Games καλύτερα (ή μόνο) σε Mac

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.037
Μπορεί το Mac gaming να μοιάζει με...ανέκδοτο, όμως κάποια games ήταν καλύτερα σε Mac. Ο λόγος η υψηλή ανάλυση του Mac (640x480x8 bit color) που κάποια παιχνίδια την αξιοποιούσαν και έδειχναν καλύτερα από τις εκδόσεις για PC που ήταν μόλις 320x200 για τα παιχνίδια σε VGA με 256 χρώματα. Το θέμα είναι ποια παιχνίδια ήταν αυτά.

Το Prince of Persia νομίζω δεν θέλει συστάσεις και είναι γνωστό ότι η έκδοση για Mac είναι η καλύτερη.

DOS

Προβολή συνημμένου 32112

MAC

Προβολή συνημμένου 32113

Αλλά και το Flashback είναι ξανασχεδιασμένο

DOS

Προβολή συνημμένου 32114

MAC

Προβολή συνημμένου 32115

Ποια άλλα games γνωρίζετε που σκίζουν σε MAC; Πάω προς αναζήτηση και άλλων.
 
Δεν το γνωριζα αυτο αλλα με μια ματια ιδιως στο PoP το καταλαβαινεις οτι ειναι κατα πολυ καλυτερο σε Mac.Στα γραφικα τουλαχιστον.
 
Νομίζω Leon ότι πρέπει να τα βρήκες όλα :)
 
Το Myst νομίζω πως είχε πολύ καλύτερη εικόνα (δεν θα το αποκαλέσω γραφικά)...
 
Για να καταλάβω, συγκρίνουμε MAC με πισί μόνο ή με οποιοδήποτε σύστημα; Γιατί το Αμιγκάκι δε συγκρίνεται ;) .

Αν μιλάμε για PC, πολλά adventures επίσης ήταν καλύτερα (και σε ήχο) σε MAC. Μη με αναγκάσετε τώρα να κατεβασω τα Mac από το πατάρι για να το αποδείξω :D .
 
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο σταμάτησε στα καλά καθούμενα να δουλεύει ο Basilisk. Τον ξανάεβαλλα από την αρχή, άλλαξα τις ρυθμίσεις, ξαναεγκατάστησα το λειτουργικό του Mac, τίποτα! :( Οπότε θα καθυστερήσω ολίγον το Mac gaming μέχρι να βρω λύση.

Shock είπε:
Νομίζω Leon ότι πρέπει να τα βρήκες όλα :)
Όχι, υπάρχουν και άλλα παιχνίδια, πχ. το Powermonger. :)
 
Rygar είπε:
Για να καταλάβω, συγκρίνουμε MAC με πισί μόνο ή με οποιοδήποτε σύστημα; Γιατί το Αμιγκάκι δε συγκρίνεται ;) .
Αν μιλάμε για PC, πολλά adventures επίσης ήταν καλύτερα (και σε ήχο) σε MAC. Μη με αναγκάσετε τώρα να κατεβασω τα Mac από το πατάρι για να το αποδείξω :D .
να το κατεβάσεις γιατί μου φαίνεται υπερβολικό :p
 
Και εμενα ,δεν ειναι δυνατον να γραφονται τετοια πραγματα.

Να τον κατεβασει να υποστηριξει τα γραφομενα του.
 
keropi είπε:
να το κατεβάσεις γιατί μου φαίνεται υπερβολικό :p
Θα ποστάρω ενα screenshot απο Α500,αφου κανείς δε θα το παρει χαμπάρι και όλοι θα πουν "Ουάου τρέχω να παρω Mac plus" :D :D:D:D:D
 
A500; για pc δεν έλεγες πριν;
 
Ναι ρε, θα ποστάρω φωτό από Α500 και από κατω θα γράφω ότι είναι από LCIII :D :D:D

ΥΓ. Χελλλόουουουου!! Τα μπλέξαμε λίγο μου φαίνεται :D :D
 
Πάντως δεν έλεγα αποκλειστικά για PC vs Mac, απλά για παιχνίδια που η έκδοση για Mac είναι η καλύτερη ανεξαρτήτως format.
 
Rygar είπε:
Αν μιλάμε για PC, πολλά adventures επίσης ήταν καλύτερα (και σε ήχο) σε MAC. Μη με αναγκάσετε τώρα να κατεβασω τα Mac από το πατάρι για να το αποδείξω :D .
Αφού είναι τόσο καλά, γιατί άραγε να είναι "παρκαρισμένα" στο πατάρι; :D
 
Γιατί διαπίστωσα ότι το PS3 εχει καλύτερα παιχνίδια.... :p :D

Leon είπε:
Πάντως δεν έλεγα αποκλειστικά για PC vs Mac, απλά για παιχνίδια που η έκδοση για Mac είναι η καλύτερη ανεξαρτήτως format.
Τώρα μαλιστα! Μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε μπορώ να πω με σιγουριά :D , καθότι, παρόλο που μεταξύ MAC και PC υπήρχε διαφορά σε γραφικά εκείνη την εποχή (συνήθως υπέρ του MAC), βαζοντας κι αλλα συστήματα στο κόλπο, πρέπει να εχει κανείς οπτικοακουστική εμπειρία και απ'αυτά για να πει ....με σιγουρια :p . Ισως μια σύγκριση καποιων παιχνιδιών μεταξύ MAC και Α500 όπου το MAC υπερτερεί, να βοηθούσε. Και δε μιλάμε για Agony ή SOTB :D :D:D.

