H Μελωδία του Θανάτου [Γιάννης Μαρής]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Σημερα το πρωι ειχα μια ανειλημενη υποχρεωση στο χωριο της ms Wally.

Ετσι ξεκινησα πρωι-πρωι με κρυο, συννεφια και βροχα.

Η Μελωδια του Θανατου, στη ραδιοφωνικη της διασκευη ηρθε γαντι. Μου κρατησε εξαιρετικη συντροφια στο αμαξι.

Ειναι αλλη μια απο τις ενδιαφερουσες και κοσμοπολιτικες αστυνομικες ιστοριες του Μαρη.

Ολα ξεκινουν σε ενα πολυτελες εποχικο ξενοδοχειο οπου συχναζουν ανθρωποι του κοσμικου κυκλου. Κοτσομπολια, φημες, καυγαδακια, κρυφες μπερμπαντιες κτλ.

Ξεκινουν θανατοι και ατυχηματα - (σχεδον παντα) υπο την υποκρουση της Γαλαζιας Ραψωδιας. Οι φιλοξενουμενοι του ξενοδοχειου αρχιζουν να φοβουνται ο καθενας για τη ζωη του. Ενας undercover αστυνομικος υποδυεται τον πελατη και ξεκινα ερευνα. Ο κλοιος σφιγγει και την υποθεση αναλαμβανει να ξεδιαλυνει ο αστυνομος Μπεκας...

Θα ξεχωρισω τις φοβερες ερμηνεις του Βυρωνα Παλλη, του Βασου Ανδρονιδη, του Αλεξανδρου Αντωνoπουλου και της Ματινας Καρρα.

Κατα την επιστροφη μου στο κλεινον αστυ, ακουσα ενα αλλο αστυνομικο ραδιοφωνικο θεατρικο. Θα το αναφερω σε αυριανο μου thread...
 
Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ να ακουω ραδιοφωνικα θεατρικα στο αυτοκινητο και το εχω κανει αρκετες φορες.

Αν αυτα ειναι και αστυνομικα, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο! Οποτε ο συνδυασμος βροχερου καιρου με Γιαννη Μαρη που ακολουθησες Wally, ηταν τελειος και πανεξυπνος.

Παραθετω το σχολιο του οπισθοφυλλου απο το βιβλιο Η Μελωδια του Θανατου, εκδοσεις Ατλαντις, που φυσικα εχω. ;)

"Η μικρη κοινωνια του κοσμικου ξενοδοχειου της επαρχιακης λουτροπολης αναστατωνεται απο την αυτοκτονια της γεροντοκορης Καρακαση. Συντομα ομως ολα επανερχονται στα φυσιολογικα επιπεδα. Οι ενοικοι κουτσομπολευουν, ερωτευονται, αλλοι απατουν το ετερον τους ημισυ, και αλλοι κρυβουν καποιο μυστικο...

Ωσπου..."-Η κυρια!...φωναξε λαχανιασμενη. Η κυρια ειναι νεκρη στο δωματιο της."...

Και ξαφνικα ολα τα προηγουμενα, φαινομενικα ασημαντα γεγονοτα, αποκτουν καινουργια σημασια.

Οι εξελιξεις παιρνουν μορφη χιονοστιβαδας...

Τοτε κανει την εμφανιση του ο Αστυνομος Μπεκας..."

167589.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και εχεις ακουσει πολλαπλασια εργα, δεν ξεκινας και εσυ thread-mini reviews ωστε να εχουμε μια εγκυρη γνωμη του τι ραδιοφωνικο-θεατρικο να ψαξουμε-προτιμησουμε? (plz!!!!)
 
Εχω φτιαξει thread για το θεατρικο Ψηλα τα Χερια, αλλα ενταξει, θα συνεχισω. ;)
 
Ξερεις οτι τα ραδιοφωνικα ειναι αδυναμια μου... :)
 
Το ξερω, Wally. Θα βρω ενα θεατρικο της αρεσκειας μου και θα γραψω γι' αυτο. Ελπιζω να συμφωνησεις εσυ και τα αλλα παιδια με την επιλογη μου. #)
 
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Οι ερμηνείες ήταν πολύ καλές αλλά σαν υπόθεση το βρήκα λίγο ασύνδετο, επαναλαμβανόμενο και προβλέψιμο.
 
Βλεπω με χαρα οτι τα θεατρικα ραδιοφωνου αρχισαν να αποκτουν ευρυτερο κοινο. Παντως, ειναι να μην κανει την αρχη κανεις....
 
Αλκη ο Μαρης ειναι περισοτερο αγαπητος για το κοσμοπολιτικο στυλ και την αποτυπωση της "υψηλης κοινωνιας" της εποχης παρα για τα αλανθαστα αστυνομικα σεναρια.
 
Καταλαβαίνω. Είχα διαβάσει θυμάμαι 1-2 βιβλία του σε μικρή ηλικία και σε αντίθεση με τα αντίστοιχα της Agatha Christie ή Sherlock Holmes τα οποία απολάμβανα, τα έβρισκα αρκετά "μεγαλίστικα". :)
 
Wally είπε:
Η Μελωδια του Θανατου, στη ραδιοφωνικη της διασκευη ηρθε γαντι. Μου κρατησε εξαιρετικη συντροφια στο αμαξι. Κατα την επιστροφη μου στο κλεινον αστυ, ακουσα ενα αλλο αστυνομικο ραδιοφωνικο θεατρικο. Θα το αναφερω σε αυριανο μου thread...

bambinella 100 είπε:
Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ να ακουω ραδιοφωνικα θεατρικα στο αυτοκινητο και το εχω κανει αρκετες φορες.
Αυτό ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφθεί, ομολογώ. Μου αρέσει η ιδέα ... Μπράβο :D

Bambinella, αναμένουμε εναγωνίως
 
εξοχο για καλοκαιρι αφου μιλα για λουτρόπολη και κοσμικούς κύκλους αλλα που να το βρεις και το βιβλιο και το ραδιοφωνικό/ εχει και αστυνομο Μπέκα, σιγουρα θα είναι από τα καλά του
 
Πίσω
Μπλουζα