Ghouls N Ghosts Το αγαπημένο μου ρετρό

Joined
29 Αύγ 2007
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
21
Το θυμάστε? Το έπαιζα μικρός. Πολύ καλό αλλά πολύ παλούκι αδερφάκι μου. Ακόμα και τώρα 2η πίστα δε μπόρεσα να τη περάσω. Κατεβάστε το δωρεάν-δε χρειάζεται προσομοιοτές. Κατεβάστε το - εγκαταστήστε το και παίζει στον υπολογιστή σας. Χωρίς ιούς και τα συναφή. Καλό λιώσιμο:

- http://www.games4win.com/games/ghouls-n-ghosts/
 
to katevasa... den einai tipota allo apo mia egkatastash tou KGen pou trexei automata sthn arxh to Ghouls 'n Ghosts tou Megadrive... opote opoios exei paiksei se emulator to anothen ROM, mhn to ksanaparete :D

tora teleutaia vlepo polla one-exe-emu/rom paketa... mexri kai mame kykloforoun...
 
Στο συγκεκριμένο σάιτ πάντως υπάρχουν πολλά ακόμα ρετρό σαν κι αυτό που τρέχουν στο πισι αυτόματα. Κάνετε ενα search για ότι σας ενδιαφέρει. Αρκετά λείπουν πάντως.
 
Και το πρώτο αλλά και το δεύτερο είναι πλέον από καλύτερα cult παιχνίδια της δεκαετείας του 80..Ομολογώ όμως πως ήταν πολύ δύσκολα και έπρεπε να τα ταίσεις πολύ μέχρι να καταφέρεις να το τελιώσεις..Ιδικά το Ghouls and ghosts ήταν πολύ δύσκολο!
 
Παιδιά κατέβασα ένα πολύ καλό παιχνίδι από τα παλιά. Toki world set 1 year 1989. Κατέβασα το ρόμ από δω:

[edit] ROMS [edit]




Αλλά δεν δουλεύει στο πισι μου. Πώς θα το κάνω να δουλέψει ξέρετε?? :help: :help:

Δεν έχω πολυασχοληθεί και δεν ξέρω. Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. θενκς. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε μου Δοκτωρα, βοηθεια θα σου δωσουν οση θες τα παιδια εδω - εχουμε χρόνια αρρωστ..εμπειρια με emulators και τα συναφη.

Το rom που κατεβασες δουλευει με τον εξομοιωτη MAME - κατεβασε λοιπον πρωτα μια εκδοση του πχ αυτη . (Υποθετω οτι δουλευεις Windows)

Μολις εγκατασταθει - στο directory που θα δημιουργηθει υπαρχει ενα subdir με ονομα roms - εκει βαλε το toki.zip που κατεβασες.

Ξεκινας το ΜΑΜΕ - κανεις audit all games ωστε να το βρει και να το αναγνωρισει - το επιλεγεις και καλο gaming.

Μην ξεχναμε - οτι ο Ambu Dare (Μελος εδω αλλα και στο ΜΑΜΕ.gr) εχει γραψει εναν εξαιρετικο οδηγο για το MAME32 που λυνει ακαριαια ολα τα προβληματα και τις αποριες που τυχον θα σου προκυψουν. Ο οδηγος υπαρχει εδω
 
Ευχαριστώ φίλε αλλά το λίνκ που μου έδωσες για το ΜΑΜΕ γράφει "Access forbiten for this server". :icon_cry: Εχω ΧΡ windows, αν σημαίνει κάτι.
 
Επεσες στην περιπτωση Doctor - την ωρα που πηγες να κατεβασεις την εκδοση 118 αλλαζε ο webmaster την εκδοση αυτη με την καινουρια.

Το link πλεον ειναι αυτο

Μην ξεχασεις να κατεβασεις και τον οδηγο που σου εγραψα πριν - βοηθαει πολυ.

Καλη διασκεδαση.
 
telamonas...τώρα με αυτό σου το αβαταρ μου θυμίζεις λίγο poοky..
 