Πάντως πριν 1.5 χρόνο περίπου που είχα δοκιμάσει καποια adventures της Sierra σε IIci είχα ενθουσιαστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Τώρα μαλιστα! Μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε μπορώ να πω με σιγουριά :D , καθότι, παρόλο που μεταξύ MAC και PC υπήρχε διαφορά σε γραφικά εκείνη την εποχή (συνήθως υπέρ του MAC), βαζοντας κι αλλα συστήματα στο κόλπο, πρέπει να εχει κανείς οπτικοακουστική εμπειρία και απ'αυτά για να πει ....με σιγουρια :p . Ισως μια σύγκριση καποιων παιχνιδιών μεταξύ MAC και Α500 όπου το MAC υπερτερεί, να βοηθούσε. Και δε μιλάμε για Agony ή SOTB :D :D:D.
Πάντως πριν 1.5 χρόνο περίπου που είχα δοκιμάσει καποια adventures της Sierra σε IIci είχα ενθουσιαστεί.
Το "-ακουστικό" κομμάτι είναι ολίγον δύσκολο, τουλάχιστον για μένα. Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο ήχος που ακούω από την Pro Audio Spectrum (πχ) είναι καλύτερος της Soundblaster ή της Amiga ή του Mac.
 
Δυστυχως δεν νομιζω να μαθουμε ποτε πως θα ηταν το

 
Leon είπε:
Το "-ακουστικό" κομμάτι είναι ολίγον δύσκολο, τουλάχιστον για μένα. Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο ήχος που ακούω από την Pro Audio Spectrum (πχ) είναι καλύτερος της Soundblaster ή της Amiga ή του Mac.
Εγώ βασικά αναφερόμουν σε Mac χωρίς κάρτα ήχου/γραφικών, αλλά σε στοκ μορφή :D . Δεν έχω καν Mac με έξτρα καρτα ήχου για να πω, αλλα και να είχα, δε νομίζω να τις χρησιμοποιούσε καποιο παιχνίδι, εκτός κι αν ο κατασκευαστής δήλωνε ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει την Χ καρτα αν υπαρχει στο σύστημα, για καλύτερα εφέ.
 
Αναφερόμουν σε κάρτες ήχου για PC και πως ακούγονται τα παιχνίδια σε σχέση με την ανάλογη έκδοση για την Amiga ή για τον Mac. Πάντως ο ήχος στον Mac "μια χαρά" μου ακούγεται (είδες πόσο "επαγγελματικά" τα λέω; Ούτε συντάκτης του Ήχου να ήμουν. Άμα έχεις μουσικό αυτί... ;) ).
 
Από ότι φαίνεται το γραφικό περιβάλλον του Mac τον έκανε ιδανικό για Strategy games. Δείτε το Master of Orion που χρησιμοποιεί όλο το desktop και τα menu προσφέροντας μια "μοντέρνα" εμπειρία.

OrionMAC.jpg

Σε αντίθεση με την χαμηλή VGA ανάλυση του PC.

OrionPC.jpg

Το ίδιο ισχύει και για το Sim City Classic, αλλά επειδή έχουν βγει πολλές εκδόσεις του παιχνιδιού (και μια Open Source για Linux) και επειδή πάνω κάτω συμβαίνει το ίδιο στην Windows 3.X έκδοση του παιχνιδιού επιφυλάσσομαι αν η Mac έκδοση είναι η καλύτερη.

Επίσης το Powermonger σε υψηλή ανάλυση και 256 χρώματα.

powermongerMAC.jpg

Ενώ η έκδοση για PC μπορεί να έχει 256 χρώματα αλλά σε χαμηλότερη ανάλυση.

powermongerPC.jpg
 
Να άλλο ένα παράδειγμα από strategy games: το Warlords

WarlordsMac.jpg

Ενώ στο PC:

WarlordsPC.jpg

Οπότε είναι μάλλον περιττό να το ψάξω επιπλέον όσον αφορά στα strategy. Ο Mac σε αυτό το είδος έχει ξεκάθαρο προβάδισμα λόγο του GUI του. Οι φίλοι των σχετικά παλιών strategy (αρχές δεκαετίας του '90) σπεύσατε.
 
Πίσω
Μπλουζα