Games και Msi Wind.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Έπειτα από σχεδόν δυό μήνες εντατικής λειτουργίας του MSI Wind, (στην κυριολεξία του έχω πιεί το αίμα), σαν κατεβαστήρι, αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω και σαν παιχνιδομηχανή.

Παιχνιδομηχανή; Το MSI Wind; Πρέπει να είναι κάποις πραγματικά ψυχοπαθής για να αποκαλέσει ένα netbook παιχνιδομηχανή.

Μάλιστα κυρίες και κύριοι, το MSI Wind μπορεί να παίξει έξοχα το ρόλο ενός gaming PC. Φυσικά όλα με κάποιους περιορισμούς έτσι; Ο σκοπός μου ήταν να δω αν παλαιότερα παιχνίδια μπορούν να παιχτούν άνετα στο μικροσκοπικό αυτό μηχανάκι και μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά.

Πάμε λοιπόν!

1). Dungeon Siege 1 - Απόλυτα playable σε 800Χ600 ανάλυση.

2). Quake III - Εξαιρετική απόδοση σε 800Χ600.

3). Unreal 1 + Return to Na Pali. - Εκπληκτική απόδοση σε 1024Χ600. Απαιτεί φυσικά χειροκίνητη αλλαγή των παραμέτρων στο .ini αρχείο του παιχνιδιού, πανεύκολο ακόμα και για έναν άσχετο σαν και μένα.

4). Unreal Tournament - Όπως και παραπάνω. Εννοείται πώς αυτά τα δύο παιχνίδια έχουν την ίδια μηχανή γραφικών, άρα αναμενόμενο.

5). Carmageddon II - Απόλυτα playable σε 640Χ480. Δεν έχω άλλο τρόπο να ανεβάσω ανάλυση μια και το παιχνίδι δεν σε αφήνει.

6). DOOM , DOOM II, HEXEN, HERETIC, με τη νέα μηχανή γραφικών εξαιρετικότατα σε 1024Χ600. Βάζεις στην αρχή την ανάυση που θες και τέλος.

7). Serious Sam 1 και Serious Sam second encounter. Σε ανάλυση 800Χ600 απόλυτα playable και μόνο μερικές φορές το frame rate φαίνεται να πέφτει.

Η οθόνη του πιτσιρικιού είναι εκπληκτική. Η φωτεινότητα και η διαύγεια είναι σε άλλα επίπεδα μια και φωτίζεται με leds και όχι με λάμπα, δεν υπάρχει το παραμικρό light bleeding και τα pixels είναι τόσο μικρά που οι 640Χ480 και 800Χ600 είναι απολαυστικότατες.

Να προσθέσω πως λόγω πακέτου εγγύησης δεν έχω επέμβει στο μηχάνημα σε κανένα σημείο, έχει μόνο 1 giga RAM και τον μαμίσιο 80άρη σκληρό. Δεν έχω κάνει overclocking σε κάρτα γραφικών και επεξεργαστή.

Το μηχάνημα λειτουργεί πιά 24/7, έχω γλυτώσει από ζέστη και θόρυβο και μέχρι στιγμής έχω απολαύσει ξανά τα παλιότερα διαμάντια που έπαιζα πριν από μερικά χρόνια.

Με πάσα επιφύλλαξη τα παραπάνω συμπεράσματα πρέπει να ισχύουν και για τα υπόλοιπα netbooks που έχουν ακριβώς το ίδιο config με το MSI Wind, εκτός του ASUS EEEpc που έχει άλλο επεξεργαστή και άλλο chipset.

Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου δεύτερο μηχάνημα το οποίο θα λάβει 2 giga ram, XP PRO και Vista , 250άρη δίσκο και αλλαγή στην μεταλλική ψήκτρα του επεξεργαστή και του chipset για δοκιμές μέχρι τελικής πτώσεως.

Θα δοκιμάσω και άλλα παλαιότερα παιχνίδια, αλλά και νεότερα και θα αναφέρω εντυπώσεις.
 
