H Κατάκτηση της Δύσης

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Γουέστερν.

Το θυμάμαι εντελώς αμυδρά.

Θυμάμαι πάντως ότι ο "καλός" λεγόταν "Ζεπ Μακέχαν".

Νομίζω ότι ο πρωτότυπος τίτλος ήταν HOW THE WEST WAS WON.
 
Γεια σου Κωνσταντινε !! respect
 
Τη θυμάμαι κι εγώ αμυδρά αυτή τη σειρά. Έχω μια απορία: μήπως σ' ένα επεισόδιο έδειξαν μια σφαγή ινδιάνων, όπου οι έφιπποι Αμερικανοί μπούκαραν σ' έναν καταυλισμό και έσφαξαν γυναικόπαιδα; Και έδειχναν τον αρχηγό της φυλής να εκλιπαρεί φωνάζοντας "είμαστε άοπλοι, είμαστε άοπλοι".

Έβαλα τα κλάματα από το θυμό μου και δε μπορούσα να κοιμηθώ εκείνο το βράδυ. Η μάνα μου έκλεισε την τηλεόραση και με κοίταζε σοκαρισμένη. Μιλάμε εποχή 1984-5.
 
mastoras είπε:
Τη θυμάμαι κι εγώ αμυδρά αυτή τη σειρά. Έχω μια απορία: μήπως σ' ένα επεισόδιο έδειξαν μια σφαγή ινδιάνων, όπου οι έφιπποι Αμερικανοί μπούκαραν σ' έναν καταυλισμό και έσφαξαν γυναικόπαιδα; Και έδειχναν τον αρχηγό της φυλής να εκλιπαρεί φωνάζοντας "είμαστε άοπλοι, είμαστε άοπλοι".
Έβαλα τα κλάματα από το θυμό μου και δε μπορούσα να κοιμηθώ εκείνο το βράδυ. Η μάνα μου έκλεισε την τηλεόραση και με κοίταζε σοκαρισμένη. Μιλάμε εποχή 1984-5.
Νομίζω ότι λίγο πριν την αιματηρή εκείνη επίθεση, η μικρή κόρη εκεί που έπαιζε ανέμελα στα λιβάδια, τσιμπήθηκε από σφήγκα ή μέλισσα ή κάτι σχετικό.

Το κοριτσάκι είχε τουμπανιάσει και τη βοήθησε βάζοντάς της μιά αλοιφή ένας Ινδιάνος (της φυλής που λίγα επεισόδια μετά κατάσφαξαν). Μετά τον πήραν οικόσιτο οι λευκοί και μεγάλωναν όλοι μαζί παρέα σα να μη συνέβη τίποτα...

Δεν ξέρω αν παραλογίζομαι επειδή μου αρέσουν τα happy ends αλλά νομίζω ότι τα παιδιά -παρά τον κοινωνικό ρατσισμό που επικρατούσε - ερωτεύτηκαν και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!!!!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EPGAfc2MGOE&feature=related]YouTube - HOW THE WEST WAS WON INTRO TV SERIE

Από τα αγαπημένα γουέστερν με μιά πλειάδα γνωστών ηθοποιών...

(Όχι πως θυμάμαι και πολλά... :what: )
 
Πρέπει να παιζόταν τέλη 10ετίας του 70-αρχές 80. Μόλις προωτοείδα έγχρωμη την εισαγωγή, όλο το είχα δει ασπρόμαυρο. Έχω την αίσθηση πως, στην Ελλάδα τουλάχιστον, η σειρά δεν ολοκληρώθηκε. Δεν έχω καταφέρει να τη βρω πουθενά μέχρι στιγμής...
 
Πίσω
Μπλουζα