε πλήρη εικόνα ;)
 
Πίσω
Μπλουζα