Gerelakos - RPG σε CPC (FutureOS)-PrePrePreView

Αμάν !! Εχω να μάθω νέα για το εν λόγω game, απο το 2007 !!

Τα γραφικά πάντως δείχνουν περίφημα, ενώ το στυλ του παιχνιδιού είναι φανερά επηρεασμένο απο την ιαπωνική "σχολή".

Δεδομένου ότι ο Amstrad διαθέτει συνολικά ελάχιστα RPGs (ανεξάρτητα απο το αν είναι "δυτικά" ή όχι), το συγκεκριμένο game θα είναι κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενο (αρκεί να το συνοδεύσουν και απο ένα ενδιαφέρον στόρυ).

Θα συμφωνήσω όμως με τον Nemo σχετικά με το όνομα, το οποίο μου κάνει κάτι μεταξύ "γερόλυκος" και... "γερο-Λιάκος" !! :D :D
 
Αν παντως καποιος ονομαζεται Γκερελακος, μπορει ανετα να διεκδικησει πνευματικα δικαιωματα για την χρηση του ονοματος του! :)

Αυτο το ειδος zeldo-παιχνιδιων το θεωρουσα (και εξακολουθω να το θεωρω) ως την πιο ηλιθια υλοποιηση παιχνιδιου γενικως. Αν βγει με στοιχεια Gauntlet/Dark Chambers θα εχει καποιο ενδιαφερον, αλλα πολυ φοβαμαι πως θα ειναι κλασσικου περιεχομενου αλα zelda με το να περιφερεται το ανθρωπακι ασκοπα ψαχνοντας τα αμαζευτα. Οπως ανεφερε και ο Billy ομως, καλοδεχουμενο και σιγουρα δειχνει μια ομορφα εκτελεσμενη προσπαθεια.

@Billy: τι gerelakos και ιστοριες φτιαχνουν οι τυποι.. βγαλτε το Legend of the Sword για τον CPC να σας κανει εικονισμα ο amstradoλαος! Aυτο ειναι πραγματικο RPG που λειπει απο τον amstrad. :)
 
Καταρχην το παιχνιδι κανει μπαμ οτι δεν μοιαζη και οτι δεν εχει καμια σχεση με το zelda.Και αν εμοιαζε με το zelda χιλιες φορες zelda παρα gauntlet.To παιχνιδι μοιαζη παρα πολυ με το final fantasy III η με το final fantasy V.Δεν εχω ιδεα απο amstrad κτλ αλλα αν ολοκληρωθη τελικα το παιχνιδι θα φροντισω να το παιξω σε κανεναν φιλο γιατι και μονο αυτο που ειδα με αρεσε πολυ.
 
metalcandyman είπε:
Καταρχην το παιχνιδι κανει μπαμ οτι δεν μοιαζη και οτι δεν εχει καμια σχεση με το zelda.
Oχι ε?

legend_of_zelda__the_minish_cap.jpg


Kαι ανεφερα για ειδος zeldo-παιχνιδου και αλα zelda παραπανω (που λιγο πολυ η πλειοψηφια των ανατολικων λεγομενων rpg ακολουθει στο ιδιο στυλ), αλλα η δεν καταλαβαινω τι γραφω η κινεζικα μιλαω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος ειπε οτι ακολουθουν το ιδιο στυλ ολα τα ανατολικων λεγομενων rpg οπως λες.Καταρχην το zelda ειναι action rpg εννω η πλοιοψηφια των jrpg's ειναι turn based.Aυτο εννοω οτι δεν μοιαζη να ειναι στυλ zelda.και μονο απο την κινηση του χαρακτηρα που φαινετε στο video μπορει να το καταλαβει καποιος αυτο.
 
Εξακολουθεις να μην διαβαζεις το παραμικρο απο οτι γραφω, και ειναι χαζομαρα να εξηγω τα αυτονοητα. Μιλω παραπανω για zeldo-παιχνιδα οπου οτιδηποτε ιαπωνικο του συγκεκριμενου στυλ πεφτει μεσα στην ιδια κατηγορια για εμενα (γιατι την γνωμη μου εξεφρασα) λογω τοποθετησης χαρακτηρων, λογω κοσμου που διαδραματιζεται, λογω οπτικης και λειτουργιας, κλπ κλπ. Γενικα Zelda, η αυτου του ειδους rpg, jrpg η οπως θελεις να τα αποκαλεις, για εμενα ειναι zeldo-παιχνιδα και εχουν την ιδια βαρεμαρα σαν παιχνιδια (και παλι εκφραζω την προσωπικη μου γνωμη αν δεν γινεται αντιληπτο). Αν κολησες τωρα στην λεξη zelda τοτε το προβλημα μεταφερεται αλλου και οχι στα γραφομενα μου.

