Games καλύτερα (ή μόνο) σε Mac

Eχοντας ασχοληθεί παλιότερα με το "άθλημα", ήθελα να postάρω εδώ και κάποιες μέρες, αλλά όλο το ανέβαλλα - sorry. :)

Στην πλειψηφία των περιπτώσεων η υψηλή ανάλυση του Mac κερδίζει τις εντυπώσεις, αρκεί το παιχνίδι να είναι ok και "μέσα".

Το λέω αυτό, διότι ένα απο τα παίγνια που είχα τεστάρει το '04, το Chuck Yeager's Air Combat (πολυαγαπημένο dos sim), αν θυμάμαι καλά δεν είχε την ίδια αίσθηση με την pc έκδοση (και δεν πρέπει να ήταν αποκλειστικά πρόβλημα χειρισμού. Ισως να είχε πειραχθεί κάτι στην ΑΙ... δεν μπορώ να το εξηγήσω).

Ευτυχώς τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες !!

Να δώσουμε και δύο links σε threads με Μac emulation γενικότερα: Εδώ (με αναφορές σε παιχνίδια που είχαν καλύτερη ανάλυση, όπως PoP, Αnother World, Flashback, κ.α.), αλλά και εδώ.

Wally είπε:
Δυστυχως δεν νομιζω να μαθουμε ποτε πως θα ηταν το Half Life port για Mac
Oh... my... God. Tι λες τώρα !! Μετά τον συγχωρεμένο Bunten, και ο "Burger" Bill... γυναίκα !?! (οι περισσότεροι θα θυμάστε φωτογραφίες του απο manuals παιχνιδιών, όπως εκείνο του θρυλικού Dragon Wars).

Πραγματικά αυτό δεν το γνώριζα !! :eek:
 
Να πούμε επίσης ότι ο Mac έχει και κάποιες πρωτιές στο gaming. Καταρχάς εκεί βγήκε το πρώτο Point and Click Adventure, το Enchanted Scepters (1984) και υπάρχει αποκλειστικά για Mac. Εκεί βγήκε και το πρώτο point and click adventure που έδιωξε τελείως τον Parser, το Deja Vu (1985), αλλά προτιμώ την έγχρωμη έκδοση που έπαιζα στην Amiga.

Επίσης στον Mac βγήκαν και τα πρώτα computer games σε CD-ROM (στις κονσόλες ήταν μπροστά η NEC με το PC Engine) από την Cyan (μετέπειτα διάσημη με το Myst, επίσης για Mac), τα The Manhole και Cosmic Osmo (1989). Αλλά και το "φοβερό" (σε θέμα παρουσιάσης, γιατί από gameplay...άστο) Spaceship Warlock (1990-91) με prerendered γραφικά σε 640x480 με 256 χρώματα, animations, speech και δεν συμμαζεύεται.

Βέβαια όλα τα παραπάνω βγήκαν αργότερα και σε PC.
 
Leon είπε:
Αλλά και το "φοβερό" (σε θέμα παρουσιάσης, γιατί από gameplay...άστο) Spaceship Warlock (1990-91) με prerendered γραφικά σε 640x480 με 256 χρώματα, animations, speech και δεν συμμαζεύεται.
Οι αθεράπευτοι Πιξελάδες, ας τσεκάρουν και την τότε παρουσίαση στο αγαπημένο μας περιοδικό. :)
 
Φυσικά το είχα διαβάσει τότε στο Pixel! Θυμάμαι επίσης ότι το είχε σε demo εκείνη την εποχή η αντιπροσωπεία της Αpple στη Στουρνάρα. Μου είχε πέσει το σαγόνι!
 
Θυμάται κανείς αν είχαν δείξει τίποτα σκηνές του παιχνιδιού στο Computer Show ?
 
Επειδή έχω έναν Mac performa 6116, ένα Powerbook 540c και έναν Imac G3 και έχω μια συλλογή με adventures (περίπου 130 νομίζω) καθώς και πολλά άλλα παιχνίδια της δεκαετίας του 90, προσωπική μου άποψη είναι ότι τα games αυτά είναι καλύτερα σε Macintosh. Και στον τομέα των γραφικών διότι χρησιμοποιεί μεγαλύτερη ανάλυση αλλά και στον τομέα του ήχου. Βάλτε πχ. την εισαγωγή του Flashback ή του Rise of the Dragon σε PC και σε Mac. Πολύ ανώτερη η ποιότητα μουσικής σε Mac. Monkey island, Larry 5, Prince of Persia, Indiana Jones 4 κλπ. Όλα είναι καλύτερα σε Mac. Και η αλήθεια είναι ότι με το retro mac gaming άρχισα να ασχολούμαι από το 2007. Αλλά θεωρώ ότι οι περισσότερες εκδόσεις παιχνιδιών σε Mac είναι και οι καλύτερες από όλα τα format. Όσον αφορά την Amiga ναι μεν ήταν δυνατό μηχάνημα για την εποχή της αλλά τα 32 χρώματα μόνο στην οθόνη, το συνεχές φόρτωμα και το ότι δεν "τράβαγε" στα adventures με έκαναν να αδιαφορήσω.

