H αλλιώς...

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.169
Όπως συνήθιζαν κάποτε ( πχ στα 80ς ), να λένε τα διάφορα είδη ταινιών η σειρών...

Γουέστερν - καουμπόικα

Tαινίες τρόμου - Ταινίες Φρίκης ! ( έτσι τις έγραφαν στα προγράμματα, μάλλον από το horror )

Πολεμικών τεχνών
- Ταινίες καράτε

Σαπουνόπερες -
Έλα, έχει το έργο σου ! Έτσι τις έλεγαν συνήθως οι άντρες.

Κωμικές -Βάλε καμιά ταινία με καλαμπούρι, να γελάσουμε λίγο...

Επικές
- Με σπαθιά...
 
Όπως συνήθιζαν κάποτε ( πχ στα 80ς ), να λένε τα διάφορα είδη ταινιών η σειρών...

Γουέστερν - καουμπόικα

Tαινίες τρόμου - Ταινίες Φρίκης ! ( έτσι τις έγραφαν στα προγράμματα, μάλλον από το horror )

Πολεμικών τεχνών - Ταινίες καράτε

Σαπουνόπερες - Έλα, έχει το έργο σου ! Έτσι τις έλεγαν συνήθως οι άντρες.

Κωμικές -Βάλε καμιά ταινία με καλαμπούρι, να γελάσουμε λίγο...

Επικές - Με σπαθιά...
Παιδικά προγράμματα - Μίκυ Μάους (ή Μικιμάο :D)
 
Τα θρίλερ επισης τα λεγανε γκραν γκινιολ

Να μη ξεχάσουμε οτι οι Θαντερκατς καποτε ήταν κινούμενα σχέδια για μεγάλους :D

Οι παιδικες/νεανικες ψιλοκωμωδίες ή οι ταινιες φαντασιας λεγονταν επισης για ολη την οικογένεια

Επισης χρονια εχω να ακουσω τη λεξη κομεντί, η οποία για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω τι ακριβως σημαινει. Κομεντί φυσικα ειναι η κωμωδία στα Γαλλικά, αλλα νομιζω οτι ο ορος οπως χρησιμοποιειται στα ελληνικά, ειναι κατι πιο συγκεκριμενο, που το διαφοροποιει απο την "απλη" κωμωδια. Εχω ειλικρινή απορια δηλ. αν μια κωμωδία τυπου The Twins είναι comedy, μια ταινια που ειναι "κομεντί" για εμας, πως λεγεται στα αγγλικά (η τα γαλλικα; )
 
Ταινίες σεξουαλικού περιεχομένου - Τσόντες.

Είναι γνωστό από που βγήκε η ονομασία.
 
Νομίζω οι κομεντί μοιάζουν περισσότερο με τις "romantic comedies" Αγγλιστί (ή "rom-com" γιατί οι εδώ δεν τα παν καλά με τα πολυσύλλαβα). Αν κι αυτό αφήνει απ΄ έξω τις δραματικές κομεντί που για μένα όμως είναι διαφορετική κατηγορία από τις σκέτες κομεντί.
 
Εγω θα ελεγα οτι τσοντες ειναι στην καθομιλουμενη, οπως τις λεγαμε παντα και τις λεμε ακομα. Η ρετρο (και πιο επισημη) ονομασία είναι πορνό που δεν πολυακουω πλεον

Επισης στα προγραμματα τηλεορασης, μια πιο σοφτ ερωτική ταινια/σειρα, θυμαμαι θα την περιγράφανε τολμηρή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλ. ο Ραμπο ειναι αστυνομικο ας πουμε; :D
 
Κοκκινοσκουφιτσα - η ταινια που δεν βλεπετε επειδη ειναι χαλια.

Τουλαχιστον στο δικο μου σπιτι ,εκανα το λαθος πιτσιρικας και πηρα σε VHS το The Green Berets με τον Τζον Γουειν και δεν εμεινε κανεις ικανοποιημενος .
Απο τοτε δεν το αφησαν ποτε να πεσει κατω με προσφωνησεις τυπου "Δεν πιστευω να πηρες παλι καμμια Κοκκινοσκουφιτσα".
 
Τις κωμικές σειρές τότε θυμάμαι τόσο τις παρουσιάστριες όσο και τα τηλεπρογράμμα τα να τις λένε εύθυμες.
 
Πίσω
Μπλουζα