GPH WIZ

Χμ, ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις! Eχω κι εγώ την ίδια απορία με σένα Wally. Κάποιος που έχει και GP2X και Wiz ας μας πει την αποψή του....
 
Ευτυχης κατοχος ενος Wiz απο χτες.

Καποια συμβουλη, πρωτα (απαραιτητα) βηματα ενος νουμπα?
 
Γενικώς το wiz δεν έδωσε τόσα όσο περίμενα βασιζόμενος στο ότι έχει 2.5 φορές (και παραπάνω αν γίνει overclocking) περισσότερη ταχύτητα από ότι το gp2x. Όντως αρκετοί emulators ενώ περιμένεις να έχεις επιτέλους full speed γιατί είσαι τουλάχιστον 2 φορές πιο γρήγορος από τον πρόγονο που έβγαζε π.χ. 70% στο SNES, πέρνεις τα ίδια ακριβώς και δεν ξές τι συμβαίνει.

SNES ακριβώς τα ίδια νούμερα (μάλιστα το overclocking στα options δεν δουλεύει καν, ρε μπας και τρέχει στα 200;). GBA τα ίδια (αλλά ο emulator είναι τέλειος). MAME τα ίδια προσωπικά. Πολλοί μου λένε πως κάνω λάθος πως υπάρχουν βελτιώσεις. Αλλά αν υπάρχουν είναι της τάξης 1.25x με 1.5x και όχι όσο θα περίμενε κανείς.

Τώρα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Το Quake 2 που έβγαζε 5fps στο παλιό τώρα βγάζει καμιά 15, είναι αισθητή η διαφορά, παίζεται! Ένα CPU overclocking battery test πρόγραμμα που είχε ένα fire effect να τρέχει από πίσω και υπήρχε το ίδιο και στο GP2X βγάζει πολύ καλύτερα frame rates σε σχέση με το αντίστοιχο πρόγραμμα στο παλιό μηχάνημα. Όποτε διαφορά υπάρχει απλώς κάτι τρέχει με τους emulators. Θα βρει πάλι η σκηνή κανά mmuhack αντίστοιχο trick και θα επιταχυνθεί το memory transfer και θα δούμε άσπρη μέρα. Άλλωστε όταν πρωτοπήρα το GP2X και σύγκρινα την ταχύτητα με το GP32 κάνοντας port κάτι παλιά μου demo effects δεν είδα τη διαφορά που θα περίμενα. Αυτό οφειλόταν στο ότι τα upper 32MBs ήταν uncached. Αυτά χρησιμοποιούταν και για την videoram. Με το που εφάρμωσα το mmuhack που βρήκε η σκηνή αμέσως επιταχύνθηκαν όλα και είχα την ταχύτητα που περίμενα με βάση τη διαφορά των Mhz (δεν είναι βέβαια πάντα τα Mhz).

Πάντως σαν μηχάνημα είναι ένα καλύτερο GP2X. Έχει την touch και τον 3d accelerator (power-vr chip, δεν έχει αξιοποιηθεί εκτός από μια version του Quake) και μου αρέσουν πολύ τα controls προσωπικά. Έχω παίξει άπειρες ώρες GBA, Mame, SNES και Mega Drive.

Χμμ,. ναι η touch μου κάνει νερά στην κάτω πλευρά. Δεν μπορώ να πατίσω σωστά. Επίσης υπάρχει αυτό το ηλήθιο πρόβλημα με το διαγώνιο screen tearing που δεν ξέρω ακόμα πως να το λύσω από software αλλά σίγουρα θα χάνει ισχύει. Όταν έπαιζα ένα βαρύ παιχνίδι στο mame, ενεργοποιώντας το tearing screen hack ξαφνικά έπεφτε η ταχύτητα αρκετά κάτω του κανονικού.

Κάτι ακόμα. Δεν υπάρχουν σοβαρά developing kits για windows. Βρήκα όμως το εξής. Άμα πάρεις τον παλιό DevKitGP2X για το παλιό GP2X και κάνεις κάποιες αλλαγές μπορείς να κάνεις compile προγράμματα που τρέχουν στο Wiz. Έχουν ίδιο file header (GPE). Νομίζω η Gamepark προόριζε compatibility σχετικό. Βασικά διαβάζω κάπου ότι κάποια executbales του GP2X άμα τα πάρεις όπως είναι και τα τρέξεις στο Wiz θα τρέξουν. Πολύ ελάχιστα από ότι έψαξα (το Flesh Charmer ας πούμε, η full version όχι η demo). Βασικά αν πάρω ένα παλιό πρόγραμμα στο GP2X που χρησιμοποιούσε την SDL και το κάνω dynamically compiled (δηλαδή οι βιβλιοθήκες να μην είναι μέσα στο executable αλλά να τις διαβάζει από το σύστημα) τότε θα τρέχει και στο GP2X και στο WIZ το ίδιο executable. Το μηχάνημα είναι απλώς ένα extension του GP2X.

I will be back with more. Έχω κάτι δουλειές τώρα..
 
Χμμ,. έκανα ένα γρήγορο port τα demos μου από το GP2X Wiz και βλέπω αισθητή διαφορά. Στο ένα έχω frame rate counter και πάει x2 έως x2.5 σε διάφορα σημεία. Τώρα βέβαια με τους emulators δεν ξέρω τι παίζει, εξαρτάται και από τον κώδικα και πόσο πολύ access κάνει στην μνήμη. Το μηχάνημα πάντως έχει potential. Ελπίζω να λύσουν τα προβλήματα με τα memory bottlenecks με code hacks μπας και δούμε κανά καλό performance στους emulators.

Επίσης, ένα utilάκι battery test που υπάρχει και στο wiz, του βάζεις overclock και τρέχει ένα fire effect και ανακάλυψα πως μετά όταν πατήσεις start για να επιστρέψεις στο menu διατηρεί το overclock που έκανε. Έτσι π.χ. αν κάποιες εφαρμογές δεν πειράζουν το clock (άρα τρέχουν στο default 533) τότε μπορείς να δοκιμάσεις να τις τρέξεις overclock ή underclocked με το utilάκι. Συγκεκριμένα ο picodrive ενώ έχει επιλογή overclocking αυτή δεν πιάνει (λέει GP2X 200Mhz και ανεβοκατεβαίνει κατά 1, είναι κατάλυπο port από το παλιό) ενώ με το utilάκι έχει επηρροή. Επίσης PrBoom, GlQuake, Quake επηρρεάζονται και αυτό είναι καλό γιατί κερδίζεις κάτι αν το μηχάνημα σου αντέχει να τρέχει στα 800mhz (εμένα 750 είναι κάλα χωρίς freezes). Και τα δικά μου demo είδα ωραία διαφορά. Emulators δυστυχώς όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστω και τους δυο σας!

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες, η οθονη ειναι εξαιρετικη, με την εργονομια δεν ειχα προβλημα οσον αφορα τα keypad. Φανταζομαι οτι στα χερια του καθενος δινει διαφορετικη εντυπωση.

Προσπαθω σιγα σιγα να ενημερωθω, τι utilities να βαλω, τι χρειαζεται να περασω, πως περνιουνται παιχνιδια μεσα, αλλα που θα παει θα το βρω :)
 
Παιδιά είμαι κάτοχος PSP slim/fat, GP2X F-100 και πριν από λίγες μέρες DSI XL. Όμως σκέφτομαι να το πάρω το Wiz σοβαρά! Ξέρετε πουθενά που μπορώ να το βρώ σε καλή τιμή εντός ή και εκτός Ελλάδος;
 
να ρωτησω κατι,ξερετε αν στο wiz παιζει το wonderboy in monsterland?γιατι εμενα δεν παιζει(βεβαια ειχα κατεβασει το αρχειο για τη κονσολα οταν πρωτοβγηκε)το rom δουλευει κανονικα στα mame στο pc...

και κατι ακομη αν δεν παραβαινω τους κανονες του foroum.απο που κατεβαζω παιχνιδια playstasion one για το wiz?
 
Δεν ξερω τη συμβατοτητα υπαρχει σχετικα με τα ρομς του Μαμε στο Wiz. Αλλα οσον αφορα για παιχνιδια του Psone καλυτερα να ψαξεις προς google μερια ;)
 
Πίσω
Μπλουζα