Gba sp μπαταρια

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Κασπερα πριν λιγο καιρο μου εδωσε ενας φιλος ενα gameboy advance sp, το οποιο ειχε ενα θεμα με την μπαταρια του. Ετσι ψαχνοντας βρηκα σε ενα μαγαζι στην αθηνα μπαταρια (κινεζικη) ... αλλα η μπαταρια αυτη φορτιζει και αδειαζει πολυ γρηγορα 1,5-2 ωρες αδειαζει ενω λεει οτι ειναι 850ma ενω η αυθεντικη ηταν 600ma. καμια ιδεα η καποια προταση για καποια καλη μπαταρια;; Λετε να παρω τηλεφωνο στην Νορτεκ μηπως εχουνε original μπαταριες; ευχαριστω!
 
Είχα κάποτε κι εγώ μία μπαταρία η οποία δεν ήταν αυθεντική. Πολλά προβλήματα και το κυριότερο ότι έσβηνε μόνο του σε ανύποπτες στιγμές. Πάρε τηλέφωνο τη Νόρτεκ για αυθεντική μπαταρία, ειδάλλως μία από το ebay αυθεντική έστω και μεταχειρισμένη.
 
Με κινέζικες μαιμού επαναφορτιζόμενες προκοπή δεν υπάρχει δυστυχώς...
 
Ναι όντως....σαν κινητή βόμβα ακούγεται. Άσε δε που αν θελήσεις ποτέ να ταξιδέψεις με αεροπλάνο κινδυνεύεις να σου κατασχέσουν τον εκρηκτικό μηχανισμό. :D
 
Ποτε μαιμου μπαταρια στα φορητα της nintendo.Και αρκετα παραπανω να κοστιζει χιλιες φορες να παρεις την original.Εδω εχουν σημηωθει περιστατικα που εσκασε η μπαταρια.Δεν ειναι καιροι για πειραματα :D
 
πηρα στην νορτεκ μου ειπαν 33ευρω και πρεπει να παω μεταμορφωση να την παρω.. 33 ευρω;;; με 40ευρω περνεις gba sp ελαφρως μεταχειρισμενο... Μαλλον θα ψαξω για καποια αλλη λυση...Μια ερωτηση η αυθεντικη μπαταρια ειναι εντελως επιπεδη; η κανει μια μικρη κουρμπα στο κεντρο;; γιατι η δικη μου στο κεντρο λιγο ειναι πρισμενη αν και λειτουργει κανονικα με 6 ωρες αυτονομια.. λετε να ανατοιναχτω;;; χαχα!
 
Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο ζητημα με το Nintendo DS μου. Δυστηχως το προβλημα ειναι αρκετα πιο περιπλοκο στη περιπτωση μας. Βλεπεις, οι μπαταριες λιθιου εξαντλουν την αντοχη τους με την χρηση, αλλα και με το χρονο. Δηλαδη, μια καινουργια μπαταρια της τοτε παραγωγης, ζουσε με πληρη χρηση για πχ πεντε χρονια, και οχτω με αδρανεια.

Τι γινεται τωρα.. Δεν εχω βρει καλη μπαταρια απο τριτους, η "καλυτερη" αντεξε περιπου 20 λεπτα, και η χειροτερη πεντε.... Και αυθεντικη να παρεις, πιθανοτατα θα ειναι New Old Stock, και δεν θα σου αντεξει ουτε αυτη. Δεν γνωριζω εαν η Nintendo κανει παραγωγη μπαταριων εδω και χρονια, παντως φιλος που ειχε παρει ηταν NOS και αντεχε ελαχιστα σε σχεση με τον προβλεπομενο χρονο λειτουργιας..

Οποτε οι επιλογες σου ειναι ειτε μεσω ebay πχ να παρεις καποια αυθεντικη μπαταρια, οπου φυσικα και κοστιζει πολυ πολυ λιγοτερα απο 33?! ακους εκει 33? για σχεδον νεκρη μπαταρια δεκαετοιας! ειτε να παιζεις GBA με το μηχανημα μονιμος συνδεμενο με μετασχηματιστη.. Καλη τυχη!
 
H μπαταρια απο DS νομιζω ταιριαζει, ειναι 3.7βολτ και 850mA.

Απλα ειναι πιο καινουργιο σχεδιαστικα το DS, οποτε λογικα θα ειναι και πιο καινουργιες οι μπαταριες του.
 
Απο τι εχω καταλαβει η μπαταρια του πρωτου ds, ειναι ιδια.
 
Ψιλο-off topic: Χωρίς καθόλου μπαταρία και με το μετασχηματιστή μόνιμα στο ρεύμα λειτουργεί το SP;
 
Οχι φιλε δεν λειτουργει... Βρηκα μια μπαταρια απο ενα μαγαζι με ειδικο στις μπαταριες 3,7v 900mah.εφαρμοζε με πιεση για να μπει και το καπακι εκλεινε οριακα αλλα την λιμαρα λιγο στις γωνιες στο πλαστικο περιβλημα (ειναι σαν θηκη που ειναι μεσα η μεταλλικη μπαταρια) και εφαρμοζει αψογα.. Φαινετε να κραταει καλα προς το παρον θα δουμε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε ενημερωση σχετικα με την αντοχη της Ajax87, ενδιαφερει παρα πολλους!
 
33 ευρώ για μία μπαταρία?? Λοιπόν, εγώ έβγαλα φωτό μία μπαταρία που είχα πάρει από το play-asia προ 3 ετών προς 5 ευρώ με τα μεταφορικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω την εντύπωση ότι κρατούσε λίγο παραπάνω από την κανονική μπαταρία ή έστω έχουν ίση διάρκεια.



Βέβαια βλέπω ότι έχουν τελειώσει από το συγκεκριμένο site, όμως είμαι βέβαιος ότι μπορείς να τη βρεις και αλλού.

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-18-49-en-70-277.html

http://www.ebay.co.uk/itm/700-mAh-Batterie-fur-Nintendo-GBA-/230761628954?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7624717123810738801

Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να την παραγγείλεις είτε λειτουργεί αυτή που πήρες είτε όχι.
 
Geo αυτη η μπαταρια ειναι 3,6volt το gameboy sp απο πισω γραφει 3,7v-3,8v λειτουργει οκ ; Θα το ψαξω να βρω και καμια αλλη να εχω ανταλλακτικη (μετα το πασχα ομως) .

ps.Geo και αυτη που πηρα για sp λεει οτι ειναι απλα ηταν καπως μεγαλυτερη απο την κανονικη δηλαδη ηταν ισα ισα μεσα και οχι με ανεση οπως η original.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Περιμενουμε ενημερωση σχετικα με την αντοχη της Ajax87, ενδιαφερει παρα πολλους!
Τελικα η μπαταρια δουλευει περιπου στις 11-13 ωρες με φωτισμο και τον ηχο λιγο πανω απο την μεση. το μονο προβλημα οτι θελει λιγο κοψιμο στην πλαστικη θηκη της μπαταριας για να εφαρμοσει ευκολα , αλλιως ειναι σφηχτη. η μπαταρια ειναι αυτη : http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1860
 
Σε βλέπω online που σημαίνει ότι τελικά δεν ανατινάχτηκες :p . Έχω το DS από τον Οκτώβριο του 2006 και μπορώ να πω ότι η μπαταρία του κρατάει σχεδόν σαν τον πρώτο καιρό. Εντάξει δεν παίζω και κάθε μέρα πλέον άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει κιόλας. Αυτό που μου αρέσει στη συγκεκριμένη συσκευή και μπαταρία συνάμα είναι ότι αν το αφήσεις για καιρό σε αδράνεια δεν ξεφορτίζει όπως αυτή του PSP που αν ξεκινήσει να αναβοσβήνει το φωτάκι, μετά από 2 μέρες ίσως και να μην ανάβει καν.
 
Σκέφτομαι να πάρω μπαταρία για το SP για να βρίσκεται μελλοντικά μην ξεμείνω. Βρήκα αυτήν εδώ. Έχει κανείς εμπειρία;
 
Εχω παρει και απο αυτην... Δεν μου κραταει πολυ. 1-2 ωρες max!

Εκτος αν η δικια μου ειναι προβληματικη.

Αυτη που εχω βαλει στο απο πανω ποστ ειναι η καλυτερη που βρηκα, αν και θελει λιγο πατεντα για να μπαινει ομαλα γιατι ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη απο την original.

Edit-update johnny δες το 1ο ποστ του thread για τις τοτε εντυπωσεις μου απο την μπαταρια που δειχνεις :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολες οι μπαταριες που εχω βρει για GBA/DS ειναι New Old Stock. Λογω τεχνολογιας, μετα απο λιγα χρονια οι μπαταριες εχουν φθινουσα αποδωση και αξιοπιστια.. Δεν εχει τοσο σημασια η χρηση οσο η ημερομηνια κατασκευης τους. Και επειδη κυκλοφορησαν πριν πανω απο δεκα χρονια πριν, αντεχουν το μεγιστο 1-2 ωρες..
 
Παντως η Sony συνεχιζει το ιδιο βιολι με τη μπαταρια στο PS Vita. Απαξ και την αφησεις λιγες μερες ανενεργη την κονσολα, παει η μπαταρια.
 
Πίσω
Μπλουζα