Pooky είπε:
5). Carmageddon II - Απόλυτα playable σε 640Χ480. Δεν έχω άλλο τρόπο να ανεβάσω ανάλυση μια και το παιχνίδι δεν σε αφήνει.
Με την χρηση Glide Wrapper (dgvoodoo ,zeckensack e.t.c.) μπορεις να ανεβασεις την αναλυση πολυ περισσοτερο απο -640Χ480(-Hires)
 
Nemo είπε:
Με την χρηση Glide Wrapper (dgvoodoo ,zeckensack e.t.c.) μπορεις να ανεβασεις την αναλυση πολυ περισσοτερο απο -640Χ480(-Hires)
υπήρχε τέτοιο πράγμα? και εγώ τόσο καιρό τραβιόμουν και αγόραζα κάρτες voodoo :precry: :precry:
 
Από όσο έχω ακούσει, κανένας Glide Wrapper δεν δουλεύει πραγματικά απροβλημάτιστα...και επομένως τους απέφευγα.

Έχει κανείς εδώ αξιόλογη εμπειρία στο αντικείμενο;
 
δυστυχώς παιδιά με το Intel 950 δεν λειτουργεί καλά Glide wrapper.

Anyway....

Συνεχίζουμε.

Half Life 1, αλλά και όλα τα παιχνίδια που στηρίζονται στη μηχανή γραφικών του. Πολύ καλά σε 800Χ600.

Grand Theft Auto III. Εξαιρετικά σε native ανάλυση. Για 1024Χ600 δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε, το παιχίδι σε αφήνει να την διαλέξεις από το μενού. Το παιχνίδι τρέχει ακόμα καλύτερα σε 800Χ600 για όποιον ενδιαφέρεται.

On the dark side now.

Unreal Tournament 2004. To ξέρω το παράκανα. Η πρώτη πίστα πάει σφαίρα, αλλά από τη δεύτερη και μετά που υπάρχουν πολλά bots στο παιχνίδι μιλάμε για slide show.

και συνεχίζουμε.......
 
Εγω εφτυσα αιμα να κανω το UltimateRacePro να τρεξει σε XP με ολους τους GlideWrappers ωστε να μην ξεπακεταρω τα Voodo-λικια μου αλλα παπαλα... :(
 
Ψήθηκα !!!! :eek: Θέλω και εγώ wind u100.................... :eek:
 
Εκτός από το Wind, υπάρχει το Multirama και το Advent (399 και 349 ευρουδάκια στο Multirama και στον Κωτσόβολο αντίστοιχα) .

Το πρώτο με 3 χρόνια εγγύηση και το δεύτερο με 1.

Και τα δύο είναι από τον ίδιο κατασκευαστή του MSI Wind, με τη μοναδική διαφορά στο χρώμα. Το μεν Multirama είναι λευκό με 160άρη σκληρό, ενώ το ADVENT είναι γκρί και μαύρο και με 80άρη σκληρό.

Την Τετάρτη θα επισκευτώ κέντρο και θα δω το ADVENT από κοντά, μια και σκέφτομαι για δεύτερο που θα το τρελλάνω στις μόντες. Φυσικά θα λήξει η εγγύηση αλλα΄δεν με νοιάζει.

Συνέχεια:

Return to Castle Wolfenstein, απόλυτα playable σε 800Χ600 ανάλυση με τα πάντα απάνω.

Συνεχίζουμε.
 
Έχει γίνει μια μικρή παύση στο testing των παλαιότερων παιχνιδιών γιατί το μηχανάκι πήγε στο γιατρό.

Με την ευκαιρία να αναφέρω πως το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτό το μηχάνημα και οι λοιποί κλώνοι του είναι ότι μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας ο ανεμιστήρας κάνει τρελλό θόρυβο, σαν να ακουμπάει πάνω σε πλαστικό.

Πόσες ώρες; Γύρω στις 600 το έχω δουλέψει εγώ σε λιγότερο από δυό μήνες που το έχω στα χέρια μου και μάλλον οι περισσότεροι δεν θα γράψουν στο κοντέρ τους αυτό το νούμερο μέχρι να το πετάξουν. Είπαμε το έχω ΚΑΙ για κατεβαστήρι, οπότε.....

Το πρόβλημα λύνεται με λάδωμα του ανεμιστήρα, αλλά χάνετε αυτόματα την εγγύηση αν ανοίξετε το μηχάνημα μόνοι σας.