@Νemo: Sorry που σου μαγαρισαμε το thread φιλε αλλα θα πρεπει να βαζω αστερακια με υποδειξεις στο τελος για το τι εννοω. :)
 
Η γνωμη σου ειναι σεβαστη οπως και τα γουστα ειναι γουστα και αν θελεις να τα αποκαλεις ολα zeldo-παιχνιδα λιγο με νοιαζη εμενα.Μια χαρα διαβαζω και καταλαβαινω τι γραφεις και δεν θα λογομαχουμε(που λεει ο λογος)για βλακειες.Απλα πληροφοριακα το ειπα βλεποντας το βιντεο οτι μοιαζη με την σειρα final fantasy και οχι με την σειρα zelda.Απλα πληροφοριακα.
 
phil_vr είπε:
Εξακολουθεις να μην διαβαζεις το παραμικρο απο οτι γραφω, και ειναι χαζομαρα να εξηγω τα αυτονοητα. Μιλω παραπανω για zeldo-παιχνιδα οπου οτιδηποτε ιαπωνικο του συγκεκριμενου στυλ πεφτει μεσα στην ιδια κατηγορια για εμενα (γιατι την γνωμη μου εξεφρασα) λογω τοποθετησης χαρακτηρων, λογω κοσμου που διαδραματιζεται, λογω οπτικης και λειτουργιας, κλπ κλπ. Γενικα Zelda, η αυτου του ειδους rpg, jrpg η οπως θελεις να τα αποκαλεις, για εμενα ειναι zeldo-παιχνιδα και εχουν την ιδια βαρεμαρα σαν παιχνιδια (και παλι εκφραζω την προσωπικη μου γνωμη αν δεν γινεται αντιληπτο). Αν κολησες τωρα στην λεξη zelda τοτε το προβλημα μεταφερεται αλλου και οχι στα γραφομενα μου.
@Νemo: Sorry που σου μαγαρισαμε το thread φιλε αλλα θα πρεπει να βαζω αστερακια με υποδειξεις στο τελος για το τι εννοω. :)

re παιδια coolar-ετε ,χαλαρα

Δεν ειναι καθολου ευγενικο να κοντραριζεστε ,

(σε τοπικ μου ,και να αφηνετε εμενα στην απ' εξω???? )

Υ.Γ.1 κι εμενα παντως μου θυμιζει Final Fantasy /Snes

ΥΓ.2 metalcandyman αν δεν βγαλεις τον Xιασ-μενο Sonic απο την υπογραφη σου ,

για ποτε θα αποκτησεις εναν (Sonic) αντι για Pacman διπλα στο avatar σου στο mame.gr

,ουτε που θα το καταλαβεις ( θα βαλω τα super-Sega-μεσα , >>>> Maddog ) :diablotin:

Υ.Γ.3 Oυγκ (που ελεγε κι ο Θλιμμένος Μπούφος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
ΥΓ.2 metalcandyman αν δεν βγαλεις τον Xιασ-μενο Sonic απο την υπογραφη σου ,

για ποτε θα αποκτησεις εναν (Sonic) αντι για Pacman διπλα στο avatar σου στο mame.gr

,ουτε που θα το καταλαβεις ( θα βαλω τα super-Sega-μεσα , >>>> Maddog ) :diablotin:
:sealed: :sealed: :sealed: :sealed:Ωχ δεχομαι επιθεση!!! :p :D
 
Πέρα απο το τεχνικό κομμάτι που είναι όντως εκπληκτικό, το θέμα του είναι για τα μπάζα. Τι δουλειά έχουν τα tentacle monsters και οι ροζ γατοσαυρόδρακοι σ' ένα Βρεττανό;;! :diablotin:
 
phil_vr είπε:
@Billy: βγαλτε το Legend of the Sword για τον CPC να σας κανει εικονισμα ο amstradoλαος! Aυτο ειναι πραγματικο RPG που λειπει απο τον amstrad. :)
Χεχε !! Mακάρι να το έβγαζαν Phil - ειδικά αν γινόταν κανένα θαύμα και ανακάλυπταν καμία playable beta έκδοση, δεδομένου ότι αρχικά σχεδίαζαν να το κυκλοφορήσουν σε Amstrad (όπως είχε αναφέρει ο Τσουρινάκης) - αλλά το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν και κατά πόσο προχώρησαν σε μία τέτοια υλοποίηση, ή αν έκαναν scrap την ιδέα από νωρίς, και το ανέπτυξαν αποκλειστικά για τα 16-bit.

Οπως και να 'χει, το παιχνιδάκι ήταν ένα εκπληκτικό adventure (με κάποια στοιχεία που το έκαναν να θυμίζει rpg), το οποίο αξίζει να το τιμήσει ο κάθε fan του είδους.

Δυστυχώς η Αγγλία, αν και μεγάλη "adventuroμάνα", άργησε να "πάρει μπρος" στον τομέα των rpg - αντίθετα με τους πορωμένους αμερικάνους, οι οποίοι ήταν απο νωρίς "καμμένοι" με D&D.

Eτσι, ενώ σε υπολογιστές όπως ο Apple II, o C64, και τα οκτάμπιτα Atari βλέπαμε πληθώρα απο rpg, σε Spectrum και Amstrad τα πράγματα ήταν σαφώς πιό περιορισμένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο ειναι αληθεια Billy, πως ξεκινησαν να το φτιαχνουν σε Αmstrad και στην πορεια επικρατησε η επιλογη να γινει για ST και μετα για Amiga. Με δεδομενο πως τεχνικα δεν ειναι κατι εξεζητημενο η μη υλοποιησιμο, θα εβγαινε μια πολυ καλη μεταφορα χωρις πολυ κοπο. Αναρωτιεμαι πως και δεν ασχοληθηκε ποτε κανενας στο να το κανει αυτο σε αυτη την κατηγορια παιχνιδιων, παρα πασχιζουν απο το μηδεν σε αμφιβολα/απαιτητικα project (οπως το gerelakos μιας και ειμαστε σε αυτο το thread). Ακομα και το Final Battle (Legend of the Sword 2) δειχνει υλοποιησιμο, οπως και τα Hillsfar, Legend of Faerghail και Keys to Maramon και ενα σωρο αλλα. Ειναι ενα ειδος που δεν ειναι μακρια απο τις δυνατοτητες του Amstrad, απλα για καποιο λογο κανενας δεν ασχολειται στο να τα μεταφερει. Tωρα θα μου πεις, εδω δεν εχουν κανει μια απλη μεταφραση απο τα γαλλικα σε αγγλικα στο Iron Lord που ηδη υπαρχει και μαλιστα ειναι πολυ καλο στον Amstrad (απλα ειναι στα γαλλικα!), περιμενεις και μεταφορες?
 
Phil, όντως παιχνίδια όπως το Hillsfar και το Keys to Maramon (καθώς και πολλά άλλα όπως έγραψες) θα μπορούσαν άνετα να έχουν μεταφερθεί σε Amstrad (για το Legend of Faerghail δεν ξέρω, διότι είχε μπόλικο πράμα στις δισκέττες !!).

Οσον αφορά το Iron Lord (το οποίο προσωπικά το θεωρώ περισσότερο κράμα action/adventure/strategy), σαφώς και έχεις δίκιο - άλλωστε η UBI έχει διαπράξει και άλλα... "εγκλήματα", αφήνοντας αμετάφραστα παιχνίδια όπως τα Le Maitre des Ames και Le Maitre Absolu (τα οποία μάλιστα μπορούμε πιό άνετα να τα χαρακτηρίσουμε rpg), οπότε τι να λέμε... :(

Ισως σε κάποιο άλλο thread να μπορέσουμε να αναπτύξουμε το θέμα περισσότερο, χωρίς να κινδυνεύουμε να βγούμε off-topic.

Πάντως το εγχείρημα του Gerelakos εύχομαι ολόψυχα να πετύχει (αν καταφέρουν να φτιάξουν ενδιαφέρον story, καλό σύστημα skills, και γενικά αν το gameplay "πιάσει" τον παλμό και την φιλοσοφία ενός jrpg), ώστε να μην έχουμε περίπτωση αντίστοιχη του Speris Legacy της Amiga, το οποίο παρά τα πολύ όμορφα γραφικά, δεν κατάφερε να φτάσει την επιτυχία των αντίστοιχων ιαπωνικών παραγωγών στις κονσόλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς εγώ ΔΕΝ πιστεύω ότι θα το δούμε ποτέ ολοκληρωμένο.. :cry:

Όπως αναφέρθηκε, το preview υπάρχει από το 2006 όπως και η σελίδα http://www.gerelakos.de

Ο TFM έχει πει πως ετοιμάζει επίσης και 3D space shooter (αν θυμάμαι καλά?) και remake του Gianna sisters.

Αλλά, δεν τελειώνει τίποτα...
 
Αναρωτιέμαι αν το όνομα του παιχνιδιού έχει παρόμοια προέλευση με το περίφημο "Katakis" για C64:

"The name of the game actually comes from the phone book of Dusseldorf. Mr. Trenz flipped through the pages in search of an interesting sounding title for his game and found it in the name of the owner of a Greek restaurant. I wonder if Mr. Katakis ever found out that he had the honour to lend his name to such a fine game." (http://www.shmups.com/reviews/katakisc64/index.html)
 
Πίσω
Μπλουζα