H αριθμητική της φαντασίας (1986 ΕΡΤ2)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
H αριθμητική της φαντασίας (1986 ΕΡΤ2)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_αριθμητική_της_φαντασίας


[edit]This video has been removed by the user.


 


Sorry about that.[/edit]


σχολιο: "Τηλεπαιχνίδι για παιδιά ηλικίας 8-12 χρόνων που προβληθηκε το 1986. Είναι βασισμένο στο βιβλίο του Τζιάνι Ροντάρι "Η γραμματική της φαντασίας", όπου προτείνονται μέθοδοι για το γράψιμο παραμυθιών από παιδιά. Σκοπός της εκπομπής είναι η καλλιέργεια του λόγου και γι' αυτό τα παιδιά, που μετέχουν, προσπαθούν να γράψουν ένα παραμύθι έχοντας στη διάθεση τους μερικά μόνο στοιχεία"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιντεο αφαιρεθηκε απ το χρηστη και για να μη μεινει μενο το θεμα θα προσθεσω μερικα screenshots

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


ar0.JPG

ar2.JPG

ar3.JPG

ar4.JPG

ar5.JPG

ar6.JPG

ar7.JPG

ar8.JPG

ar9.JPG

ar10.JPG

ar11.JPG

ar12.JPG

ar13.JPG

ar14.JPG

ar15.JPG

ar16.JPG

ar17.JPG

ar18.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθεσω οτι απ οσο θυμαμαι , στο τηλεπαιχνιδι αυτο διαγωνιζοντουσαν ομαδες παιδιων απο καποιο δημοτικο σχολειο. Και εφτιαχναν μια ιστορια, κ η καλυτερη ιστορια γυριζοταν σκετσακι με πραγματικους ηθοποιους. Ποσο παρακαλουσα τοτες να διαγωνιζοταν κ το δικο μου δημοτικο αλλα ματαια :)
 
brees21 ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και το παρακατω βιντεο :)

ανεβηκε ξανα αποσπασμα της εκπομπης που ειδαμε στα screenshots

https://www.youtube.com/watch?v=LVSvPPU5hME

σχολιο του uploader mike brees: "Τηλεπαιχνίδι για παιδιά ηλικίας 8-12 χρόνων. Είναι βασισμένο στο βιβλίο του Τζιάνι Ροντάρι "Η γραμματική της φαντασίας", όπου προτείνονται μέθοδοι για το γράψιμο παραμυθιών από παιδιά. Σκοπός της εκπομπής είναι η καλλιέργεια του λόγου και γι' αυτό τα παιδιά, που μετέχουν, προσπαθούν να γράψουν ένα παραμύθι έχοντας στη διάθεση τους μερικά μόνο στοιχεία (τόπος, χρόνος κλπ) και το καλυτερο παραμυθι επιβραβευονταν με οπτικοποιηση με πραγματικους ηθοποιους και σκηνικα. Σ αυτο το παιχνιδι η ΕΡΤ οργανωθηκε με σχολεια και διενειμε σε αυτα υλικο προκειμενου να βρει ομαδες παιδιων και να τις παρουσιασει ζωντανα. Το τηλεπαιχνιδι αυτο δεν σωζεται στο αρχειο της ΕΡΤ κ το τριλεπτο που παραθετω ειναι το μοναδικο που σωζεται δυστυχως".
 
Στο retrodb λεει οτι τη σειρα παρουσιαζε η Αριετα Μουτουση, ομως απ το βιντεακι ειναι προφανες οτι δεν ειναι αυτη. Ας μας απαντησουν ποια ειναι η παρουσιαστρια. Επισης αυτο το παιχνιδι οπως και τα " κολλητηρια" ηταν 2 εκπαιδευτικες προσπαθειες του 1986 με σκοπο να διεγειρουν την ομαδικη δημιουργικοτητα των παιδιων σε συνεργασια με σχολεια και συλλογους γονεων. Δυστυχως για την αριθμητικη της φαντασιας το μονο που σωζεται ειναι αυτο το 3λεπτο ... Ευτυχως για τη σειρα κολλητηρια σωζονται ορισμενα επισοδεια απο ιδιωτες που τα ανεβασαν στο youtube.
 
