Games Expo 2012 - Πανεπιστήμιο Πατρών

Μπα... τα Tekken, Pacman και Bubble Bobble εκαναν τα μεγαλυτερα πληθη. Αξιες σταθερες στο χρονο.

Μιας και ειμαστε στο θεμα, ριξτε και μια ματια εδω.
 
Μπράβο παιδιά. Κάθε προσπάθεια κάτι είναι. Την επόμενη φορά εύχομαι να μπορέσω και εγώ να παραστώ.

Ορκίζομαι ότι στις φωτογραφίες είδα κάτι μαθητές μου. Η κοπάνα για ευγενείς σκοπούς όμως, δικαιολογείται.
 
Επίσης, σαντουιτσάκι και πορτοκαλαδίτσα δωρεάν! :D

Καλή φάση αν και μέσα σε 20' δεν μπορείς να πεις όσα θα ήθελες να πεις...

Απλά χαιρετήθηκα με τον Άλκη, μόλις τελείωσε, γιατί έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά. Πιστεύω να βρεθούμε αύριο.
 
Φαίνεται όμορφο event, παρ' όλα τα όποια "teething problems"! :)

@freaktmp: Ευχαριστούμε για τις φωτός! Από όλες, εννοείται ότι το ματάκι μου έπεσε στο Bubble Bobble.

Είδα πάντως ότι δεν ανέρτησαν τις ομιλίες στο site! Ας ελπίσουμε ότι με το πέρας της έκθεσης, θα έχουμε κάτι να δούμε!
 
Υπήρχε άνθρωπος (του Άλκη απ'οτι κατάλαβα), μπροστά μου, όπου τραβούσε την παρουσίαση του, οπότε υποθέτω κάτι θα δείτε.

Εγώ τράβηξα με το κινητό κάποιες φωτό και ένα μικρό βίντεο.

Παραλίγο να το ξεχάσω: freak, κρίμα που δε βρεθήκαμε... Ελπίζω να τα πούμε και οι τρεις αύριο...

Είδα όλο το σκηνικό και μου μπήκαν ιδέες για προσέγγιση των υπευθύνων του Πανεπιστημίου, για έκθεση ρετρό υπολογιστών στο χώρο...
 
DINO είπε:
Υπήρχε άνθρωπος (του Άλκη απ'οτι κατάλαβα), μπροστά μου, όπου τραβούσε την παρουσίαση του, οπότε υποθέτω κάτι θα δείτε.Εγώ τράβηξα με το κινητό κάποιες φωτό και ένα μικρό βίντεο.

Παραλίγο να το ξεχάσω: freak, κρίμα που δε βρεθήκαμε... Ελπίζω να τα πούμε και οι τρεις αύριο...

Είδα όλο το σκηνικό και μου μπήκαν ιδέες για προσέγγιση των υπευθύνων του Πανεπιστημίου, για έκθεση ρετρό υπολογιστών στο χώρο...
Να 'σαι καλά, Dino! :)

Θα χαρώ να το δω! :)

Όσο για την έκθεση, κάνε σε παρακαλώ 9 χρόνια υπομονή! Τότε θα κατέβω να ορκιστώ και να πάρω το πτυχίο μου από το ΕΑΠ! :biglaugh:

Μην το χάσω ΚΑΙ αυτό!...
 
Μπράβο στον alkis21 και στα παιδιά που παραβρέθηκαν, ελπίζω να τα πούμε, ειδικά με το DINO, κάποια άλλη φορά υπό χαλαρότερες συνθήκες! Δυστυχώς η διάθεση σήμερα δεν "έλεγε" για Αθηνών - Πατρών με τίποτε.
 
Ομορφα! Υπηρχε και εκλεκτο RetroManiax κοινο λοιπον!

Dino θα ειμαι Πασχα προς τα εκει. Ελπιζω να τα πουμε βρε!
 
D@redevil είπε:
Να 'σαι καλά, Dino! :)
Θα χαρώ να το δω! :)

Όσο για την έκθεση, κάνε σε παρακαλώ 9 χρόνια υπομονή! Τότε θα κατέβω να ορκιστώ και να πάρω το πτυχίο μου από το ΕΑΠ! :biglaugh:

Μην το χάσω ΚΑΙ αυτό!...
LoL!!!!! :biglaugh:

pooky(1) είπε:
Μπράβο στον alkis21 και στα παιδιά που παραβρέθηκαν, ελπίζω να τα πούμε, ειδικά με το DINO, κάποια άλλη φορά υπό χαλαρότερες συνθήκες! Δυστυχώς η διάθεση σήμερα δεν "έλεγε" για Αθηνών - Πατρών με τίποτε.
Και καλά να είσαι η "Πάτρών-Αθηνών" σου χαλάει τη διάθεση. :D

Θα τα πούμε αδερφέ!

