Gran Turismo 1&2

Τελικα ποσα επιασες? με τι αμαξι? και δεν πεταξες, γιατι θυμαμαι κατι τρελα νουμερα τελικης, οχι ομως στα 400 μετρα.
 
mike είπε:
Τελικα ποσα επιασες? με τι αμαξι? και δεν πεταξες, γιατι θυμαμαι κατι τρελα νουμερα τελικης, οχι ομως στα 400 μετρα.
Είχα βγει πρώτος στην τελική ταχύτητα αλλά δεν είχα την ίδια τύχη στα 400m. Είχα πιάσει 453,11 km/h και έμεινα έκπληκτος όταν είδα ότι ο δεύτερος είχε κάπου στα 435, διότι ήταν πολύ εύκολο να πιάσεις τα 445 με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Μετά ήθελε λίγο εξάσκηση.
 
geo2004z είπε:
Καταπληκτικά παιχνίδια και τα δύο. Δε μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάποιο από τα δύο μου άρεσε περισσότερο. Θυμάμαι, μάλιστα ότι όταν έπαιζα Gran Turismo 2 είχα λάβει μέρος σε έναν διαγωνισμό του περιοδικού Games, για την μέγιστη ταχύτητα και τον καλύτερο χρόνο στα 400 μέτρα. Είχε κανείς άλλος λάβει μέρος στον διαγωνισμό?

Θυμάσαι καθόλου τις επιδόσεις σου?
 
Δεν τον θυμάμαι αυτόν τον διαγωνισμό. Αλλά υποθέτω ότι με το Escudo έτρξες...
 
Όχι με το Escudo διότι δεν είχε μεγάλη τελική ταχύτητα παρά τους τόσους ίππους του. Με ένα dragster της Nissan, αν θυμάμαι καλά. Σημασία έχει ότι κέρδισα τον διαγωνισμό και ακόμα περιμένω το δώρο από το περιοδικό Games. Μου είχαν πει μάλιστα τότε με μεγάλο θράσος ότι αν δεν πάω ο ίδιος στην Αθήνα να το παραλάβω θα χαθεί στο ταχυδρομείο. Μάλλον έτσι θα έγινε.... θα χάθηκε.
 
Α ναι με το dragster. Τα είχα ξεχάσει αυτά... Αλλά νομίζω ότι υπήρχαν 2 σχεδόν ίδια από τη Nissan, το 180SX και ένα R33 και ήταν βαμμένα στα χρώματα της HKS...
 
Στο παιχνίδι αυτό (GT2) έχω τις περισσότερες ώρες gameplay απο οποιοδήποτε άλλο. Μιλάμε για πολλές 100άδες ώρες, το έπαιζα για πολλά χρόνια. Νομίζω οτι το είχα φτάσει στο 100%. Έχω το μικρόβιο με τα αμάξια οπότε το game αυτό με είχε αρρωστήσει (και ακόμα με αρρωσταίνει) !!
 
Με το πρώτο κατάφερα να χάσω ένα ολόκληρο εξάμηνο στο πανεπιστήμιο... :p Πρέπει να είναι το παιχνίδι που έχω αφιερώσει τις πιο πολλές ώρες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μούφα μου φαινόταν μου είχε κάνει δώρο αυτός που μου αντέγραφε τα cd το 2 πριν κυκλοφορήσει.Τα γραφικά ήταν ωραία πάντα κόλαγα εκεί που ήταν για το δίπλωμα και με δεν άφησε ποτέ να συνεχίσω παρακάτω.
 