Πρώτη φορά τη βλέπω τη σειρά! Ο Άγνωστος Ψ Άγγελος Γεωργιάδης ενσάρκωνε και τον πτέραρχο στης Ελλάδος τα παιδιά.
 
brees21 είπε:
Στο retrodb λεει οτι τη σειρα παρουσιαζε η Αριετα Μουτουση, ομως απ το βιντεακι ειναι προφανες οτι δεν ειναι αυτη. Ας μας απαντησουν ποια ειναι η παρουσιαστρια. Επισης αυτο το παιχνιδι οπως και τα " κολλητηρια" ηταν 2 εκπαιδευτικες προσπαθειες του 1986 με σκοπο να διεγειρουν την ομαδικη δημιουργικοτητα των παιδιων σε συνεργασια με σχολεια και συλλογους γονεων. Δυστυχως για την αριθμητικη της φαντασιας το μονο που σωζεται ειναι αυτο το 3λεπτο ... Ευτυχως για τη σειρα κολλητηρια σωζονται ορισμενα επισοδεια απο ιδιωτες που τα ανεβασαν στο youtube.

brees21 ευχαριστω που μου θυμισες ενα ενδιαφερον αρθρο που ειχα βρει και το ποσταρα παλιοτερα,για την εκπομπη αυτη ο κ.Μενης Θεοδωριδης γραφει:

attachment.php


εκτος απ τις 2 εκπαιδευτικες προσπαθειες που αναφερεις υπηρξε και 3η: τα "παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη",δυστυχως ουτε ενα βιντεακι δε βρεθηκε :cry:

ar.JPG
 
O Aγγελος Γεωργιαδης επαιξε κ στο Καμπιγκ, τον Πετραν. Τη σειρα τη θυμαμαι και παρακαλουσα τοτε να ρθουν κ στο δικο μου δημοτικο , μιας κ οταν παιζοταν ημουν 3 δημοτικου. Αλλα δυστυχως ποτε δεν ηρθε... Η παρουσιαστρια αραγε ποια ειναι ?
 
Η εκπομπη "Η αριθμητικη της φαντασιας" ειναι βασισμενη,οπως ειδαμε στην αρχη του θεματος,στο βιβλιο "Γραμματικη της φαντασιας" του Gianni Rodari,ας δουμε καποια στοιχεια του βιβλιου αυτου:

"Ιδιαίτερη θέση κατέχει το έργο του, «Γραμματική της Φαντασίας». Ο Ροντάρι εισήγαγε την τέχνη να εφευρίσκεις ιστορίες. Προσπάθησε να αναδείξει τη δύναμη και τον πλούτο της φαντασίας δίνοντας δικές του ιδέες και μεθοδολογίες. Το έργο του "Γραμματική της Φαντασίας» αποτελεί ένα εγχειρίδιο για εκπαιδευτικούς και γονείς. Η ευφάνταστη κληρονομιά που εκπόνησε και εμπλούτισε ο Ροντάρι παρέχει μια απελευθερωτική προσέγγιση για την πολιτισμένη σύγχρονη ζωή. Σκοπός του δεν ήταν να συγκαλύψει και να γλυκάνει μέσω της φαντασίας, αλλά να χρησιμοποιήσει τη φαντασία για να διδάξει στα παιδιά την αλήθεια για την πραγματικότητα. «Σκοπός δεν είναι να ενθαρρύνουμε στο παιδί κενές φαντασιοπληξίες, αλλά να το βοηθήσουμε να φανταστεί τον εαυτό του και τη μοίρα του.»


Ο κόσμος του παιχνιδιού για τον Ροντάρι είναι σύνθετος και βαθιά αναγκαίος. Βοηθάει στην ουτοπία" ...

πηγη

 
Ρε παιδιά εγώ βλέπω τον ηθοποιό Αντώνη Αλεξίου σε νεαρή ηλικία τον ξέρω και προσωπικά
 
Dominion είπε:
Ρε παιδιά εγώ βλέπω τον ηθοποιό Αντώνη Αλεξίου σε νεαρή ηλικία τον ξέρω και προσωπικά
ο Αντωνης Αλεξιου ποιος ειναι; αυτος που βλεπουμε στο ρολο του αγνωστου Ψ και αναφερεται ως Αγγελος Γεωργιαδης;
 
Ποιός Άγγελος Γεωργιάδης (ιδέα δεν έχω γιατί τον γράψανε έτσι)

τσέκαρε τον Αντώνη (έπαιζε και στο Κάμπινγκ λίγα χρόνια μετά το 1989 κάποιο ρόλο)

εδώ σε ένα διαφημιστικό

http://www.youtube.com/watch?v=MjjhMrXYX2Q
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
Ποιός Άγγελος Γεωργιάδης (ιδέα δεν έχω γιατί τον γράψανε έτσι)
τσέκαρε τον Αντώνη (έπαιζε και στο Κάμπινγκ λίγα χρόνια μετά το 1989 κάποιο ρόλο)

εδώ σε ένα διαφημιστικό
εχεις δικιο Dominion,κοιταξα και στη retrodb,αυτο ειναι το ονομα του

ποιος ξερει για ποιο λογο εμφανιζεται με αλλο ονομα στο σκετσακι :eek:
 
στο τηλεοπτικο προγραμμα (15/11/1987) βρηκα καποια στοιχεια ακομη για την εκπομπη

attachment.php


brees21 βρεθηκε η απαντηση στο ερωτημα σου : παρουσιαστρια ειναι η Ειρηνη Μαρρα στο αποσπασμα που ανεβασες

τα παρακατω στοιχεια ειναι απ το προγραμμα (28/12/1986)

attachment.php


και ο Μακης Δελαπορτας στην εκπομπη

attachment.php
απ το προγραμμα

3.JPG

4.JPG

5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
(15/11/1987) βρηκα καποια στοιχεια ακομη για την εκπομπη
brees21 βρεθηκε η απαντηση στο ερωτημα σου : παρουσιαστρια ειναι η Ειρηνη Μαρρα στο αποσπασμα που ανεβασες

τα παρακατω στοιχεια ειναι απ το (28/12/1986)

και ο Μακης Δελαπορτας στην εκπομπη
Μπράβο Κατερίνα!!

Άλλο ένα απόκομμα από το TV3 της εποχής:

attachment.php
 
ευχαριστουμε πολυ bernard.c !!

σ αυτο το αποκομμα βλεπουμε και τους αλλους 2 παρουσιαστες : την Αριεττα Μουτουση και τον Χρηστο Χατζηπαναγιωτη

Τελικα πρεπει να ειχε επιτυχια η εκπομπη αφου κρατησε για μεγαλο χρονικο διαστημα (ξεκινησε το 1986 και μαλλον τελειωσε το 1988)
 
Μια απορία: η αφηγήτρια της ιστοριούλας που αναφέρεται ως Μαρία Καραγεωργιάδου είναι η γνωστή ηθοποιός Μαρία Γεωργιάδου; (Γιατί και η φωνή μοιάζει αλλά και από ένα πρόχειρο ψάξιμο είχε χρησιμοποιήσει το επώνυμο Καραγεωργιάδου και σε άλλη τηλεοπτική σειρά)
 
Η Μαρία Γεωργιάδου πρωτοεμφανίστηκε στο Εθνικό Θέατρο ως "Μαρία Καραγεωργιάδου". Ακολούθησαν κάποιες εμφανίσεις της με το ίδιο όνομα στην τηλεόραση, Στη συνέχεια εμφανίζεται μόνο ως "Μαρία Γεωργιάδου"
 
Aρα τελικα ειναι τοσο πολυτιμο ντοκουμεντο το 4λεπτο αποσπασματακι μου που διεσωσα ...
 
ΩΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΚΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟΥ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ 3 ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ ΛΑΒΑΜΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΙΚΗΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΓΑΛΜΑΤΙΔΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΞΕΝΙΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΜΝΗΜΕΣ!

ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ....
 
Πίσω
Μπλουζα