Gremlins (1984)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Είδος: Κωμωδία Τρόμου

Σκηνοθεσία: Joe Dante

Πρωταγωνιστούν:


Zach Galligan
/Billy Peltzer

Phoebe Cates/Kate Beringer

Corey Feldman/Pete Fountaine

Περίληψη (από avsite.gr):

Παραμονή Χριστουγέννων. Σε μία ήσυχη επαρχιακή πόλη, ο Μπίλι δέχεται ένα πρωτότυπο δώρο από τον πατέρα του. Πρόκειται για το γκρέμλιν, ένα μικρό, χαριτωμένο κατοικίδιο, κάτι ανάμεσα σε πεκινουά και γατάκι. Ο πατέρας του μόλις το αγόρασε από ένα μικρό μαγαζί στην Τσαινατάουν όπου όμως ο καταστηματάρχης τον προειδοποίησε πως το μικρό γκρέμλιν δεν πρέπει ποτέ να βραχεί ή να ταϊστεί μετά τα μεσάνυχτα. Ο Μπίλι, ξετρελαμένος με το δώρο του, κάνει το λάθος να μην ακούσει τις συμβουλές του πατέρα του. Έτσι, μέσα στη νύχτα, το μικρό και αθώο κατοικίδιο μετατρέπεται σε ένα πλάσμα με αιμοβόρες διαθέσεις, που αναπαράγεται ανεξέλεγκτα...

Κριτική (από avsite.gr):

Ένα απάνθισμα φιλμικών αναφορών σε κλασικές ταινίες τρόμου, που φανερώνουν την επιρροή που άσκησε ο θρυλικός Ρότζερ Κόρμαν στον Τζο Ντάντε, που υπήρξε μαθητής του. Παρόλα αυτά, τα «Γκρέμλινς» αποφεύγουν να «πιαστούν» στα δίχτυα της σοβαροφάνειας και ο Τζο Ντάντε ελίσσεται με άνεση ανάμεσα στο μαύρο χιούμορ και το σασπένς, στη σάτιρα και τον τρόμο. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε βέβαια και η συμμετοχή του Στίβεν Σπίλμπεργκ στην παραγωγή της ταινίας, που σημείωσε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία στις ΗΠΑ.

ΠΡΙΝ

gizmo.jpg
Προβολή συνημμένου 133386


META


gremlins.jpg
Προβολή συνημμένου 133387

YouTube - Gremlins

http://www.youtube.com/watch?v=h24CFZqSEAA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενη ταινια Χριστουγεννων
 
Είχα κι ένα κουκλάκι Gizmo παλιότερα- τι γλυκούλι!!!
 
Πολύ αγαπημένη ταινία κυρίως εξαιτίας του τρισχαριτωμένου Mogwai Gizmo,αλλά και της σκηνής που τα gremlins τα κάνουν άνω κάτω στο μπαρ.


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τρομερη ταινια..ο 'λωριδας' ολα τα λεφτα :p
 
Τρομερή ταινία όπως και η δεύτερη!!!

Περίμενα τότε πως και πως μήπως βγει και τρίτη αλλά έμεινα με τη χαρά!!!
 
Απιστευτη ταινια ειδικα η σκηνη με το mixer ολα τα λευτα!!!!!!!!! :D :D:D:D

Βρηκα κ πηρα σε πολυ καλη τιμη ενα κουτι με 2 φιγουρες gremlins & τον gizmo καθως κ διαφορα αξεσουαρ!!!

Γιατι ποιος ξεχναει τη σκηνη με την γρια που εκτοξευεται απο τις σκαλες!!!!!!

Το 2 ειναι καλο?Γιατι δεν το εχω δει!Θελω να πω αξιζει σαν το 1?
 
Είμαι ο μόνος που τη βρίσκω ηλίθια και σιχαμένη ταινία;
 
Καλό και το μουσικό θέμα της ταινίας! Μικρός πάντως, την φοβόμουν...
 
Από τις πιο αγαπημένες ταινίες της παδικής μου ηλικίας (και όχι μόνο... ;) ). Δεν υπάρχει καλύτερο βέβαια από το να την βλέπεις την περίοδο των Χριστουγέννων, ίσως γιατί σου ξυπνάει αναμνήσεις πολύ πιο έντονα.