Ο φίλτατος Stanfromgreece με ειδοποίησε ότι έκανε και αναβάθμιση στο bios οπότε η κάρτα γαρφικών πήρε παραπάνω μνήμη από αυτή που έβλεπε μέχρι τώρα.

Αύριο πρωί θα είναι πάλι εδώ και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Πόσες ώρες; Γύρω στις 600
Κακό,κάκιστο νούμερο θα έλεγα αυτό Γιώργο,αν είναι ο κανόνας αυτός και δεν έτυχε απλά σε σένα...
 
Ευτυχώς είναι ο κανόνας. Με την ευκαιρία, είχα και τη δυνατότητα να δοκιμάσω αν το πακέτο "Replace me" των Multirama ήταν κάτι σοβαρό ή απλά μια αρπαχτή.

Τι να σου πω ρε Μάνο, ούτε η Dell δεν ήταν τόσο γρήγορη στο παρελθόν. Και αυτό όχι επειδή βρεθήκαμε με τον Stanfromgreece, να θυμίσω ότι στην επικοινωνία, παράδοση, συννενόηση και ταχύτητα οι άνθρωποι είναι απλά κορυφαίοι και ο Stan επικοινώνησε μαζί μου αοφύ ήδη το μηχάνημα είχε κοιταχτεί από τεχνικό.

Από τώρα και στο εξής έγινα φανατικός πελάτης τους, ευτυχώς και στο δικό τους laptop (λέγε με και Compal) έχω προμηθευτεί το ίδιο πακέτο.

Σαν τελικό συμπέρασμα να πω το εξής. Και στις δύο περιπτώσεις πήρα τα μηχανήματα πληρώνοντας την έξτρα εγγύηση με βαριά καρδιά, γιατί απλά δεν είχα καμία πληροφόρηση αν όντως πραγματοποιούν όσα υπόσχονται. Τώρα, απλά, όχι μόνο άλλαξα γνώμη, όχι μόνο ότι και να πάρω στο μέλλον θα είναι από εκεί, δεν θα μπορούσα παράλληλα καν να σκεφτώ να μην πάρω τα πακέτα και φυσικά, οχι μόνο δεν μετανοιώνω τα χρήματα που έδωσα, θα τα έπαιρνα ακόμα κι αν έκαναν τα διπλάσια.

Η αίσθηση που μου άφησε όλο το θέμα, μέχρι στιγμής, είναι κορυφαία. Παραλληλη και ταυτόσιμη με τη Dell.
 
Η αίσθηση που έχω εγώ πάντως είναι ότι αν θέλεις μηχάνημα για να του πιείς το αίμα πρέπει να πάρεις desktop.

Tα laptop φαίνονται γενικώς πολύ ντελικάτα. Δεν θεωρώ τυχαίο ότι 4 στα 5 σοβαρά προβλήματα που ακούω σε PC, αφορούν laptop. Ούτε επίσης αυτά τα κόλπα με επί πληρωμήν επεκτάσεις εγγύησης τα θεωρώ τυχαία. Όλα καταλήγουν στο πόσο πιό "εύθραυστο" από κάθε άποψη είναι ένα laptop.

Pooky, συγγνώμη για το ελαφρώς off-topic, αλλά πήρα την ευκαιρία με βάση τα δικά σου γραφόμενα για την σχετική μη-αξιοπιστία του συγκεκριμένου.
 
Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση μαζί σου.

Τα laptops από φύση κατασκευής είναι πιό ντελικάτα. Εννοείται και είναι γεγονός αυτό.

Αλλά:

1. Δεν θέλω κάτι να λειτουργεί 24/7 και να καίει όσο ένα κλιματιστικό.

2. Δεν θέλω να έχω ένα gaming rig αναμένο 24/7 και να κάνει θόρυβο με τους ανεμιστήρες του.

3. Τα laptops μου έρχονται πιό οικονομικά γιατί ΔΕΝ τα αναβαθμίζω κάθε τρεις και λίγο. Το παλαιότερο μηχάνημα στο σπίτι είναι το παλιό μου laptop που μπήκε στα τρία χρόνια. Λειτουργεί άψογα και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω αν δεν τα παίξει.

4. Από τη στιγμή που πήρα το gaming laptop μου έχω αρχίσει να πάιζω δικτυακά παιχνίδια. Όχι on-line αλλά με άλλους τρελλούς που συναντιόμαστε και παίζουμε. Κουβαλάω το μηχάνημα μαζί μου. Με το desktop δεν γίνεται αυτό.

5. Το κόστος απόκτισης είναι πιά μικρό, όχι όσο ενός desktop αλλά συγκριτικά μικρότερο από ότι πριν ένα χρόνο.

6. Σιγά - σιγά τα desktops αποβάλλονται από τη ζωή μου, βαρέθηκα το κόψε - ράψε.

7. Τα laptops δεν παρουσιάζουν και τόσο περισσότερα προβλήματα από τα desktops. Απλά οι χρήστες φορητών είναι στην πλειοψηφία τους καραάσχετοι, ειδικά οι γυναίκες που τα προτιμούν 1000% έναντι ενός desktop. Οπότε γίνεται περισσότερη βαβούρα πάνω στο θέμα.

Για το φόβο των Ιουδαίων πάντοτε σε ένα καινούργιο laptop παίρνω πακέτο εξτρά τριετούς εγγύησης. Ήδη για μένα τα λεφτά του στο ένα μηχάνημα τα έβγαλε. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε με το μηχανάκι ήταν κατασκευαστικό, και η αντιπροσωπεία θα το έφτιαχνε, αλλά έπρεπε να το τρέχω εγώ και μηξεχνάς ότι τα MSI έχουν την ίδια αντιπροσωπεία με την Acer στην Ελλάδα. Δεν το πάιζω το κεφάλι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μηχανάκι επέστρεψε, ο ανεμιστήρας του χαίρει άκρας υγείας και τα παιδιά το Multirama έκαναν και μια αναβάθμιση στο νέο bios.

Συνεχίζει το δύσκολο, ομολογουμένως, έργο του.

Συνεχίζω κι εγώ.

Diablo II. Φυσικά με το expansion. Φυσικά σε 800 Χ 600. Εικόνα τέλεια και άψογο gameplay. Αν δεν έπαιζε αυτό θα ήταν πραγματικά πολύ περίεργο.

Συνεχίζουμε.
 
Για να το αναβιώσουμε ελαφρώς το παρών "νημάτιο"......

Λοιπόν, μια και τα νέα παιχνίδια είναι στην ουσία μεγάαααααλες μούφες και το μόνο που παίζω στο δυνατό μηχάνημα είναι Sacred II και GRID, είπα να δοκιμάσω και τα κάτωθι:

- Quake II: Πάει σφαίρα στα 800 Χ 600. Το παιχνίδι θα το ξαναπαίξω και πάλι, η άισθηση που σου αφήνει είναι μοναδική.

- The elder scrolls III - Morrowind: Σε ανάλυση πάλι 800 Χ 600 και με το detail στη μέση όλα πάνε μια χαρά. Απόλυτα playable!!!! Μάλιστα όταν το έπιαζα αυτό το παιχνίδι πριν χρόνια σε ένα Duron 900άρη με Geforce 2 κάρτα γραφικών, είχα μικρότερο detail.

Θα αφιερώσω το απόγευμα να ξαναθυμηθώ αυτό το διαμάντι που τότε δεν του είχα δώσει όση βαρύτητα έπρεπε.

Για την ιστορία, είμαι κοντά στις 1550 ώρες λειτουργίας. Το μηχάνημα λειτουργεί πολλές φορές πάνω από δέκα ώρες τη μέρα αλλά όχι 24/7 πιά, ενώ πάνω από δυό φορές ανά μέρα είναι βάλε - βγάλε τα βύσματα αφού τοπαίρνω μαζί μου συνέχεια, χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο ανεμιστήρας πάει σχετικά καλά, έχει κάνει θόρυβο μερικές φορές αλλά μόνο στην εκκίνηση και για 4 δευτερόλεπτα. Σε κανονική λειτουργία και σε ζόρισμα δεν ακούγεται καθόλου. Η μπαταρία του μετά από πέντε μήνες λειτουργίας και φόρτιση κάθε μέρα έχει αρχίσει να δείχνει εμφανή σημεία κόπωσης, σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή την 6άρα.
 
Πίσω
Μπλουζα