Wally είπε:
Ομορφα! Υπηρχε και εκλεκτο RetroManiax κοινο λοιπον!
Dino θα ειμαι Πασχα προς τα εκει. Ελπιζω να τα πουμε βρε!
Αμήν! :)
 
Όχι ρε παιδιά.....ούτε καν είδα το συγκεκριμένο τοπικ νωρίτερα. Κρίμα, γιατί θα ήθελα να γνωριστώ με κάποια άτομα από δω μέσα. Είχα πάει στην έκθεση και γνωρίστηκα με τον demiz30, με τον οποίο είχαμε κανονίσει να παρευρεθούμε εκεί. Έψαχνα κι εγώ παντού σε όλο το φόρουμ αλλά που να φανταστώ ότι event για video games καθαρά θα έμπαινε στην κατηγορία PC. :(
 
Έχω μόνο καλά λόγια να πω για την οργάνωση της ημερίδας. Δεδομένου ότι έγινε από το ΙΕΕΕ Computer Society Student Chapter, δηλαδή ουσιαστικά από φοιτητές, δεν μπορώ παρά να της βάλω άριστα. Τα παιδιά λειτούργησαν επαγγελματικά, έτρεχαν συνεχώς να επιληφθούν του παραμικρού θέματος, ήταν ευγενέστατοι και έδειξαν ότι κατέχουν πολύ καλά το πως διοργανώνεται ένα event. Τα μηχανήματα και τα υπόλοιπα δρώμενα εκτός της αίθουσας των παρουσιάσεων ήταν ευχάριστα επιπρόσθετα, αλλά σε καμία περίπτωση ο αυτοσκοπός της ημερίδας επομένως δεν μπορούμε να τη βαθμολογήσουμε βάσει αυτών. Μου ήταν τρομερά ευχάριστο να βλέπω φοιτητές να δραστηριοποιούνται για κάτι τόσο ουσιαστικό και όχι πχ. να κάνουν αφισοκόλληση για το κάθε κίνημα Α.ΝΑ.Κ.Α.ΤΩ.ΣΟΥ.ΡΑ ή να τσακώνονται στις συνελεύσεις για τα κόμματα.

Τρομερή εντύπωση μου έκανε και η προσέλευση. Εγώ ομολογώ πως στα 22 μου θα είχα βγάλει όλη τη μέρα παίζοντας στα arcades που είχαν στηθεί έξω. Στην αίθουσα με τις ομιλίες μπορεί και να μην έμπαινα ποτέ. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι σχεδόν όλη σε όλη τη διάρκεια μέσα στην αίθουσα είχαμε τριψήφιο αριθμό θεατών. Μπράβο και πάλι μπράβο σε αυτά τα παιδιά που αποφάσισαν να αφιερώσουν τη μέρα τους για να ακούσουν πέντε πράγματα που μπορεί να τους φανούν χρήσιμα στο μέλλον. Έφυγα από την Πάτρα με λίγο περισσότερη αισιοδοξία για το μέλλον αυτής της ταλαίπωρης χώρας.

Οι ομιλίες που κατά τη γνώμη μου ξεχώρισαν ήταν αυτές του Δρ. Γιαννακάκη που μίλησε με πολύ απλό και κατανοητό τρόπο για να ένα τόσο πολύπλοκο θέμα όπως το Affective Computing, της κυρίας Σαριδάκη που έφερε παραδείγματα παιχνιδιών που έχουν χρησιμοποιηθεί για πολιτική και εθνικιστική προπαγάνδα, της Eyelead Software που παρουσίασε μια εξαιρετική engine καθώς και της Animatic Vision, μιας μικρής αλλά πολλά υποσχόμενης ομάδας που αγαπάει το ρετρό στυλ και τα 2D graphics. Ειδικά με τον Δρ. Γιαννακάκη και τα παιδιά της Animatic Vision συζητήσαμε εκτενώς έξω από την αίθουσα, ενώ την επόμενη μέρα επισκέφτηκα και το Comic Book Store που διατηρούν οι τελευταίοι επιβεβαιώνοντας τις υποψίες της γυναίκας μου ότι είμαι πανομοιότυπος με το cast του Big Bang Theory. Όλες όμως τις παρουσιάσεις τις βρήκα ενδιαφέρουσες.

Εγώ προσπάθησα να κρατήσω τη δική μου ομιλία όσο το δυνατόν πιο απλή και εύπεπτη. Θεωρώ ότι πρέπει πάντα να έχεις στο μυαλό σου σε ποιους απευθύνεσαι. Σε μια ημερίδα που δεν είναι επιστημονική τι να αναλύσω, με ποιες structures έφτιαξα τις save routines; Και να σ' αρέσει ο προγραμματισμός αν σε βάλουν να παρακολουθήσεις κάτι τέτοιο θα σε πάρει ο ύπνος. Ένα μικρό παράπονο που έχω από κάποιους από τους συναδέλφους είναι ότι κάνουν περίπου τις ίδιες παρουσιάσεις ανεξαρτήτως που βρισκόμαστε. Τα ίδια θέματα έθιξαν όταν είμαστε μόνοι μας οι developers, τα ίδια στο σύλλογο σεναριογράφων, τα ίδια και προχθές. Φοιτητές πληροφορικής και μηχανικούς έχεις απέναντί σου, μίλα τους για τα παιχνίδια και το πόσο ωραίο είναι να τα δημιουργείς, γιατί να θέλουν να ακούσουν για business plans, marketing strategies και micromanagement; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος πάντως αυτή είναι η άποψή μου. Εγώ αντίθετα επέλεξα να πω δυο κουβέντες για το τι μπορεί να βοηθήσει κάποιον να γράψει ένα σενάριο, και πως δουλεύουμε με ηθοποιούς. Δυστυχώς απ' ό,τι φάνηκε ήμουν από τους λίγους που είχαν φροντίσει ώστε η ομιλία τους να μην ξεπερνά τα 20' όπως μας ζητήθηκε, αφού όταν έφτασε η σειρά μου ο χρόνος πίεζε πολύ και μοιραία αναγκάστηκα να παραλείψω πολλά από όσα είχα να πω και να μιλήσω τελικά για 13'-14'. Θα μπορούσα να είχα αγνοήσει κι εγώ όπως έκαναν άλλοι την παράκληση των chairmen και να συνεχίσω απτόητος αλλά δεν το έκανα. Τέλος πάντων μικρό το κακό.

Όταν κατέβηκα με χαιρέτισε ένας πολύ βραχνιασμένος DINO. :) Κρίμα που δεν γνώρισα και τους άλλους συνφορουμίτες που παρευρέθησαν.

Ξαφνιάστηκα ευχάριστα όταν μετά το τέλος της εκδήλωσης με πλησίασαν 4-5 παιδιά να μου πουν ότι ενδιαφέρονται να γράψουν σενάρια για computer games και μου ζήτησαν συμβουλές για πληροφορίες για συγγράμματα που μπορούν να τους βοηθήσουν. Για άλλη μια φορά έκανα την σύγκριση με τον εαυτό μου που στην ηλικία τους πίστευε ότι τα ξέρει όλα και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Στα μείον το ότι δεν κατάφερα να τους κάνω να μου μιλήσουν στον ενικό...

Στην ημερίδα υπήρχε επαγγελματίας που βιντεοσκόπησε όλη την εκδήλωση και τραβούσε φωτογραφίες. Θα ενημερώσω όταν έχουμε το υλικό.
 
Σκεπτομενος ως κοινο, συμφωνω με την οπτικη σου. Σκεπτομενος ως προγραμματιστης, συμφωνω με την οπτικη σου. :)

Περιμενουμε τα videos λοιπον.
 
ALKI 21 καλομεσημερι ημουν κιεγω εκει που λεει ολογος γραψε κατι και για τα ουφακια που μαζεψαν τοσο κοσμο ειναι ο μονος τροπος να κουβαλησω και παλι υλικο για την επομενη εςκθεση νικος ευχαριστω .
 
Νίκο εγώ δεν είδα πολλά από αυτά επειδή ήμουν συνεχώς μέσα, αλλά τα περιγράφει αναλυτικά ένας άλλος φίλος στην δεύτερη σελίδα του θέματος.
 
Καλα αν ημουν ρεπορτερ θα με ειχαν απολυσει 15 φορες. :bash: :banghead:

Εννοειται φυσικα οτι arcade στην Πατρα ισον Μιμοζα. Δεν το συζηταμε καν και ευχαριστουμε τον φιλο και συμφορουμιτη nikosmimosa για τον κοπο του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη, ευχαριστούμε που δεν μας ξέχασες! :)

Σε συνδυασμό με τις φωτός του freaktmp, πήρα μια εικόνα της εκδήλωσης! (μακάρι να μπορούσα να το δω live!...)

Μπράβο, μπράβο & πάλι Μπράβο στους φοιτητές που έτρεξαν για την υπέροχη αυτή διοργάνωση - τα φρέσκα, χαμογελαστά πρόσωπα των φωτογραφιών τα λένε όλα! ;)

Εντυπωσιάστηκα για άλλη μια φορά με τα παιχνίδια που υπήρχαν και ζήλεψα απίστευτα! Μακάρι να δούμε κάτι τέτοιο και στα βόρεια!

Ευχόμαστε λοιπόν, και του χρόνου! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα