Gilbert Goodmate and the mushroom of Phungoria

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Ειναι να απορει κανεις τελικα με ορισμενα παιχνιδια και για το γιατι μεινανε σχετικα αγνωστα και σχεδον στην αφανεια ενω θα μπορουσαν να εχουν γινει πολυ περισσοτερο γνωστα,ακριβως επειδη το αξιζανε....

Μια απο αυτες τις περιπτωσεις παιχνιδιων,ειναι και το Gilbert Goodmate and the mushroom of Phungoria..

To παιχνιδι σχεδιαστηκε απο την σουηδικη Prelusion και κυκλοφορησε απο την FastTrak Software Publishing το 2001,μια εποχη αναμφισβητητα δυσκολη για τα adventure games,και αυτος ισως ειναι και ο πρωτιστος λογος για τον οποιο το παιχνιδι δε διαδοθηκε οσο του αξιζε...

Η υποθεση του ηταν απλοικη,ενα σκετο παραμυθακι δηλαδη,οπου εμεις ελεγχουμε ενα νεαρο παιδι,τον Marvin,που πρεπει να τα βαλει με τον κακο μαγο Κarn,ο οποιος καταφερε να κλεψει ενα μανιταρι απο το χωριο της Phungoria και συγκεκριμενα απο τον παππου του Marvin,ο οποιος και ηταν υπευθυνος για τη φυλαξη του,με το οποιο μανιταρι ο κακος μαγος σκοπευει,χρησιμοποιωντας το,να κατακτησει τον κοσμο...!!

Πραγματικα απλοικοτατο σεναριο λοιπον,αλλα ντυμενο με ολα εκεινα τα συστατικα που δημιουργουν ενα ευχαριστο παιχνιδι....!

Ναι κυριοι,ξεχαστε τα ζομπι και τις σφαγες,τα αιματοκυλισματα και τους φονους,εδω μιλαμε για ενα πραγματικο παιχνιδι,απο εκεινα που ξεχαστηκανε καπου πισω στα βαθη των 90's και τα οποια μας κανανε να ξενοιαζουμε και να διασκεδαζουμε.....

Οπως προειπα λοιπον,ολα τα συστατικα του παιχνιδιου ηταν τετοια που συνεβαλαν σε ενα συνολικα παρα πολυ ομορφο παιχνιδι!Καταρχην τα γραφικα του,οπως μπορειτε να δειτε κι απο τα επιλεγμενα screenshots παρακατω,ηταν πραγματικα εξοχα!!Μιλαμε για 2D handmade γραφικα,απαραμιλλης ομορφιας,καθαροτητας και ποικιλιας χρωματων!Ενα χαρμα οφθαλμων,που εγω προσωπικα κατατασσω ευκολα αναμεσα στα καλυτερα 2D γραφικα που εχω συναντησει ποτε σε παιχνιδι....!

Υστερα ηταν η ευχαριστη μουσικουλα που συνοδευε το παιχνιδι αλλα και οι πραγματικα πολυ επιτυχημενες φωνες των ηρωων...Φωνες ξεχωριστες,που πραγματικα ταιριαζανε στον εκαστοτε χαρακτηρα...!!Ειδικα η φωνη του Marvin εμενα μου αρεσε παρα πολυ και ενιωθα οτι εδενε τοσο αρμονικα με το sprite που εβλεπα στην οθονη μου...!!!

Οσον αφορα το χειρισμο του παχνιδιου τωρα,επροκειτο για κλασικο point and click adventure,με ενα interface που εφερε ενα φωτεινο κερσορα μεσω του οποιου διαλεγες τις εντολες,ενα interface δηλαδη που θυμιζε παρα πολυ το αντιστοιχο του Full Throttle της μεγαλης Lucasarts,με τον κερσορα-νεκροκεφαλη..!!!

Αντιγραφη μπορει να πει καποιος,αλλα τετοιες αντιγραφες μονο καλες ειναι κατα την αποψη μου...

Μια και ανεφερα την Lucasarts ομως,να πω οτι εμενα η εντυπωση μου ειναι οτι,και το παιχνιδι αυτο (οπως και κανα δυο αλλα,για τα οποια εχω γραψει επισης mini reviews),αν κυκλοφορουσε απο την εταιρεια αυτη,ισως και 2-3 χρονια νωριτερα,τοτε που τα adventures δεν ειχαν μπει ακομη στο σταδιο της μεγαλης κρισης και αμφισβητησης που περασανε,σημερα θα μιλουσαμε για ενα ακομη hit της αλλοτε κραταιας εταιρειας των adventure games.....

Αν υπαρχει ενα αρνητικο στοιχειο σε ολο το παιχνιδι,το οποιο αναφερθηκε απο τους πανταχου χρηστες στον κοσμο,αυτο ειναι οι καπως μακροσκελεις διαλογοι του,που λεχθηκε οτι κουραζουν,αλλα για εμενα προσωπικα φιλοι μου,σε adventure game,το στοιχειο αυτο δεν ειναι αρνητικο ουτε και κουραστικο,συνεπως δε μπορω να το εκλαβω ως ψεγαδι....Ισα ισα,που θα ηθελα το παιχνιδι να ειχα και μεγαλυτερη διαρκεια,μια και οπως ειπα,ηταν πραγματικα ευχαριστο.....

Δε ξερω αν μια πιθανη μεγαλυτερη επιτυχια του Gilbert Goodmate,θα ωθουσε την Prelusion να μας δωσει ενα ακομη μικρο διαμαντακι,οπως το παιχνιδι αυτο,αλλωστε αυτο ειναι κατι που δεν θα το μαθουμε ποτε,αλλα σε καθε περιπτωση της αξιζουν συγχαρητηρια για την πολυ αξιολογη δουλεια που εκανε πανω σε στον συγκεκριμενο τιτλο...

Οπως και να εχει φιλοι μου,εστω και σημερα,6 χρονια μετα την κυκλοφορια του,αξιζει να ψαξετε να το βρειτε και να το παιξετε,(χωρις προβλημα στα Win XP) διοτι τελικα,δεν παιζει ρολο το ποσο γνωστο εγινε,για διαφορους λογους,ενα παιχνιδι,αλλα το ποσο μερακι ειχαν οι δημιουργοι του οταν το εφτιαχναν,και οι κυριοι της Prelusion φαινεται οτι διεθεταν πολυ απο αυτο..!!

Μαλιστα προσφατα κυκλοφορησε και νεο patch (!!!) για το παιχνιδι και μπορειτε να το βρειτε εδω:

http://www.gilbertgoodmate.com/GG_v1.05_Update_Eng.exe

Μηπως λοπιπον να ελπιζουμε και σε πιθανο sequel καποια στιγμη....;;;;;

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Manos426f..για άλλη μια φορά έγραψες φίλε μου συγχαρητήρια!! :thumbup:
 
Να εισαι καλα akmakas φιλε μου..!!

Οπως σου ειπα λοιπον και προσωπικα,ετοιμαζω (ελπιζω συντομα) Grim Fandango review με οσα θυμαμαι απο το υπεροχο αυτο παιχνιδι....!!! :D :D :D
 
Mπραβο ρε Μανο!
 
Aποκατασταθηκε ετσι η ταξη με το χαμενο review μας...!!

(Αυτη η φαση μου θυμισε προς στιγμην το παρελθον με το χαμενο 4ο επεισοδιο του Larry....!! :D :D :D )
 
Πίσω
Μπλουζα