Ποιο πολλες ωρες απο εμενα, αποκλειται να εχετε γραψει. Αν και για να πω την αληθεια τα "endurance" που ηταν 3 ωρες ή 300 γυροι τα επαιζα μισα-μισα με τον αδερφο μου. Δηλαδη το 300 laps που εκανες 1.10 με 1.20 τον γυρο ηθελε πανω απο 3μιση ωρες να το τελειωσεις. Επαιζα εγω μιση ωρα με 45 λεπτα, μετα επαιζε ο αδερφος μου, μετα ξανα εγω μεχρι τις 3μιση ωρες. Ειχα βρει και καποια αμαξια που αμφιβαλω αν πολλοι ξερουν οτι υπαρχουν στο παιχνιδι. Γιατι ειχε ενα περιεργο τροπο να δινει βραβεια: το αυτοκινητο που εδινε δωρο εαν κερδιζες ενα event ειχε σχεση με το αυτοκινητο με το οποιο κερδισες το event. Και αν επερνες ενα αυτοκινητο ως δωρο, μετα δεν σου εδινε διαφορετικο αν κερδιζες το ιδιο event με διαφορετικο αυτοκινητο. Ειχες δηλαδη μια μονο ευκαιρια. Ετσι επρεπε να τερματισεις ενα event με το πιο "κουλο" αυτοκινητο που θα μπορουσες να σκεφτεις. Αλλα να ειναι και καταλληλο για το event.

Εγω θυμαμαι οτι πουλαγε ο αδερφος μου καρτες μνημης με τα save, με κατι εκατομυρια credits αλλα και καποια σπανια αυτοκινητα που δεν μπορουσες καν να τα δεις πουθενα μεσα στο παιχνιδι.

Εχω φαει τρελες ωρες με το παιχνιδι αυτο... και ναι το αμαξι που λετε ειναι ενα dragster της HKS με 1080 αλογα, που ΔΕΝ εστριβε (dragster λεμε).
 
Έχω όλα τα Gran Turismo, μέχρι και το τελευταίο το GT5, το οποίο παραμένει πιστό στις αρχές της σειράς, ίδια δομή, ίδια ηχητικά εφέ όταν γίνεται η εκκίνηση, τους dealers μεταχειρισμένων κ.α. Μπράβο στην Polyphony Digital που σέβεται τις κλασικές αξίες.

Το GT1 είναι λατρεμένο! Θυμάμαι τί αγωνία και ένταση μέχρι να περάσω τις άδειες οδήγησης! κρίμα που δεν είναι υποχρεωτικές στο GT5, αυτη είναι η ομορφιά του παιχνιδιού. Θυμάμαι το τέρας εκέινο το Suzuki Escudo Pikes Peak version, με την αεροτομή, που όταν το αγόραζες έκανες περ'ιπατο μετά σε όλες τις πίστες. (κι αυτό υπάρχει ακόμα στο GT5)

Το GT2 με απογοήτευσε λίγο με τα γραφικά του. Ήταν πιο πλούσιο από το πρώτο παιχνίδι, βελτιωμένο σε όλα, αλλά η ανάλυση των αυτοκινήτων μου φαινόταν χειρότερη απο το GT1.

Γενικά νομίζω έχω φάει τα νειάτα μου παίζοντας Gran Turismo, Civilization και Tomb Raider. :D
 
Έχω PS1 και PS2. Από τίτλους GT1, GT2, GT4, ISS pro, Pro Evolution Soccer 4. Τέλος.

Με το GT2 το μηχανάκι άναβε στις 5 το απόγευμα και έσβηνε με το πρώτο φως του ηλίου... Κάψιμο για 2-3 μήνες. Είχα πολλά χρόνια να ζήσω τόσο έντονα ένα παιχνίδι, και το GT2 τα κατάφερε. Για μένα αυτό τα λέει όλα.

Οποιαδήποτε σύγκριση με άλλα παιχνίδια (κυρίως απο φανς κάποιας άλλης κονσόλας) ήταν απλά αστεία.
 
Τα έχω παίξει στο PSP που τα είχα περασμένα. Πολύ καλά παιχνίδια και με ωραία γκάμα αυτοκινήτων. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και το αγαπημένο μου Nissan 200SX. Την εποχή που κυκλοφόρησε (δεν είχα και PSX τότε βέβαια) δεν του πολυέδωσα σημασία παρόλο που είχε γίνει πολύς ντόρος. Χρόνια αργότερα κατάλαβα το γιατί...
 
Πίσω
Μπλουζα