Guild Wars 2

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Παίζει κανένας ή είμαι ο μοναδικός :p

Αυτό το παιχνίδι πέρα από το οτι τρώει αρκετές ώρες από τη ζωή μου, με έχει βάλει σε τρελές σκέψεις να δοκιμάσω και το WoW, αν και είμαι τελείως αντίθετος με το monthly fee που απαιτεί...

Για πείτε αν ασχολείται κανείς μπας και παίξουμε κανένα dungeon παρεούλα :)
 
Πρόσεξε να δεις τι γίνεται.... Έχω μια εντονότατη απέχθεια σε οτιδήποτε είναι massively multiplayer online...

Αν εξαιρέσεις αυτό, το παιχνίδι φαίνεται πανέμορφο από τα λίγα που είδα....

Δε μπορώ αυτό το πανηγύρι όμως - να μαζεύονται όλοι γύρω από έναν εχθρό. Αν κυκλοφορούσε σε απλό RPG, θα του έδινα οπωσδήποτε μια ευκαιρία!....

 
Αν και τελικά ήθελα να το πάρω γιατί είχα ξετρελλαθεί με το παιχνίδι (μουσική, γραφικά, λοιπά μπλα μπλα) τελικά έκανα πίσω. Αυτό το περίμενε τον άλλον για να κάνουμε ένα dungeon είναι σκότωμα. Εδώ παράτησα το Terra στο 20 κάτι lvl χωρίς να μπορέσω να συγχρονιστώ για να κάνω έστω και ένα dugeon τελικά.

Το πολύ καλό είναι οτι δε χρειάζεται να πληρώνεις κάθε μήνα για να παίζεις.
 
Οπως και τα αλλα παιχνιδια της ncsoft (το κλασσικο Lineage 2 που παιζω χρονια) απαιτει να εισαι σε guild/clan, να εχεις ενα friendlist με αρκετες χρησιμες class και το καλυτερο ενα constant party με συγκεκριμενη ωρα που μπαινουν ολοι για τα raid/dungeons. Το κακο με τα mmοrpg ειναι ειναι ενας κοσμος που ζει χωρις να εχεις κανει login και να συνεχισεις εσυ το παιχνιδι μετα το pause για ενα καφεδακι...
 
Πέρα από τα dungeons, το παιχνίδι μπορείς να το παίξεις σόλο σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Οκ μπορεί να συμβαίνει ένα Random Event και να είναι ένα μεγάλο boss που δε μπορείς να καθαρίσεις μόνος σου, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι Human Players γύρω που θα το χτυπάνε, χωρίς απαραίτητα να υπάρχει κάποιος συγχρονισμός και συνεργασία μεταξύ σας (τη συγκεκριμένη τακτική την αποκαλώ "το ντου των γαλατών"!). Απο κει και πέρα το παιχνίδι έχει πολλά επίπεδα: Εξερεύνηση του κόσμου, Personal Story, Random Events, διάφορα νέα events που ενσωματώνουν οι developers μέσα στο παιχνίδι κατά καιρούς και κρατάνε ολόκληρες εβδομάδες, εμπόριο, crafting, achievements, pvp, World versus World κ.α.

Τα dungeons όντως είναι μια πονεμένη ιστορία. Από το να περιμένεις ώρες να βρεις άτομα να συμπληρώσεις την ομάδα σου, μέχρι το να έχεις στην ομάδα το x,y ανώριμο παιδάκι που κάνει του κεφαλιού του και εγκαταλείπει την ομάδα στο τελευταίο boss. Κατά τα άλλα το παιχνίδι τα σπάει!

Μετά από την αντικειμενικότατη και χωρίς ίχνος οπαδισμού, περιγραφή των πτυχών αυτού του τιτανοτεράστιου παιχνιδιού, πάω να κάνω login να δω τι κάνει ο Norn μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα