H Σοφίτα (1990)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Επρόκειτο για εκπομπή ομπρέλα (όπως και το Ουράνιο Τόξο) που προβαλλότανε από ετ-1 κάθε σάββατο πρωι. Την παρουσίαζαν 3 γερόντια (οι 2 ηθοποιοί και ο ένας κινηματογραφιστής) Ο Γ. Καβάγιας, Ο Νίκος Παπαχρήστου (ηθοποιός και αδερφός του Κώστα Παπαχρήστου - καλύτερα γνωστού από τους μόνιμους αστυνομικούς και στρατιωτικούς ρόλους που του αναθέτανε) και άλλος ένας που το όνομά του μου διαφεύγει. Μέσα σε αυτή την εκπομπή προβάλλονταν καρτούνς.
 
Η Σοφίτα

Δεν ξέρω πότε παιζόταν, αλλά την θυμάμαι πολύ καθαρά.

Ήταν δυο παπουδες που βρίσκονταν σε μια σοφιτα, και τα λεγανε.

Στο ενδιαμεσο.. εδειχνε και πολλά παραμυθια 10-15 λεπτων διαρκειας (μου θυμιζε την αναλογη και παλαιότερη εκπομπη του Ζουγανελη).

Ξεκινουσε (οι τίτλοι αρχης δηλαδη) σαν κινουμενο σχέδιο.., με τον έναν παππού αναβασμένο σε ένα ποδήλατο να τρέχει στην εξοχή, να τον κυνηγουν κάτι σκυλιά σε κάποιες γειτονιές κτλ, μέχρι που έφτανε εν τέλει σε ένα παλιο σπιτι, και όταν εμπαινε μεσα, ξεκινουσε η εκπομπη (κανονικα.. οχι σε κομικς).Εκεί σαν άνθρωπος πια, συναντουσε τον άλλο παππου, και τα λεγανε. θυμάμαι καθαρά, οτι είχανε ασυνηθιστα ενδιαφέροντα και ασχολιες.. αλλά ακρως ενδιαφεροντα.

Από τα παραμύθια που θυμαμαι, ήταν ενος μικρου αγοριού (δεν θυμαμαι πως το λεγαν) απο την Αφρικη, που μαζι με την αδερφη του, ειχαν ερθει σε μια μεγαλουπολη. Εκει..συναντησαν και αλλα παιδια αστεγα, και εφτιαξαν ενα χωριο, σε αφρικανικο στιλ... στην καρδια της πολης και σε ένα εγκατελειμενο χώρο. Και καθε φορα, το αγορι απο την Αφρικη, έλεγε και μια ιστορια απο τον τόπο του.

Άλλα εξισου χαρακτηριστικά ήταν διαφορα τραγουδάκια που συνοδευονταν απο εικονογραφημενες ιστοριουλες. πχ το κοριτσακι που έλεγε ολο "σε λιγο" και το είχαν κάνει τραγουδακι. Νομιζω πως ήθελε να περάσει μέσω αυτού, διαφορα μηνυματα, για το πως να βελτιωθουμε, να κανουμε οικονομια το νερο πχ, να ειμαστε πιο προσεχτικοί σε διαφορα θέματα, στις σχέσες μας με τους άλλους κτλ κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα παραμύθια που θυμαμαι, ήταν ενος μικρου αγοριού (δεν θυμαμαι πως το λεγαν) απο την Αφρικη, που μαζι με την αδερφη του, ειχαν ερθει σε μια μεγαλουπολη. Εκει..συναντησαν και αλλα παιδια αστεγα, και εφτιαξαν ενα χωριο, σε αφρικανικο στιλ... στην καρδια της πολης και σε ένα εγκατελειμενο χώρο. Και καθε φορα, το αγορι απο την Αφρικη, έλεγε και μια ιστορια απο τον τόπο του.
Kimboo

http://www.planete-jeunesse.com/sources/series.php3?cle=821&sec=1
 
Αυτό το "Kimboo" το θυμάμαι αλλά όχι με πολλές λεπτομέρειες... Η αδελφή του ήθελε να πάρει μέρος σε ένα διαγωνισμό τραγουδιού τραγουδώντας το............."σοκολατι το χρώμα που μ'αρέσει είσαι εσύ" της....Σοφίας Αρβανίτη (αθάνατη ελληνική προσαρμογή στη μεταγλώττιση!!!) αλλά πάνω στη σκηνή κομπλάρει και λέει ένα νανούρισμα που θυμόταν... Τελικά κερδίζει......... Κάτι ακόμη που θυμάμαι είναι οτι σε κάποιο επεισόδιο τους έχουν κλείσει σε ένα μπουντρούμι και ξαφνικά εμφανίζονται σ' αυτό...σαρκοβόρα μερμήγκια!!! Τρελό παιδικό τραύμα......

Για τη Σοφίτα ήθελα να γράψω και το ξέχασα... Εγώ θυμάμαι οτι οι παππούδες έκαναν και μερικά πειράματα με χαρακτηριστικό ένα: πως περνάς ένα αυγό μέσα απο το στόμιο ενός μπουκαλιού χωρίς να το σπάσεις.......... Ομολογώ οτι το είχα δοκιμάσει αλλά απέτυχα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ηθοποιός που σου διαφεύγει το όνομά του