Τα PC ήχαν την soundblaster αλλά μουσικά δεν έλεγε και πολλά. Ήταν καλή για τα ηχητικά εφέ. Αυτό που ζηλεύω όμως με τα PC είναι η υποστήριξη της Roland. Πάρα πολλά παιχνίδια την υποστηρίζουν. Έχω αγοράσει μία για τον Performa 6116 από το ebay αλλά δυστηχώς λίγα παιχνίδια την υποστηρίζουν και αυτά ορισμένα της Sierra. Η ποιότητα της μουσικής όμως σε Roland είναι το κάτι άλλο. Βάλτε για παράδειγμα στο youtube το police quest 2 comparison adlib με roland και θα με θυμηθείτε. Larry 5 & Larry 6 που παίζω στον Mac με την Roland είναι απόλαυση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα Mac-exclusives πάντως (αν και αργότερα έγιναν και ports σε PC), αξίζει να συμπεριλάβουμε και τα Marathon της Bungie, τα οποία αποτελούν ουσιαστικά τους πνευματικούς προγόνους του Halo...
 
Ασχετο: ειχα κανει μια αναφορα στα Marathon (Aleph) και στο αδιεξοδο που ειχα με τα controls...
 
Ετσι μπράβο !! :thumbup:
 
Παρακάτω διάφορες πληροφορίες/διαφορές για ορισμένα Mac games:

* Leisure Suit Larry 1 - The Land of the Lounge Lizards (Sierra, 1987)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 4-bit (16 color) screens



- uses an icon-based interface menu



- uses text windows with enhanced font instead of pure text



*
Gold Rush! (Sierra, 1989)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 4-bit (16 color) screens



- uses an icon-based interface menu



- uses text windows with enhanced font instead of pure text



*
Space Quest 3: The Pirates of Pestulon (Sierra, 1989)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 4-bit (16 color) screens



- Finder interface



*
Leisure Suit Larry 5 (Sierra, 1991)


- additional sounds (sound samples: toilet flush, airport announcement, …)



(is explicitly mentioned in the credits, with the possibility to replay the sound samples using a soundboard-like interface)


* Indiana Jones and the Last Crusade (LucasFilm Games, 1990)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 4-bit (16 color) screens



- uses an icon-based interface instead of a text-based interface



*
Loom (LucasFilm Games, 1990)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 4-bit (16 color) screens



- uses same engine as "Indiana Jones and the Last Crusade" but without the icon-based interface



*
The Secret of Monkey Island (LucasFilm Games, 1990)


- VGA graphics only



- higher screen solution (640x480) possible (3 sizes possible in total: low, medium, high)



- graphics smoothed by filter



- uses an advanced, MI2-like graphical interface instead of a text-based interface



*
Monkey Island 2: LeChuck's Revenge (LucasArts, 1991)


- higher screen solution (640x480) possible (3 sizes possible in total: low, medium, high)



- graphics smoothed by filter (can be disabled as an easter egg by entering the word "rough")



*
Indiana Jones and the Fate of Atlantis (LucasArts, 1992)


- higher screen solution (640x480) possible (3 sizes possible in total: low, medium, high)



- graphics smoothed by filter (can be disabled as an easter egg by entering the word "rough")



*
Civilization (Microprose, 1993)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 8-bit (256 color) screens



- Finder-based Interface with resizable window for the playfield



- enhanced sounds (sound samples)



- is identical with the Windows 3.x version



*
Railroad Tycoon (Microprose, 1991)


- 2 graphic sets for 2-bit (bw) and 8-bit (256 color) screens



- Finder-based Interface with resizable window for the playfield



- enhanced sounds (sound samples)



- some screens (title, credits, main screen, broker screen, train screen) are redrawn in a vintage-looking brown style



- 2 animated screens (bridge building, train crash) missing



*
Wolfenstein 3D (id Software, 1994)


- higher screen solution (640x480) possible



- enhanced graphics (redrawn textures and sprites)



