Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.112
Αντιδράσεις
15.483
Την έχω δει πολλές φορές αυτην την ταινία και νομίζω οτι είναι η καλύτερη μεταφορά για τις περιπέτειες του Ταρζάν που έχει γυριστεί ποτέ:

[video=youtube;Vm1IA8AS-as]

βαθιά ανθρώπινη ταινία αλλά και εξαιρετική ερμηνεία από τον Λαμπερτ σε ρόλο έκπληξη! Η Αντι μακ-Νταουελ πάντα υπέροχη!

μου θυμίζει λίγο την ανθρώπινη λύση που εχει γυριστεί στις μέρες μας με τον Τζοζεφ Φαινς!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ημουν μκρος ημουν τρελος φαν του ταρζαν. Λατρευα ηδη το καρτουν της filmation και ειχα δει τις περισσοτερες κινηματογραφικες ταινιες μιας και τοτε η ΕΡΤ τις προβαλε συνεχως. Το Greystoke το ειχα παρει σε βιντεοκασσετα και αρχικα δεν καταλαβαινα γιατι δεν ελεγαν οτι ηταν ο Ταρζαν αφου ολοι το ξεραμε! χεχε.

Περιττο να πω πως προκειται για την απολυτη ταινια με θεμα τον Ταρζαν. Περισσοτερο πιστη στο οραμα του E.R.Burroughs απο καθε αλλη και οσο ρεαλιστικη μπορουσε να ειναι με βαση τις γνωσεις και μεσα της εποχης στο πλαισιο χολλυγουντιανης παραγωγης.

Υπεροχα τοπια, αρκετη εκλογικευση του μυθου και πανω απο ολα, χωρις χαζο happy end. Ισως ο καλυτερος ρολος του Κριστοφ Λαμπερ.
 
MΑΔΕΡ ΦΑΔΕΡ ΜΙΙΙΙΙΡΟΡ

οκ πολύ καλή μεταφορά αλλά προτιμώ την σειρά με τον RON ELLY (των 60ς)
 
Πίσω
Μπλουζα