Gigatronics: Εγχειρίδιο Super Basic (OCR)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σκανάρισμα/OCR: angel_grig

Αριθμός σελίδων: 89

Μέγεθος Αρχείου: 33.5 ΜΒ

 
Thank you Αγγελε! :thumbup:
 
Thank you Γρηγόρη! (ο Αγγελος ποιός είναι; :p )
 
Eυχαριστω παιδια!

Εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω τον Κο Γεωργοπαπαδακο,αφου αυτος μας εδωσε το εγχειριδιο μαζι με τον ΚΑΤ.Η super basic ετρεχε στο Apple part του υπολογιστη (λογικο αφου ελειπε η apple basic απο την ROM).Δυστυχως δεν εχουμε την δισκεττα με την γλωσσα-ας ελπισουμε οτι θα βρεθει καποια στιγμη.Το ΟCR το εχω κανει στα Ελληνικα μαζι με ενα ψηφιακο ρετουσαρισμα (γενικα παντως το εγχειριδιο ηταν σε πολυ καλη κατασταση).
 
Να σαι καλα Γρηγορη - αυτα ειναι ντοκουμεντα και με μεγαλη δοση εθνικης υπερηφανιας εστω και μετα απο τοσα χρονια.
 
Ενα ευχαριστω στο Γρηγορη.

Να ευχαριστησω επισης τον κ Γεωργοπαπαδακο για την διαθεση προσφορας του και την υπομονη του (κλεισαμε πανω απο ενα χρονο με τον KAT δανεικο...)

Αυτο ειναι η αρχη αυτων που θα επακολουθησουν.

Συντομα επισης θα γινει και μια μικρη ανασκοπηση της δευτερης επισκεψης που καναμε στον κ Μηλατο στην οποια συναντησαμε και αλλο ενα σημαντικο στελεχος της Gigatronics, τον κ Χρονη.
 
Ενα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Γεωργοπαπαδάκο και στον angel_grig που το ψηφιοποίησε ,οπως στους κυριους Γ.Χρόνη και Α.Μηλάτο :) .

Wally είπε:
Συντομα επισης θα γινει και μια μικρη ανασκοπηση της δευτερης επισκεψης που καναμε στον κ Μηλατο στην οποια συναντησαμε και αλλο ενα σημαντικο στελεχος της Gigatronics, τον κ Χρονη.
Δεν μας τα 'πε αυτά ο μυστικοπαθής Admin :p

(Δεν ειπαμε να μας δωσετε λεπτομερειες , αλλα ουτε ενα Hint ....),

Y.Γ. Και το λεω γιατι ανταλλαξαμε την τελευταια βδομαδα μερικα p.m. με την Gigatronics ως θεμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@herco:Να΄σαι καλα Ηρακλη! :thanx2:

Wally είπε:
Συντομα επισης θα γινει και μια μικρη ανασκοπηση της δευτερης επισκεψης που καναμε στον κ Μηλατο στην οποια συναντησαμε και αλλο ενα σημαντικο στελεχος της Gigatronics, τον κ Χρονη.
Nαι,εννοειται (θα τα πουμε και με πμ για το θεμα)

Nemo είπε:
Ενα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Γεωργοπαπαδάκο και στον angel_grig που ψηφιοποίησε ,οπως στους κυριους Γ.Χρόνη και Α.Μηλάτο :) . Δεν μας τα 'πε αυτά ο μυστικοπαθής Admin :p

(Δεν ειπαμε να μας δωσετε λεπτομερειες , αλλα ουτε ενα Hint ....),
Χε,χε.. :D .Συντομα θα τα μαθετε ολα!Επισης υπαρχει και πολυ ακομη σπανιο υλικο που θα ανεβει σταδιακα καθως και διαφορα project που εχω στα σκαρια αλλα εχουν κολλησει λογω ελλειψης χρονου :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικά πράγματα κυριοι! :worship:

Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκομενους!
 
Γρηγόρη, τη μια έκπληξη μετά την άλλη μας έχεις! ;)

Δηλαδή πού να είχες και χρόνο - δε θα σηκωνόμασταν από την οθόνη του υπολογιστή μας!

Ευχαριστούμε, άπειρα! :flower: :thanx2:
 
DINO είπε:
Εκπληκτικά πράγματα κυριοι! :worship:
Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκομενους!
Ευχαριστουμε DINO!

D@redevil είπε:
Γρηγόρη, τη μια έκπληξη μετά την άλλη μας έχεις! ;)
Δηλαδή πού να είχες και χρόνο - δε θα σηκωνόμασταν από την οθόνη του υπολογιστή μας!

Ευχαριστούμε, άπειρα! :flower: :thanx2:
Xε,χε!:)You are welcome!
 
Ευχαριστούμε άπαντες :)

Πάω για διάβασμα
 
Kαλο διαβασμα Ναταλι! ;)
 
Ευχαριστούμε Γρηγόρη, πολύ ωραίο το όλο σκηνικό!!!

Μπράβο σε όλους τους εμπλεκόμενους! :)
 
Ο γιατρος εκανε παλι το θαυμα του.... :D

Τα συγχαρητηρια μου Γρηγορη!!!!!!! :clap: :clap: :clap:

Respect στο απειρο... :bow: :bow:

Βεβαια να μην ξεχασουμε και τα υπολοιπα παιδια που συνεβαλαν στο ολο εγχειρημα!!! :)

Μπραβο σε ολους!!! :thumbup:
 
Εξαιρετική δουλειά, gentlemen !!

Eνα πολύ μεγάλο ευχαριστώ και απο εμένα για το σκαννάρισμα, και φυσικά για την προσφορά του manual. :thumbup:
 
Eυχαριστουμε παιδες! :thanx2:
 
Μπράβο!! :)

Υ.Γ.


01. Ελπίζω να βρεθεί και το εκτελέσιμο του interpreter



02. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για εμένα έχει η συνάρτηση COD (σελ. 24 στο PDF ή σελ. 22 στο MANUAL) η οποία επιτρέπει στην Super BASIC να εκτελεί ρουτίνες συμβολικού κώδικα για τον επεξεργαστή 6502 του υπολογιστή - αυτό σημαίνει ( ; ) ότι η Super BASIC έτρεχε σε ρυθμό APPLE ][ αντί σε ρυθμό PC (8088).. χμ..


 


EDIT-UPDATE: Από ότι διαβάζω εδώ τελικά το software της Gigatronics ήταν δεμένο με τον 6502..

 


03. Στην σελ. 15 στο PDF ή σελ. 13 στο MANUAL γίνεται αναφορά στην διαδικασία FLAG αλλά ο αναγνώστης παραπέμπεται σε κάποιο ειδικό ομώνυμο έντυπο με το περιεχόμενο των τιμών της - θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν το έντυπο αυτό μπορεί να βρεθεί.


 


04. Για πλάκα .. στην σελ. 77 στο PDF ή 75 στο MANUAL υπάρχει ένα μικρό τυπογραφικό
:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστουμε xdir!

01.Mακαρι!

02.Ναι,η super basic ετρεχε στο apple part

03.Σωστος :thumbup: μακαρι να βρεθει.Επι τη ευκαιρια στην σελ.21 του manual γινεται αναφορα στα τερματικα ΕΚΑΤΗ της Gigatronics.
 
1000 ευχαριστώ από βάθους καρδιάς για το βιβλίο και πολλά και θερμά συγχαρητήρια σε όλους !

Γρηγόρη ...πόσες ακόμα φορές θα σου πω ΜΠΡΑΒΟ ?? !! :D
 
Πίσω
Μπλουζα