Ghosts 'n Goblins

Nada

RetroN00b
Joined
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα retro-freaks!

Πριν από λίγες μέρες ολοκλήρωσα ένα remix πάνω στo SID του Ghosts 'n Goblins σε C64. Είναι σε bossa nova στυλ! Αν δε βαριέστε, περάστε από τη σελίδα μου στο myspace, ακούστε το (έχει τίτλο "Bossa 'n Goblins") και πέίτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας, θα την εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ (ελπίζω να μην καταχρώμαι τον χώρο).
 
Πάρα πολύ ωραίο. Θα μου λύσεις και μια απορία; Μπορεί να πω χαζομάρα, αλλά με software το έφτιαξες όλο ή έπαιξες κι εσύ μέσα με κιθάρα;
 
πολυ καλο Nada και καλοκαιρινο το ακουω στο μπαλκονι μου μαζι με μια μαργαριτα που εχω φτιαξει
 
φίλε τι έκανες? Ειλικρινά με έφτιαξες εχω ασχοληθεί με την μουσική και η ιδέα σου είναι τρομερή όσο και η υλοποίηση της....ΜΠΡΑΒΟ!!! Αν έχεις cd η το υλικό σου μου το στέλνεις και μπορώ να στο μεταδίδουν μερικά ραδιόφωνα και μπαρ εδώ στην Θεσσαλονίκη....και πάλι μπράβο για την πολύ προσεγμένη και καλή δουλειά.
 
Rygar, οι κιθάρες και το μπάσο είναι παιγμένα από μένα. Τα πλήκτρα τα έγραψα σε midi και τα drums είναι cut 'n paste loops. Το software που χρησιμοποιώ είναι το Cubase SX.

johnk10, χαίρομαι που το κομμάτι πετυχαίνει τον καλοκαιρινό σκοπό του!

plintiriopiaton, ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια (και για την airplay πρόταση)! Είμαστε και συμπολίτες!

Shadowdancer2501, ευχαριστώ!

Ευτυχώς που έχω τα καλά σας λόγια και μου φτιάχνουν το κέφι - χθες είχα τράκα με το αυτοκίνητο και είμαι λίγο «καπως»... anyway, παλιοσίδερα...
 
Nada είπε:
Rygar, οι κιθάρες και το μπάσο είναι παιγμένα από μένα. Τα πλήκτρα τα έγραψα σε midi και τα drums είναι cut 'n paste loops. Το software που χρησιμοποιώ είναι το Cubase SX.

Ευτυχώς που έχω τα καλά σας λόγια και μου φτιάχνουν το κέφι - χθες είχα τράκα με το αυτοκίνητο και είμαι λίγο «καπως»... anyway, παλιοσίδερα...
Μεγάλε, σου βγάζω το καπέλο, παίζεις ΠΟΛΥ ωραία. :worship:

Εχεις και τα συγχαρητήρια του συναδέλφου μου, επίσης αυτοδίδακτου σε ηλεκτρική κιθάρα, ο οποίος επέμενε από την αρχή ότι κατά 90% παίζει άνθρωπος κιθάρα και όχι κάποιο πρόγραμμα. Εγώ απλά δεν ήξερα, γι'αυτό και ρώτησα.

Στον αγύριστο το αυτοκένετο. Εσύ να είσαι καλά, όλα τα άλλα, φτιάχνονται.
 
Rygar, ευχαριστώ!!!

Μη νομίζεις ότι είμαι και κανένας κιθαρίστας ολκής... ξέρω απλώς να παίζω το συγκεκριμένο στιλ... (πάρε και μια γέυση και από τη διασκευή που έκανα στο paperboy)

Το στούκι με το αυτοκίνητο μου την έδωσε λίγο αλλά φτιάχνεται, όπως είπες...
 
ένα μεγάλο μπράβο πολύ καλή δουλειά..εγώ που δεν είμαι και πολύ φίλος με την μουσική και έκατσα και τα άκουσα όλα..ευτυχώς που υπάρχουν άτομα ακόμα που δεν ασχολούνται με τα σκυλάδικα σε αυτή την χώρα...

edit:και όσο για το αμάξι ..μην στεναχωριέσαι εσύ να είσαι καλά και η λαμαρίνες φτιάχνονται ..μετά από καιρό θα σου είναι μια ανάμνηση που θα θυμάσαι και θα γελάς
 
Φίλε amigos (μάλλον πρέπει να πω: amigo amigos!), ευχαριστώ που είχες την υπομονή να τα ακούσεις όλα!!!
 
η ουσία της μουσικής δεν είναι να παίζεις πολύπλοκα θέματα αλλά θέματα που να μιλάνε μέσα σου και κατ' επέκταση και σε άλλους αυτό που έκανες φίλε NADA είναι μοναδικό. 1000000 Μπράβο είμαι κατ' ενθουσιασμένος. Και όχι μόνο η εκτέλεση είναι υπεροχή αλλά και το paperboy έχουν το δικό σου στίγμα και αυτό είναι ακόμα καλύτερο.
 
plintiriopiaton, έχεις απόλυτο δίκιο!

Τις προάλλες, μαζευτήκαμε μια παρέα και συζητούσαμε περί μουσικής κλπ. Κάποιοι έπλεξαν εγκώμια και εκτόξευσαν λίβελους περί μουσικών ειδών, τεχνικής καταρτίσεως κλπ κλπ (ξέρεις, σχόλια του τύπου «είναι θεός της κιθάρας ο τάδε, είναι χάλια μουσικός ο δείνα» μπλα μπλα...). Το συμπέρασμα στο οποίο κάποιοι από μας κατέληξαν (και το πιο λογικό, φαντάζομαι) είναι ότι, ανεξαρτήτως είδους , εκτέλεσης και ερμηνείας, το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά, αν δηλαδή μας αρέσει ή όχι αυτό που ακούμε.

Σε κάποια φάση, έκανα κι ένα σχόλιο που «πρόσβαλε» κάποιους: «απίστευτα καταρτισμένος κιθαρίστας ο Steve Vai αλλά δεν μπορώ να ακούσω τη μουσική του». Και είναι έτσι: πιο πολύ μιλά μέσα μου ένα απλό παίξιμο (χωρίς φυσικά να αποκλείω το γεγονός να ακούσω βιρτουόζους μουσικούς αλλά θα το κάνω ad hoc)...

Anyway, παρασύρθηκα και με έπιασε λογόρροια... κάποιος να με σταματήσει ντε!!! :help:
 
Nada μόλις σε έκανα friend στο MySpace. Πολύ καλός.
 
μου αρέσαν και μένα, μπράβο Nada!
 
Εκπληκτικό και το μπάσο! Εύγε!!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
 
Πολύ ωραίος Nada μπράβο σου!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα