Gameboy Project - Η ανάσταση ενός ταλαιπωρημένου Gameboy

Με ευχές δεν αγοράζεται GB Light βέβαια, αλλά τεσπα...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
 
jumaru17 είπε:
Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλά΄το'χω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου να αναστήσω αυτό που έχω! Για καινούργιο θέλω την κονσόλα κόσμημα gameboy light
gbc_gb_light.gif
Γιορτάζω και σημέρα (Στέλιος) κανείς εθελοντής? :D
Γνωρίζει κάποιος αν αυτή η κονσόλα παίζει ευρωπαϊκά ή αμερικανικά παιχνίδια?
 
τα παίζει όλα αφού το gameboy είναι region free.

Ξέρει κανείς σε πιό εύρος τιμών κινείται το gameboy light?
 
Το γνωρίζω ότι όλα τα Game Boy είναι region free. Απλά ήθελα να μάθω αν έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει ευρωπαϊκά παιχνίδια με το συγκεκριμένο Game Boy για να μάθουμε αν αναγνωρίζει την Αγγλική γλώσσα από τα cartridge.
 
Eγώ δέν ήξερα κάν ότι υπάρχει τέτοιο πράμα...Ωραίο φαίνεται αλλά πανάκριβο ρε guys...Στο youtube τα βιντεα που είδα παίζουν τα ευρωπαικα κανονικά BTW
 
Ethaniel είπε:
γιατι δεν προτιματε ενα GBA SP που εχει και φως; τωρα θα μου πεις βεβαια και εγω γιατι δεν παιρνω ενα xbox με emulators για να παιζω Atari... αλλα ετσι απο περιεργεια.
btw http://cgi.ebay.co.uk/Game-boy-Light-Gold-backlite-Japan-Import-Vintage-NEW_W0QQitemZ260484231521QQcmdZViewItemQQptZVideo_Games?hash=item3ca611f161
Λάθος παράδειγμα :p

Το sp παίζει παιχνίδια gb/gbc χωρίς emulation. Τα τρέχει κανονικά hardware based.
 
Haros είπε:
Λάθος παράδειγμα :p Το sp παίζει παιχνίδια gb/gbc χωρίς emulation. Τα τρέχει κανονικά hardware based.

Ακριβώς....το GBA SP είναι ο καλύτερος original τρόπος να παίξεις τα παιχνίδια του GB/GBC...

Το DMG είναι αγαπημένο μηχάνημα, αλλά δυστυχώς καθόλου βολικό λόγω οθόνης...

Αν έχετε όρεξη και δεν φοβάστε το ενδεχόμενο να καταστρέψετε 1-2 gameboy...υπάρχει τρόπος να βάλετε backlight...

δείτε εδώ...

http://nonelectronics.com/pbtutorial.php

και επειδή δεν θα βρείτε όλα τα υλικά εδώ....ο τύπος πουλάει και το κιτ με ότι χρειάζεστε ;) (η μόντα μπορεί να γίνει και χωρίς το κιτ, αλλά τα μεμονωμένα υλικά θα κοστίσουν πολύ περισσότερα και δεν θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα)

http://www.nonelectronics.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=10&products_id=33&zenid=e2b539edee462e4cb3f036b3a0dac934

Ο nonfinite είναι γνωστός chiptune artist και μέλος του 8bitcollective...

το shop του είναι πολύ αξιόπιστο...(αν και καμιά φορά καθυστερεί λίγο με τις αποστολές)

Όσο για το Gameboy Light είναι ένα πραγματικά όμορφο και σπάνιο μηχάνημα...

Το λινκ που έδωσε ο ethaniel είναι πολύ ακριβό....με λίγη υπομονή και τύχη θα α το βρείτε με περίπου 80 ευρώ στο ebay
 
Haros είπε:
Λάθος παράδειγμα :p Το sp παίζει παιχνίδια gb/gbc χωρίς emulation. Τα τρέχει κανονικά hardware based.
οντως ατυχες παραδειγμα. δεν εννοουσα οτι τα παιζει emulated αλλα το οτι δεν ειναι GB... τεσπα, καταλαβατε τι εννοω #)

εχω και εγω SP και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος. ακομα πιο ευχαριστημενος θα ειμαι αν ερθει ποτε η καινουρια καμπινα... τοσο μακρυα ειναι η ιαπωνια; :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως ψηφιζω gameboy light. Εχω την pikachu version κ ποτε δε με αφησε παραπονεμενο.

Το Gameboy μ ειναι αυτο:



^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Kαλό το gameboy light αλλά μόνο για nintendo / gameboy hardcore συλλέκτες. Το sp είναι η καλύτερη εναλλακτική. Σου δίνει τη δυνατότητα εκτός από τα οriginal gameboy παιχνίδια να παίξεις με φως και τα παιχνίδια του color αλλά και του sp.
 
Haros είπε:
Kαλό το gameboy light αλλά μόνο για nintendo / gameboy hardcore συλλέκτες. Το sp είναι η καλύτερη εναλλακτική. Σου δίνει τη δυνατότητα εκτός από τα οriginal gameboy παιχνίδια να παίξεις με φως και τα παιχνίδια του color αλλά και του sp.
Συμφωνω και επαυξανω. Απο θεμα πρακτικοτητας το SP ειναι η λυση.

BTW προτεινω στον Jumaru να το moddareι το GB του, να του αλλαξει χρωμα κ να βαλει backlight.(Τα GB + Dreamcast Mods ειναι τα πιο ευκολα, ασε που θελουν μονο ελαααχιστο soldering) Eπισης να τσιμπησει ενα LSDJ cardridge και να καθεται να φτιαχνει chiptunes ολη μερα.

xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
MoBoRoS είπε:
Eπισης να τσιμπησει ενα LSDJ cardridge και να καθεται να φτιαχνει chiptunes ολη μερα. xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />
συμφωνώ συμφωνώ :p :p

Άντε και μετά θα σου στήσω όσα live θες...
 
Καλά για τα chiptunes θέλει και skill όχι μόνο gameboy.

Βάζω το gameboy, βάζει κανείς το skill; :p
 
το skill το αποκτάς ....

το ταλέντο διαχωρίζει τους καλούς από τους μέτριους...

το καλό με τα chiptunes είναι ότι όλοι χωράνε...

η ουσία είναι ο πειραματισμός...

σοβαρά τώρα αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς...μπορώ να σου βρω ldsj cart και μπορώ να κανονίσω για μερικά ιδιαίτερα στο lsdj... ;)

και γενικά αυτό ισχύει για όλους...

ένας από τους βασικότερους σκοπούς της ύπαρξης του error code...είναι να στηρίζει, να βοηθάει και να συσπειρώνει όλους όσοι ενδιαφέρονται γύρω από τον πειραματισμό και τη hardware-based μουσική ;)

edit: και φυσικά δεν είναι μόνο το lsdj, υπάρχουν ένα σωρό άλλα software για gb και ένα σωρό άλλα μηχανήματα τα οποία έχουν τη δυνατότητα να παράγουν μουσική ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα