Glam Metal - Hair Metal Of The 80's!

Joined
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
15
Αντιδράσεις
0
Ego na sas pw tn alithia eimai fan twn 80's an kai dn prolava na ta ziso(distixos:icon_cry: lol) alla eimai kai eugnomon pu exume tetoia klironomia sto thema musiki kai enoite milao gia tn heavy metal,hard rock ktlp!!!!

vevea kanw afto to thread kuriws gia na akuso apopseis kai pragmata ta opoia gnorizun atoma pu isos ta exun zisei!!!!!

akuo se geniko epipedo 80's metal!!!!! me afto thelo na apokliso sigrotimata pu ftiaxtikan 90's kai meta..... kai thelo etsi na siberivalo ta diafora eidi tis metal skinis pu dimiurgithikan kai anthisan sta 80's!!!!!!

akuo para polu heavy metal !!!!kathos kai tin proskino!!!

apo trash liga kai kala

kathos apo glamies pu kapoioi tis lene poser akuo sigekrimena kai metrimena sigrotimata ta opoia kata tn apopsi mu itan apsoga!!!!!

prosopika eimai kai apo tn mionotita pu isos na kukloforei kai me ta ruxa tis epoxis pu xaraktirizun to idos(solines-aspropaputsa-makri mali -bluzes-amanika guleka kai ta loipa)!!!

kathos exo lavei omos kapoiia sxolia peri ta akusmata mu kai to oti eimai floros kai poseri epidi akuo kai glam kai oti dn eimai pragmatika metalas(sta arxidia mu oi tabeles pera apo tn plaka) giafto kai mono rotao esas pu einai to kako na akus kai kapoies kales bades kai as itan tote eborikes??? kai as eixan fraga apo afto pukana kai xanan to malli!!!! e??? prosopika an kai eimai kata tis modas kai theoro pos o monadikos logos pu isos na mn to dexodusan oi tote metalades einai aftos oti eixe provlithei idietera polu apo ta mme tis americas!!!

etsi loipon opoios exei tn kalosuni na pei tn gnomi tu!!!!

kai ipenthimizo pos akuo katakurio logo heavy metal to opoio ipotithete omos oti apo skiniki parusia pssilo pozerize ews polu!!!!! giafto loipon!!!!
 
Καταρχάς αν δεν σου κάνει κόπο γράψε με ελληνικά για να μην στραμπουλάμε τα μάτια μας.

Κατα δεύτερον επέτρεψέ μου να σου προτείνω πως δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να μην εκφράζεσαι με όχι και τόσο σεμνές λέξεις. Ναί ξέρω πάρα πολύ καλά. Το μέταλ συνδιάζει πολλές άσχημες λέξεις αλλά προτείνω να κρατήσεις ένα επίπεδο.

Μέταλ άκουγα, ακούω και θα ακούω μέχρι τέλους. Το ανάλογο ντύσιμο που περιγράφεις μου άρεσε και εμένα κάποτε. Το άλλαξα όμως όχι γιατί μου το επέβαλαν κάποιοι ή κάποια κατάσταση. Το άλλαξα γιατί άλλαξαν τα γούστα μου. Όπως φυσικά άλλαξαν και τα γούστα μου στη μουσική. Τα μαλλιά δεν συνέχισα να τα αφήνω μακριά αλλά γιατί τα βαρέθηκα και γενικώς βαρέθηκα το πως έδειχνα. Συνεχίζω να πορώνομαι με dio κλπ αλλά δεν με χαλάει να ακούω και ποπ και ελληνικά και τούρκικα και ισπανικά και ταυλανδέζικα και οτιδήποτε άλλο ακούγεται ωραία ή ενδιαφέρον στα αυτιά μου. Διαφωνώ πλέον με το στύλ: ντύνομαι ανάλογα με το είδος της μουσικής που ακούω. Προτιμώ το ντύνομαι με το γούστο μου και να ακούω τη μουσική που μου αρέσει. Συνεπώς θεωρώ είναι λογικό και εύλογο να ακούς οποιαδήποτε μπάντα σου αρέσει και να μην σου καίγεται καρφί για το τι λένε οι άλλοι - τουλάχιστο εγώ αυτό κάνω.