Dominion είπε:
Επρόκειτο για εκπομπή ομπρέλα (όπως και το Ουράνιο Τόξο) που προβαλλότανε από ετ-1 κάθε σάββατο πρωι. Την παρουσίαζαν 3 γερόντια (οι 2 ηθοποιοί και ο ένας κινηματογραφιστής) Ο Γ. Καβάγιας, Ο Νίκος Παπαχρήστου (ηθοποιός και αδερφός του Κώστα Παπαχρήστου - καλύτερα γνωστού από τους μόνιμους αστυνομικούς και στρατιωτικούς ρόλους που του αναθέτανε) και άλλος ένας που το όνομά του μου διαφεύγει. Μέσα σε αυτή την εκπομπή προβάλλονταν καρτούνς.
Αγαπητέ Dominion, ο ηθοποιός που σου διαφεύγει το όνομά του, ήταν ο Φραγκούλης Φραγκούλης (1916-1994). Σύμφωνα με την wikipedia ο Νίκος Παπαχρήστος πέθανε το 2005 σε ηλικία 86 ετών, 10 χρόνια μετά τον αδερφό του τον Κώστα (1916-1995). Δεν γνωρίζω αν ζει ακόμα ο Γιώργος Καβάγιας. Αν θυμάσαι τα ονόματα των ρόλων που έκαναν, γράφτα σε παρακαλώ γιατί μου διαφεύγουν. Εγώ ήμουν 6 ετών όταν παιζόταν η ΣΟΦΙΤΑ στην ΕΤ1 και τη έβλεπα. Ήταν ωραία εκπομπή και μακάρι να βγει στις μέρες μας μια παρεμφερής. Ελπίζω να σε διαφώτισα ως προς το όνομα του τρίτου γέροντα που έπαιζε σε αυτή τη σειρά. Όσο για το αραπάκι τον Κίμπο, καταπληκτικό κινούμενο σχέδιο. Μακάρι να την ξαναβάλουν σε επανάληψη.
 
Ο Γιώργος Καβάγιας πρέπει ακόμα να είναι δάσκαλος κινηματογράφου στην Σχολή Σταυράκου ήταν ο πιο νέος από τους 3 (σημαντικοί όλοι στην ελληνική κινηματογραφία). Το Κίμπο ήτανε κορυφή όπως και το concept της σειράς Σοφίτα. Κρίμα που στην σημερινή εποχή μόνο η σαβούρα επιβιώνει :(
 
Μαγικη σειρα! Απιστευτη πραγματικα! Θυμαμαι ενα επεισοδιο που ειχαν φτιαξει οι παππουδες ενα τηλεσκοπιο και κοιτουσαν! Τελευταια φορα που το ειχαν βαλει σε επαναληψη απο την ΕΤ1 ηταν καπου το 2002 γιατι θυμαμαι οτι ειχα γραψει και στο βιντεο ενα επεισοδιο! Επισης θυμαμαι οτι στο μεσοδιαστημα ειχε δειξει και απο Καραγκιοζη του Θαναση Σπυροπουλου το εργο "Ο Καραγκιόζης ποδοσφαιριστής"! Τι χρονια κι αυτα... νομιζω οτι αυτη την εποχη καποιους υπευθηνους προγραμματων πρεπει να τους σαπισουν στο ξυλο με τον αγριοτερο τροπο..
 
καλα αμα συγκρινεις οχι μονο τη παιδικα εβαζαν δεκαετια 90ς μεχρι το πολυ 2000-02 με τωρα σε πιανει καταθλιψη..επισης τη παιδικα και τη σειρες ειχε η ερτ ολα τα καναλια ετ1-ετ2νετ-ετ3 και τη βαζει τωρα..αστα τουλαχιστον εμεις προλαβαμε να τα δουμε..
 
Πω πω!!!!!!Θυμάμαι πολύ έντονα αυτο το επεισόδιο(πρέπει να ήμουν 5 ή 6 χρονών) "Ο Καραγκιόζης Ποδοσφαιριστής"!!! Από τα αγαπημένα των αγαπημένων!
 
Θυμάμαι μόνο μια σκηνή από ένα επεισόδιο που o ένας από τους παππούδες έραβε φερμουάρ σε μια μπανάνα! :p
 
Dennisd1982 είπε:
Πω πω!!!!!!Θυμάμαι πολύ έντονα αυτο το επεισόδιο(πρέπει να ήμουν 5 ή 6 χρονών) "Ο Καραγκιόζης Ποδοσφαιριστής"!!! Από τα αγαπημένα των αγαπημένων!
Eγω ειχα αγορασει σε κασσετα τη συγκεκριμενη παρασταση καπου το καλοκαιρι του 1998 απο το θερινο θεατρακι του Θαναση Σπυροπουλου στην πλαζ Μάνικα της Ευβοιας! Δυστυχως δεν την εχω πια μιας και καταστραφηκε με το περασμα των χρονων! Μπορω να βρω ομως την εν λογω παρασταση σε βιντεο, μιας και την εχουν αρκετοι φιλοι μου! Μαλιστα ακουσα πως θα την ξανακανουν και remake, μιας και η παλια βερσιον περιεχει ονοματα οπως Σιέρης και Δομάζος.. Καλα μιλαμε παντα πρωτοπορος ο Θανασης Σπυροπουλος.. παντα βεβαια με τη συνεργασια του Φριξου Γαζεπιδη που ηταν και ο εφευρετης του συγκεκριμενου εργου..
 
Επιτέλους μετα απο αναμονή πολλων ετών ανέβηκε ολόκληρη η εισαγωγή της σειράς! Γιατι ρε παιδια δε τα ξαναβαζουν αυτα σε επανάληψη? Πρεπει να θεωρούνται κλασσικά αυτα τα παιδικά προγράμματα και να προβάλλονται με την ιδια λογική που προβάλλονται συνεχώς και οι ταινίες της χρυσης εποχης του ελληνικου κινηματογράφου! Το πιστευετε οτι πλεον σημερα 16 ολοκληρες τηλεοπτικες ωρες παίζουν αποκλειστικά και μονο ριάλιτι?

 
Τι εκπομπη ηταν αυτη?
 
Πίσω
Μπλουζα