H Μάχη των Πλανητών - Τεύχος 01

Ειχαμε καμποσα ετοιμα σκαναρισμενα αλλα η Αγκυρα μας εδωσε (προς τιμην της) αδεια για ενα.

Ισως κανουμε μια κρουση ξανα (απλα δεν θελω να φανουμε πλεονεκτες)
 
Wally είπε:
Ειχαμε καμποσα ετοιμα σκαναρισμενα αλλα η Αγκυρα μας εδωσε (προς τιμην της) αδεια για ενα.
Ισως κανουμε μια κρουση ξανα (απλα δεν θελω να φανουμε πλεονεκτες)
ΟΚ είπα να συνεισφέρω σε περίπτωση που μπορούσαν να ανέβουν περισσότερα τεύχη... Αν λυθεί το θέμα των δικαιωμάτων και υπάρχει κάποιο που το έχω και δεν το έχετε μου λέτε... :)
 
Εδώ,

http://comicbookdb.com/title.php?ID=6672

γράφει ότι η σειρά της GOLD KEY και WHITMAN που κυκλοφορούσε μέχρι το 1980, είχε μόνο 10 τεύχη. Tα 23 της ελληνικής σειράς, ποιες ιστορίες περιέχουν;
 
Η ιστορία του τεύχους 1 της ελληνικής έκδοσης, δε βρήκα να ταιριάζει με κάποια από τις ιστορίες της WHITMAN. Επίσης, είναι 16 σελίδων ενώ οι διπλές ιστορίες στα τεύχη της WHITMAN είναι 12 και 10 σελίδων.

Είναι και το θέμα των εξώφυλλων, που δεν είναι ίδια με τα ξένα.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος από τη HARMI-PRESS;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι και εγω απο ενα ελαφρυ ψαξιμο που ειχα κανει δεν βρηκα τις αντιστοιχες ξενες εκδοσεις.

Για να δουμε...
 
neueregel είπε:
Πρόκειται για γαλλικής παραγωγής κόμικς. Κοιτάξτε εδώ:http://www.battleoftheplanets.net/greecebooks.html και εδώ:

http://gettermario.dynamicforum.net/t491-la-bataille-des-planetes-le-magazine
Πω, πω!!! Αυτή η Γαλλία μου άνοιξε πληγές... :(

Πρέπει να διοργανώσει κάποιος έρανο, μπας και μαζέψω χρήματα για ένα δεκαήμερο ταξίδι στο Παρίσι...
 
neueregel είπε:
Πρόκειται για γαλλικής παραγωγής κόμικς. Κοιτάξτε εδώ:http://www.battleoftheplanets.net/greecebooks.html και εδώ:

http://gettermario.dynamicforum.net/t491-la-bataille-des-planetes-le-magazine
Παρόλο που το θέμα είναι για τα περιοδικά δεν μπορώ να μην μπω σφήνα. Είμαι κάτοχος του επεισοδίου «Big Robot Gold Grab» ή στα Ισπανικά «Gran Asalto Robot al Oro» σε μορφή κινηματογραφικού φιλμ Super 8mm στην Ισπανική του έκδοση. Το απέκτησα μόλις φέτος από το Ισπανικό EBay. Μικρός τη λάτρευα τη σειρά!

Gran Asalto Robot al Oro - Big Robot Gold Grab.jpg
 
Φαίνεται να είναι φτιαγμένο από τους συντελεστές της αμερικανικής BoTP. ... :cool: Τυχερός είσαι...

Από το ebay έχω αγοράσει και εγώ αρκετά περιοδικά αν και όπως είχα αναφέρει και αλλού ήταν τόσο αλλοιωμένα τα σχέδια που ξενέρωσα πλήρως... :(

Αυτά που κυκλοφόρησαν τότε από τη Harmi Press ήταν σκάλες καλύτερα...

Μεταξύ μας, στο παραπάνω λινκ, δείχνει πως στην Ελλάδα είχαν κυκλοφορήσει και κάποιοι τόμοι από τη Harmi... Είχε πάρει κανείς μυρωδιά;;;; :xm:
 
Και εχει και αυτο απο την El-Greco.

greecekipotoy.jpg


A French Keyop toy with a Greek sticker over the logo. 1979, by Ceji Clodrey and distributed in Greece by el greco.
 