Εχεις ενα δικιο Akmaka , προκειται για το λαβαρο του σωματος της Στρατολογιας - και πραγματι δειχνει σχετικα μιλλιταριστικη η επιλογη του αλλα μου αρεσε το λογό και με αντιπροσωπευει ως σκεψη - αν παντως υπαρχει προβλημα απο τον οποιοδηποτε ας μου ριξει ενα pm και το πηρε το ευρηκα στη στιγμη.
 
telamonas.stokos είπε:
Επεσες στην περιπτωση Doctor - την ωρα που πηγες να κατεβασεις την εκδοση 118 αλλαζε ο webmaster την εκδοση αυτη με την καινουρια.
Το link πλεον ειναι αυτο

Μην ξεχασεις να κατεβασεις και τον οδηγο που σου εγραψα πριν - βοηθαει πολυ.

Καλη διασκεδαση.

Ούτε αυτό δουλεύει. Σε βαλε στο μάτι... :mitsotakis:

Τον κατέβασα τον οδηγό. Πολύ καλός με μια ματιά που του ριξα. Θα τον εκτυπώσω και μετά τον διαβάζω, αλλά είναι για το ΜΑΜΕ32. Ποιά η διαφορά με το ΜΑΜΕ (σκέτο) :D ??? Ποιό είναι καλύτερο???

- Είναι ανάγκη να χεις το ΜΑΜΕ για να δουλέψει το ρομ?? Θέλω να πώ κοίτα το παιχνίδι που βρήκα στο πρώτο πόστ. Δουλεύει χωρίς ΜΑΜΕ. Ξέρεις κανα σάιτ που να τα δίνει έτσι σα κι αυτό που δωσα??? (Δεν βρήκα εκεί το ΤΟΚΙ... :icon_cry: )
 
Εχεις δικιο Doctor, αλλα δεν φταιει ο ακατανομαστος αλλα το ξερο μου το κεφαλι - τοσα χρονια μελος στο mame.gr και εχω ξεχασει οτι για να κατεβασεις υλικο απο εκει πρεπει να εισαι μελος. Anyway, το ανεβασα στο rapidshare ωστε να το κατεβασεις (επιτελους) απο εδω.

Το ΜΑΜΕ το "σκετο" ειναι προγραμμα που τρεχει σε command line - πρεπει δηλαδη να ανοιξεις στα xp μια τετοια και να γραφεις καθε φορα πχ mame toki.zip. Οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι πρακτικο στις μερες μας και γιαυτο το mame κυκλοφορει με κανονικο γραφικο interface (mame32) οπως ολα τα προγραμματα των windows. Οταν λοιπον λεμε για mame βασικα εννοουμε το mame32 (το παραθυρικο δηλαδη). Δεν εχουν καμια αλλη διαφορα - και το manual που σου συνεστησα μιλαει για το mame32 οποτε δεν θα εχεις προβλημα.

Τωρα , για την απορια σου σχετικα με τις roms - ΝΑΙ για να τρεξει οποιαδηποτε rom χρειαζεσαι εναν emulator.

To Ghouls&Ghosts που κατεβασες σε μορφη exe και σου φανηκε (και ηταν) πολυ πρακτικο , αποτελειται απο την rom του παιχνιδιου στη εκδοση της consolας SEGA GENESIS μαζι με τον emulator που εξομοιωνει την consolα - ολα σε ενα δηλαδη.

Το TOKI που κατεβασες ηταν ΜΟΝΟ η rom - και μαλιστα η εκδοση των arcades (τα COIN-OPS που παιζαμε στα Ουφαδικα) - οποτε λογικα θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και εναν emulator που να εξομοιωνει τα τοτε arcades , και αυτος ειναι ο ΜΑΜΕ.

Αν κατεβαζες απο το site που βρηκες το TOKI , καποια rom απο παιχνιδι καποιας αλλης consolας τοτε θα επρεπε για να το παιξεις να κατεβασεις και τον αντιστοιχο emulator.