- also playable by mouse



- two more weapons (flamethrower, rocket launcher)



- automap feature



- gameplay differences as of the Atari Jaguar version



*
Command & Conquer (Westwood, 1995)


- higher screen solution (640x480) possible



- is identical with the Windows 95 version (Command & Conquer Gold)
 
Castle of Dr Brain Amiga VS Macintosh (Σε Amiga το φωτογράφησα από το Asus laptop σε linux μέσω Scummvm, σε Mac το φωτογράφησα από τον Perfoma 6116).

castle mac.jpg

Indiana Jones 3 Atari St VS Macintosh (Σε Atari ST από το Asus laptop σε linux μέσω Scummvm, σε Mac από τον Performa 6116).

Indy 3 Mac 2.jpg

Fate of Atlantis Amiga VS Macintosh (Σε Amiga από το Asus laptop σε linux μέσω Scummvm, σε Mac από τον Performa 6116).

indy 4 mac.jpg

castle amiga.jpg

Indy 3 Atari St.jpg

Indy 3 Atari St 2.jpg

Indy 3 Mac.jpg

indy 4 Amiga.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξυπαούεται ότι οι εκδόσεις για Μακ είναι κλάσεις ανώτερες. Το indiana jones 3 το προτιμώ στην Α500 γιατί το interface παρουσιάζει τις εντολές ως λινκς και όχι ως κουμπιά όπως στο Μακ.
 
Φιλε Renegade γιατι φωτογραφιζεις τις οθονες αντι να σωζεις screenshot, εφοσον χρησιμοποιεις scummvm κλπ; :)

Παντως φοβαμαι οτι δεν υπαρχει λογος για συγκριση με την Αμιγκα γιατι μη ξεχναμε ειχε μεινει στα 32 χρωματα ever after. Ο πραγματικος ανταγωνισμος εχει να κανει με PC VGA.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σου πω την αλήθεια τις είχα βγάλει καιρό πριν και δεν ασχολήθηκα περισσότερο γιατί έρχεται η κόρη μου συνέχεια στον υπολογιστή όταν είμαι και πατάει κουμπάκια (είναι σχεδόν 2μιση ετών). Κι αυτές που ανέβασα σήμερα το έκανα από τη δουλειά μου :) .
 
Μετα τα τελευταία thread με έχετε πριζώσει και έχω λιώσει το eBay για να βρώ Mac!!!
 
takis τουλάχιστον για αρχή πιστεύω να πήρες το ticket για Warlord :p . Μία καλή λύση είναι ο Imac G3. Καλό μηχανάκι που παίζει άψογα τα περισσότερα games της δεκαετίας του 90. Απλά δεν θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια black & white ή με 16 χρώματα(π.χ Indiana Jones 3). Βρίσκεις πολλούς τέτοιους και σε καλή τιμή.
 
...and the cannons of destruction have begun... :headbangdude:

Αν και δούλευα πάνω σε Mac από το 1998-2002 πότε δεν ασχολήθηκα με το gaming όσο αφορά τους Mac. Μόνο σαν εργαλείο για την δουλειά.Πάντα PCάκιας ήμουν (σχεδόν πάντα) και δεν γνωρίζω κάποιες λεπτομέρειες όπως... δεν θα μπορώ να παίξω "I Fate οf Atlantis" με Imac G3???

Αν και δεν μου αρέσει τόσο ο pop-art σχεδιασμός τους... Θα προτιμούσα κάτι πιο κλασικό όπως τον Performa 600 (Εάν θυμάμαι καλά την ονομασία...)
 
Παίζεις άνετα Fate of Atlantis σε Imac G3. Ὀπως και Monkey Island, Kyrandia κλπ. Ωστόσο έχεις δίκιο για τον σχεδιασμό. Έχω ὲναν Imac G3 που παίζει άψογα με Mac Os 9.2 & Tiger αλλά χρησιμοποιώ τον Mac Performa 6116 (Είναι σαν τον Powermac 6100) για τα παιχνίδια :) γιατί είναι πιο κλασικός. Αν κάτι δεν τρέχει εκεί τότε θα πάω στον Imac G3.
 
Παρακατω φωτογραφίες παιχνιδιών τραβηγμένες από τον Mac Performa 6116.

Monkey Island (Guybrush Threepwood).jpg

Monkey Island (Scumm bar).jpg

Flashback.jpg

Gabriel Knight (at the cemetery).jpg

Gabriel Knight (menu).jpg

Indiana Jones and the Fate of Atlantis.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα