Gigatronics (KAT computer)

Ότι και να πω θα είναι λίγο. Πραγματικά λίγο! Πέρασα 3+ ώρες τώρα ρουφώντας στην κυριολεξία κάθε πιθαμή του νήματος που πραγματικά πιστεύω ότι αν υπήρχε μια κάμερα απέναντί μου θα έπρεπε να είχε συλλάβει κάθε έκφραση του προσώπου μου. Χαράς, αγωνίας, ενθουσιασμού, λύπης, δικαίωσης, ευτυχίας... κάθε έκφραση!

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους σας παιδιά! Θαυμάζω και την αγάπη σας για αυτό που κάνετε και την επιμονή σας.

angel_grig τα σέβη μου για την παραστατικότητα σου, που κατάφερες να μας μεταφέρεις και μόνο μέσα από τα γραπτά σου, εκεί δίπλα σου να γίνουμε κομμάτι τις προσπάθειά σου. Και βέβαια ένα μεγάλο μπράβο για τις γνώσεις σου!
 
npac είπε:
Ευχαριστούμε πολύ κύριε georgopa (κάπως περίεργα ακούγεται αυτο, αλλά πως να εκφράσεις σεβασμό με χρήση nickname;).Υπάρχει καμία πληροφορία για τα τερματικά; Φαντάζομαι θα ήταν OEM και αυτά, ίσως επίσης από Control Data.
Στον Οικονομικό Ταχυδρόμο(14/1/1982) αναφέρεται ότι η Gigatronics χρησιμοποιούσε σαν περιφερειακά MACROTERM οθόνες, SHUGART φλόπυ,AUC-ELECTRICA εκτυπωτές και CONTROL-DATA δίσκους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Muttley Black είπε:
Ότι και να πω θα είναι λίγο. Πραγματικά λίγο! Πέρασα 3+ ώρες τώρα ρουφώντας στην κυριολεξία κάθε πιθαμή του νήματος που πραγματικά πιστεύω ότι αν υπήρχε μια κάμερα απέναντί μου θα έπρεπε να είχε συλλάβει κάθε έκφραση του προσώπου μου. Χαράς, αγωνίας, ενθουσιασμού, λύπης, δικαίωσης, ευτυχίας... κάθε έκφραση!
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους σας παιδιά! Θαυμάζω και την αγάπη σας για αυτό που κάνετε και την επιμονή σας.

angel_grig τα σέβη μου για την παραστατικότητα σου, που κατάφερες να μας μεταφέρεις και μόνο μέσα από τα γραπτά σου, εκεί δίπλα σου να γίνουμε κομμάτι τις προσπάθειά σου. Και βέβαια ένα μεγάλο μπράβο για τις γνώσεις σου!

Να εισαι καλα!!! #) Υπερβαλλεις βεβαια,αλλα σε ευχαριστω πολυ!!!
 
georgopa είπε:
Στον Οικονομικό Ταχυδρόμο(14/1/1982) αναφέρεται ότι η Gigatronics χρησιμοποιούσε σαν περιφερειακά MACROTERM οθόνες, SHUGART φλόπυ,AUC-ELECTRICA εκτυπωτές και CONTROL-DATA δίσκους.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 
(Ευγενικη προσφορα του Darkpower )

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/4114-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-Computer-%CE%95%CE%BE%CF%8E%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B1?p=536643&viewfull=1#post536643

gigatr h&c5 17 b.jpg

Απο την σελιδα 17

gigatr h&c5 22.jpg

και την σελιδα 22

του αφιερωματος στην Μηχανοργανωση '83 (14-19Φεβρ.1983 Ζαππειο Μεγαρο) που εκανε το το περιοδικο Ηλεκτρονική & Computer στο 5ο τευχος του .

 




gigatr h&c5 17 a.jpg
 
georgopa είπε:
Θυμάμαι τον Αλέξανδρο Τομαρά.......τον Σωτήρη Λεβέντη.....


Δρα ΛΕΒΕΝΤΗ ΣΩΤΗΡH
Ηλεκτρ. Μηχανικού (Συστ. Η/Υ) Καθηγητής ΤΕΙ Πειραιά -Τμήμα Η/Υ Συστημάτων

....................

ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ (συνοπτικά) :


......


1983-1984 ... Εταιρεία Κατασκευής Η/Υ - Gigatrοnics

....
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:qjgnp1gltBwJ:web.teipir.gr/cv/slev.SYN-viogr.pdf+&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνωρίζουμε ασφαλώς ήδη ότι από η Αγροτική τράπεζα προμηθεύτηκε

και χρησιμοποιούσε στα πλαίσια της λειτουργείας της υπολογιστές της Gigatronics .

"Δώσαμε ογδόντα υπολογιστές στην Αγροτική Τράπεζα για τα υποκαταστήματά της."....(Τεύχος 9 του Phoenix στην συνέντευξη του κ.Αντώνη Μηλάτου)

Αλλά και από όσα μοιράστηκε μαζί μας ο WildShark

WildShark είπε:
Είναι το utility Create που δημιουργεί αρχεία ....

Το πρόγραμμα μου το είχαν τυπώσει τα παιδιά που δούλευαν στην Αγροτική τράπεζα (ημερομηνία που το πήρα πρέπει να ήταν το 1986)
WildShark είπε:
Βρήκα 3 εγχειρίδια της Gigatronics (τελικά δεν πήγαν στην ανακύκλωση αλλά ήταν καλά κρυμμένα σε ντουλάπι):

1. Γλώσσα προγραματισμού SuperBASIC (σελ. 125)

2. Ανάλυση προγραμμάτων Utilities SuperBASIC (σελ. 138)

3. Γενικές αρχές λειτουργίας της οθόνης "ΕΚΑΤΗ" (σελ. 82)

.
όπως και από άλλες πηγές όπως π.χ. το scan της ΝΙΟΒΗΣ

e.t.c.

Ψάχνωντας για την Gigatronics ανάμεσα στα άλλα έπεσα μέσω του Google σε μια

πτυχιακή εργασία από το μακρινό 1992 του Τμήματος ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ των ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ της οποίας εργασίας το θέμα ήταν

"ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ"

και η οποία παρά την όποια δεδομένη εύλογη αρχική επιφύλαξη -όσον αφορά τα περιεχόμενά της στον τομέα που εστιάζουμε- πέρα από ενδιαφέροντα δεν στερείται στέρεων βάσεων.

"Σε αυτό το σημείο πρέπει να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν στην συγγραφή αυτής της εργασίας και κυρίως τον καθηγητή μου κ. Μαδυτινό που μου έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθώ με αυτό το θέμα αλλά και τους υπαλλήλους της Αγροτικής Τράπεζας που συνέβαλαν στην συγκέντρωση των κατάλληλων στοιχείων για την συγγραφή της εργασίας. (Ιδιαίτερα πρέπει να ευχαριστήσω τον προϊστάμενο της Αγροτικής Τράπεζας Καβάλας κ. Ευθυκράτη για τα στοιχεία που μου έδωσε και την Προγραμματίστρια - Αναλύτρια του μηχανογραφικού κέντρου της τράπεζας κ. Λίτσα Χαλκίδη για τις πολύτιμες πληροφορί*ες που μου έδωσε)."
Και έτσι μέσω μιας ~καραμπόλας μας δίνετε η δυνατότητα ,να πάρουμε μια ιδέα ,του πως εντάχθηκαν οργανικά οι υπολογιστές της Gigatronics στο σύστημα μηχανογρά-φησης της Αγροτικής Τράπεζας.





σελίδες 22-23

-----------------------------------------------------------------------------



σελίδα 26

--------------------------------------------------------------------------------------------





σελίδες 28 - 29









σελίδες 50 - 51 - 52 - 53

002(23p).jpg

003(23p).jpg

004(26p).jpg

005(28p).jpg

006(29p).jpg

007(50p).jpg

008(51p).jpg

009(52p).jpg

009(53p).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουδεν κρυπτον υπο τον Nemo!
 
Μπραβο Νεμο!!!!απλα respect!! :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λήμμα "Gigatronics" δια χειρός κ.Μ.Γεωργοπαπαδάκουhttps://el.wikipedia.org/wiki/Gigatronics

- Τεχνικά Χρονικά : Μηνιαία Έκδοση ΤΕΕ, Οκτ.-Δεκ.1984,σ.74-76


georgopa είπε:
Το μοντέλο "Europa"("Ευρώπη") της Gigatronics που αναφέρει το παραπάνω δημοσίευμα, αναγγέλθηκε τον Απρίλιο(αν θυμάμαι καλά τον μήνα) του 1984 σε ημερίδα του ΕΒΕΑ(Εμπορικό Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών) από τον Γιάννη Γαρύφαλλο,στην παρουσίαση του μοντέλου "Ερμής" της Gigatronics. Ολόκληρη η ομιλία του Γιάννη Γαρύφαλλου, καθώς και οι απαντήσεις του στα ερωτήματα που του έγιναν, δημοσιεύθηκε στο τεύχος Οκτ.-Δεκεμβρ. 1984 των Τεχνικών Χρονικών.
gig1.jpg

gig2.jpg

gig3.jpg
 
Η αναγγελία του "ΕΥΡΩΠΗ" γράφεται στις σελ.83-84 του ίδιου τεύχους των "Τεχνικών Χρονικών" του ΤΕΕ(Οκτ.-Δεκ. 1984), στο κείμενο "Συζήτηση,ερωτήσεις-απαντήσεις,παρεμβάσεις",όπου ο Γ.Γαρύφαλλος απαντάει σε ερωτήσεις.
 
giga1ram1feb88p32.jpg

giga2ram1feb88p33.jpg

Από τις σελίδες 30-32 του1ου τεύχους του RAM (Φεβρ 1988)

, για την ψηφιοποίηση του οποίου ευχαριστούμε θερμά τον ncary


,
που το scan-ναρε και τον Κυριάκο Μακαρονίδη (πρώην συντάκτη CGO & RAM) που του το παραχώρησε.

Y.Γ. Θα ακολουθήσει η ψηφιοιποίηση και του 2ου τεύχους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον πληροφορίες!!! Σας ευχαριστούμε πολύ!!!


Βρήκα πληροφορίες για τους μετόχους/ιδρυτές της εταιρείας:

http://www.whoiswhogreece.com/antonis-milatos-roufos/

https://gr.linkedin.com/in/antonios-...oufos-ba8b795a

Στο LinkedIn του κ. Αντώνη Μήλατου εκεί που γράφει"Team Members" θα βρείτε και τα προφίλ των άλλων συνιδρυτών. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:


Από τις σελίδες 30-32 του1ου τεύχους του RAM (Φεβρ 1988)

, για την ψηφιοποίηση του οποίου ευχαριστούμε θερμά τον ncary


,
που το scan-ναρε και τον Κυριάκο Μακαρονίδη (πρώην συντάκτη CGO & RAM) που του το παραχώρησε.

Y.Γ. Θα ακολουθήσει η ψηφιοιποίηση και του 2ου τεύχους
Με προλαβες Νεμο...τελικα στο ram ηταν η συνεντευξη και οχι στο CΓΟ οπως νομιζα..
 
Πίσω
Μπλουζα