Gp2x Caanoo

Φαίνεται καλό το εργαλείο ! Άν παίρνει και το cradle με TV out κλπ θα το πάρω οπωσδήποτε !
 
Ομορφη η νέα κονσόλα της GPH. Εχοντας αποκτήσει πρόσφατα το GP2X Wiz,ύστερα από το F200, μάλλον η συγκεκριμένη θα περιμένει λίγο πριν μπει στη συλλογή μου.
 
Νομίζω ο εξωτερικός σχεδιασμός είναι πολύ κατώτερος από του Wiz!

Περίμενα κάτι "ομορφότερο"...

Δεν έχω κανένα τέτοιο μαραφέτι, κρίνω μόνο από τις φωτογραφίες που έχω δει...

Σκέφτομαι πάντως να αποκτήσω κάποια στιγμή...
 
To Wiz μου αρέσει σίγουρα πολύ περισσότερο από το F200 αλλά και το Caanoo δεν είναι τόσο άσχημο. Βέβαια πρέπει να το δει κανείς live για να το αξιολογήσει πραγματικά.

Σου συνιστώ πάντως ανεπιφύλαχτα να αποκτήσεις το Wiz (ή και F200,αν βρες) καθώς είναι must ως εμουλαδορομηχανή.
 
Ρε παιδια τραβανε αυτα? Κατι εχω ακουσει οτι ακομα και σε καποια SNES games ζοριζονται!

Σε σχεση με το PSP, οσο αφορα την αποδοση των emulators, πως τα πανε?
 
Wally είπε:
Ρε παιδια τραβανε αυτα? Κατι εχω ακουσει οτι ακομα και σε καποια SNES games ζοριζονται!
Σε σχεση με το PSP, οσο αφορα την αποδοση των emulators, πως τα πανε?
Wally τραβανε! Ειχα το F-200 και το δουλευα με 2 μπαταριες των 3200 mhA!

Οσον αφορα τους emulators τρεχανε πολυ καλυτερα απο το PSP.
 
Στα 533MHz ο ARM του και να μην τραβάει για ένα SNES. Τι λειτουργικό έχει όμως;;;
 
Mια χαρά ειναι, όμως μια χαρα είναι και του PSP σχεδόν όλοι οι emus. Εκεί που του ρίχνει είναι στο ΜΑΜΕ, και είναι το νο 1 όπλο της GPH ενάντια στα υπόλοιπα handhelds, λόγω linux φυσικά.

Στο PSP το Snes, MD, Neo Geo, CPS1-2, Master System, Nes, GB, PS1 και λοιπά 8bit (Αtari, spectrum, c64, Amstrad 6128...) τρέχουν πανέμορφα στο φούλ (πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων). Ακόμα υπάρχουν σε development o Daedalus (N64) ενώ έχει ακουστεί και για port του ΝullDC.

Τέλοσπάντων, εκεί που ζορίζεται είναι στην Amiga και στο MAME, όπου το νταλαβεράκι της GPH έχει καλύτερα αποτελέσματα. Το άν αξίζει για κάποιον που ήδη έχει PSP είναι τελικά στο κατα πόσο θές ένα καλό και ψιλοσυμβατό ΜΑΜΕ (εγώ θέλω πάντως !!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια οι emulators για τις διαφορες παιχνιδομηχανες περιλαμβανονται και χρειαζονται μονο τα roms γιατι δεν αναφέρεται πουθενά κατι τέτοιο..
 
pinezas33 είπε:
παιδια οι emulators για τις διαφορες παιχνιδομηχανες περιλαμβανονται και χρειαζονται μονο τα roms γιατι δεν αναφέρεται πουθενά κατι τέτοιο..
Για ευνοητους λογους μαλλον ;)
 
ισως δεν σας εδωσα να καταλαβετε εννοω αν το gp2x Caanoo εχει ενσωματωμένους emulators η ερχεται σκέτο....
 
Το Caanoo είναι ένα αναβαθμισμένο Wiz αλλά ελάχιστες διαφορές έχει, πέρα από διπλάσια μνήμη (128MB), αξελερόμετρο (g-sensor), υποδοχή USB (λένε ότι έχει wifi, αλλά ουσιαστικά έχει την USB που μπορείς να βάλεις Wi-Fi adaptor απλώς, και έχει και πλάκα γιατί μπορείς να συνδέσεις και USB memory stick και το διαβάζει κανονικά και ποιός ξέρει τι άλλο στο μέλλον), αναλογικό χειριστίριο, επιτέλους slider για sound volume και όχι κουμπιά, πιο μεγάλη οθόνη (και δεν έχει πια το diagonal tearing του wiz) και σχήμα/εμφάνιση που προσωπικά το αγαπώ.

Ενώ έχω και wiz και δεν ήξερα αν είναι απαραίτητο να πάρω και Caanoo, το πήρα σαν παραδοσιακός fan της Gamepark/GPH ενώ μου θύμισε νοσταλγικά το σχήμα και αίσθηση του πολύ παλιού GP32. Ενώ τώρα ξεκινάει η σκηνή να βγάζει emuls, και δεν έχει και πολλά να δεις (αν και έχω λιώσει MAME και Mega Drive emulator) ήδη το αγαπώ παραπάνω από όσο νόμιζα. Εχούν βγάλει και web browser αλλά πρέπει να ψάξω compatible wi-fi dongle ή να αγοράσω αυτό πού δίνει η GPH. Η ισχύ φαίνεται ίδια (π.χ. στο MAME) όπως και στο Wiz.

SNES είναι καλός, άμα απενεργοποίησεις τις διαφάνειες και έχεις 60fps αλλιώς έχεις, π.χ. στο f-zero 35fps (με overclock στα 700Mhz). Γενικώς παίζεις. Δεν ξέρω γιατί το SNES γενικώς είναι δύσκολο να το κάνουν optimize, εδώ το μηχάνημα έχει τρελό GBA emulator που είναι πιο εντυπωσιακός και παίζεις με όλα enabled full frame σχεδόν. Ναι, ο Amiga emul έχει βελτιωθεί και παίζω games στα 60, ενώ κάποια demos που χρησιμοποιούν πολύ το blitter ζωρίζονται και απλώς πέφτουν στα 20-30 που και πάλι βλέπεται. Το MAME καλό (με overclock πάλι, παίζεις Street Fighter, Punisher, Caddilacs and Dinosaurs, Metal Slug ομαλά). Πρόσφατα στο Wiz βγάλανε βελτιωμένο playstation emul που ισχυρίζονταν πως είναι full speed αλλά δεν είναι, απλώς είναι πολύ πιο γρήγορος από το παλιό (δυστυχώς Castlevania, x2-3 αργό με σπαστή μουσική, δεν ξέρω σε ένα βίντεο youtube πως το έκανε κάποιος να φαίνεται πιο playable. Επίσης έβγαλα το Tekken με πολύ αργή ταχύτητα, 30%. Καλά, και κάποια βιντεάκια που βλέπω στο youtube για τον PS1 emul του PSP είναι αργά και χωρίς ήχο). Πρόσφατα βγάλανε για το Wiz έναν καταπληκτικό ονόματι Ginge, που κάνει όχι ακριβώς emulation, αλλά τρέχουν αρκετά από τα παλιά προγράμματα του GP2X τέλεια (επειδή ουσιαστικά βασίζονται στις ίδιες βιβλιοθήκες του Linux).

Γενικώς λένε τα gamepark για emulation και homebrew τρελά, ενώ το psp δεν το πάω γιατί είναι κλειδωμένο, δεν είχα καταφέρει να το σπάσω και βαρέθηκα και το άφησα, οπότε δεν είδα τίποτα από homebrew και emuls εκεί.
 
Σήμερα παρέλαβα το caanoo. Ακόμα το φορτίζω κλπ δεν έπαιξα παρά 5 λεπτά να δω αν δουλεύει σωστά. Έβαλα στην 4αρα μνήμη κάτι έτοιμα πακετάκια για το caanoo με προγράμματα ρομς κλπ κλπ και δοκίμασα από 2 λεπτά bubble bobble και 1942. Δεν κάθησα καν να ψάξω ρυθμίσεις,overclock κλπ. Απλά copy paste στην sd το "πακετάκι" και βουρ παιχνίδι. Μόνο ενα τυπικό calibration έκανα στην κονσόλα..φωτεινότητα,calibration οθόνης,ώρα,δόνηση κλπ. Δεν έχω να προσθέσω τπτ..τα όσα λέγονται στα φόρουμ για ποιότητα,ψεγάδια κλπ είναι εκ πρώτης απόψεως 100%. Μια χαρά κονσολίτσα που κάτι μου λέει μέσα μου δεν μετανιώσω που την πήρα. Αξιόλογη! [edit] Καλό βράδυ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit - Στειλε pm με το αιτημα σου, στον συγκεκριμενο χρηστη - τετοια ποστς δεν επιτρεπονται στο retromaniax]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα το caanoo η το gp2x wiz σε σχεση με το psp..Θα ηθελα να παρω καποιο απο αυτα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι κυριως oi emulators..Και περισσοτερο nes,gameboy,master system etc. Οχι τοσο το mame δηλαδη.(Οχι οτι δεν θα μπει και αυτο.. :p ) TΙ θα με συμβουλευατε απο τα 3 λοιπον να παρω?(Ελπιζω να μην λαβω την γνωστη απαντηση..Lol)
 
spirosp είπε:
Θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα το caanoo η το gp2x wiz σε σχεση με το psp..Θα ηθελα να παρω καποιο απο αυτα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι κυριως oi emulators..Και περισσοτερο nes,gameboy,master system etc. Οχι τοσο το mame δηλαδη.(Οχι οτι δεν θα μπει και αυτο.. :p ) TΙ θα με συμβουλευατε απο τα 3 λοιπον να παρω?(Ελπιζω να μην λαβω την γνωστη απαντηση..Lol)
Αυτή ήταν η απορία μου και εμένα :p

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15732-Dingoo-A330-%DE-GP2X-Caanoo
 
Thank you Hare..(Περιεργο ακουγεται αυτο..)
 
Πίσω
Μπλουζα