Τωρα , αλλο site σαν και αυτο που βρηκες το Ghouls&Ghosts δεν ξερω γιατι δεν ασχολουμαι - αλλα ο σωστος τροπος για να απολαυσεις τα παλια παιχνιδια ειναι να κατεβασεις οσους emulators (για consolες, arcades, home micros) σου αρεσουν και μετα να ψαξεις για roms σε "πακετα" απο τις γνωστες τρυπες.

Εχε ομως παντα υποψη σου οτι οι roms δεν ειναι remakes , ειναι ΤΑ ΙΔΙΑ τα αυθεντικα παιχνιδια που κυκλοφορησαν τοτε και φυσικα εχουν ΑΚΟΜΑ copyright. Αυτο πολυ απλα σημαινει οτι ειναι παρανομη η κατοχη τους, η διακινηση τους και η (τυχον) πωληση τους.

Σε περιπτωση που σου αρεσει η ενασχοληση με το MAME πχ σου συνιστω μια εγγραφη στο mame.gr - εκει βρισκομαστε ολοι οι "καμμενοι" και χαιρομαστε να βαζουμε και αλλους στο "κολπο". :)
 
Να σαι καλά φίλε ευχαριστώ πολύ. :) :) Εντάξει στο ΜΑΜΕ.gr, δε νομίζω να εγγραφώ, συμμετέχω ήδη σε τρία (μαυτό) φόρουμ, που να πρωτοπρολάβω... :D :D Αν θέλω κάτι, έχει και δω ενότητα για ΜΑΜΕ και το ρωτώ. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και ευχαριστώ για το λίνκ. :)

Eντάξει δεν είμαι και τόσο τρελαμένος με τα παιχνίδια τα παλία, προτιμώ τα σύγχρονα, αλλά με κάποια έχω πραγματικά μεγάλο κόλλημα. :biglaugh:

θενξ :)
 
Εκτύπωσα και διάβασα τον οδηγό που μου δωσες. Πολύ καλός, αλλά μήπως υπάρχει κάπου να κατεβάσω το ΜΑΜΕ32 με ΟΛΑ τα παιχνίδια έτοιμα, να μην τα κατεβάζω ένα ενα και όλα τα Schreenshots κτλ? Δηλαδή όπως είναι όταν τον κανεις εγκατάσταση αλλά ΓΕΜΑΤΟ??? :confused: Λέει στον οδηγό ότι υπάρχει ένα μέρος ονόματι "Eggmans emulation Archive" αλλά τα αγοράζεις λέει. Εγώ θέλω ΤΖΑΜΠΑ. :diablotin: :diablotin:

Υπάρχει τέοιο μέρος?? :confused:
 
Dr Malcolm Betruger είπε:
Το θυμάστε? Το έπαιζα μικρός. Πολύ καλό αλλά πολύ παλούκι αδερφάκι μου. Ακόμα και τώρα 2η πίστα δε μπόρεσα να τη περάσω. Κατεβάστε το δωρεάν-δε χρειάζεται προσομοιοτές. Κατεβάστε το - εγκαταστήστε το και παίζει στον υπολογιστή σας. Χωρίς ιούς και τα συναφή. Καλό λιώσιμο:
- http://www.games4win.com/games/ghouls-n-ghosts/
η εκδοση του mega drive λιωνει σιδερα μαγκες (για την εποχη του ηταν must have και ο λογος για να αγορασεις την κονσολα) :cool: :)
 
jaguar-man είπε:
η εκδοση του mega drive λιωνει σιδερα μαγκες (για την εποχη του ηταν must have και ο λογος για να αγορασεις την κονσολα) :cool: :)
Όντως! Εγω πάντως αγόρασα φέτος και την κονσόλα και το παιχνίδι! Κάλιο αργά παρά ποτέ που λένε ε; :)
 
ego exo to snes kai to super ghouls 'n ghosts.... :p
 
Πίσω
Μπλουζα