Game quiz #4

abyss

RetroWannaBe
Joined
28 Απρ 2006
Μηνύματα
30
Αντιδράσεις
2
Αυτή τη φορά έχουμε κάτι δυσκολότερο. Δεν πρόκειται για πλήρες screenshot, αλλά για μέρος μόνο της οθόνης. Είναι όμως ιδιαίτερα χαρακτηριστικό.

Παιχνίδι με το εντυπωσιακότερο ίσως sprite που εμφανίστηκε στο Spectrum. Είχε κυκλοφορήσει και πιο εμπλουτισμένη συνέχειά του. Ψάχνουμε το παιχνίδι, την εταιρία και το όνομα του δεύτερου, εμπνευσμένου από αυτό, παιχνιδιού.

tp.jpg
 
...ορίστε κατάσταση !!

...δεν προλαβαίνω να απουσιάσω λίγο καιρό, και αμέσως αρχίζουν τα διάφορα (ομολογουμένως απολαυστικά) κουίζ !!

Τα προηγούμενα δεν τα πρόλαβα να τα απαντήσω, αλλά τουλάχιστον τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να "ρεφάρω". :D

Το παιχνιδάκι (που εγώ το έπαιξα σε Amstrad, διότι κανένας Spectrumάς φίλος μου δεν έτυχε να το το έχει), είναι το Tir Na Nog, της Gargoyle Games.

Αργότερα κυκλοφόρησε και το Dun Darach, το οποίο και πάλι έπαιξα σε Amstrad.

Δυστυχώς, αν και το ήθελα πολύ, ποτέ δεν κατάφερα να βρώ το χρόνο να ολοκληρώσω κάποιο απο τα δύο αυτά πολύ καλά arcade adventures. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω λίγο χρόνο, ώστε να τα ξαναπιάσω στα χέρια μου, και να τα "ξετινάξω" !! :)
 
Χμμμ... σε αυτό το quiz δεν είχαμε και πολλές συμμετοχές. Να υποθέσω ότι η ερώτηση ήταν πιο δύσκολη; Εν πάσει περιπτώσει, ο Billy βρήκε βέβαια τη σωστή απάντηση. Πρόκειται για το Tir Na No της Gargoyle, συνέχεια του οποίου είναι το Dun Darach (ενώ την ίδια μηχανή γραφικών χρησιμοποιούσε και το Marsport, το οποίο δεν έχω παίξει).

Το Tir Na Nog και το Dun Darach πάντα τα θεωρούσα πολύ σπουδαία παιχνίδια... κυρίως γιατί ποτέ δεν είχα καταλάβει τι έπρεπε να κάνω σε αυτά! :)

Είπα ότι το παιχνίδι είχε ένα από τα εντυπωσιακότερα sprites που εμφανίστηκαν ποτέ στο Spectrum και για του λόγου το αληθές:

tir.gif
 
Πίσω
Μπλουζα