Greek CPC scene

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Εδω και καμποσο καιρο θελω να ανοιξω αυτο το thread.

Αφορμη ηταν το 'SEX - Sex Entertains Xenomorph (UK) (19xx) (PD).dsk'

που ηταν ενα release Ελληνικου diskmag που μιλαει για την Ελληνικη CPC σκηνη.(μπορει να ποσταρω link -απλα περιεχει λιγες digitized pics με ελαφρως ντυμενες δεσποινιδες)

Πολλα γνωστα ονοματα του τοτε ανεφερονται.

Θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχουμε αναφορα στον 'δικο μας' fgbrain.

Μιας και πραγματι υπηρχε ενεργη CPC Scene τοτε,πιστευω μια μικρη καταγραφη,ισως μια επανα-συσταση της (μονο για τα facts φυσικα-οχι για reincarnation),καποιες λεπτομερειες για το 'MegaDemo' κτλ θα ηταν DEADLY ενδιαφερουσες.

fgbrain,gryzor και λοιποι αν την παλευετε...η σκυταλη σε εσας ;)
 
...εκείνος ο "Rex" θυμίζει Κλάδη.

Ο FG, πιθανότατα είναι ο FG Brain.
 
Ααα, λυπάμαι, αλλά δεν ήμουν μέλος της σκηνής τότε - δεδομένου ότι ήμουνα 10-14 χρόνων :D

Το μόνο release που είχα ήταν ένας disk/editor (ένας αχταρμάς BASIC/machine code) με κάποια εργαλειάκια για κάποια προστασία (ούτε που θυμάμαι...) που είχα φτιάξει για ένα κατάστημα στο Παγκράτι. Μου εξασφάλισε άπειρες ποσότητες παιχνιδιών, αλλά μέχρι εκεί... Οπότε δεν θα ήξερα τί να γράψω!

Παρ'όλα αυτά, πάω να το δω - υποθέτω ότι είναι στο Roms.GoodCPC, ε; Γιαμ!
 
gryzor άσε τα ψόφια..!

απλώς: you were a bloody lamer... :cool:
 
amstrad cpc

Γεια σας παιδιά!

Είμαι λίγο νέος αλλά εδώ και καιρό παρακολουθώ τους διαλόγους. Λοιπόν έχω μια απλή ερώτηση για εσάς που είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε, έχω μεταξύ άλλων ένα Amstrad cpc 464 ο οποίος "μασάει" την κασέτα.

Θα μπορούσε κάποιος από εσάς να με κατευθύνει ως προς τουs τρόπους που θα μπορούσα να αντιμετωπίσω το πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ!
 
"Μασάει" την κασέτα!!!!

Πω πω πόσα χρόνια είχα να ακούσω αυτή την ατάκα!!!!!

Grepo καλωσήρθες.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή. Εκτός του να βρεις κάπου ένα χρέπι 464 για ένα πακέτο φτηνά τσιγάρα που να λειτουργεί το κασσετόφωνο και να προχωρήσεις στην αλλαγή.

Αν ήταν Dreamcast.........
 
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός από το να βεβαιωθείς ότι όλα τα στοιχεία του μηχανισμού (ροδελάκια, άξονες κτλ) είναι καθαρά. Μπαμπάκι και οινόπνευμα είναι οι φίλοι σου. Για κοίταξε μήπως και η θέση του μηχανισμού έχει στραβώσει σε σχέσει με το σασί...
 
Κάποτε μου ζητήθηκε να γράψω ένα άρθρο με την ιστορία της ελληνικής CPC scene. Δεν ήξερα δα και πολλά γιατί από το 99 και μετά ασχολήθηκα. Τα contacts ήταν λίγα. Έχω ακούσει κάτι ιστορίες από τον Rex αλλά και τον Antitec. Τα περιοδικά είναι πολύτιμα για την ιστορία (εκτός από τα diskmags και τα ερασιτεχνικά paper mags που βγαίνανε εκείνη την εποχή).

Μου λείπει δυστυχώς η δεύτερη δισκέτα του S.E.X. τεύχος 2 (ή του 1, δεν θυμάμαι). Συγκεκριμένα υπάρχει το archive σε διάφορα ftp αλλά έγινε λάθος και το δεύτερο dsk είναι πανομοιότυπο σε data με το πρώτο. Πρέπει να ρώτησα τον Χάρη αλλά δεν το βρίσκει.

Ξέρω κάποιους που έχουν video ή φωτογραφίες από ελληνικά CPC meetings του 1992-1995. Χρόνια πολλά πρωτού γνωρίσω την demoscene. Σημαντικά ντοκουμέντα. Πως θα γίνει να επικοινωνήσω μια μέρα για να δω αν μπορώ να τα πάρω σε ηλεκτρονική μορφή..

Με ενδιαφέρει πολύ η ιστορία. Να ανακαλύπτεις χαμένα πράγματα σαν θησαυρούς που δεν υπάρχουν πουθενά σαν πληροφορίες. Βρήκα κάτι ξεχασμένα περιοδικά για την ελληνική PC scene που δεν τα έβρισκες πουθενά στο internet. Θα ήθελα να τα μελετήσω και να γράψω κάτι. Είχα κάποτε ένα site για όλες τις demo σκηνές στην Ελλάδα, από CPC και PC μέχρι Spectrum, Atari, κλπ (εκεί ουσιαστικά υπήρχαν κανά δυο individuals, όχι οργανωμένη σκηνή). Ίσως το ξανανοίξω το site όταν βρω χρόνο και ίσως κάνω redesign. Είχε και downloads από ξεχασμένα ελληνικά demos που δεν θα βρεις εύκολα στο pouet ή στο scene.org.
 
Ίσως το ξανανοίξω το site όταν βρω χρόνο και ίσως κάνω redesign
Μπορουμε και θα χαρουμε να το φιλοξενησουμε δωρεαν (φυσικα!) στο server μας αν το επιθυμεις φιλτατε.
 
Πσσσσσσ!!!! Retro Αδελφική Aλληλεγγύη......... ΕΥΓΕ ! :bow:
 
Μου λείπει δυστυχώς η δεύτερη δισκέτα του S.E.X. τεύχος 2 (ή του 1, δεν θυμάμαι).
λοιπόν, το έψαξα! όντως το SEX # 1 έχει πρόβλημα... (KOD, Rex help!!)

Δεν πειράζει, διαβάστε το Focus 1 και 2 !! :thanx2:

video ή φωτογραφίες από ελληνικά CPC meetings του 1992-1995
δείτε το site μου για μερικές φωτογραφίες.. μεγάλο αρχείο είχε ο Catloc (RIP) αλλά μπορεί να βρεθεί νομίζω...

επίσης πρέπει να έχουν αρκετά ο REX και ο Antitec...
 
To Focus μια εποχή το φόρτωνα στον emulator για τη μουσική του επένδυση!
 
Για τα Focus πραγματικά respect φίλε fgbrain!
 
Πίσω
Μπλουζα