Aardvark είπε:
Και εχει και αυτο απο την El-Greco.
greecekipotoy.jpg

Από αυτή τη σειρά, είχα κάποτε την Πριγκήπισσα και τον Μαρκ... :) αλλά έπεσαν στα χέρια της μάνας μου... :(
 
Juanita είπε:
Μεταξύ μας, στο παραπάνω λινκ, δείχνει πως στην Ελλάδα είχαν κυκλοφορήσει και κάποιοι τόμοι από τη Harmi... Είχε πάρει κανείς μυρωδιά;;;; :xm:
Πρόκειται για τα μεμονωμένα τεύχη, βιβλιοδετημένα... Δεν τους είχα πάρει, είχα πάει όμως τα τεύχη σε βιβλιοδέτη και τα είχα κάνει τόμο (ακόμα τον έχω, αυτόν και του Sport Billy). Ανάλογο είχε γίνει και με τη σειρα "Μια φορά κι εναν καιρό ήταν... ο Ανθρωπος", με επιστροφή των τευχών και ανταλλαγή τους με τόμους (κι αυτό της Harmi ήταν αν δεν κάνω λάθος). Δυστυχώς εκεί μου λείπουν κάποιοι τόμοι.. :(
 
Γιατι καποιο καλο παιδι δεν αναλαμβανει μια πρωτοβουλια να επικοινωνησει με τους ευγενικοτατους ανθρωπους της Harmi Press για λεπτομερειες ή καμμια πιθανοτητα επανατυπωσης? :)

(να θυμισω οτι η Harmi ειναι μερος του εκδοτικου οικου Αγκυρα και μας εδωσαν την αδεια να ανεβασουμε το συγκεκριμενο τευχος!)
 
Wally είπε:
Γιατι καποιο καλο παιδι δεν αναλαμβανει μια πρωτοβουλια να επικοινωνησει με τους ευγενικοτατους ανθρωπους της Harmi Press για λεπτομερειες ή καμμια πιθανοτητα επανατυπωσης? :)
Και πες πως τους παίρνουμε τηλ. ή, για να το κάνουμε με πιό σύγχρονο τρόπο, τους στέλνουμε ένα μέιλ..

Τί τους λέμε;;; :xm:

"Γειά σας... έχουμε φάει κόλλημα με τη "Μάχη των Πλανητών" και σας παρακαλούμε να το επανεκδώσετε ώστε να θυμηθούν οι παλαιότεροι και να μάθουν οι νεώτεροι;;;;; "#)
 
Xαχαχαχα!!!!

Εγω βρηκα το τηλεφωνο της Αγκυρας (υπαρχει στο site τους), ζητησα να μιλησω με καποιον υπευθυνο για την Harmi Press, βγηκε στο τηλεφωνο μια ευγενικη κυρια, της ειπα για το ανεβασμα, σιγουρα η γυναικα με θεωρησε παλαβο, περιμενα λιγο, μου ειπαν ΟΚ για ενα τευχος και μου εστειλαν και ενα μικρο λευκωμα με την ιστορια της Αγκυρας απο το οποιο θα ανεβασω δειγματα. (κουραστικο να διαβαζεις κειμενο χωρις τελειες ε? :) )
 
Δεν της ανέφερες όμως κάτι για επανέκδοση;;; :xm:

Την τελευταία φορά που είχα πάει στον πολιτιστικό τους χώρο είχε πάρει το μάτι μου κάτι διαφημιστικά με τον Γκαούρ Ταρζάν... σα να πρόκειται να το ξανατυπώσουν... Μπορεί αν δείξουμε ενδιαφέρον να γίνει και κάτι με τη "Μάχη..." εκτός και αν τη θεωρούν τελείως παρωχημένη και ρετρό ώστε να ασχοληθούν μαζί της... Αν και έχω το μέιλ τους αφού μου στέλνουν συνεχώς εημερωτικά, θα προτιμούσα κάποιον πιό γλυκομίλητο και εύστροφο #) από εμένα να κάνει μιά κίνηση... :please: Και ίσως να έκανε και μιά νύξη για την αμερικάνικη σειρά που κυκλοφόρησε προ δεκαετίας και σίγουρα είναι πιό κοντά στον παλμό της σημερινής πιτσιρικαρίας απ΄ό,τι το παλαιότερο...
 
Εγω να δεις τι θα προτιμουσα...

Αμα δεν υπαρχουν πρωτοβουλιες, "το χασαμε το κoρμι πατριωτη" :)
 
Juanita είπε:
Δεν της ανέφερες όμως κάτι για επανέκδοση;;; :xm: Την τελευταία φορά που είχα πάει στον πολιτιστικό τους χώρο είχε πάρει το μάτι μου κάτι διαφημιστικά με τον Γκαούρ Ταρζάν... σα να πρόκειται να το ξανατυπώσουν...
Όντως έγινε πριν λίγους μήνες μια ανατύπωση από παλιά ΓΚΑΟΥΡ-ΤΑΡΖΑΝ, και όταν λέω παλιά, εννοώ αυτά του '50. Βγήκαν 4-5 διαφορετικά τεύχη, σε σακουλάκια με αυτοκόλλητο που γράφει "συλλεκτικό ανάτυπο" και πήρα 2 από αυτά στην Πρωτοπορία που τα είδα... :)
 
Εμένα πάντως οι επανεκδόσεις δεν με ενθουσιάζουν παιδιά. Δε λέω, μπορεί να έχουν καλύτερα χρώματα και χαρτί αλλά η μυρωδιά του παλιού δεν επανεκδίδεται!!!

Πρόσφατα συμπλήρωσα τη σειρά με τα 23 ελληνικά τεύχη και είμαι πολύ χαρούμενος!!!
 
Πίσω
Μπλουζα