Φιλικά.
 
exeis dikio!!!

sorry gia tn aggliki grammatosira alla logo prosfatis allagi windows dn exo prosorina ellliniki gramatoseira!!!

defteron zito siggnomi gia tn asemni lexi pu kai ego dn prosexa oti evala katos to ekana athela m kai oxi me tn logiki tis metal pu egrpases!!!

oso afora to styl to kano epidi gustaro na su po tn alithia!!! dn exei na kanei mono me tn musiki alla kai to oti einai xeperasmeno pleon stin epoxi mas

kai oso nane einai diaforetiko!!!!

gia tn musiki pali isos na exei dikio mporei na allaxo kai ego gusta kapoia mera xoris omos na stamatiso kai na akuo afta pu akuga!!!

to thread padosto evala gia na matho gt ipirxe afti i oloi fasi ekini tn epoxi metaldes enadion (me epifilaxi ) poser!!!!
 
ε μα συγνώμη τώρα, άμα σκάνε οι ποσεράδες με τα ροζ μαντίλια τους και τα 5κιλα ΛΑΚ στο ξανθό μαλλί , τι να πούνε οι άλλοι οι σκληροπυρηνικοί? ότι και να πούμε είναι πιο Light αυτά τα glam/poser κομμάτια, σχεδόν γυναικεία!

πιάσε αδερφέ την Γερμανική σχολή ( Helloween, GammaRay, Gravedigger, RAGE, Blind Guardian, Iced Earth, Running Wild κτλ) και χτυπήσου...

εδώ στα Γιάννενα στο ένα μεταλλάδικο, αυτές οι βραδιές poser είναι βραδιές τσαγιού... ΛΟΛ

από εκεί και πέρα ο καθένας ακούει ότι του γουστάρει, όλη αυτή η συμπεριφορά είναι απόρρεια της ελαφρότητας της glam-o-poser σκηνής...

PS. μην παρεξηθούμε κιόλας ε?
 
oxi dn katalves file mu !!!! su mialo kathara gia tn musiki !!!! dn su mialo toso gia to pos kukloforun oi neeoi me ta fularia to opoio alloste theoro kai gay !!!!!!!!!kai ute milao gia tis akrees aderfistikes bades!!!!(POISON KAI DN SIMAZEVETE)

prosopika mia fora exo patisei sto steki poser tis athinas (to wizard px kai sixathika)!!! theoro omos oti sigortimata opos oi guns n roses eixan to kati neme eboriko alla hard rock to idio kai oi def leppard pu ego dn mporo na dexto na tus onamzun glam!!!!pu einai to make up kai i lak se aftus kai fularia ta poluxroma!!!???/

allios gt dn leme glam kai tus twisted sister??or tus wasp!!!??? kai sto lizzy borden>??? kai dn eimai poseras kai ute exo afti tin aporia gt eimai kai niotho oti me ipotimun oxi aditheta apla epidi psaxnomai ston xoro twn 80;s kai thelo na xero !!!!! alla epimeno pos gia mena einai to heavy!!!!!! kai omos dn kinigao kamia tabela!!!!

afta!!!!
 
καλα ολα τα αντρακια βλεπε pantera klp πριν το γυρισουν επιαζαν glam αλλα επειδη δεν πουλουσαν ..........!αγριεψαν και καλα! :)

ο καθενας ακουει οτι θελει .!τελος! :)
 
Επειδη η μουσικη και ειδικοτερα το metal ειναι τεραστια, γιαυτο το παρουσιαστικο τοτε ηταν στα bonus του group. Ετσι αρχισαν καποια group να παρουσιαζουν την μουσικη με καποιο διαφορετικο τροπο. Πιστευω πως ονομαστηκε poser γιατι στα συγκεκριμενα group ο βασικοτερος σκοπος τους ηταν να δειξουν κανα κοιλιακο,κανα μαλλακι ομορφο,κανα βαψιματακι... ενω απτην αλλη το metal ειχε καθιερωθει η καφριλα και η μπιχλα, δυο αντιθετα πραγματα δηλαδη.

Παντως μπραβο σου και σε οποιονδηποτε ειναι ανοιχτομυαλος στην μουσικη... ακους οτι γουσταρεις και ασε τους αλλους,που συνηθως ακουνε και αυτοι στα κρυφα να λενε μπουρδες! :)
 
Όρος Poser metal κλπ δεν υφίσταται, ούτε θα τον συναντήσετε πουθενά.

Ουσιαστικά πρόκειται για κανιβαλισμό που παίζει να χρησιμοποιείται στην Ελλάδα κατα κύριο λόγο προκειμένου κάποιοι τρουμέταλλοι να απαξιώσουν ένα είδος από το οποίο έχουν ξεπηδήσει τεράστιοι μουσικοί.

Υπενθυμίζω για την Ιστορία οτι ο όρος EpicMetal ακούστηκε στην Ελλάδα και από εκεί σε όλον τον κόσμο.