Η σκηνή πάντως που μου είχε μείνει εμένα σαν παιδί ήταν στο κατάστημα παιχνιδιών. Λόγω παιχνιδιών βεβαίως... :p

Κάτι άλλο που μου έχει μείνει ακόμα και τώρα είναι το τραγούδι στους τίτλους αρχής:


Εάν ρωτήσεις εμένα όχι. Το δεύτερο δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανερχομαι στο θεμα γιατι ηθελα να σας πω οτι γνωστη αλυσιδα καταστηματων με ρουχα

zara
εβγαλε σειρα με T-Shirt απο την ταινια!!!!!!!!!!!!!

Εγω πηρα αυτη που εχει το εξωφυλλο της ταινιας!!!! Γιαυτο ολοι οι gremlinofan να ριξουν μια ματια!!!! ;)
 
Μου αρεσε και το πρωτο και το δευτερο, ειδικα το δευτερο εξαιτίας της πρωτοτυπης ιστορίας αλλα και του ζευγαριου, στην δευτερη ταινια θα δεσουν και καλυτερα. Ενταξει δεν ηταν η ταινια της μεγάλης φιλοσοφιας και των μεγάλων σκεψεων αλλα αν κατι σου γεννά ευχαριστες αναμνησεις γιατι να αντισταθείς και μετα χρειαζονται και αυτες οι ταινιες, αλλωστε αντεξε στο χρόνο..δεν χρειαζεται αμα βλεπεις μια ταινια να πέφτεις και σε μεγάλη περισσυλογη, καλα ειναι και τα πιο αναλαφρα αρκει να εχουν ποιοτητα και ωραιους χαρακτηρες και εδω υπήρχαν και σε κερδιζαν απο το πρώτο λεπτό, τους ηθελες για φιλαράκια!

Πολλες φορές αυτες οι ταινιες μενουν και μπορει να τις δουν και τα εγγονια μας, ηταν χαριτωμενες και αυτό δνε ειναι λίγο!
 
αριαδνη είπε:
Ενταξει δεν ηταν η ταινια της μεγάλης φιλοσοφιας και των μεγάλων σκεψεων
Κι όμως .... στο τέλος αυτή η ταινία το άφηνε το μήνυμά της : Ο,τιδήποτε έχουμε στα χέρια μας πρέπει να το χειριζόμαστε σωστά, διαφορετικά ίσως εξελιχθεί σε κάτι καταστροφικό !!! Κι αυτό ισχύει όχι μόνο με το Γκρέμλιν [το οποίο ταϊστηκε μετά τα μεσάνυχτα και μετετράπη σε .... αιμοβόρο πλάσμα] αλλά και με οποιοδήποτε επίτευγμα της ανθρώπινης γνώσης και επιστήμης ....
 
Rinus Cesar είπε:
Κι όμως .... στο τέλος αυτή η ταινία το άφηνε το μήνυμά της : Ο,τιδήποτε έχουμε στα χέρια μας πρέπει να το χειριζόμαστε σωστά, διαφορετικά ίσως εξελιχθεί σε κάτι καταστροφικό !!! Κι αυτό ισχύει όχι μόνο με το Γκρέμλιν [το οποίο ταϊστηκε μετά τα μεσάνυχτα και μετετράπη σε .... αιμοβόρο πλάσμα] αλλά και με οποιοδήποτε επίτευγμα της ανθρώπινης γνώσης και επιστήμης ....
εχεις απολυτο δικιο, ειδικά στις μερες μας και σε οσα μας συμβαινουν τελευταια, σπουδαιο μηνυμα, οντως!
 
Και το σχετικό αφιέρωμα από το τεύχος 267 του ΜΠΛΕΚ, την εποχή που κυκλοφόρησε η ταινία...

attachment.php
 
Τετάρτη 30 Γενάρη 1985....

Ευχαριστούμε Lord_Makro :)
 
Χμμ μολις συνειδητοποιησα οτι δεν επαιξαν καθολου φετος τα Χριστουγεννα!
 
Πίσω
Μπλουζα