Greek C64 Programs Preservation Project...

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, μετά από παρότρυνση του Wally και κάποιων άλλων φίλων, νομίζω ότι αξίζει μια προσπάθεια μήπως γίνει dump στα εκπαιδευτικά προγράμματα που έχω βάλει για χάρισμα.

Έριξα μια ματιά εδώ,

http://c64tapes.org/dokuwiki/doku.php

η διαδικασία είναι κάπως περίπλοκη, αλλά νομίζω όχι ακατόρθωτη.

Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται κάποια τεχνογνωσία ή αρκετός χρόνος για ψάξιμο.

Προς το παρών ο Tarasque έχει προσφερθεί να δοκιμάσει να κάνει dump, αλλά μιας και δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις από C64, ο πιο εύκολος τρόπος φαίνεται η απλή εγγραφή με κασσετόφωνο.

Ψάχνουμε λοιπόν, κάποιον με γνώσεις να βοηθήσει στο project, φυσικά ευπρόσδεκτα και άτομα χωρίς γνώσεις αλλά με όρεξη για ψάξιμο και δοκιμές.

Επίσης, για πείτε ποια παιδάκια έχουν MMC64 ή άλλο αντίστοιχο μαραφέτι ώστε να δοκιμάσουμε τα dump σε original hardware...
 
ο πρωτος που μου ερχεται στο μυαλο σε θεμα c64 ειναι ο pontium
 
θα πειραματιστώ με την πιο απλή λύση που διαβάζω με το Tape 64 by Andreas Matthies (download link)

δηλ. θα ηχογραφήσω ένα wav και θα δοκιμάσω να το μετατρέψω σε TAP file για να δω αν παίζει από emulator
 
Δεν εχω τη παραμικρη ιδεα απο τη φραντζολα αλλα προτιθεμαι μαζι με τον Ηρακλη να βρουμε τι απεγινε η PIM,Greek Software κτλ ωστε να ανεβασουμε σε πρωτη φαση τα dumps στο server και μετα στο c64tapes.org (και οπου αλλου) με καποια σχετικη αδεια...
 
Wally είπε:
Δεν εχω τη παραμικρη ιδεα απο τη φραντζολα αλλα προτιθεμαι μαζι με τον Ηρακλη να βρουμε τι απεγινε η PIM,Greek Software κτλ ωστε να ανεβασουμε σε πρωτη φαση τα dumps στο server και μετα στο c64tapes.org (και οπου αλλου) με καποια σχετικη αδεια...
Πωπω μέσα στο μυαλό μου είσαι Πάνο, τώρα σκεφτόμουν ακριβώς αυτό το πράγμα...

ότι δηλαδή ίσως αξίζει να κάνουμε μια προσπάθεια να βρούμε τους δημιουργούς ή τις εταιρίες.

Θα σου στείλω μια λίστα με τα στοιχεία των εταιριών και των προγραμματιστών.

Αν το project πετύχει έχω και κάποια άλλα ελληνικά προγράμματα στην προσωπική μου συλλογή που θα χαρώ πολύ να τα δω να γίνονται dump,

όπως μια ελληνική basic και ένα ελληνικό παιχνίδι που λέγεται "Ηρακλής"...
 
Καλη φαση! Με τη λιστα θα ειναι ευκολοτερη η αναζητηση
 
Λοιπόν, από τις κασσέτες και τα βιβλία συγκέντρωσα κάποια στοιχεία για τρεις εταιρίες..

PIM Παιδαγωγικό ινστιτούτο μικροϋπολογιστών

ή

PIM Software Προγραμματισμός & Πληροφορική μικροϋπολογιστών

M&S Software

Κεντρική διάθεση Computer Market

MEMOX

Κεντρική διάθεση ΑΒΕΕΗ

έχω στοιχεία όπως διευθύνσεις και τηλέφωνα για όλες τις εταιρίες, τα οποία όμως θα στείλω με πμ στον Πάνο.
 
Για saving time αφού θα ηχογραφήσετε σε wave, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 2 κασετόφωνα για την σύνδεση στον υπολογιστή μέσω line-in κάρτας ήχου και εγγραφή στο cooledit. Καθώς ο ήχος από τις κασσέτες είναι μονοφωνικός, στην είσοδο της κάρτας ήχου θα καταλήξει στο left channel το tape1 και στο right channel το tape2.

Έτσι ηχογραφώντας ταυτόχρονα, στο left κανάλι του cooledit θα γράφεται το wave του πρώτου tape, και στο άλλο το wave του δεύτερου tape γλυτώνοντας έτσι τον μισό χρόνο της ηχογράφησης.

Το μόνο που χρειάζεται είναι 2 καρφάκια ακουστικών και 2 rca.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδεύομαι με το tape64 αλλά δεν κάθεται το άτιμο :)

D:RetroMicrosCommodore 64tape64>tape64.exe -i:altered2.wav -or:alter
alter.tap exists; ok to overwrite? [Y,N] y

searching... found(0) altered beast at 671- 827 loading... successful

searching... found(3) Tload error

searching...

reached end of tape.

Results of processing:

----------------------

Input: altered2.wav Type: Sample-File

Triggeramplitude : 2

Sample-Frequency : 44100

Sample-Range : 0 - 65535

Channels : 1

Sample-direction : normal

Speed of tape: 1.0

Output:

TAP-File: alter.tap

C2N-Triggers : 2120225

Programs loadable: 1

Programs with load error: 1
-έγραψα την original altered beast κασέτα σε wav (stereo δυστυχώς)

-προσπάθησα να κάνω την μετατροπή και δεν

-έκοψα ένα εκ των δύο κανάλια και ξανα-μανα-δοκίμασα την μετατροπή σε Mono αρχείο αυτή τη φορά και πάλι δεν :-/

διαβάζω πως θέλει από την αρχή καθαρή ηχογράφηση σε mono (δηλαδή αν η κάρτα είναι stereo, μόνο από το ένα κανάλι) κανείς να το 'χει κάνει;; :)
 
Plink είπε:
Αν το project πετύχει έχω και κάποια άλλα ελληνικά προγράμματα στην προσωπική μου συλλογή που θα χαρώ πολύ να τα δω να γίνονται dump,

όπως μια ελληνική basic και ένα ελληνικό παιχνίδι που λέγεται "Ηρακλής"...

Nemo είπε:


Plink είπε:
Απίστευτο!!!!
Δεν το περίμενα ότι υπήρχε dump από αυτό το παιχνίδι!!!

θενκς για το λινκ Νεμο :cool:

Nemo είπε:
Aπο το σχετικο thread εδω Greek C64 Programs Preservation Project...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9012-Greek-C64-Programs-Preservation-Project

Προβολή συνημμένου 122257Προβολή συνημμένου 122258

1987, Pim Software , Programmer: Dimitris Dotsos
Στην Gb64.com εχει επισης και την αγγλοφωνη εκδοση του παιχνιδιου.

http://www.gb64.com/search.php?a=5&f=3&id=5370&d=18&h=0

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα