H Αμερικάνικη Βάση στις Γούρνες Ηρακλείου Κρήτης

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
145
Ενα ακόμα ταλαίπωρο αρχιτεκτόνημα. Οι Αμερικάνοι δεν ήξεραν πως οταν φωνάζαμε ᾽Ἐξω οι Βασεις του θανάτου᾽᾽ θέλαμε απλώς ένα μεσογειακό σκηνικό για τον Ταρκόφσκι.

Να και μερικές ακόμα. Εχει και μερικά κτίρια που λειτουργούν ανάμεσα στα ερείπια. Σουρεαλισμός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Εχει και μερικά κτίρια που λειτουργούν ανάμεσα στα ερείπια.
Ως τι λειτουργούν;

Μια γενική παράκληση, ας μην γίνει αυτό το topic εφαλτήριο για να επιδείξει ο καθένας το αντι-Αμερικανικό του μένος...
 
Ε, δεν λειτουργουν ακριβως! Υπάρχουν καποια κτιρια που εχουν αξιοποιηθει τα πιο πολλα ομως οχι. Θα επρεπε να ειχαν γινει περισσοτερα παντως ειδικα πχ με την πισινα που δεν λειτουργησε ποτε... Αυτο που λες ειναι ασχετο καπως. Καλως και φυγανε οι βασεις αλλα θα μπορουσαν οι Ελληνες να το ειχαν τουλαχιστο κρατησει στην κατασταση που τους παραδοθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που λέω προφανώς είναι άσχετο, γι' αυτό και ζήτησα να μην πάει η συζήτηση εκεί όπως συμβαίνει μερικές φορές όταν γίνεται αναφορά στις ΗΠΑ για οποιοδήποτε θέμα. Τέλος πάντων.
 
Τα παλιά τα χρόνια θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν καλά . Το έχω δει εξάλλου σε κτίρια που αξιοποιήθηκαν έτσι στα μέρη μου (έγιναν παιδικές κατασκηνώσεις που λειτουργούσαν με ελάχιστο κόστος) . Δυστηχώς όμως τα χρόνια πέρασαν και ο κόσμος απέκτησε άλλα ενδιαφέροντα , αλλά και άλλες ανάγκες (όχι πως αντιτίνομαι σε όλα φέρνουν οι καιροί , εξάλλου θεωρώ πως κάποια πράγματα και αναπόφευκτα είναι και καλά είναι , αλλά μου τι δίνει πως συγχρόνως γίνονται και πολλά κακά . Για παράδειγμα πολλοί έχουν και λένε πως "σήμερα τα παιδιά κάθονται πολλή ώρα στα κομιούταιρ" , αλλα αγνωούν πως σήμερα αναγκάζονται να κάνουν και πολύ περισσότερα φροντιστήρια . Τέλος πάντων , ξέφυγα , συγνώμη . Περίεργο πάντως , αντί να ξεφύγω με τους αμερικάνους , ξέφυγα με άλλα ! ) .
 
Εχουν γινει διαφορες καλες προσπαθειες και πολλα κτιρια εχουν αξιοπιοηθει αλλα το μεγεθος του χωρου ειναι τοσο μεγαλο που πολλα εχουν εγκαταληφθει και αυτο δημιουργει και την εικονα χαους που δειχνω. Να και αλλες φωτο που δειχνουν το μεγεθος της καταστροφης.

Το σουρεαλιστικο που λεω παραπανω ειναι πως αυτα τα κτιρια βρισκονται αναμεσα σε αλλα που εχουν φτιαχτει πλεον!

DSC06724.jpg

DSC06329.jpg

DSC06723.jpg

DSC06295.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Domenica. Αν και πάω συχνά στις Βάσεις (λόγω του ότι μένει εκεί μια φίλη μου, ο άντρας της είναι στρατιωτικός) στα κτίρια δεν έχω μπει ποτέ. Αλλά όποτε πάω πιάνεται η ψυχή μου. Είναι κρίμα τόσες εγκαταστάσεις να μένουν ανεκμετάλλευτες. Ορισμένα κτίρια (πολύ λίγα, δυστυχώς) έχουν αξιοποιηθεί από τον δήμο, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των εγκαταστάσεων είναι σε άθλια κατάσταση. Και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει φύλαξη και έτσι πάει όποιος θέλει και ξηλώνει ότι μπορεί να ξηλωθεί και τα πουλάει (παλιατζήδες κλπ).

Ειδικά όταν είχα δει την πισίνα, που είναι πολύ κοντά στο σπίτι της φίλης μου είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Θα μπορούσε ο δήμος να την εκμεταλλευτεί και να κάνει ένα ωραιότατο δημοτικό κολυμβητήριο.

Κρίμα, πραγματικά.
 
serano915 είπε:
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Domenica. Αν και πάω συχνά στις Βάσεις (λόγω του ότι μένει εκεί μια φίλη μου, ο άντρας της είναι στρατιωτικός) στα κτίρια δεν έχω μπει ποτέ. Αλλά όποτε πάω πιάνεται η ψυχή μου. Είναι κρίμα τόσες εγκαταστάσεις να μένουν ανεκμετάλλευτες. Ορισμένα κτίρια (πολύ λίγα, δυστυχώς) έχουν αξιοποιηθεί από τον δήμο, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των εγκαταστάσεων είναι σε άθλια κατάσταση. Και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει φύλαξη και έτσι πάει όποιος θέλει και ξηλώνει ότι μπορεί να ξηλωθεί και τα πουλάει (παλιατζήδες κλπ). Ειδικά όταν είχα δει την πισίνα, που είναι πολύ κοντά στο σπίτι της φίλης μου είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Θα μπορούσε ο δήμος να την εκμεταλλευτεί και να κάνει ένα ωραιότατο δημοτικό κολυμβητήριο.

Κρίμα, πραγματικά.
Πολυ σωστα serano915!Αλλα εδω εχουν καταστραφει ολοκληρα ολυμπιακα ακινητα που κτιστηκαν τοσο προσφατα και με τοσα χρηματα...τι να πει κανεις..αλλα ας μη πω τιποτε αλλο και χαλασω το thread της Domenica
 
Τα έχω δει κι εγώ τα παραπάνω χάλια αλλά από κάτι ρεπορτάζ που είχα δει, κάπως έτσι δεν κατάντησαν και οι Ολυμπιακές εγκαταστάσεις μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004;
 
Κάποια κτήρια υπάγονται πλέον στο υπουργείο παιδείας και στεγάζουν διάφορες υπηρεσίες νεολαίας και άθλησης. Υπάρχει και μια υπηρεσία περίθαλψης αδέσποτων σκυλιών του δήμου.

Επίσης στον ίδιο χώρο αλλά πιο παραλιακά βρίσκεται και το ενυδρείο Κρήτης - cretaquarium που όμως πρόκειται για νεότερη κατασκευή και όχι για αξιοποίηση υπάρχοντος κτηρίου. Ο δρόμος που οδηγεί εκεί ψιλοδιατηρείται σε καλή κατάσταση, η υπόλοιπη βάση είναι όντως σε τραγική κατάσταση, πράγμα αναμενόμενο. Την ίδια λίγο-πολύ μοίρα είχαν και άλλες πρώην νατοϊκές-αμερικανικές εγκαταστάσεις, εφόσον δεν υπήρχε κανένα πλάνο αξιοποίησής τους. Η παλιά βάση-αποθήκες στον Ασπρόπυργο έχει «μετατραπεί» ανεπίσημα σε χώρο διεξαγωγής Paintball, όπου τα ρημαγμένα κτήρια δίνουν στο παιχνίδι αρκετό ρεαλισμό :p Πιο ψηλά σε κάποιο βουνό που βλέπει τον Σαρωνικό υπήρχε βάση ραντάρ, ρημαγμένη κι αυτή. Μετά από μια πρώτη επιδρομή για τα πολύτιμα σκραπ μέταλα των βάσεων των πιάτων, μόνο οι τοίχοι έχουν απομείνει.
 
Πίσω
Μπλουζα