GBA platform games

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.858
Nα γραψουμε και κατι θετικο για την κονσολιτσα αυτη. Ειναι ο μονος τροπος μαζι με το MAME για να θυμηθουμε λιγο τα platform παιχνιδια που τοσο αγαπησαμε και τωρα εχουν εξαφανιστει λογω της ελευσης του μισητου 3D:D .Ειναι η μονη κονσολα που βγαινουν εν ετει 2006 καινουργια παιχνιδια σε platform μορφη. Η μονη επαφη που εχω απο αυτην την κονσολα ειναι μεσω emu (VISUAL BOY) και μερικα roms που αξιζουν ειναι prince persia sands of time ,το τελευταιο tomb raider legend ,baldurs gate,doom 2 ,final fight one ,metal slug ,pitfall lost expedition, r-type 3 ,shanghai advance ,TAI-PAN (ναι το γνωστο απο τους 8bit) ,virtual kasparov, κορυφαια και τα 3 SIMS που εχουν βγει καλυτερα απο τα αντιστοιχα για τα pc(καμμια σχεση τα συνιστω ανεπιφυλακτα) και τελος οι συλλογες που εχουν βγει για τα games and watch lcd games. Το 2D ζει :D
 
Τ2002 σκοτωνει και εχει και καλα RPG (golden sun,Shining Soul II,Fire Emblem,Sword of Mana,Final Fantasy I και II,Breath of Fire,Lunar Legend κτλ)

To εχει ο αδερφος μου και οταν θελω να ριξω κανα γρηγορο JRPG του δινω και καταλαβαινει...

EDIT:να μην ξεχασω να αναφερω και τη φοβερη μεταφορα του Lords of the Midnight!!!!
 
Advance Wars παιδιά, το μοναδικό παιχνίδι της Nintendo για το οποίο δεν βρήκα ποτέ τίποτα κακό να πω-και το τερμάτισα κιόλας :D

Όποιος δεν το έχει δει, highly recommended. Έχει απίστευτο βάθος, άσε που turn based strategy δεν θα βρεις εύκολα σε άλλα συστήματα την σήμερον ημέραν.

Γενικά πάντως το GBA είναι όντως ο παράδεισος του retrogamer. :)
 
eatrhworm jim! τι λιώσιμο είχα ρίξει στο snes με αυτό το παιχνιδάκι... τώρα επανάληψη στο gba :)

τέτοια εποχή πέρσι με είχε καταστρέψει και το harvest moon...
 
Εχω χάσει το μέτρημα στα GBA games, έχω πάρα πολλά.

Περά από αυτά που ειπώθηκαν προτείνω τα 3 Castlevania, τα Sonic Advance, τα Final Fantasy 4,5, to Phantasy Star Collection και το Gradius.
 
παράδεισος για rpg και platform!

και το metal slug μαζί με το gunstar heroes είναι για να σπάσεις τα κουμπιά που έχει!!!
 
Επίσης ενα άλλο καλό port είναι το double dragon advance.

Πιστή μεταφορά του arcade!
 
GBA=GAMEBOY ADVANCE?? exe sto ds tin karta M3 kai to passkey kai exw ola ta gba games sto ds mou pragmatika exei merikous poli apextous titlous
 
Αν και η συλλογή μου στο GBA είναι πολύ φτωχή (καμιά 10ριά παιχνίδια) μπορώ να πω ότι πολλά από αυτά είναι άξια προσοχής. Βέβαια κάποιες μεταφορές από τα 16bit όπως το Donkey Kong Country δεν με πολυενθουσίασαν. Τα γραφικά που είδαμε στο SNES ούτε για αστείο στο GBA.
 
Μιας και το GBA ειναι απο τα αγαπημενα μου φορητα η συλογη μου ειναι μεγαλη.Φυσικα ολα τα παιχνιδια τα εχω παρει τοτε που μεσουρανουσε η κονσολα φραγκα τωρα δεν δεινω να παρω καποιο αλλο οποια θελω τα εχω στην κατοχη μου ηδη.Η κονσολα εχει τεραστιο αριθμο απο παιχνιδαρες και μερικα απο τα all time αγαπημενα μου ειναι τα εξης: Golden sun,golden sun the lost age,super monkey ball Jr,Final Fantasy VI advance το κορυφαιο FF στην κορυφαια εκδοση του καθως η square γιαυτη την εκδοση προσθεσε 2 extra περιοχες 4 νεα espers,3 νεα spells,νεο εχθρο ικαι μαζι με ολα αυτα εχουμε και καλητερη μεταφραση και διορθωση καποιων bugs,Castlevania: Harmony of dissonance,super mario advance 3: Yoshi's island,Mega man zero,Cstlevania: Circle of the moon,Ninja five-0,super mario advance 2: Super mario world,Castlevania: Aria of sorrow,super mario advance 4: super mario bros 3,Advance wars,Metroid fusion,Zelda the minish cap,Metroid zero mission,Mario vs donkey kong,Mario kart super circuit,Mario tennis power tour,Final fantasy tactics advance,Mario & Luigi superstar saga,Mario golf,Zelda a link to the past-four swords.

Και ολα τα παραπανω ειναι ενα μικρο δειγμα  απο της παιχνιδαρες του GBA.
 
Πίσω
Μπλουζα