gNewSense 2.3 is out there

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
Προβολή συνημμένου 46061

The gNewSense project is pleased to announce version 2.3 of its 100% FSF Free GNU/Linux distribution, in the form of a point update to the release codenamed ʽdeltahʼ.

Users of earlier gNewSense releases can update to 2.3 by using the standard system update procedure.

A short list of changes for this release is:

  • Freedom bugs fixed
  • 3 new packages freed
  • Over 15 packages removed
  • Over 20 sourceless files removed from Linux
Changes on the Install CD:

  • Removed Tomboy
  • Removed Fspot
  • Added gNote
  • Added gthumb
  • Added JFS
  • Added XFS
This release contains all security updates made up to 2009-09-11.

As with other 2.x releases, this gNewSense release is available as a

live cd for x86 (i386) systems, using GNOME as the default desktop

environment (others such as XFCE or KDE are available post

installation).

Download links:

Live CD:

http://cdimage.gnewsense.org/gnewsense-livecd-deltah-i386-2.3.iso

Torrent:

http://cdimage.gnewsense.org/gnewsense-livecd-deltah-i386-2.3.iso.torrent

More details of the changes can be found in the projects Subversion

repository logs:

http://www.gnewsense.org/Builder

Happy hacking.

Πηγη: http://www.gnewsense.org/Main/HomePage'>http://www.gnewsense.org/Main/HomePage

Ποστ (14/9/2009): http://www.gnewsense.org/Main/HomePage

Επισημη Ανακοινωση: http://lists.gnu.org/archive/html/gnewsense-dev/2009-09/msg00043.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είναι μια πολύ ωραία διανομή!...

Όπως είχα πει και σε κατ' ιδίαν συζήτηση, μου θυμίζει πολύ Ubuntu! Που φυσικά για μένα, αυτό αποτελεί προτέρημα!

Εσύ, που είσαι Archo-βιος, πώς και σου γυάλισε?! :)

Btw, μπράβο για το removal του Tomboy.... Πείτε με psycho, αλλά σαν εφαρμογή, δεν τη χώνεψα!.... Αντίθετα, το f-spot, το συμπαθώ πολύ (αν και λειτουργώ με το Picasa, μιας και είναι cross-platform! Πλέον μου είναι πιο εύχρηστο!)
 
Ειναι μια πολυ ωραια διανομη :)

Η επιλογη της εκτος απο το πρακτικο μερος (ειναι Gnu/Linux φυσικα) εμπεριεχει και εναν ιδεολογικο χαρακτηρα. Το να λεμε οτι χρησιμοποιουμε Ελευθερο λογισμικο και οτι ειμαστε υπερ του ανοιχτου κωδικα κλπ κλπ ενω την ιδια στιγμη ξερουμε οτι ολες οι διανομες εχουν ειτε nonfree modules στον πυρηνα τους ειτε περιλαμβανουν nonfree πακετα στα repositories τους, ειναι λιγουλακι περιεργο.

Το ομορφοπαιδο λοιπον, ο Brian Brazil καθησε και "καθαρισε" τα 22.000 πακετα του Ubuntu repository - αλλαξε και τον πυρηνα του με εναν "καθαρο" απο το FSFLA Libre Project και παρουσιασε αυτο που ξερουμε σημερα ως gNewSense.

Για καποιους ειναι βασικο το 100% free software - για καποιους αλλους οχι. Αν ανηκεις στους πρωτους αυτη η διανομη ειναι μια πολυ καλη περιπτωση - αν οχι τοτε το Ubuntu (και φυσικα το ArchLinux) ειναι επισης εξαιρετικες επιλογες. :)

(btw υπαρχει αυτη τη στιγμη ενα "ρευμα" στο Arch που θελει να κανει τη διανομη 100% free - φανταζομαι στους επομενους μηνες θα ξερουμε αν αυτο γινει πραγματικοτητα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν μου έκατσαν τα linuxοειδή λειτουργικά,επικροτώ την προσπάθεια των ανθρώπων για εναλλακτικά λειτουργικά(και τις αναρχικές διαθέσεις των open λειτουργικών),υπάρχει ζωή και πέρα απο τα κουφώματα.

PS.Το μέλλον ανήκει στα UNIX/BSD λειτουργικά.
 
noxrider είπε:
Αν και δεν μου έκατσαν τα linuxοειδή λειτουργικά,επικροτώ την προσπάθεια των ανθρώπων για εναλλακτικά λειτουργικά(και τις αναρχικές διαθέσεις των open λειτουργικών),υπάρχει ζωή και πέρα απο τα κουφώματα.PS.Το μέλλον ανήκει στα UNIX/BSD λειτουργικά.
Μπα, μαζί με το MacOS τα BSD λειτουργικά είναι πολύ χαμηλά. Το linux έχει τις περισσότερες πιθανότητες..
 
Το GNU ανήκει στην UNIX οικογένεια.Anyway ό,τι και να γίνει θα έχουν καλύτερη τύχη όλα τα UNIX και BSD λειτουργικά από το GEM.
 
Διανομή ποία τον αριθμό;; :p
 
To χιουμοριστικο "Gnu is not a Unix" αρτικολεξο σημαινει οτι το Gnu δεν ειναι proprietary software οπως ειναι το Unix. Μεχρι εκει. Το οτι ειναι ακριβης μεταφορα του Unix σε x86 (και οχι μονο) περιβαλλον ειναι γνωστο σε ολους.

Οσο για την ερωτηση ποια τον αριθμο διανομη ειναι αυτη - δειχνει οτι μαλλον τσαμπα γραφουμε ορισμενοι εδω.
 
Paspartoo, ξέρω τι πάει να πει το GNU ;) . Τώρα στην ερώτηση ποια διανομή είναι αυτή, δεν υπάρχει απάντηση. Κάθε μέρα βγαίνουν και καταργούνται αρκετές διανομές και άρα ο αριθμός αυτός δεν είναι σταθερός :p
 
Απορίες:

  • Restricted removed (αυτό σημαίνει ότι αναφέρεται σε codecs? Ή σε κάτι άλλο?)
  • Multiverse removed (Κουά? Γουάτ ιζ μούλτιβερς?!?!?! Δε ντίφερενς φρομ γιούνιβερς?)
  • Universe enabled by default (ε, να μην το ξαναλέω! Διαφορές Multiverse / Universe in a few words! :)

Κύριοι, παρακαλώ τα φώτα σας! :)
 
D@redevil είπε:
Απορίες:
[*]Multiverse removed (Κουά? Γουάτ ιζ μούλτιβερς?!?!?! Δε ντίφερενς φρομ γιούνιβερς?)
Multiverse: η ιδέα ότι κατοικούμε σε μια από τις άπειρες φυσαλίδες - σύμπαντα που γενιούνται όταν δύο μεμβράνες (branes) συγκρούουνται. Κάθε ενα από αυτά τα μοναδιαία σύμπαντα μπορεί να έχει τους δικούς του νόμους της φυσικής. Επειδή αυτά είναι άπειρα είναι σαφές ότι υπάρχουν και άπειρα σύμπαντα με νόμους ταυτόσημους με του δικού μας σύμπαντος. Τα παραπάνω προβλέπονται από την θεωρία Μ που είναι προέκταση της θεωρίας των χορδών - υπερχορδών...

Αλλά νομίζω ότι δεν ήταν αυτή η απάντηση που είχες κατα νού έτσι; :p

multiverse είναι επίσης μια ομάδα πακέτων για το ubuntu (νομίζω κάτι για server). Για περισσότερες πληροφορίες, you know where :p
 
ChrisTOS είπε:
Multiverse: η ιδέα ότι κατοικούμε σε μια από τις άπειρες φυσαλίδες - σύμπαντα που γενιούνται όταν δύο μεμβράνες (branes) συγκρούουνται. Κάθε ενα από αυτά τα μοναδιαία σύμπαντα μπορεί να έχει τους δικούς του νόμους της φυσικής. Επειδή αυτά είναι άπειρα είναι σαφές ότι υπάρχουν και άπειρα σύμπαντα με νόμους ταυτόσημους με του δικού μας σύμπαντος. Τα παραπάνω προβλέπονται από την θεωρία Μ που είναι προέκταση της θεωρίας των χορδών - υπερχορδών...
Wow! :eek:

Νομίζω ότι αυτό θα λέω, όταν με ξαναρωτήσουν για το σύμπαν! :)

Επομένως, είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι σε κάποιο από τα άπειρα σύμπαντα (που μπορούν ή όχι, να είναι και παράλληλα!), υπάρχει και η συγκεκριμένη διανομή που συζητάμε (μπορεί να υπάρχει, μπορεί να υπάρχει κάποια ταυτόσημη, μπορεί και να μην υπάρχει! :) )

ChrisTOS είπε:
Αλλά νομίζω ότι δεν ήταν αυτή η απάντηση που είχες κατα νού έτσι; :p
Not quite, but you only missed it for a while! :p :D

ChrisTOS είπε:
multiverse είναι επίσης μια ομάδα πακέτων για το ubuntu (νομίζω κάτι για server). Για περισσότερες πληροφορίες, you know where :p
I know, I know!.... Paspartoo, άσε τα τσιγάρα στη βεράντα κι έλα να δεις πώς μια διανομή linux οδηγεί στη θεωρία της σχετικότητας! :)
 
Τουλαχιστον μη με ρωτησεις και συ ποιο νουμερο ειναι αυτη η διανομη...

Υπαρχουν διαφορα repos για το ubuntu (τα οποια "δουλευουν" και σε αλλες deb based διανομες) οι διαφορες τους (που ειναι βασικες) εξηγουνται πολυ καλα στην παρακατω διευθυνση:

http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/components

Και μιας και το gNewSense παταει πανω στο σχεδιασμο του Ubuntu αλλα ειναι 100% free , καποια components επρεπε να απομακρυνθουν ;)
 
D@redevil είπε:
Wow! :eek: Νομίζω ότι αυτό θα λέω, όταν με ξαναρωτήσουν για το σύμπαν! :)

Επομένως, είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι σε κάποιο από τα άπειρα σύμπαντα (που μπορούν ή όχι, να είναι και παράλληλα!), υπάρχει και η συγκεκριμένη διανομή που συζητάμε (μπορεί να υπάρχει, μπορεί να υπάρχει κάποια ταυτόσημη, μπορεί και να μην υπάρχει! :) )
Taking Sheldon's voice...

picture.php


Όχι, όχι, όχι.. Μπερδεύεις το multiverse με τη ερμηνεία των πολλών κόσμων σύμφωνα με την οποία δημιουργούνται άπειρα παράλληλα σύμπαντα στα οποία κάθε επιλογή που θα μπορούσε να γίνει έχει γίνει εκεί.. Είναι κάτι που έχει εξερευνηθεί σε αρκετά επεισόδια του Star Trek...
 
Ευχαριστώ για το link! (είπα να χρησιμοποιήσω το Γούγλη, αλλά τι στο καλό! Χρειάζομαι ποστς! :p )

Πολύ ενδιαφέρουσα διανομή... Έκανα μια μεγάλη βόλτα στην ιστοσελίδα τους και πραγματικά "ψήνομαι" να τη δοκιμάσω σε κάποιο Virtual Box!....

Προς το παρόν, θέλω να πάρω ένα backup το /home μου και να ρίξω στο laptopi Arch....

Ηρακλή, με κατέστρεψες! :)
 
Πως και αποφασισες να εγκαταλήψεις το pacman Herco.

Φανταζομαι οτι μπορεις να βαλεις Free kernel στο Arch και για σενα αυτο ειναι ευκολο.

(Ξέρω πολύ καλα οτι κανεις compile τον πυρήνα με τα πόδια ενω ακους Clapton και με τα χέρια παίζεις Tekkan!!!)
 
Εχεις βαλει καμερες στο σπιτι μου ?? ή παιζει κληρονομικο χαρισμα ?

Οντως οση ωρα περιμενω το compile. κλωτσαω το pc μπας και κανει πιο γρηγορα, ο Eric παιζει στη διαπασων και ριχνω μερικα γκολακια στο Tehkan.

Οσο για το Arch, και μετα απο 2 χρονια αγκαζε, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη διανομη που υπαρχει - αλλα ηρθε ο καιρος να δουμε κατι διαφορετικο ;)
 
Πίσω
Μπλουζα