Αν δείτε ή μαλλον ακούσετε, όλοι (και κυρίως οι Manowar) αναφέρονται στους posers και όχι στο poser. Οι πόζερς ήταν η κατηγορία των μουσικών με την θυληπρεπή εμφάνιση και τα φανταχτερά ρούχα. Κυρίως αναφέρονται σε glam - sleaze καταστάσεις και σε άνδρες μουσικούς που ήταν πιο όμορφοι κι από γυναικεία top models :) :)

Εαν το πάρουμε με την ακριβή έννοια του όρου η λέξη Pose(u)r προέρχεται από από τη λέξη pose που σημαίνει πόζα, στάση κλπ.

Ο πόζερ είναι αυτός που παίρνει πόζες, παριστάνει κάποιον κάνει καμμώματα :) :) :) :) :)

Βγάλτε λοιπόν τα δικά σας συμπεράσματα :)

Αυτά εν ολίγοις

Προσωπικά δεν ζω σε κανένα μεταλλικό γκέτο, ακούω τα πάντα και γουστάρω τα πάντα.
 
thanx !!!!! kai pera pao tn plaka posoi tote pu akugan trash heavy aki tosa alla eixan stin diskothiki tus kai ta album twn dokken or motley cruekai guns n roses !!!!???

ego apo gnostus xero oti itan arketoi!!!!! kai na to po allios i musiki einai gia na tn akus dn einai gia na tn foras opote kapoies bades dn itan mono fru fru kai aroamta!!!!

theoro tulaxiston oti sta duo prota album tus oi motley crue itan apisteftoi!!! mporei na mn itan oti pio vari alla evgaze mia omotita kai ena true esthima!!! kai to sigekrimeno band egine pan pluto kai itan oti pio vromiko ipirxe apo tn musiki viomixania!!!! tus dexomai kai tus paradexomai gt itan xexoristi kai ixan to attidute pu dn mporusan na exun polloi!!!!!(xoris vevea na theroo oti o alkolismos kai ta drug addiction einai sosto kai prosopika dn kano xrisi kiolas)!!!

afta mexri twra akuoooo.....
 
Υπενθυμίζω για την Ιστορία οτι ο όρος EpicMetal ακούστηκε στην Ελλάδα και από εκεί σε όλον τον κόσμο.
Το αγνοουσα πληρως!

Μηπως ξερουμε τον "νονο"? :D
 
Πρασούλας... περίμενες εσύ κανέναν άλλον :) :)
 
Ηταν ο πρωτος που μου ηρθε στο μυαλο...αλλα δεν ειχα καμια ενδειξη :D

Ο ΑΕΟΝ μου εχει δηλωσει οτι θα κανει προσπαθειες να τον φερει στο φορουμακι μηπως εγραφε 2 αραδες...
 
Wally είπε:
Το αγνοουσα πληρως!Μηπως ξερουμε τον "νονο"? :D
Ψηλιάζομαι κανέναν Χάρη "Warlord" Πρασούλα.

Edit : Ooops ! Μέχρι να το γράψω, λύθηκε το "μυστήριο" !
 
Wally είπε:
Ηταν ο πρωτος που μου ηρθε στο μυαλο...αλλα δεν ειχα καμια ενδειξη :D
Ξεφύλιζα τις προάλλες ένα χάμερ του 89-90 και διάβασα στη στήλη του Πρασούλα ,τότε, αυτό ακριβώς.

Wally είπε:
Ο ΑΕΟΝ μου εχει δηλωσει οτι θα κανει προσπαθειες να τον φερει στο φορουμακι μηπως εγραφε 2 αραδες...
Διάβασε το blog του καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx,μου το ειχε στειλει ο Χρηστος αλλα ειχα χασει το link!

Με μια πρωτη ματια,εξαιρετικο "αρτιστικα"...παω και για αναγνωση τωρα...

EDIT:Μεσα απο το blog του,βρηκα κι αυτο!
 
Dragon_K. είπε:
Διάβασε το blog του καλύτερα.
Διαβάζοντας το ιστολόγιο του HWP, αισθάνθηκα πάλι παιδί.

Ένοιωσα ακριβώς όπως ένοιωθα όταν διάβαζα τη στήλη του στα 15 μου.

Δηλαδή ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΧΡΙΣΤΟ !!!! :animeek:

Πάντως τον παραδέχομαι.

Είναι ο μόνος αρθρογράφος, που ενώ δεν καταλαβίνω γρι από όσα λέει,

συνεχίζει να μου αρέσει ! Λέτε να μη βαδίζω καλά ; :animrolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα