GBA SP - Tο handheld σφουγγαράς

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Στις φετινες διακοπες ειχαμε ενα ατυχημα. Το GBA SP επεσε μεσα στη θαλασσα. Βουτηξα και το "ψαρεψα"...

attachment.php


Ο Νικος Ξανθοπουλος βουτα στα τρισβαθα για σφουγγαρια [Η Καρδια ενος Αλητη - 1968]

Στεναχωρηθηκα διοτι αφενος το εχω χρονια και του φοραγα και καλη καρτα. Σε μια απελπιδα προσπαθεια...λυνω καρτα, βγαζω μπαταρια και το αφηνω στον ηλιο ως σταφιδα...

Την επομενη επαιζε κανονικα! Ακομα και το μεγαφωνακι ακουγοταν οπως επρεπε...

Μια φωτο της κονσολας-δυτη

attachment.php


To PSP μου, δεν θα αντεχε ουτε 3 σταγονες πορτοκαλαδα ΕΨΑ...
 
Γνωστο της Νιντυ ειναι σκυλια ,οπως γνωστο ειναι και το βομβαρδισμενο στο Ιρακ gameboy.

bombed-out-gameboy.jpg
 
Wally χαίρομαι που το έσωσες! Μα καλά πως έφυγε στην θάλασσα; Όσο για το Game Boy του Ιράκ νομίζω ότι εκτίθεται και σε μουσείο.
 
Καλα, αυτο το βομβαρδισμενο GB ειναι απισταφταμπλ!
 
Μηπως ομως σε βαθος χρονου θα εχεις θεμα με τα αλατα?
 
Nαι επρεπε να το ξεπλυνει με νερο πρωτα,λαθος μεγα λαθος.
 
Θα του κανω μια πλυση με Calgon ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ
 
Τώρα που σιγουρεύτηκες ότι είναι waterproof να το πλένεις συχνά. :p

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα Nokia 6310i από το 2003 (οι φίλοι το έχουν δει σε συναντήσεις) το οποίο έχει γλυτώσει από κατάδυση σε κουβά γεμάτο νερό καθώς και από εμβάπτιση σε τσίπουρο (δεν σκοπεύω να δώσω εξηγήσεις για το δεύτερο συμβάν...)

Πολύ θα ήθελα να δω όλους αυτούς με τα iPhone κλπ σούπερ-ντούπερ κινητά να επαναλαμβάνουν το "κατόρθωμα". ;)
 
Maddog είπε:
Τώρα που σιγουρεύτηκες ότι είναι waterproof να το πλένεις συχνά. :p
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα Nokia 6310i από το 2003 (οι φίλοι το έχουν δει σε συναντήσεις) το οποίο έχει γλυτώσει από κατάδυση σε κουβά γεμάτο νερό καθώς και από εμβάπτιση σε τσίπουρο (δεν σκοπεύω να δώσω εξηγήσεις για το δεύτερο συμβάν...)

Πολύ θα ήθελα να δω όλους αυτούς με τα iPhone κλπ σούπερ-ντούπερ κινητά να επαναλαμβάνουν το "κατόρθωμα". ;)
Το δεικο μου iphone 4 εκανε αυτο το ''κατορθωμα''.Το ειχα στην ακρη εννος παγκου και απο κατω ειχα ενα κουβα νερο και καταλαθος το χτυπησα με το χερι μου και επεσε μεσα.Φυσικα δεν μιλαμε να κατσει μεσα κανενα πενταλεπτο.Ευτυχως που δεν επεσε πιο διπλα γιατι διπλα στον κουβα με το νερο ειχα ενα κουβα σιροπι.Αν επεφτε εκει θα ηταν δυσκολα τα πραγματα.
 
Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη λες.

Τις προαλες πηρα το GBA απο το ραφι για να παιξω. Παρατηρησα οτι στο μερος της μπαταριας ειχε ενα εξογκωμα.

Ξεβιδωνω το καπακι και βλεπω οτι η μπαταρια ειχε διασταλει. Πρηστηκε!

Το βαζω στη πριζα. Αναβε για ενα δευτερολεπτο το λαμπακι και εσβηνε. Η οθονη μαυρη.

