Games σε mp3

nmar

RetroN00b
Joined
25 Mαϊ 2007
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
0
Που μπορουμε να βρουμε παιχνίδια σε μορφη mp3 ώστε να τα γράψουμε σε κασσέτα ? :cool:
 
Οποιοδηπoτε αρχειο .z80,.tzx,.tap κτλ κτλ μετατρεπεται σε .wav με τα προγραμματα που βρισκονται στο παρακατω link

http://www.worldofspectrum.org/utilities.html (στην ενοτητα TZX/CSW UTILITIES)

Μετα αν δες να μπλεξεις με κασετοφωνα,τα φορτωνεις κατευθειαν στον Spectrum απο τη καρτα ηχου του PC ή απο mp3-οφωνο.

Welcome!!

OOOPS:τωρα ειδα οτι απαντησε ο Akmakas...ετσι ετσι να αυξανεται η Spectrum-ο-κοινοτητα!!
 
many thanks. ήρθε η στιγμή να αρρωστήσω τον τυπο που με έβαλε στον μαγικο κόσμο των home computers ...
 
Στο avatar είσαι εσύ? Όλα τα λεφτά!
 
ο γιος μετα την κατακτηση της πρωτης θεσης στη ποδηλασια νηπιων χε χε !!
 
Πολύ ρετρο φωτογραφία τα συγχαρητήρια μου!! :thumbup:
 
Καλωσήρθες nmar.

ΖΧ-Spectrum rulezzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Για προβλήματα/πληροφορίες εδώ στον spectrumολόγο... :D

Προτείνω μετατροπή μόνο από TZX αρχεία, είναι πιο πλήρη. Θα βρείς τα πάντα στο http://www.worldofspectrum.org

Επίσης, γιατί να το γράψεις σε κασσέτα ενώ πια υπάρχει το CD ή και το mp3 player?

akmakas είπε:
Πολύ ρετρο φωτογραφία τα συγχαρητήρια μου!! :thumbup:
Καλά μου έδωσες φοβερή ιδέα akmaka, θυμάμαι ότι έχω 1-2 πολύ ρετρό παιδικές μου φωτογραφίες.....
 
akmakas είπε:
Πολύ ρετρο φωτογραφία τα συγχαρητήρια μου!! :thumbup:
Καλά μου έδωσες φοβερή ιδέα akmaka, θυμάμαι ότι έχω 1-2 πολύ ρετρό παιδικές μου φωτογραφίες.....
 
Οποτε nmar οτι θες παιχνιδια,συμβουλες ,ρωτα αφοβα! :D
 
gtsamour αν εβρισκα και την οθονη που ειχε ο φιλος μου τοτε (philips πρασινη) θα την επαιρνα .Ο μεγιστος στοχος ειναι να επανελθει ο 48κ στην κατασταση που τον πρωτοειδα (σνιφ) με οθονες ,κασετοφωνα,καλωδια,adaptors. Τοτε μονο θα έχω πετυχει τον ultimate στοχο
 
Το έχεις δοκιμάσει να δείς αν λειτουργούν τα κομβία? :D

Και εγώ είμαι στη διαδικασία ανάκτησης του εξοπλισμού spectrum που είχα και πούλησα τέλος του 80....

Σήμερα αύριο περιμένω ένα interface1 με microdrive και 10 κασσετάκια και θα είμαι κομπλέ όπως τότε.

Να φανταστείς έψαχνα να πάρω στο ebay ένα συγκεκριμένο kempston interface που είχα τότε (ένα απλό με 1 βίσμα για joystick), άσχετο αν είχα πάρει ήδη ένα πολύ καλύτερο kempston.

Βέβαια στην πορεία ανάκτησης έχω πάρει και πολλά πράγματα που δεν είχα τότε αλλά που ήθελα κολασμένα και δεν μπορούσα να έχω (βλέπε multiface 128)
 
Επισης καλως σας βρηκα παιδια γιατι ενιωθα πολυ παπους και μονος εκει εξω

που ολοι ξερουν μονο τα windows και τα γραφικα..... ελεος πια εμεις παιζαμε παιχνιδια με 50κ και οταν μετα απο 15λεπτα ξεκιναγε το Παρασκευη και 13 στον 464 σηκονωταν η τριχα καγκελο. Τελος για να μην σας πρηζω πολυ θα σας πω ενα περιστατικο προσφατο με εναν πελατη που εχω. Μου ερχεται και με ρωταει αν ειδα το νεο playstation ,του απανταω πως οχι αλλα ειδα το Wii και ειναι φανταστικο. H αντιδραση ηταν οτι η τεχνολογια των γραφικων του wii ειναι ιδια με το playstation 2 ,ναι του απανταω αλλα το control ? ανεβαζει το gameplay κατακορυφα δεν έχουν τοση σημασια τα γραφικα παντα .Gameplay ? (τι ειναι αυτο?) σιγα μου λεει. 2 εβδομαδες μετα αφου εχει βρει και εχει παιξει το Wii σε ενα γνωστο ηρθε με σκυμμενο το κεφαλι. Αυτα...

Γιατι εμεις μαθαμε αλλιως......ευτυχως..
 
Ένα καλό που αναγνωρίζω στα παιχνίδια του σήμερα είναι ότι δεν είναι πολύ δύσκολα όπως αυτά στα home micros.

Κοινώς εκείνα σε στέλνανε κατευθείαν στο Δαφνί και στα ψυχοφάρμακα.
 
ισως αλλα αν ενα παιχνιδι δεν σε φτανει στα ορια γιατι να σχοληθεις μαζι του ;

Ξερεις ποσα παιχνιδια έχω ξεκινήσει στο PC και τα έχω αφησει στη μέση, γιατί δεν υπάρχει αυτό το κάτι ,το μεράκι στην κατασκευή τους, είναι ολα παραλλαγές καποιου άλλου με διαφορετικά γραφικά και ήχο, σπανια βλέπεις κάτι καλό και καινοτόμο. ειναι τυχαίο οτι όλος ο κόσμος έχει τρελλαθεί με το MAME ;

Εκτος και αν έχω γεράσει και έχω βαρεθει τα παιχνίδια.........μπα οχι εγω..!!
 
Είναι και αυτό που λές αλλά πιστεύω είναι και το γεγονός ότι τώρα έχουμε κορεστεί, υπάρχει τέτοια πληθώρα παιχνιδιών και τέτοια ευκολία να τα βρείς και να τα παίξεις ακόμα και από το σπίτι σου, που τελικά δε σου κάνει και μεγάλη αίσθηση. Ενώ τότε....

Είναι σαν τα σημερινά παιδιά που έχουν τα πάντα από παιχνίδια, τους πας δώρο ένα ακόμα και δεν ενθουσιάζονται. Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν η γιαγγια μου είχε φέρει δώρο ένα διαστημόπλοιο playmobile που είχα κατατρελαθεί και το έπαιζα για χρόνια μετά. Κάπως έτσι είναι και με τα παιχνίδια των micros του 80, άσε που τότε ήταν και η αυγή της εποχής των υπολογιστών, ήταν κάτι τελείως νέο και δεν μπορεί να συγκριθεί με σήμερα.
 
Επίσης, γιατί να το γράψεις σε κασσέτα ενώ πια υπάρχει το CD ή και το mp3 player?
Αναρωτιέμαι εάν γίνεται, και με tape formats από άλλους υπολογιστές.
 
παιδια γρηγορες συμβουλες για το πως κατεβαζουμε τα παιχνιδια απο το world of spectrum σε βηματα γιατι χαθηκα στο δρομο !!!!! ?????
 
Πίσω
Μπλουζα