Παω σε ενα ελληνικο κονσολομαγαζο που ειχε στο site διαθεσιμη μπαταρια (λες και δεν ηξερα οτι τα Ελληνικα καταστηματα θεωρουν γρουσουζια να συνδεσουν την αποθηκη-στοκ με τη διαθεσιμοτητα που δειχνουν στο site) και φυσικα εκανα τζαμπα κοπο αφου "τους τελειωσε"..

Αγορασα μια μαιμου μπαταρια απο το ebay. Τη εβαλα στο GBA, εβαλα το μετασχηματιστη και συμπεριφερεται ακριβως οπως και με την "πρησμενη". Αναβει για ενα δευτερολεπτο το κοκκινο λαμπακι και μετα τιποτα...

Καμια ιδεα?
 
Wally είπε:
Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη λες.
Τις προαλες πηρα το GBA απο το ραφι για να παιξω. Παρατηρησα οτι στο μερος της μπαταριας ειχε ενα εξογκωμα.

Ξεβιδωνω το καπακι και βλεπω οτι η μπαταρια ειχε διασταλει. Πρηστηκε!

Το βαζω στη πριζα. Αναβε για ενα δευτερολεπτο το λαμπακι και εσβηνε. Η οθονη μαυρη.

Παω σε ενα ελληνικο κονσολομαγαζο που ειχε στο site διαθεσιμη μπαταρια (λες και δεν ηξερα οτι τα Ελληνικα καταστηματα θεωρουν γρουσουζια να συνδεσουν την αποθηκη-στοκ με τη διαθεσιμοτητα που δειχνουν στο site) και φυσικα εκανα τζαμπα κοπο αφου "τους τελειωσε"..

Αγορασα μια μαιμου μπαταρια απο το ebay. Τη εβαλα στο GBA, εβαλα το μετασχηματιστη και συμπεριφερεται ακριβως οπως και με την "πρησμενη". Αναβει για ενα δευτερολεπτο το κοκκινο λαμπακι και μετα τιποτα...

Καμια ιδεα?
ναι...να το δώσεις/πετάξεις και να πάρεις άλλο :D ,είναι πολύ φθηνά πλέον.
 
Εχω προσωπικο κολλημα με τα μηχανηματα μου ακομα και οταν ειναι Nintendo!

Δεν τα αποχωριζομαι. Αν μπορω να το φτιαξω, θα με χαροποιουσε ιδιαιτερα!
 
Maddog είπε:
Πολύ θα ήθελα να δω όλους αυτούς με τα iPhone κλπ σούπερ-ντούπερ κινητά να επαναλαμβάνουν το "κατόρθωμα". ;)
Ρε απαράδεκτε άνθρωπε θα χαιρόσουν να χάσει τόσα χρήματα κάποιος;

τι είσαι εσύ!
 
Δεν είχε τύχει να διαβάσω το thread. Κανονικά σε παρόμοιες καταστάσεις ακολουθούμε τα εξής βήματα:

- Βγάζουμε την μπαταρία,

- ξεπλένουμε τη συσκευή με καθαρό νερό (αν είναι δυνατόν απιονισμένο),

- το αφήνουμε να στεγνώσει από τα πολλά νερά (όχι στον ήλιο, μπορεί να καταστρέψει την οθόνη) και

- το αφήνουμε τουλάχιστον μια βδομάδα μέσα σε ένα αεροστεγές τάπερ σκεπασμένο με ρύζι (το καλύτερο θα ήταν να το σκεπάσουμε με αυτά τα μπαλάκια σιλικόνης που έχουν πολλές φορές μαζί με τα παπούτσια αλλά δεν ξέρω από που τα προμηθεύονται).

Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί να σωθεί. Κατά τη γνώμη μου έχει μαζέψει άλατα σε κάποιο τμήμα της τροφοδοσίας. Δοκίμασε και την αλλαγή ασφάλειας που σου είπε ο freaktmp, δεν χάνεις τίποτα.
 
Να αλλαξει το nick του Gogeta σε Μαγκαιβερ παρακαλω :)
 
Δεν εχω προλαβει...τρεχωωωωω :)
 
Πίσω
Μπλουζα